Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Unde va spalati hainele?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Pentru cei ce faceti o facultate in alt oras, voi unde va spalati hainele? aveti masini de spalat in camine/chirie/gazda? sau le spalati la mana. Si unde le uscati? mai ales iarna? Ma tenteaza sa ma duc in Bucuresti la studii si sunt curios.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Edited by Jack90, 27 October 2010 - 18:45.


#2
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Si singura ta problema la gandul plecarii din oras la studii e unde iti usuci hainele?

ON: le spal cu mana, le usuc unde apuc

#3
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Nu stiu daca este legal, dar hainele s-ar putea spala in Dambovita si usca pe sub un pod, ca "trage curentul".

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Nu exista spalatorii?

#5
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
De asemenea poti face hainele pachet si le pui in brate lu' mami cand te duci acasa. O sa fie fericita ca are de lucru!

#6
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007

 JayBird, on 27th October 2010, 20:45, said:

De asemenea poti face hainele pachet si le pui in brate lu' mami cand te duci acasa. O sa fie fericita ca are de lucru!
Nu sunt genul care sa vrea sa se bazeze pe parinti prea mult. Efortul financiar ar fi oricum prea mult. Am 20 de ani. Mi-ar fi rusine sa nu fiu in stare sa-mi spal macar hainele. Ma gandeam ca poate sunt masini de spalat in camine ce pot fi inchiriate. Plus ca mai este si problema uscatului. Mai ales iarna la -10 grade. Intreba cineva daca sunt spalatorii. Sunt interesat de asa ceva. Cam cat costa? Si nu ma refer la cele ecologica care
Iti iau 5 lei pe un tricou.

#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Sunt spalatorii destule, daca esti interesat sa-ti speli chilotii in public.

#8
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007

 JayBird, on 27th October 2010, 22:35, said:

Sunt spalatorii destule, daca esti interesat sa-ti speli chilotii in public.

Nu stiu de tine insa nu ma imbrac doar cu chiloti. Sau daca tu numai asta iti speli, e de apreciat ca te-ai gandit macar la asta.
Ce fel de spalatorii sunt? cu autoservire? ecologice? masina de spalat din a celui de la etajul 2.

#9
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Cam in toate caminele in care am fost, lumea avea ligheane pe acolo, pentru lenjerii, iar hainele si le duceau acasa la mamica.

#10
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Cam toate căminele în care-am fost sau pe care i-am întrebat de stăteau în cămin, aveau mașină de spălat pe palier. Partea proastă e că tre' să-ți programezi pe când speli și să stai la o oarecare coadă; mai nasol cu uscatul dacă vi le spălați toți din cameră deodată.
De asemenea cam toate apratamentele care se dau în chirie au mașină de spălat și balcon sau uscătorie.

#11
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Exista si spalatorii in care masinile de spalat au inclus si uscator. De fapt eu am o masina din astea acasa si face toti banii decat sa-ti insiri rufele ude pe sarma mai bine le scoti gata uscate. Acuma depinde si de rufe ai optiunea sa le scoti si un pic de tot umede ca sa fie pregatite pentru calcat. Un program complet dureaza cam 2 ore. Din punct de vedere al confortului caminele din romania trebuie evitate in favoarea unei garsoniere fie ea si in chirie atata timp cat ti-o poti permite.

Edited by JayBird, 28 October 2010 - 00:07.


#12
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
La camine femeile de servici spala "la negru" cu 1.5-2 ron Kg de haine. Ti le si usuca din banii astia. Daca nu, fa-ti si tu o gagica cu apartament si speli la ea  :rolleyes:

#13
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
In caminul unde stau e cate o masina de spalat automata pe fiecare palier, dar de uscat imi usuc hainele prin camera. La spalatorie e 17-20 de lei spalare + uscare, deci naspa daca speli de 2 ori pe saptamana.

#14
andreea1001

andreea1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010

 Ann0nyym0us, on 27th October 2010, 19:29, said:

Nu exista spalatorii?
Eu am invatat cum se cos aplicatiile pe haine si de aceea prefer sa spal la mana pentru ca altfel mi s-ar dezlipi. In general spal la masina sau la spalatorii pe unde gasesc in functie de pret daca nu sunt haine cu pretentii.

#15
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Am inteles ca ar fi si niste persoane care fac afacere din asta, exact cum a zis cineva cu femeia de servici mai sus, iti iau punga cu haine, pentru maxim 10 RON sa zic ... le spala, ti le aduce inapoi uscate ..

#16
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
hehe; eu stau in regie si prin camine sunt  oameni cu masini de spalat  care te rezolva.
tariful actual e 4 lei incarcatura , de uscat ti le usuci pe unde poti(in cazul meu intind hainele al uscat pe "uscator" in camera)

#17
parpalino

parpalino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2018
Daca stati in Bucuresti e o spalatorie care are transportul gratuit, iti ia hainele de acasa si ti le aduce inapoi si le si calca daca vrei, https://celsiusclean...aine-bucuresti/ . Bafta!

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 18.10.2011

 kosty91, on 27 octombrie 2010 - 22:13, said:

Cam in toate caminele in care am fost, lumea avea ligheane pe acolo, pentru lenjerii, iar hainele si le duceau acasa la mamica.
Tot ca la 1948. In tari civilizate exista laundromat. Exista si pe la noi, dar nu prea stiu nimic de ele. Cine a incercat?

Da, am spalat si eu. Cu spalatul mai merge, problema e calcatul pt rufe pretentioase (camasi etc). Nu prea ai timp mereu de pierdut.

Edited by aaaa4567, 20 September 2018 - 00:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate