Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1855
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostVertixTM, on 18 decembrie 2016 - 00:39, said:

fara acte poate fii adus in RO?
Da ....ne descurcam cum putem cu soferii care fac curse ,doar ca e un pic scump .

#1856
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cum sa zici pas la asa oferta???

#1857
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Cred ca este totusi riscant adusul fara acte. Poti sa ai surpriza la vama ca a fost furat si legea te cam face complice in situatiile astea. Nu e de bine!

#1858
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Posttil, on 18 decembrie 2016 - 13:12, said:

Cum sa zici pas la asa oferta???
Til ,eu stau prin Italia de vre-o 15 ani ...cu toate ca am trimis multe acasa ,am foarte foarte multe lucruri pe care le folosesc si aici ...cand o sa plec imi trebuie un tir . Daca nu aveam tractorasul facut de mn ,da ,il luam pe ala ,nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa platesc ca sa ma car de aici . Pe tractoriciul facut de mn ,miau cerut 600 de euro sa-l duc acasa ,da' i-am trimis la ....... Nu.mi mai trebuie nimic ,asa spun mereu ,si totusi ,inca mai iau cate una alta . De asta am zis ''pass'' ....am prea multe aici.

View PostVertixTM, on 18 decembrie 2016 - 18:21, said:

Cred ca este totusi riscant adusul fara acte. Poti sa ai surpriza la vama ca a fost furat si legea te cam face complice in situatiile astea. Nu e de bine!
Cum spuneam mai sus am 15 ani de cand stau doar intr-o localitate ,cunosc si ma cunosc multi . Nu cumpar decat de la persoane de incredere ,ca de ma-s ocupa cu alea de furat ......sa-r gasi din plin ,dar pe mine nu ma intereseaza asa ceva .

#1859
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ce mai face tractorasul la casa omului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/87fkPQXc1d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1860
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgigi72, on 28 februarie 2017 - 07:35, said:

Motocapra am, am scris mai sus, si e utila la oarece activitati . Dar am realizat ca pentru alte operatiuni e ceva de munca cu ea si trebuie sa ai spatele zdravan !
http://tractorec.com...price&order=ASC
Un tractoras asa , in banii aia ar fi util dar cred ca e destul de greu de trecut prin vama . Tot pe site-ul respectiv au si motocultoare  la preturi cat de cat rezonabile, ce am vazut pe olx, aduse de pe afara, sh ,au niste preturi .......

View PostIdI1, on 28 februarie 2017 - 07:58, said:

un pasquali te aranjeaza.

Interesant tractorasul ala. Este fix un Monoax pus pe patru roti. Are latime 90 cm. Atat de lat o fi si monoaxul?
Din tractorasele pe care le cunosc, Pasquali e cel mai ingust, parca are sub un metru latime. Japonezele mici (cele sub 18cp) au 105cm latime.

#1861
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postl_stoian79, on 28 februarie 2017 - 08:46, said:

Interesant, dar oare au pe stoc asa ceva?
Sa se hotarasca si cu puterea, ori 15 cp , ori 11KW, ori 12cp.

#1862
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
din cate stiu (anu trecut studiam intens varianta asta) exista variante cu 11/13/15CP . Toate sunt bazate pe "motoblok" Zubr, doar ca au atasat scaunul si partea de directie, si ceva carenaj deasupra ca sa semene cu un tractor. Accesoriile de la monoax ar trebui sa fie compatibile cu jucaria asta.
De stoc... posibil/probabil ca nu este disponibil... dar se mai gaseste si la altii... asta il aveam link-ul pastrat...

Edited by l_stoian79, 28 February 2017 - 10:16.


#1863
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Despre stoc nu aveam informatii, dar m-as mira sa fie asa ceva in tara, poate unul prafuit intr-un showroom Posted Image
Nu cred ca au vanzare aici unde toata lumea cauta japoneze, pasquali, leut, fiat sau same, care se gasesc la acelasi pret.

Cine are atatia bani de dat pe ceva nou, cauta ceva sofisticat, ca acel Grillo pe care ti l-ai luat Posted Image

Edited by til, 28 February 2017 - 10:23.


#1864
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Erau de vinzare mai demult HEBEI , un motocultor de 15Cp modificat.
In esenta sint motocultoarele normale la care se intoarce cutia si se face un sasiu.
Cutia este fix aia de motocultor.
Are loc de pus pompa de presiune si rezolvi un tractor dintr`un monoax

#1865
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu-i asa Grig, Hebei-ul de 15cp pe care l-am calarit in tinerete nu are nimic in comun cu monoaxul de 15cp in afara de motor (s195) si transmisia pe curele, pana si dimensiunea curelelor difera, la tractoras sant mai lungi. Cutia de viteze de la HEBEI este 4+R si reductor, are pompa hidraulica si tiranti, este ceva mai mare si mai solida decat la monoax, frana pe ambele roti cu saboti, etc.
P.S. Hebeiu merge si acum fara reparatii majore si are ~30 ani.

#1866
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am vazut HEBEI-ul insa nu cu monoaxul de 15 cp alaturi.
Mie asa mi s`a parut la prima vedere.

#1867
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Acu doi ani am văzut in cj un monoax din asta tractorizat in Cluj arată rău stand degeaba afara tot curs mânjit, deși nu văzuse brazda chiar nu am înțeles cum poți expune un utilaj plin de ulei

Apropos de hebei chiar arată a tractor fata de cel văzut de mine.

#1868
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
https://www.olx.ro/o...ou-ID6PhcG.html

merita asa ceva sau mai degraba un motocultor bcs?

#1869
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai fiecare cu dichisu ei. De arat și carat tractoru sau frezat suprafețe mari. Pt spații mai mici intrat printre rânduri solar etc BCS.

#1870
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mai degraba japonez mic. E cam la fel de greu , are transmisie mai desteapta, mai multe viteze, freza desteapta.
Da, neaparat sa-l iei cu freza. Plugusor ok gasesti apoi, dar freza mai greu.

Ceva de genul Shibaura SL1503.

#1871
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
M-am mai uitat si la cele japoneze. Sunt ceva mai scumpe si sh. Ma gandesc ca daca se strica l-am tras pe dreapta si asta e. Mi-ar trebuie mai mult la frezat printre randurile de zmeura.

#1872
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci nu cred ca poti gasi tractoras potrivit pentru asta. Japonezele au freza minima de 1.20 - 1.25m

Monoaxul Zubr am inteles ca are freza tractata de 90cm. Te ajuta?

Altfel, ceva gen Grillo luat recent de  l_stoian, cu varianta mai ieftina la BSR , 2650lei parca. Latime 50cm, freza tractata.
Sau BCS . Sau altele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate