Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Pentru 150 euro/luna cati preoti ar mai ramane preoti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#37
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Edy_S, on 28th October 2010, 16:37, said:

Ei au simtit chemarea ;)


Către ce?

#38
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 zenon, on 28th October 2010, 17:42, said:

Către ce?
Realizezi ca vorbeam ironic.... nu?
Scuza-ma dar cred ca esti prea inversunat impotriva unora dintre cei mai sustinuti oameni din tara.
Si atat timp cat populatia o sa ii sustina pe acesti trimisi vor avea puterea sa emita si astfel de pretentii financiare de la stat.
E simplu.
Laicizarea completa a statului ar transforma biserica intr-o institutie privata si astfel toate aceste probleme pe care le expui ar cam disparea.
Totusi tind sa ma repet: Romania nu este nici pe departe un stat laic.

#39
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Nu ca as fi un aparator al castei preotesti, dar trebuie sa tinem cont ca sunt si ei oameni si au nevoi. Pe de alta parte ... dupa cum cere religia pe care o slujesc ar trebui sa fie mai ... cumpatati. Si sa nu ceara haine preotesti de sute de euro tesute cu fir de aur si alte bazaconii de genul asta, sa nu mai bage mainile adanca in buzunarele enoriasilor pentru botezuri, inmormantari, etc. Sa nu mai vanda posturi pe mii de euro (caz concret cunoscut de mine). Cred ca preotimea noastra s-a cam invatat cu pomana si huzurul cam mult. O fi meteahna straveche de pe vremurile cand biserica detinea o bucata grasa din avutia tarii?  :confused:

Edited by archaeus5, 28 October 2010 - 17:18.


#40
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Edy_S, on 28th October 2010, 16:52, said:

Realizezi ca vorbeam ironic.... nu?
Scuza-ma dar cred ca esti prea inversunat impotriva unora dintre cei mai sustinuti oameni din tara.
Si atat timp cat populatia o sa ii sustina pe acesti trimisi vor avea puterea sa emita si astfel de pretentii financiare de la stat.
E simplu.
Laicizarea completa a statului ar transforma biserica intr-o institutie privata si astfel toate aceste probleme pe care le expui ar cam disparea.
Totusi tind sa ma repet: Romania nu este nici pe departe un stat laic.


Am realizat!
Nu știu dacă tot ce susține populația,este și bun Nemții au inventat termenul de,,rațiune de stat''pentru a aduce un echilibru între binele statului și al populației Dar asta e o altă problemă
Vorbești de laicizarea statului,eu aș vrea să vorbesc despre laicizarea celor care au sub 25 de ani Văd pe stradă copii,care au o frică pentru viață(și trăim încă vremuri acceptabile),de mi'e groază
Ai  dreptate Ro.nu este și nu știu cînd o să ajungă stat laic

#41
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
"5%"
... practica mi-a demonstrat ca de fapt doar 3-5% sunt oameni, restul intre 5-10% sunt intermediari, iar restul de 90% sunt doar persoane fizice. Deci, parerea mea ca tot...maxim 5% ar ramane preoti la un salariu foarte mic (fara alte venituri), adica cei care au cu adevarat credinta in sange.  ;)

"Problema s-ar putea extinde si la militari,politisti, profesori etc."
...teretic DA, practic NU. Eu ma refeream strict la meseriile care tin de credinta in Dumnezeu. Adica daca, credinta ar scadea, ar creste sau chiar ar disparea ...daca preotul (omul) nu e platit sau e platit prea putin. Din cate stiu Iisus a zis sa-l urmam si nu a zis sa-i platim gras pe cei care propavaduiesc credintza pe Pamant. Gresesc? :huh:

"sa fim seriosi, 99% din cei care se fac popi, preoti, preafericiti etc, sunt oameni ratati dpdv social.
...deci nu cred ca o fac pt bani, ci din cauza resemnarii sociale. ar ramane si pt 50 de euro preoti"
... interesant punct de vedere. Foarte interesant. Sincer, nu as permite celor intarziati mental sa profeseze in nici o meserie care tine de lucru cu publicul, gen: preotie, primarie, spitale, etc. Nu pot insa sa fiu de acord cu acel procent de 99%. Dar din moment ce nimeni nu-i testeaza dn punct de vedere psihologic...e posibil sa ai dreptate. Nu te contrazic absolut deloc, dar ...mi se pare cam mare procentul.

"Doar cei care sunt calugari... Cei de mir, care trebuie sa isi intretina o familie, ar incerca sa isi faca si o afacere extra..."
Aici vream sa ajung: papica care sa asigure stomacul plin, poate constitui un motiv in propavaduirea credintei? Pentru ca s-a ajuns la nivelul in care daca nu ai bani, sa nu-ti ingroape mortul, sau sa-ti zica pe fata, ca fara "o suma de" nu vine sa-ti faca citirea la casa sau la masina, etc. Si parca chestiile astea nu poate sa vina din gura unui credincios adevarat, nu?

"autorul are impresia ca toti preotii sunt boieri, ceea ce e un lucru fals."
...am fost inteles total gresit aici. Eu m-am referit strict la faptul ca daca meseria de preot nu ar asigura un trai indestulator, cati si-ar mai dori sa devina preoti, asa cum erau acei preoti pe care ai stim din Biblie, plini de intelepciune si har, umili, modesti si simpli, si nu plini de galbeni, intarziati mintali, dornici de a face afaceri de pe urma credintei, etc.

"Iar daca te pui bine cu preotul, poate ca te alegi si cu niste colaci sau cateva sarmale."
... esti pupincurist?  :angry: Unde ti-e demnitatea de om? Retine, Iisus nu a hranit numai oamenii care s-au pus bine cu el, ci pe toti.  :ciocan:

#42
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
"Și cum profesorii trăiesc din mila domnului,preoții de ce nu pot să facă la fel?"
... iata un OM INTELEPT. Mult mai intelept ca mine.  :OK:

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Un_Nimeni_Celebru, on 28th October 2010, 22:13, said:

Dar din moment ce nimeni nu-i testeaza dn punct de vedere psihologic...e posibil sa ai dreptate. Nu te contrazic absolut deloc, dar ...mi se pare cam mare procentul.
Nu doar psihologic , ci , nu stiu cum sa ma exprim , vocational . Adica sa admita doar oameni cu adevarat credinciosi , nu pe unii care se gandesc numai la "stomacul plin"

 Un_Nimeni_Celebru, on 28th October 2010, 22:13, said:

... esti pupincurist?  :angry: Unde ti-e demnitatea de om? Retine, Iisus nu a hranit numai oamenii care s-au pus bine cu el, ci pe toti.  :ciocan:
Demnitate ? Cand unii vorbesc numai de "turma" , "rob" mai te intrebi de demnitate ?

#44
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Un_Nimeni_Celebru, on 28th October 2010, 22:32, said:

"Și cum profesorii trăiesc din mila domnului,preoții de ce nu pot să facă la fel?"
... iata un OM INTELEPT. Mult mai intelept ca mine.  :OK:



Era doar o simplă ipoteză(de lucru)Am auzit că salariile profesorilor, ca și cele ale medicilor de altfel, sunt foarte mici !
Sau e deranjantă?

Edited by zenon, 29 October 2010 - 10:54.


#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 archaeus5, on 28th October 2010, 17:18, said:

Nu ca as fi un aparator al castei preotesti, dar trebuie sa tinem cont ca sunt si ei oameni

... care vind iluzii. adica sint sarlatani. sint curios citi s-ar duce la carrefour si ar plati x lei pe o marfa pe care o primesc "dupa moarte, daca sint cuminti" :lol:

#46
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 Mosotti, on 29th October 2010, 12:37, said:

... care vind iluzii. adica sint sarlatani. sint curios citi s-ar duce la carrefour si ar plati x lei pe o marfa pe care o primesc "dupa moarte, daca sint cuminti" :lol:
S-ar putea chiar sa fie o afacere destul de banoasa :lol:
Vand produse pentru viata de apoi, plata in avans! :lol:

#47
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 archaeus5, on 28th October 2010, 18:18, said:

Nu ca as fi un aparator al castei preotesti, dar trebuie sa tinem cont ca sunt si ei oameni si au nevoi. Pe de alta parte ... dupa cum cere religia pe care o slujesc ar trebui sa fie mai ... cumpatati. Si sa nu ceara haine preotesti de sute de euro tesute cu fir de aur si alte bazaconii de genul asta, sa nu mai bage mainile adanca in buzunarele enoriasilor pentru botezuri, inmormantari, etc. Sa nu mai vanda posturi pe mii de euro (caz concret cunoscut de mine). Cred ca preotimea noastra s-a cam invatat cu pomana si huzurul cam mult. O fi meteahna straveche de pe vremurile cand biserica detinea o bucata grasa din avutia tarii?  :confused:
Da' de ce sa nu ceara ? Fraier nu e ala care cere, fraier e ala care da.
Singura problema pe care o vad este ca unii dintre noi nu vor sa dea, dar sunt obligati sa cotizeze de politicienii lingatori de icoane si mumii.

#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Arraquwain, on 29th October 2010, 15:07, said:

unii dintre noi nu vor sa dea, dar sunt obligati sa cotizeze de politicienii lingatori de icoane si mumii.
Sa nu uiti de neamurile "habotnice" . Ca unii chiar daca nu vor sa dea , dau de gura lumii .

#49
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Nu imi pasa de aia care dau de gura lumii. Dau de bunavoie, nu le baga nimeni mana in buzunar. Motivele pentru care o fac sunt irelevante.

#50
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
sunt relevante si astea pt ca indoctrinatii afirma cu un tupeu ordinar ca ei reprezinta reperul moralitatii pe pamant, cand in realitate lucrurile stau exact pe dos.

#51
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Alexxandra87, on 29th October 2010, 15:50, said:

sunt relevante si astea pt ca indoctrinatii afirma cu un tupeu ordinar ca ei reprezinta reperul moralitatii pe pamant, cand in realitate lucrurile stau exact pe dos.

tu de pe ce pozitie vorbesti? a reperului sau ...?

#52
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

 Edy_S, on 29th October 2010, 13:27, said:

S-ar putea chiar sa fie o afacere destul de banoasa :lol:
Vand produse pentru viata de apoi, plata in avans! :lol:
Poate nu stiati ca mai nou e o moda: deasupra sicriului sa faci capac pe trei nivele din marmura. Normal, cu cat mai multa marmura si mai multa manopera, cu atat mai mult castig in industria de pompe funebre, nu? Pai daca arunca numai cu groparul cu pamant peste groapa nu mai ies bani multi, nu? Ma intreb, oare cine o fi inventat moda asta? Cred ca muritorii de rand, aia cei mai saraci, nu?  :death: O fi fost moda asta de cand l-au infipt pe Iisus in cuie pe crucea de marmura masiva? A, nu era de marmura? Era din lemn de balsa ca sa nu-si rupa coloana pe drum, sau din pluta ca sa nu putrezeasca crucea?


 Arraquwain, on 29th October 2010, 14:07, said:

Da' de ce sa nu ceara ? Fraier nu e ala care cere, fraier e ala care da.
Singura problema pe care o vad este ca unii dintre noi nu vor sa dea, dar sunt obligati sa cotizeze de politicienii lingatori de icoane si mumii.
Obligat? Pe mine nu m-a obligat nimeni. Ar fi culmea sa ma oblige. Pai si daca sunt adeptul propriei mele credinte, sunt obligat sa ma platesc? Poate eu cred doar in Zamolxes :coolspeak:

#53
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

 Un_Nimeni_Celebru, on 29th October 2010, 22:26, said:

Obligat? Pe mine nu m-a obligat nimeni. Ar fi culmea sa ma oblige. Pai si daca sunt adeptul propriei mele credinte, sunt obligat sa ma platesc? Poate eu cred doar in Zamolxes :coolspeak:
Stai linistit biserica ia bani de la buget... un buget la care nu toti cotizantii agreaza aceasi religie.

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Edy_S, on 30th October 2010, 08:21, said:

Stai linistit biserica ia bani de la buget... un buget la care nu toti cotizantii agreaza aceasi religie.
Tot de la buget se finanteaza o serie intreaga de institutii si proiecte cu care o parte din populatie nu este de acord. Si ce-i cu asta? Inseamna sa nu mai finantezi nimic pana nu obtii acordul in unanimitate al populatiei? Pai asa se duce tara de rapa ca intotdeauna se vor gasi carcotasi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate