Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Montaj antena H-H

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
gimivasile

gimivasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.08.2009
buna ziua am si eu o problema: am cumparat un tv cu dvb s2 si o montura h+h
DM3800 . am ramase de la orange un offset oval si cu lnc-ul respectiv ,am turnat un suport la poloboc am montat motorul la 44 grade asta fiind pe Timisoara in tabelul http://www.dishpointer.com/ tv are DiSEqC 1.0 si DiSEqC 1.1 iar motorul DiSEqC 1.2 . mentionez ca la lnb e spart plasticul ala din fata , si nu imi apare semnal pe  nici un satelit, manual motorul se invarte dar din tv nimic nu stiu ce gresesc. sau nu il pun pe optiunea care trebuie? aceste optiuni ar fi : satelit direct , cablu satelit simplu si comutator DiSEqC unde pot sa optez pentru DiSEqC 1.0 sau DiSEqC 1.1 ,DiSEqC 1.2 nefiind in optiuni, tv e 2018 ca fabricatie, nu stiu ce sa mai ii fac. va multumesc !

Edited by gimivasile, 30 September 2018 - 06:19.


#20
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Pentru verificarea functionarii LNB-ului , in meniul televizorului ar trebui selectata
optiunea satelit direct , iar dintre sateliti selectata optiunea Hot Bird 13 Est ,
frecventa 10992 , vertical , 27500 unde sunt emise posturile italiene RAI 1,2,3
iar semnalul este puternic , pe intreg cuprinsul Romaniei.

Dupa setarea acestor parametrii , antena ar trebui sa fie orientata catre pozitia
unde se gaseste Soarele la orele amiezii - Sud - si miscata usor  stinga - dreapta / sus -jos
pentru gasirea  semnalul provenind de la acest satelit .

La aparitia semnalului,antena trebuie blocata in pozitie si facuta scanarea satelitului

Chiar daca LNB-ul se dovedeste a fi unul inca functional ,as recomanda inlocuirea
acestuia cu unul nou , deoarece degradarea plasticului va continua in timp ,
favorizand astfel patrunderea apei de ploaie in interior si distrugerea lui iremediabila

Majoritatea televizoarelor moderne au incoprporate si un tuner-ul satelit ,
insa nu sunt prevazute si cu posibilitatea orientarii automate prin intermediul monturilor H-H
cu motoras - din cauza asta lipseste optiunea Diseqc 1.2 din meniu.

Aceasta posibilitate este intilnita la receptoarele de satelit vindute separat , cum ar fi
de exemplu cele din gama Amiko - receptoare comercializate la preturi accesibile.

Antena ramasa de la Orange asigura un semnal suficient doar pentru satelitii
care acopera cu semnal puternic tara noastra , iar pentru folosirea unei monturi H-H
ar fi cel mai bine instalarea unei antene de 80-90 cm , mult mai eficiente...

Attached Files


Edited by bowpack14, 30 September 2018 - 09:04.


#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sal. A venit timpul sa.ma dau și eu pe satelit cu h-h.
Am instalato pe un suport galvanizat de 50cm am reglat-o după badr. Am scos și Qatar care ăla e cam problematic.
Însă am întâmpinat următoarea problema. Daca scot maxim pe badr nu se duce mai mult se 14w și sus atinge 68.5e.
Am elevația la motor la 44.5
Am elevația antenei fixata exact cat sa nu scadă nici dacă o împing sau sa o trag.
In receiver am elevație 44.4 longitudine și 26.10 .
Daca o trag spre hispasat sa meargă decent la 70% in sus nu se duce decât până la 53 est. 60 e cu Kiss și prima e 0 barat.
Vreau să mă lămuriți cum lărgesc plaja la sateliți de ex 68 est cu 30w macar 80 la sută. Nu o nimeresc.
Brațul este tras la boloboc atât orizontal cât și vertical.
Încercasem o manevra cu elevația 44 dar nu se duce mai sus de 60 est.
Înainte aveam 6 antene fixe că sa știți și switch diseq 1.1 anilor.
Acu am antena de 90 cu motor dm3800.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate