Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Montaj antena H-H

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007
Salut,

Incerc sa montez o anttena H-h, dar deja nu mai stiu de unde s-o apuc. Am instalat stalpul perfect vertical, am montat motorul antena tot.  Am pierdut o zi intreaga incercand s-o reglez, dar fara succes. Problema e ca indiferent de pozitia ei, semnalul in receiver e constant la 72% iar calitatea la 10%.   Doar cand deconectez cablul de la LNB semnalul scade la 2% iar calitatea la 5%.  E normal asa ceva, sau e posibil  sa am LNB/receptor defect?  Am incercat sa prind EuroBird2 la 0.46E fata de sudul locului. pe transponderul 11585V.  Sincer nu stiu ce sa mai fac. Antena e montata zic eu OK, insa oricum ce m-a nedumerit este faptul ca indiferrent de pozitia ei, nivelul la semnal e OK.  Am incercat si cu un Sat finder insa nu m-a ajutat prea mult, el aratand semnal 10 si cu antena spre pamant, sigur monificand atenuarea il fixam la 0-1  dupa care acolo ramanea.

Merci anticipat

#2
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postspon901, on 25th October 2010, 17:12, said:

Salut,

Incerc sa montez o anttena H-h, dar deja nu mai stiu de unde s-o apuc. Am instalat stalpul perfect vertical, am montat motorul antena tot.  Am pierdut o zi intreaga incercand s-o reglez, dar fara succes. Problema e ca indiferent de pozitia ei, semnalul in receiver e constant la 72% iar calitatea la 10%.   Doar cand deconectez cablul de la LNB semnalul scade la 2% iar calitatea la 5%.  E normal asa ceva, sau e posibil  sa am LNB/receptor defect?  Am incercat sa prind EuroBird2 la 0.46E fata de sudul locului. pe transponderul 11585V.  Sincer nu stiu ce sa mai fac. Antena e montata zic eu OK, insa oricum ce m-a nedumerit este faptul ca indiferrent de pozitia ei, nivelul la semnal e OK.  Am incercat si cu un Sat finder insa nu m-a ajutat prea mult, el aratand semnal 10 si cu antena spre pamant, sigur monificand atenuarea il fixam la 0-1  dupa care acolo ramanea.

Merci anticipat
  
De unde esti?

#3
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007

View PostNeaBachus, on 26th October 2010, 09:05, said:

De unde esti?
Campulung

#4
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postspon901, on 26th October 2010, 13:49, said:

Campulung
  

Muscel sau Moldovenesc ?:)

#5
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007

View Postspon901, on 26th October 2010, 13:49, said:

Campulung
Muscel, in Arges

#6
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postspon901, on 27th October 2010, 09:20, said:

Muscel, in Arges


O sa incerc sa te ajut cumva :)

#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
"spon901"
Verifica mai intai daca receiverul si lnb-ul sunt functionale(pe o antena fixa de digi, dolce....) !Daca le-ai testat si sunt  ok atunci in privinta reglarii antenei pe H-H si e setarilor te putem ajuta aici foarte detaliat !
Succes !

#8
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@spon si @nea bachus nu uitati sa mai citit [u]REGULAMENTUL[/u] mai ales pct, 4 si 5.Luati ca avertisment



4. Userii care doresc informatii asupra receptiei satelitare sunt obligati sa-si specifice locatia , judetul ,canalele tv ce vor sa le receptioneze, conditiile de receptie existente( amplasare locuintei, obstacole naturale si/sau artificiale, vizibilitate) , daca detin deja componente dintr-un sistem de receptie(antena, lnb, receptor etc)


5. [b] Folosirea citatului [QUOTE]la posturile consecutive este interzisa .Incalcarea regulii duce la sanctionare.


#9
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007
Receiverul a fost testat cand l-am cumparat si mergea OK. LNB-ul nu l-am testat si nu am idee daca e bun sau nu.  Ceea ce pe mine m-a intrigat e ca nivelul semnalului in Receiver e 72% (Quality 10%) atat timp cat cablul e conectat la LNB, indiferent de pozitia antenei, chiar daca o indrept catre pamant.  Daca scot cablul semnalul cade la 5%. Daca era 10-15% semnalul mai era cum era, dar 72% mi se pare mult pentru o antena care sigur nu e orientata cum trebuie.  Intrebarea e merita sa ma chiinui sa incerc sa o pozitionez cum trebuie, sau exista o mare probabilitate ca receiverul si/sau LNB-ul sa fie defect?  Din pacate nu am unde sa le verific. REceiverul sigur a fost OK, insa de atunci a trecut ceva timp, asa ca acum nu bag mana in foc ca mai e ok. Am incercat si cu un Satfinder, insa fara success.  Semnalul nu crestea nici daca orientam antena dupa busola .  Acum e posibil sa fi fost 1-2 grade diferenta si ca azimut si ca elevatie, insa ma gandesc ca ar fi trebuit sa miste ceva .  Satelitul pe care am vrut sa-l receptionez e EUROBIRD2 pe 11585V  si e cel mai sudic la pozitia la care sunt. (0.46E).

Receiverul e SRT4820
Antena e de 90 cm, Upticum
Motorul HH e DM3800S
LNB-ul e de 0.5db nu retin firma.

Locatia e in Campulung Arges

Edited by spon901, 29 October 2010 - 12:46.


#10
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
1) LNB-ul este universal ?
2) Ce tensiune ai pe cablul care intra in LNB ?

3) Verifica setarile pentru LNB in receiver . Acum ce setari ai ?

Edited by GeorgeGeo, 31 October 2010 - 22:52.


#11
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007
LNB-ul e universal.  Tensiunea nu am masurat-o, dar exista, intrucat motorul H-H se misca. Nu sunt acum acasa sa vad setarile, insa le-am pus asa cum scrie pe cutia LNB-ului.  Desi TP-ul cautat eszte cu polarizare V am setat in receiver si H si V si receiverul s-a comportat la fel.

#12
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
Ca sa nu pierzi timpul aiurea , pune antena direct pe stilp si receptioneaza Eurobird2 la 25,5E .
Asa ai siguranta functionarii instalatiei ( motorul hh ai zis ca functioneaza - misca antena ) ; indicatorul de semnal al receiverului poate sa fie gresit comandat de varianta de software , ia in calcul indicatorul Quality .

#13
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007
Eurobird2 se afla la 0.46 Est fata de sudul local.  Am incercat sa dau 7-8 pasi la motorul HH, spre E ca sa=l pun pe pozitia dorita insa nu am cum sa verific daca e pozitia corecta la o asa de mica gradatie.  Cam care ar fi marja de eroare ca antena sa prinda ceva.  Cu alte cuvinte daca antena e pozitionata la 25 grade Est (sudul local)  si presupunand ca elevatia e setata OK, reusesc sa prind satelitul de la 25.5 ( nu semnal maxim, dar prind ceva?)

#14
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Deoarece antena este de 93 cm , nu trebuie sa ai o abatere mai mare de 1,5 grade.

Edited by GeorgeGeo, 02 November 2010 - 08:44.


#15
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Antena si mototul h-h trebuie sa aiba elevatia la 25-25.5 pentru zona ta --eu sunt tot  din Arges (la vest de Pitesti) si folosesc  un h-h strong si o antena de 120cm. Setarile tale sunt identice cu cele din zona mea.
Cu h-h setat la pozitia 0 si antena montata pe el astfel incat aceste 3 lelemente: teava de fixare a h-h, axul h-h-ului pe care montezi antena si lnb sa fie pe aceeasi dreapta imaginara, reglezi usor h-h-ul cu tot cu antena pana obtii semnal pe satelitul sudic(respectiv Eurobird2)---reglarea o faci manuala nu din receiver(evident ca nu strangi definitiv bridele h-h pana nu faci aceasta operatiune).
Dupa ce ai receptionat satelitul sudic poti trece la teste pe restul satelitilor si evident la reglajele fine ale elevatiei h-h si antena. Este foarte important sa receptionezi satelitul sudic cu setarile h-h la pozitia 0 pentru ca acesta este satelitul cel mai "inalt"--aflat in varful parabolei realizate de antena in miscarea ei est-vest. In alte conditii daca h-h nu este la pozitita 0 pe satelitul sudic nu vei putea receptiona corect sau deloc restul satelitilor.
In mod normal, daca reglezi corect antena si h-h si ai vizibilitate buna s-e si s-v ai sa receptionezi toti satelitii intre 92est--45 vest.
Succes !

Edited by bog4u, 02 November 2010 - 09:35.


#16
spon901

spon901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.09.2007
Locul unde e monatat antena are latitudinea 45.27 grade Nord.  Am reglat la motorul HH 43.9 grade.  Unghiul motor are 35 grade.  Am pus elevatia antenei la 28,9 grade.  Unghiurile le-am calculat zic eu foarte exact folosind calcule trigonometrice.  E corect ce-am setat.  Pentru ca si valorile astea difera de la program la program.  Dupa alte surse ar trebui reglat motorul HH la 44.73 grade, si elevatia la antena 28.2.  Vreau sa fiu sigur ca macar ceva am reglat cat de cat corect la antena.

#17
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Daca reglajele sunt corecte atunci trebuie sa resetezi h-h la zero , il aliniezi pe directia Eurobird2 impreuna cu antena si reglezi  usor h-h(miscare din bridele de fixare) pana cand obtii semnal maxim) iar dupa aceea strangi definitiv bridele de fixare h-h pe teava si poti sa continui cu cautarea satelitilor direct din receiver.

#18
g_c_r

g_c_r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2015
Buna ziua,
recent am schimbat locul antenei satelit de 110 cm cu motor stab. Locatia Bucurest. Prind pe sat Badr 26 est, Hotbird si Astra 19 si altele dar nu Eutelsat 16 est( nu are quality). Aveti vreo idee ce pot sa fac?
Cu respect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate