Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#19
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Nu, nu poti sa te intorci un an, ci maximum 180 de zile intr-un an calendaristic, pt. care va trebui sa aplici re-entry permit inainte de parasirea SUA. Oricum, e la laltitudinea ofiterului de la imigrari cat te lasa sa stai in afara SUA, daca depasesti cat iti spune el, te face pachet intr-o zi si te expulzeaza, pierzi viza! Nu-i de joaca, asa ca ai mare grija!

Edited by toto_riina, 05 October 2014 - 13:13.


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Macar sa ies cate 10-20 de zile la un interval de 3-4 luni? ^_^

Ioi, ce probleme mi-am pus in cap acum...
Oricum, imi par cam putine vizele. noroc ca nu se iau si din China si India ca aia aveau din start jumatate :lol:
Daca am prea mult noroc?

#21
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 toto_riina, on 05 octombrie 2014 - 13:12, said:

Nu, nu poti sa te intorci un an, ci maximum 180 de zile intr-un an calendaristic, pt. care va trebui sa aplici re-entry permit inainte de parasirea SUA. Oricum, e la laltitudinea ofiterului de la imigrari cat te lasa sa stai in afara SUA, daca depasesti cat iti spune el, te face pachet intr-o zi si te expulzeaza, pierzi viza! Nu-i de joaca, asa ca ai mare grija!

Le amesteci.

Regula e in felul urmator:
1. Daca stai sub 180 de zile pe an in afara SUA, ar trebui sa fii ok, nu ti se opreste numaratoarea pentru cetatenie.
2. Daca stai intre 180 de zile si un an in afara SUA, trebuie sa prezinti la intrare dovada ca inca traiesti acolo (ca primesti posta in SUA, ca platesti asigurarea, ca ai domiciliul etc). Numaratoarea pentru cetatenie incepe de la 0 (nu chiar, dar sa zicem).
3. Daca stai intre un an si doi in afara SUA, trebuie sa aplici pentru re-entry permit. Numaratoarea pt. cetatenie o ia de la 0.

Ca detinator de green card, dupa 5 ani poti aplica pentu cetatenie.

In plus, trebuie sa fi fost:

Quote

Physically present in the U.S. for 30 months (2.5 years) within the 5-year period before applying;

Mai multe aici:
http://islawfirm.com...or-citizenship/

PS - Nimeni nu are garantata admiterea in SUA, cu exceptia cetatenilor. Oricare detinatori de viza sunt la "mila" lui.

 lex404, on 05 octombrie 2014 - 13:16, said:

Macar sa ies cate 10-20 de zile la un interval de 3-4 luni? Posted Image

Da, poti, din pc. de vedere al imigratiei. Nu stiu daca si din pc. de vedere al jobului ...

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Cam cati aplicanti sunt din Romania? Mi se par putine 1000 de sanse acordate...Moldova primeste dublu desi au o populatie de 10 orimai mica.

#23
TinkerM

TinkerM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2014
Buna seara,

Am si eu o curiozitate si anume, daca eu si fratele meu am aplicat anul trecut pt viza, prin programul loteria vizelor si nu am salvat acel cod furnizat, cum am putea afla daca am castigat sau macar am fost selectati?

Exista vreo metoda de a afla dupa nume si prenume sau e afisata undeva vreo lista, pt a vedea daca figuram pe ea?
Mentionez ca nici macar adresa de email nu o mai avem aceeasi ci doar numarul de tel...

Adica cum se procedeaza in definitiv in astfel de cazuri?

In speranta unui raspuns, va multumesc.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Mai aplici o data si nu pierzi codul.
Nu ai cum afla fara el.

#25
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 lex404, on 05 octombrie 2014 - 15:26, said:

Cam cati aplicanti sunt din Romania? Mi se par putine 1000 de sanse acordate...Moldova primeste dublu desi au o populatie de 10 orimai mica.

Sunt tari in care nu exista deloc Loteria. Au ei un algoritm, in functie de cati imigranti sunt deja dintr-o tara in SUA.

#26
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Daca o tara a dat mai mult decât 50 000 de emigranți, pentru 5 ani nu mai poate aplica nici un cetățean al ei. după 5 ani se da un reset

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Cum stati cu asteptarea ( cei care ati depus ) ? Posted Image Mai sunt...mai putin de 5 luni.

Am o intrebare, fara AOS am nevoie de extrasele mele...cu sume mari ( ~15.000$ ceva mai mica, research). How come? Problema e ca nu am aproape pe nimeni cine sa-mi ofere AOS de buna voie ( am niste neamuri mai zgarcite ).
Am mai trecut printr-o situatie similara cu depozit de garantare foarte mare pentru viza, dar atunci situatia era alta si nu implica america.

Edited by lex404, 08 January 2015 - 01:34.


#28
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
AMR 7 zile. S-avem bafta!!!

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Hai, 2 zile...

Desi, anul asta n-am chef. Imi strica toate socotelile si mai mult ma incurca treaba asta. DV2017 ar fi perfect. Acum am aplicat din prostie, m-a mancat undeva...apoi am facut calculele si am realizat ca-s in fking problema daca prind dv2016 :lol:

#30
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
AMR 8 ore si 20 de minute

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Da.... nu stiu ce sa zic.
Fie intr-un ceas bun. Pana la 12 seara oricum nu cred ca am timp sa ma uit.

Ne vedem la noapte pe topic :lol:

LE 14.00
AMR 4 ore...sper numai sa nu pice siteul ca de BF :lol:

Edited by lex404, 05 May 2015 - 12:58.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Inca nu a aparut nimic legat de vize pe site... si e 12 in US east coast

#33
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Se pare ca tura asta stau acasa, din pacate...

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu-i bai, mai incercam :lol:

#35
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Mai incercam, dar nu stiu pana cand, pt ca am inteles ca se va schimba si la ei legea migratiei si va fi mai greu de emigrat.

#36
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
mai încercam anul viitor.
@nwo, stai liniștit ca legea migrației la ei se schimba de vreo cinci ani si inca nu sa schimbat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate