Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Spre surprinderea mea, nu am gasit cateva raspunsuri care ma framanta, legate de acest subiect:

1. Daca in Mai anul viitor voi fi instiintat ca am castigat la loteria vizelor, este obligatoriu sa definitiv sau nu, in SUA ?

Intotdeauna am crezut ca participand la aceasta loterie, voi avea sansa de a castiga o viza pe viata pentru SUA. Mai nou parca am impresia ca de fapt loteria devine o obligatie a castigatorului de a popula SUA.

Printre alte forumuri citite, informatii neoficiale, am inteles ca in caz de castig, primesti informatii referitoare la obtinerea vizei. Te duci sa-ti iei viza, suportand toate chetuielile. Chiar si castigator, trebuie sa faci dovada ca nu vei fi o povara pentru SUA. Dupa ce ai luat viza, pe ea scrie ultima zi in care poti intra in SUA, ai 6 luni termen maxim sa faci asta.

2. Si apoi ?
3. Acolo la granita ce se intampla ?
4. Imi retine viza asta si imi da alt act ?


Am inteles ca nu pot parasi SUA pentru o perioada cumulata mai lunga de 6 luni, pentru a ma putea califica pentru primirea cetateniei.

5. Dupa cati ani se primeste ?
6.Intre viza castigata si obtinerea cetateniei, ce trepte de rezidenta mai exista ?

7. So, pot trai in Romania in continuare si o data la 6 luni sa trec frontiera SUA pentru stampila, pentru a nu pierde calificarea pentru cetatenie ?


Pai daca viza castigata initia, imi confera un timp maxim de 6 luni sa parasesc Romania, eu intrand in SUA si apoi revenind in Romania, la urmatoarea plecare in SUA (in intervalul urmatoarelor 6 luni - sa nu pierd calificarea pentruc etatenie) ...

8. ... ce ce mai intru in SUA ?
9. Adica ce act primesc acolo in schimbul vizei castigate initial ?


Sper ca m-am facut suficient de inteles. Nici prin gand nu-mi trece sa-mi continui viata, traind in SUA. Dar ma incanta ideea de a avea o viza permanenta si de a putea intra in SUA cand doresc, si de a sta acolo cat doresc. Nedorind sa traiesc acolo, evident ca nu ma intereseaza cetatenia. Doar viza permanenta, castigata initial la loteria vizelor !

Cum fac ? Cum stau lucrurile, de fapt ?

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 vladut_v, on 23rd October 2010, 16:03, said:

Spre surprinderea mea, nu am gasit cateva raspunsuri care ma framanta, legate de acest subiect:

1. Daca in Mai anul viitor voi fi instiintat ca am castigat la loteria vizelor, este obligatoriu sa definitiv sau nu, in SUA ?

Intotdeauna am crezut ca participand la aceasta loterie, voi avea sansa de a castiga o viza pe viata pentru SUA. Mai nou parca am impresia ca de fapt loteria devine o obligatie a castigatorului de a popula SUA.


8. ... ce ce mai intru in SUA ?

Sper ca m-am facut suficient de inteles. Nici prin gand nu-mi trece sa-mi continui viata, traind in SUA. Dar ma incanta ideea de a avea o viza permanenta si de a putea intra in SUA cand doresc, si de a sta acolo cat doresc. Nedorind sa traiesc acolo, evident ca nu ma intereseaza cetatenia. Doar viza permanenta, castigata initial la loteria vizelor !

Cum fac ? Cum stau lucrurile, de fapt ?

ce e cu fontul marit nu se intelege. eu unul nu resusesc sa-mi dau seama ce vrei sa spui.
in al doilea rand nu te instiinteaza nimeni ca ai castigat, tu trebuie sa verifici cu codul primit la terminarea inscrierii.
in al treilea rand DV-2012 e "diversity-visa" o viza care iti permite sa stai si sa muncesti in SUA.
si in al patrulea rand....daca ai chef doar sa te plimbi prin SUA te duci frumos la ambasada si iti iei o viza de turist. si te duci cand vrea muschiu tau in SUA.loteria nu e o obligatie a castigatorului de se duce in sua. cel care castiga daca vrea sa plece pleaca, daca nu vrea ramane in rromanica.


 vladut_v, on 23rd October 2010, 16:03, said:

4. Imi retine viza asta si imi da alt act ?

viza e o stampila pe pasaportul tau, nu e un act de sine-statator ca si buletinul de ex.

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 vladut_v, on 23rd October 2010, 16:03, said:

1. Daca in Mai anul viitor voi fi instiintat ca am castigat la loteria vizelor, este obligatoriu sa plec (definitiv sau nu), in SUA ?

Scuze pentru omisiune ! Fontul nu este marit doar colorat. Este principala mea intrebare. Mersi de raspuns !

Legat de trecerea pe la ambasada pentru obtinerea vizei de turist, cand ai chef de fuga peste ocean, mi se pare o si mai mare loterie, imbracata intr-o umilinta maxima. Nu servesc asa ceva. Mai bine optez pentru o cetatenie suplimentara Europeana care sa-mi faciziteze accesul in SUA, fara viza, in caqz ca la noi nu se va scoate nici la pastele cailor. Noroc ca America de Sud este un teritoriu suficient de mare de descoperit intr-o jumatate de viata ... poate chiar si mai spectaculoasa decat nordul !

Edited by vladut_v, 23 October 2010 - 18:17.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si care este scopul acestui post pana la urma? Sa ne spui ca tu de fapt nu ai chef sa mergi in USA, ca ai America de Sud mare? Nu vad legatura...
Ce pot zice - citeste instructiunile DV INAINTE de a completa cererea aia. Este viza de EMIGRARE, nu turistica, scrie destul de clar. Emigrare care are si ea niste reguli. Daca nu ai chef de emigrare, nu mai aplica de ea, ca poate iei aiurea locul altuia care vrea!
In plus odata ce ti-ai declarat interntia sa EMIGREZI in USA (prin completarea acelui formular), este probabil greu sa iei o viza turistica - la care singurul lucru ce trebuie trebuie sa dovedesti este ca NU vrei sa emigrezi! Ce dovada mai contrara acesteia este completarea unei loterii pentru dreptul la emigrare?
Sau asteapta sa ti se dea cetatenie in una din tarile UE care beneficiaza de Visa Waiver Program. Ca aia este simplu de obtinut :glare:

Edited by SuperDuper, 25 October 2010 - 12:58.


#5
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
va salut.

Am un unchi care participa la loteria vizelor si s-a lovit la inscriere de faptul ca el nu are diploma de BAC.

Are vreo sansa sa mearga cu calificarile de pe cartea de munca?

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai de depus cererea nu il opreste nimeni :) Daca castiga, vede atunci ce face...

#7
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

 AdCrys20, on 27th October 2010, 21:41, said:

va salut.

Am un unchi care participa la loteria vizelor si s-a lovit la inscriere de faptul ca el nu are diploma de BAC.

Are vreo sansa sa mearga cu calificarile de pe cartea de munca?
Fara diploma de BAC se poate, insa foarte greu. Ei au niste conditii foarte stricte de a acorda viza prin programul loteriei(citeste instructiunile de pe pag lor).
Totodata poti avea diploma de BAC iar in urma interviului de la ambasada, examenul medical, plus verificarea celorlalte acte cerute este posibil sa nu primeasca viza cel ce a fost selectat!
... nu mai vb de cazier...daca nu e curat... adio viza :)
In ultimii 5 ani, 2 prieteni de-ai mei au castigat la loteria vizelor si stiu prin ce au trecut pana au obtinut viza...iar acum....duc o viata de ii invidiez...cel putin ei au avut noroc cu acomodarea si cu serviciul acolo.
Iti atasez un citat sa intelegi:

"Legea și reglementările cer ca fiecare aplicant să fie cel puțin absolvent de liceu, adică să aibă diplomă de bacalaureat sau să aibă cel puțin doi ani de experiență profesională, în ultimii cinci ani, într-o meserie care necesită cel puțin doi ani de pregătire sau experiență. Dovada experienței profesionale se face cu cartea de muncă. Aplicanții trebuie să fie absolvenți de liceu, adică absolvenți a douăsprezece clase elementare și secundare în SUA sau absolvenți într-o altă țară a unor cursuri formale elementare și secundare comparabile cu liceul în SUA (diploma de bacalaureat). Numai cursurile formale de studiu indeplinesc aceste cerinte, cursurile prin corespondenta sau certificatele de echivalenta (ca de exemplu G.E.D.) nu sunt acceptate. Dovezile referitoare la educație sau la experiența profesională trebuie prezentate ofițerului consular la data interviului pentru viza de imigrare"

Edited by axo, 04 November 2010 - 09:07.


#8
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar, mai este pana se va extrage dar se gandeste la acest aspect. Este bine sa fi optimist :) ... el are in cartea de munca destula vechime insa diploma de BAC ii lipseste cu desavarsire :)

@Axo ... o intrebare: prietenii tai muncesc in acelasi domeniu ca si in RO sau cand ajungi acolo tragi pe ce prinzi?

Edited by AdCrys20, 07 November 2010 - 19:57.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cel mai bine este sa faci ce stii si aici. Daca stii sa o faci bine si inveti repede cuvintele specifice jobului respectiv. Nu are rost sa te bagi in alte meserii ca ucenic, mai ales daca ai o anumita varsta...

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 axo, on 4th November 2010, 08:56, said:

In ultimii 5 ani, 2 prieteni de-ai mei au castigat la loteria vizelor si stiu prin ce au trecut pana au obtinut viza...iar acum....duc o viata de ii invidiez...cel putin ei au avut noroc cu acomodarea si cu serviciul acolo.

pai daca o duc asa de bine sa ii invidiezi inseamna ca au plecat totusi cu ceva diplome/calificari care le-au permis sa obtina ceva slujbe bune, insemnand ca si in Romania sau vro tara UE ar fi putut avea un trai decent. Si poate ca viata aia de invidiat presupune munca multa si grea...

L.E. ma uitam la rezultatele pe tari din anii trecuti, Romania are foarte putine locuri "alocate" fata de tari precum Nigeria, Ghana...si cand te gandesti ca astia mai aduc cel putin 15-20 membri de familie cu ei, din 3000/tara se fac 40-50.000

Edited by lawrence38, 07 November 2010 - 21:31.


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai ce sa faci, asta este "politica" de populare US a democratilor de la putere... orice, numai "european descendent" sa nu fie.

Edited by SuperDuper, 07 November 2010 - 21:44.


#12
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Obaaaaaamma in da house !! Yaaaa !! :P  Reunite w/ my african brothers !

#13
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

 SuperDuper, on 7th November 2010, 20:51, said:

Cel mai bine este sa faci ce stii si aici. Daca stii sa o faci bine si inveti repede cuvintele specifice jobului respectiv. Nu are rost sa te bagi in alte meserii ca ucenic, mai ales daca ai o anumita varsta...
Foarte corect punctat....dar daca se iveste ceva bun....

 lawrence38, on 7th November 2010, 21:07, said:

pai daca o duc asa de bine sa ii invidiezi inseamna ca au plecat totusi cu ceva diplome/calificari care le-au permis sa obtina ceva slujbe bune, insemnand ca si in Romania sau vro tara UE ar fi putut avea un trai decent. Si poate ca viata aia de invidiat presupune munca multa si grea...
Au plecat doar cu diploma de bac, dar unu era electrician (dar lucreaza in alt domeniu, pt ca la inceput nu a prea gasit ceva ok...iar acum e f multumit de job-ul lui) iar celalalt era informatician si lucreaza in domeniu.
In cazul lor, ca la mine dealtfel, este mult mai bine sa poti pleca(daca asta vrei) cu toate actele, inclusiv permis de munca, mai ales daca vrei sa emigrezi cu toata familia(copii, etc). Nu zic ca in UE nu se poate, dar in Romania...hai sa fim seriosi... e tara mea si o iubesc...dar..... intelegi ce vreau sa spun...
PS glumind acum....si daca nu reusesti sa te acomodezi....te strofoci 6 luni-1 an, muncesti sa-ti scoti cheltuielile, mai mult ca sigur mai si strangi ceva....si macar ramai cu amintirea ca ai vizitat SUA....ca nu oricine ajunge acolo :D

#14
nataly2014

nataly2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.06.2014
Daca doresc sa particip la loteria vizelor si sa aplic si pentru o viza de turist , ar fi bine sa aplic pt viza turist inainte sa particip la loterie??? exista posibilitatea sa nu primesc viza de turist pe motiv ca m-am inscris la loterie si sa se presupuna ca doresc cu orice chip o viza numai ca sa plec acolo ?

#15
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 nataly2014, on 22 septembrie 2014 - 14:16, said:

Daca doresc sa particip la loteria vizelor si sa aplic si pentru o viza de turist , ar fi bine sa aplic pt viza turist inainte sa particip la loterie??? exista posibilitatea sa nu primesc viza de turist pe motiv ca m-am inscris la loterie si sa se presupuna ca doresc cu orice chip o viza numai ca sa plec acolo ?
Ti-as recomanda sa aplici intai pt. viza de turist. Vei putea calatori fara probleme in US, si cand ai interviul de imigrare, ti se anuleaza viza de turist.Tehnic vorbind, iti exprimi intentia de imigrare doar din momentul in care trimiti formularele de immigration(DS260, DS230), in cazul in care esti selectat la loterie. Dar cu siguranta ca ei au acces la baza de date a aplicantilor la loterie.

Edited by s-brody, 28 September 2014 - 16:19.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am si eu cateva intrebari.
Vreau sa aplic anul asta ( eDV 2016 ), rezultatul anul viitor, viza pana in vara 2016.
Dar daca eu nu vreau sa plec in 2016? Sa zicem prin absurd ca sunt ales. Am limita sa-mi iau viza pana la incheierea anului fiscal( 2016 ) al US, dar eu vreau sa plec tocmai in 2017, cel mai devreme.
E ok? Sau o data ce-mi acorda viza de immigrant am iar o limita in care trebuie sa si ajung la ei...? Aici mi-i baiul Posted Image


ps. si cum naiba imi fac pozele alea ca nicicum nu ies perfecte. Din camera nu am optiunea "US official picture" :lol: Ei zic sa nu fie editate, daca fac portret cu DSLR-ul trebuie automat sa ii fac si un crop...pentru ca poza trebuie sa fie patrata ( minin 600x600 px ).

#17
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Nu merge ce vrei tu. Viza ti-o da doar pt. 6 luni, de ex. daca te cheama la interviu in mai 2016 e valabila doar pana in noiembrie 2016. Cat despre poza, mai bine te duci la un centru foto autorizat care face astfel de poze pt. loterie (intrebi) si ti-o pui pe un stick, apoi cand completezi formularul o descarci direct de pe stick. ;)

Edited by toto_riina, 05 October 2014 - 12:57.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am aplicat deja...in concluzie, doamne feri sa fiu ales Posted Image
Okay, imi da 6 luni, sa zicem ca ma duc, pot sa ma intorc un an? Posted Image

God...in caz ca nu, o sa fie o mare distractie...

ps. si inca ceva. Eu ma duc anul viitor cateva luni. Are vreo importanta? iar, doamne feri sa fiu ales in perioada cand deja o sa fiu acolo Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate