Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Amortizoare KIA Sorento

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
colo1966

colo1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2009


Am o dilema cu Kia Sorento.
Nu stiu daca amortizoarele mai sunt bune.
De cind am cumparat-o(2 ani) se comporta la fel ca tinuta de drum de aceea nestiind cum se comporta cind a fost noua am dubii asupra starii amortizoarelor.
Mai precis pe drumurile (asfaltate) din Bucuresti la denivelari medii(ex-limitatore de viteza) si denivelari de max. 10 cm mă cam„ leagana”, ceea ce cu un VW golf 4 nu resimt decât în mică măsură.
Am chestionat câtiva mecanici însă părerile am fost contradictorii și nerelevante.
Dacă poate cineva care se pricepe să mi-o probeze, sau să-mi spună cum pot să-mi dau seama de starea de funcționare a amortizoarelor(fără a le demonta) ar fi minunat.
Nu-mi permit să schimb amortizoarele doar pt că au 120.000 Km, sper să mai trag de ele.
Constructorul unei masini de teren ar fi normal să asigure amortizoare mai fiabile pe aceste masini.
Multumesc.

#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
poate se leagana mai mult fiindca este si mai inalta decat golful.
poate reusesti sa mergi cu o alta Kia sa faci comparatie.
bafta

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. Kia aia nu prea este "de teren". Asa ca nu te baza pe asta ca sa treci cu viteza peste ridicaturile alea de limitare viteza.
2. Amortizoarele au in general durata de viata de circa 80000 km. La inspectia tehnica anuala ar trebui sa se verifice si starea lor (asigura performantele franarii).
3. Poti cumpara amortizoare mai bune decat cele originale/stock - Monroe Reflex de exemplu. Nici nu iti inchipui cata diferenta fac si nici nu sunt un capat de tara ca pret:
http://www.monroe.co...ockselector.asp

Cele de pe spate cred ca se pot schimba usor (nu necesita nici macar ridicarea masinii). Pe fata ai struts ca la masini normale - este un pic mai complicat de schimbat.
Pt verificare - daca apesi caroseria si ii dai drumul brusc, trebuie sa ai doar o oscilatie - adica masina se ridica si coboara inapoi o data.
Mai multa documentatie despre amortizoare aici.

Edited by SuperDuper, 22 October 2010 - 12:40.


#4
terry2008

terry2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2009

 colo1966, on 22nd October 2010, 11:22, said:



Am o dilema cu Kia Sorento.
Nu stiu daca amortizoarele mai sunt bune.
De cind am cumparat-o(2 ani) se comporta la fel ca tinuta de drum de aceea nestiind cum se comporta cind a fost noua am dubii asupra starii amortizoarelor.
Mai precis pe drumurile (asfaltate) din Bucuresti la denivelari medii(ex-limitatore de viteza) si denivelari de max. 10 cm mă cam„ leagana”, ceea ce cu un VW golf 4 nu resimt decât în mică măsură.
Am chestionat câtiva mecanici însă părerile am fost contradictorii și nerelevante.
Dacă poate cineva care se pricepe să mi-o probeze, sau să-mi spună cum pot să-mi dau seama de starea de funcționare a amortizoarelor(fără a le demonta) ar fi minunat.
Nu-mi permit să schimb amortizoarele doar pt că au 120.000 Km, sper să mai trag de ele.
Constructorul unei masini de teren ar fi normal să asigure amortizoare mai fiabile pe aceste masini.
Multumesc.
salut,si kia mea se leagana si am schimbat toate amortizoarele.acum e perfect.mentionez ca a mea are la bord 88000km.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 colo1966, on 22nd October 2010, 13:22, said:


Nu-mi permit să schimb amortizoarele doar pt că au 120.000 Km, sper să mai trag de ele.
Constructorul unei masini de teren ar fi normal să asigure amortizoare mai fiabile pe aceste masini.
Producatorii de amortizoare recomanda inlocuirea acestora la 80.000 km...cum adica nu le schimbi doar pentru ca au 120.000 km?!

#6
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
La autotest costa 80ron,nu iti demonteaza amortizoarele.

Edited by ionutMembruAnonimut, 12 June 2011 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate