Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

In ce regiuni ale tarii noastre sunt cei mai civilizati soferi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

Poll: In ce regiuni ale tarii noastre exista cei mai civilizati soferi ? (106 member(s) have cast votes)

In ce regiuni ale tarii noastre exista cei mai civilizati soferi ?

  1. Oltenia (4 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

  2. Transilvania/Crisana/Maramures (49 votes [46.23%])

    Percentage of vote: 46.23%

  3. Muntenia (3 votes [2.83%])

    Percentage of vote: 2.83%

  4. Banat (11 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  5. Moldova/Bucovina (17 votes [16.04%])

    Percentage of vote: 16.04%

  6. Muntenia(doar Bucuresti) (19 votes [17.92%])

    Percentage of vote: 17.92%

  7. Dobrogea (3 votes [2.83%])

    Percentage of vote: 2.83%

Vote Guests cannot vote

#55
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbarboso, on 26th October 2010, 19:45, said:

Ca merg sportiv am recunoscut si recunosc oricand.

Dar nu cred c-am deranjat / deranjez pe altcineva cu asta (doar cei din masina coboara uneori mai palizi :lol:).
Noroc ca aveti fimei mai nevricoase de va mai linistesc :) Caghebeul nu merge asa nervos. Na...ardelean. 3caul si cand merge nervos e linistit.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Mie cred ca mi se trage de pe vremea cand faceam 2 - 300 km/zi, doar in Bucuresti, de cele mai multe ori fiind contracronometru.

Probabil ca multi altii, prin orasele mari / aglomerate, sunt in aceeasi situatie - ma refer la cei care conduc mai agresiv / sportiv decat majoritatea - nu mai ai atata rabdare sa "bagi a treia cand ajungi la destinatie", cum zice reclama.   :lol:

#57
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbarboso, on 26th October 2010, 19:54, said:

Probabil ca multi altii, prin orasele mari / aglomerate, sunt in aceeasi situatie - ma refer la cei care conduc mai agresiv / sportiv decat majoritatea - nu mai ai atata rabdare sa "bagi a treia cand ajungi la destinatie", cum zice reclama.   :lol:
De aia scot eu consum de raba la masini :)

#58
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View Postbarboso, on 26th October 2010, 19:34, said:

@ Strabun, de principiu vorbeam si eu, in primul rand, am folosit exemplele ca sa ilustrez mai bine ce vreau sa zic; stiu ca multi de-aici considera slalomul ca semn de necivilizatie, eu voiam sa arat ca acest slalom, asociat de multe ori cu bucurestenii, nu este neaparat asa.
Am inteles.
Si eu consider ca slalomul e un mic semn de necivilizatie atunci cand nu te grabesti si cand celelalte masini merg cu o viteza "normala" (peste 40-45 km/h in oras, sa zicem). Dar sunt perfect constient ca judec asa subiectiv fiind, pentru ca asa fac eu.

Daca s-a terminat cu subiectul "slalomuri", hai sa trecem la depasiri.

Situatie 1:
Ajungi in spatele unei masini care merge destul de incet in spatele uni camion (sa zicem 50-60 km/h in afara localitatii). Nu se poate depasi (linie continua si/sau masini pe contrasens etc.). Iti imaginezi ca si masina din fata ar vrea sa depaseasca camionul. Ce faci cand apar conditii bune pentru depasit?
a) Pui imediat semnalizarea si le depasesti pe amandoua (sau doar masina din fata, daca nu ai timp sufucient)?
b ) Astepti sa vezi daca masina din fata chiar are de gand sa depaseaca camionul?
Ganditi-va la amandoua situatiile: va grabiti / nu va grabiti.
Luati in calcul si daca masina cealalta e: Trabant / comparabila a vostra / Mercedes AMG?

Situatie 2:
La fel ca mai sus, dar tu esti in masina din spatele camionului. Ala care a ajuns in spatele tau incepe sa semnalizeze stanga cand inca nu s-a terminat linia continua sau cand mai e inca o masina pe celalalt sens. Ce faci?
a) Il lasi?
b ) Pui si tu imediat semnalizarea si intri in depasire in fata lui?
La fel: va grabiti / nu va grabiti. Ala are Traby / cam ca a voastra / BMW M5.
Si mai ganditi-va la variantele: ala sta chiar in "curul" vostru / e la o distanta "civilizata".

Si de ce? (raspunsurile mele la intrebarea asta sunt cu "italic").

O sa incerc sa raspund eu primul:
1.Astept, indiferent daca ma grabesc sau nu si indiferent ce masina are ala (la valorile date - 50-60 km/h, imi imaginez ca orice automobil vrea sa depaseasca). Cred ca asa e civilizat si sigur. Daca vad ca ala nu depaseste dupa mai multe secunde, ma bag. Si cred ca tot civilizat e, dar stau cu inima cam stransa, de frica sa nu cumva sa incerce si ala sa traga stanga, fara semnalizare.
2. Daca nu ma grabesc stau cuminte la locul meu si astept sa ma depaseasca. Cred ca asa e civilizat si sigur. Daca ma grabesc, ala nu e chiar in "fundul" meu si nici nu are vreun muscle car, incerc sa ma bag in fata lui. Cred ca nu e civilizat (categoric ca cred ca celalalt e si mai necivilizat) si incerc sa fac manevra in siguranta (am spus, fac asta doar daca am loc si daca ala nu are cine stie ce avantaje de putere), dar fac asta pentru ca sunt grabit...

#59
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
1-a
nu imi imaginez nimic cind ala merge in curul camionului; daca ar sta spre ax, sa vada ce se intimpla in fata,  pe linga camion alta ar fi alegerea

2-a


da, stiu, sint bucurestean :D
fac si slalom printre adormitii de pe banda 2, asta daca nu sint toti mutati pe banda 2 si atunci imi vad de drum nestingherit pe 1

#60
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
1.  Daca vrea sa depaseasca il cam vezi tatonand, situatie in care eu il las si, cand e pe cale sa finalizeze depasirea, daca e liber (si vizibilitate) din fata, intru si eu in depasire, fara sa mai astept replierea lui - asta daca vad ca depaseste "bine", nu intr-un sfert de ora; daca e posibil ii depasesc pe amandoi.
Daca vad ca dupa 3 - 5 secunde de cand e posibila depasirea el nu schiteaza nimic, depasesc eu, eventual, daca am dubii asupra lui, dau un claxon scurt de avertizare.

2.  Daca are o masina mult mai puternica, chiar daca sta mai la distanta, sau una comparabila sau mai slaba, dar sta lipit de mine si e clar ca vrea sa depaseasca, il las si "ma iau dupa el", la fel ca in prima situatie.
Cu o masina mai slaba / comparabila cu a mea, daca sta prea departe si / sau daca-l vad prea ezitant, intru eu in depasire; si cu masinile puternice, daca vad ca ezita prea mult nu mai stau "sa-i rog"; asta e valabil la cei care tatoneaza, ca daca e deja pe contrasens, cu semnalozare si tot ce trebuie, il las.
Aici conteaza si cat de puternic a venit din spate (indiferent de masina), iti cam dai seama ce fel de sofer este; daca a venit mult mai puternic decat as merge eu pe acolo, consider ca-i mai grabit / inconstient / sigur pe el si-l las sa sa duca, daca a venit mai usor decat as merge eu, ma duc eu.


Ceea ce-am spus, la ambele situatii, este valabil indiferent daca ma grabesc sau nu.


P.S. Cred ca suntem deja cam off, inca de pe la primul meu post...   :P

Edited by barboso, 26 October 2010 - 21:33.


#61
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
@Evergreen: nu am inteles mare branza din raspunsul tau.

@barboso: OK, 'nteles! Sper sa apara si colegi care sa spuna: vin din spate, ma doare la palarie cati sunt dupa camion, nici nu sunt in vreo graba mare, dar incerc sa-i depasesc pe toti, pentru ca .... (as vrea sa vad ce va fi in locul acestor puncte). Ma intalnesc cu ei la fiecare drum lung si sper sa-i intalnesc si aici; tare as vrea sa le aflu explicatiile. :)

#62
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
In prima stiuatie daca la prima ocazie de depasire nu s-a bagat (adica sa fi fost loc lejer de depasit si el o ardea la 5-7 m de camion )eu nestiind ce e in capul lui  , la urmatoarea portita deja sunt pe felie si daca nu s''a bagat din start(e greu de facut daca nu tine aproape si il citesc) il depasesc si pe el si pe camion(toate cu un claxon scurt cand sunt langa el sa ma vada, ca nu putini au fost aia care se trezeau sa intre in depasire peste mine dar cu claxoane i-am trezit )   . Daca se baga din prima, fie intru dupa el si eu, dar nu inainte sa vad printre el si camion daca vine ceva din fata/ma dau mai in stanga de el sa vad in fata .
Cat despre incetinitul altora in timp ce faci slalom, nu prea vad cum ca eu deja am un avans considerabil fata de el astfel incat chiar nu ar conta daca el ar incepe sa accelereze(asta inseamna ca e loc de 2 masini pe diagonala (intre ala din dreapta si ala din fata mea ).
LE:Strabun: pentru ca nu imi place sa stau aiurea in spatele unui camion 50 , cand as putea sa il depasesc daca ceilalti nu o fac . Adica daca ei nu incep sa depaseasca la prima ocazie,doar n-o sa stau pana cand o sa fie 2km de sosea libera asa ca incep si ii lucrez elegant unul cate unul . Nu prea mi se intampla sa plec la drum asa calm fara sa fiu pe fuga , si nici nu pot merge asa molcom in doru lelii .

Edited by Nicu90, 26 October 2010 - 21:52.


#63
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View PostNicu90, on 26th October 2010, 22:50, said:

Cat despre incetinitul altora in timp ce faci slalom, nu prea vad cum ca eu deja am un avans considerabil fata de el astfel incat chiar nu ar conta daca el ar incepe sa accelereze(asta inseamna ca e loc de 2 masini pe diagonala (intre ala din dreapta si ala din fata mea ).
Daca te referi la discutia dintre mine si barboso, nu era vorba de incomodat in momentul executarii slalomului, ci de pozitia la urmatorul semafor.

View PostNicu90, on 26th October 2010, 22:50, said:

LE:Strabun: pentru ca nu imi place sa stau aiurea in spatele unui camion 50 , cand as putea sa il depasesc daca ceilalti nu o fac . Adica daca ei nu incep sa depaseasca la prima ocazie,doar n-o sa stau pana cand o sa fie 2km de sosea libera asa ca incep si ii lucrez elegant unul cate unul . Nu prea mi se intampla sa plec la drum asa calm fara sa fiu pe fuga , si nici nu pot merge asa molcom in doru lelii .
Pe mine ma deranjeaza aia din spate care pun semnalizarea inainte (chiar mult inainte) de a se crea conditii favorabile pentru depasit. Ce sa fac atunci? Sa depasesc eu, pentru ca sunt in fata lui? Sau sa fiu gentleman si sa-l las, pentru ca el a apucat sa semnalizeze primul?

Edited by strabun, 26 October 2010 - 22:06.


#64
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
La prima parte: Pai si eu ce sa-i fac, inseamna ca nu s-a grabit,altfel nu as fi ajuns sa fiu in fata lui ca daca vad pe unul ca merge mai tare fata de restul nu incerc sa il depasesc ci pastrez o anumita distanta de el incat sa putem face slalom linistiti fiecare :D
A doua parte : Nu, daca poti si ai timp nici nu trebuie sa iasa ala in depasire inaintea ta, tu poti iesi pe diagonala (intre masina din fata ta,si aia care vine din fata ,si e deja in dreptul celui din spatele tau ) , tu esti in depasire deja pana cand poate sa iasa si el , eu asa fac indiferent ca are sau nu semnalizarea pusa , ca il vad dupa cum sta in spatele meu daca vrea sau nu sa ii dea bataie ,toate astea in ideea ca si tu tii aproape si vrei sa depasesti cu prima ocazie .
Eu mereu daca stau cu 70-80 in spatele unui tir, sunt in a4a (sau a3a daca e mai din scurt) si cum e ocazia cum sunt in depasire , daca se mai baga dupa mine o mai lungesc cat sa terminam amandoi ,eventual dau si flashuri aluia ce-mi vine din fata sa putem trece amandoi (asta fac doar daca am coada dupa mine, sa poata depasi si el dupa mine fara sa ramana pe afara ) .

#65
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View PostNicu90, on 26th October 2010, 23:13, said:

La prima parte: Pai si eu ce sa-i fac, inseamna ca nu s-a grabit,altfel nu as fi ajuns sa fiu in fata lui ca daca vad pe unul ca merge mai tare fata de restul nu incerc sa il depasesc ci pastrez o anumita distanta de el incat sa putem face slalom linistiti fiecare :D
S-au discutat o situatie anume: tu nu te grabesti. In schimb, poate ala in fata caruia te bagi se grabeste, desi nu pare ca se grabeste din cauza ca nu merge mai repede ca ceilalti, din diverse motive (s-au discutat). Ce faci in situatia aia? Slalom? Sau mergi ca ceilalti cu 45-55 km/h?

View PostNicu90, on 26th October 2010, 23:13, said:

A doua parte : Nu, daca poti si ai timp nici nu trebuie sa iasa ala in depasire inaintea ta, tu poti iesi pe diagonala (intre masina din fata ta,si aia care vine din fata ,si e deja in dreptul celui din spatele tau ) , tu esti in depasire deja pana cand poate sa iasa si el , eu asa fac indiferent ca are sau nu semnalizarea pusa , ca il vad dupa cum sta in spatele meu daca vrea sau nu sa ii dea bataie ,toate astea in ideea ca si tu tii aproape si vrei sa depasesti cu prima ocazie .
Eu mereu daca stau cu 70-80 in spatele unui tir, sunt in a4a (sau a3a daca e mai din scurt) si cum e ocazia cum sunt in depasire , daca se mai baga dupa mine o mai lungesc cat sa terminam amandoi ,eventual dau si flashuri aluia ce-mi vine din fata sa putem trece amandoi (asta fac doar daca am coada dupa mine, sa poata depasi si el dupa mine fara sa ramana pe afara ) .
Nu voiam sa luam in discutie cine poate sa se bage primul, ci daca te bagi in momentul in care ala din spate e cu semnalizarea pusa. Si daca am inteles bine, te bagi, indiferent de semnalizarea lui.

Edited by strabun, 26 October 2010 - 22:28.


#66
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Pai si mersul meu seama cu o graba,asa ca nu se pune problema sa merg in oras vreodata cu 45-50 ,doar sa fie iarna . Slalomul il fac mai mereu, ca nu pot sa stau sa dorm pana unde trebuie sa ajung .
Normal ca ma bag fara discutii ca nu il incurc cu nimic,el isi poate incepe depasirea imediat dupa mine , ca altfel cine stie cand mai prind urmatorul val :) .Adica el din spatele meu ar putea sa depaseasca 2 masini(pe mine si camion) si eu nu?!

Edited by Nicu90, 27 October 2010 - 07:20.


#67
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View PostNicu90, on 27th October 2010, 08:18, said:

Pai si mersul meu seama cu o graba,asa ca nu se pune problema sa merg in oras vreodata cu 45-50 ,doar sa fie iarna . Slalomul il fac mai mereu, ca nu pot sa stau sa dorm pana unde trebuie sa ajung .
Sa zicem ca pleci de la serviciu si te duci sa-ti iei copilul de la scoala; drumul dureaza de obicei 20 de minute; tu ai plecat de la birou cu 30 minute mai devreme, pentru ca ai terminat programul/treaba. Si atunci faci slalomuri, pentru ca mai apoi sa mai astepti 10 minute in parcare?

View PostNicu90, on 27th October 2010, 08:18, said:

Normal ca ma bag fara discutii ca nu il incurc cu nimic,el isi poate incepe depasirea imediat dupa mine , ca altfel cine stie cand mai prind urmatorul val :) .Adica el din spatele meu ar putea sa depaseasca 2 masini(pe mine si camion) si eu nu?!
OK, am inteles din prima.

#68
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Atunci merg pe prima banda, in mersul meu cu 50-60 si nu am nici o treaba cu cei care fac slalom , si nici nu ma deranjeaza ca ajung in spatele lui la semafor si eventual mai prind rosu iar ca nu ma grabesc, dar extreem de rar mi se intampla asa ceva .

#69
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
Pai vezi ca poti merge si civilizat? :P

#70
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 14.09.2007
Pai si cand ma grabesc nu incurc si nici nu deranjez pe nimeni , daca vine unul ce vrea sa ma depaseasca ii fac loc .
Nu tai fata,sau sa suntez coloana la semafor, sa scot pe altii la sant ca eu depasesc / alte porcarii de'astea ;ca fiecare mai gresesc si eu dar incerc sa o scot la cap cumva sa iasa bine .

#71
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
Curiozitate: E cineva pe aici care conduce necivilizat?

#72
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Defineste "condus necivilizat"
Si, nu vad rostul intrebarii tale, intr-o tara in care politetea la volan este la ea acasa pe sosele, unde conducatorii auto se ajuta intre ei, unde nu se injura in trafic, etc....  :notangel:

Gata, ma duc sa-mi iau medicamentele, ca am inceput sa delirez  :naughty:

Edited by calinkgb, 27 October 2010 - 10:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate