Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

incadrare gresita cartea de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
rupla

rupla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.11.2007
Sunt in urmatoarea situatie si as avea nevoie de niste sfaturi:
Cu o luna inainte sa termin facultatea m-am angajat la o firma. Pozitia era de inginer, insa neavand diploma la momentul respectiv, am fost incadrat ca "tehnician". Imediat dupa terminarea facultatii am fost la Personal cu diploma si am cerut schimbarea incadrarii, am semnat actele si toate pareau a fi OK.
Numai ca, dupa aproape 2 ani, am plecat din firma iar pe cartea de munca (adeverinta de vechime) surpriza, nu am gasit schimbata incadrarea. Precizez ca toate schimbarile de salariu erau corect inregistrate insa nimic despre schimbarea pozitiei.

Mentionez ca firma nu era excesiv de transparenta, asa ca nu am vreo copie a actului de schimbare a incadrarii. Totusi, trebuie sa spun ca un coleg de munca, care a fost intr-o situatie identica cu a mea (am fost sa semnam in aceeasi zi, impreuna) este incadrat corect.

1. Este posibil sa fie remediata situatia in vreun fel?
2. Exista vreun beneficiu material care se poate pierde prin aceasta incadrare gresita? Singurele "inconveniente" pe care le simt momentan sunt o problema de "orgoliu" si o alta de eventuala dificultate in a dovedi "vechimea" pe o astfel de pozitie.
3. Nu era cumva obligatoriu ca schimbarea pozitiei sa treaca prin ITM chiar daca in acel moment salariul nu s-a modificat?
4. Se pot verifica la ITM aceste schimbari? Mi-e teama ca situatia de pe adeverinta de munca sa nu fie o rautate datorita unei divergente pe care am avut-o la plecarea din firma asupra unui curs profesional care "ar fi trebuit achitat" si din cauza caruia am asteptat 3 luni pana i-am convins sa imi dea cartea de munca.

Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate