Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Probleme cu gardul vecinului

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Sunt in urmatoarea situatie (cred ca si din cauza ca am fost eu prea corect :) ).

Am cumparat un teren, in 2008.
La cumparare am primit o documentatie cadastrala pentru dezmembrare, in care sunt mentionate 3 proprietati, una din ele fiind a mea (cea din mijloc).
Dupa cumparare am chemat topometrist, a facut masuratorile pentru a putea face intabularea.
Nu am facut proces verbal de tarusare, pentru ca unul din vecini nu era in tara si am inteles ca ar trebui sa fie de fata (s-ar putea ca aici sa fie greseala mea :) ).
In documentatia mea (si in cea primita la cumparare) frontul la strada al terenului meu este de 14,93 m.
Tatal vecinului a spus ca hotarul este reprezentat de un stalp al gardului, am masurat si era unde trebuie.
Stalpul nu era marcat.

De atunci am construit o casa, am intabulat si casa, nu am facut gard cu vecinul pentru ca era plecat.
Acum vecinul a inceput sa isi faca partea de la drum a gardului si a scos stalpul respectiv si a intrat la mine in teren cu 1,5 metri.
Am fost si am vorbit cu el, s-a oprit si nu a turnat noii stalpi.

Problema este ca el nu a masurat din gardul celuilalt vecin, cum am facut eu, el a masurat "din drum" spre mine.
Gardul celuilalt vecin are dimensiunile din schita de dezmembrare, deci eu tind sa cred ca eu am dreptate.
Daca masuram din gardul celuilat vecin, apoi adaugam deschiderea terenului meu, nu mai ramane loc pentru vecinul care incearca acum sa isi faca gardul...

Am fost la primarie, le-am lasat copie dupa documentatia mea, inginerri angajati pentru chestii de genul asta nu erau, a ramas ca se uita primarul, astept sa ma sune.
Am sunat si la cel care a facut dezmembrarea, a spus ca ma ajuta sa rezolv, ramasese ca vorbim din nou aseara la 19, dar nu a raspuns.
Azi incerc sa il sun din nou.

Daca e nevoie am sa postez aici poze cu actele existente.

Totusi, poate imi puteti spune care ar fi solutia (ce sa fac, sa chem topometrist sa fac proces verbal de tarusare?).
Daca vine topometrist si fac proces verbal de tarusare si vecinul nu e de acord ce pot face?

Multumesc.

#2
predalucianconstantin

predalucianconstantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.12.2007
Buna ziua, pot spune ca si eu m-am lovit de aceeasi problema mai mult sau mai putin . In sa am rezolvat foarte simplu.Se ia  un topometrist   cu o statie cu emisie GPS se dau cateva puncte si   gardul se  materializeaza imediat.Este necesar sa asteptati 2 zile pentru a primi rezultatele emisiilor prin gps.Vorbiti cu vecinul dvs. Eventual platiti  amandoi topometristul pentru a materializa punctele ambelor terenuri si atunci nu veti mai avea probleme.

#3
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc, pana la urma cred ca asta va fi solutia.
Problema este alta, am masurat cu ruleta (stiu ca nu este precisa, dar la 1,5 metri se observa), si daca respectam distantele din desen, el trebuie sa intre in drum (cu 1,5 metri).
Si nu are unde :).
Acum, eu sunt intr-un fel mai castigat, pentru ca nu eu trebuie sa intru in drum.
Pana la urma vom rezolva, dar abia sambata am stabilit sa se uite cel care a facut documentatia peste hartii, sa isi aduca aminte.
Acum, documetatia este inregistrata la OCPI, eu am intabulare cu dimensiunile corecte, teoretic trebuie mutat drumul (sau asa ar fi dupa mine).

Pe mine ma intereseaza cel mai mult sa imi ramana frontul la strada neatins, pentru ca special am lasat intr-o parte loc sa intru cu utilaje in spatele casei. Exact pe partea aia e vecinul care daca imi ia cei 1,5 metri nu mai intru niciunde.
Oricum nu ma las, pentru ca nu e vina mea, dar sunt curios care ar fi solutiile.

Pana la urma chiar daca el nu va vrea sa plateasca eu tot voi aduce topometrist (din nou) si voi face tarusarea, si imediat voi face gard.
Acum, problema e ca vecinul dupa ce fac eu tarusarea sigur nu va accepta (ramane el fara teren), de aia acum incerc/incercam sa rezolvam impreuna.

#4
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Din ce ai relatat pana acuma este mai mult o problema tehnica decat una juridica. Cum s-a mai spus trebuie chemata o persoana autorizata sa faca niste remasuratori (sa verifice realitatea faptic in teren cu cea din dosarul de dezmembrare) si abia atunci veti avea o solutie, dar mai bine chemi autorizatul sa faca intarusarea , autorizatia pentru construire gard si sanatate vecinului. Sa se descurce el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate