Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1149 replies to this topic

#1135
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Iti multumesc, foarte bun sfat. Nu plantez panarame si nu fac nici un compromis legat de calitatea puietilor sau soi. Este un proiect de lunga durata , iar munca este enorma. Zona unde plantez nu este foarte accesibila, doar sa scoatem uscaturile trebuie sa folosim atat caruta cu cai cat si tractor cu remorca. Nu mai zic de gropi, carat apa pentru udat , ceva ingrasamant natural ...si bețe de corcodus , dupa cum spuneam am si eu . La Emma am vazut si eu Carpatinul si alte cateva soiuri, dar am crezut ca e ceva " supermarket" cu ceva adunaturi de la altii si vand pomi pe care sa ii plantezi in fata blocului :) . Orice recomandare va fi extrem de apreciata!

#1136
loremnatura

loremnatura

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2022

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 26 februarie 2024 - 15:42, a scris:

Plus că dacă le spui ce vrei te îndruma ei și-ți recomandă ce au mai bun în sortiment.

Buna, nu vreau sa fiu rautacios dar asta se numeste conflict de interese!! Intotdeauna vanzatorul isi va lauda marfa si pleci acasa cu ce nu ai vrut. Nu vreau sa zic ca inginerii de acolo nu sunt profesionisti dar inca nu am intalnit vreunul sa-ti recomande cea ce ai tu nevoie, isi ridica in slavi marfa lor care poate fi ffoarte buna, dar nu e ce vrei tu. Cred ca m-am facut inteles!!

#1137
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ideea e să mergi la fața locului în pepinieră să vezi ce soiuri au, ce portaltoi folosesc și să alegi doar ce-ți convine, să nu cumperi nimic cu ochii închiși, informarea prealabilă este esențială

#1138
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Dodo03 baga si Centenar ceva, mai scoate din Lepotica, 10 buc iti ajung de Lepotica.
Daca vrei moderati baga Stanley, faci ce vrei din el la nivelul coroanei, cresteri moderate spre foarte putine daca il lasi in legea lui, fructul decent, nu e atat de sensibil la monilioza ca altele. In unii ani Stanley e chiar bun si ca fruct, gustos, echilibrat... dar difera mult gustul si calitatea in functie de cantitatea fructului in coroana (asta e un dezavantaj)
Vedeti ca soiurile astea Centenar, Carpatin Lepotica sunt de vara... e cam nasol cand vrei sa pleci in concediu si te bate nevasta la cap ca prunele is pe zos si tu ai treaba...

Stima.

#1139
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Mersi, singur, oricum nu te poti ocupa de o astfel de suprafata, eu sper sa mai gasim oameni dispusi sa munceasca peste 10-15 ani :) . O sa iau in consideraresi sfatul tau, iti multumesc!

#1140
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Carpatin ul e chiwr mai prietenos decât Stanley ca și creștere, perioada de coacere e destul de apropiata chiar dacă e mai timpuriu puțin, afica nunil compari cu lepotica.. Fructul este incomparabil și fiind și puțin mai timpuriu ai avantajul și ca dacă vrei sa vinzi ceva o poți face... Când apare Stanley prețul fructelor se duce în canal...


#1141
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajsebybastian, pe 04 martie 2024 - 09:34, a scris:

...
i Stanley e chiar bun si ca fruct, gustos, echilibrat... dar difera mult gustul si calitatea in functie de cantitatea fructului in coroana (asta e un dezavantaj)
...
Dezvolta putin ideea, te rog.

#1142
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Uite ca la asta nu m-am gandit, chestia cu productia
Adica la marime era ceva logic si de asteptat, dar si la gust...
Am si eu un singur Stanley ratacit printre alti pruni si cam neglijat
In unii ani bune de mancat, in altii trebuia sa le las la supracoacere si ajungeau in cazan

#1143
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postcristobob, on 04 martie 2024 - 13:10, said:

Dezvolta putin ideea, te rog.

Pai ideea este foarte simpla, este productiv, nu are cresteri exagerate si chiar e foarte usor de format si condus, se umple de rod masiv in 2-3 ani si abia duce fructul (se rup crengile sub rod daca-i lasi tot rodul) si daca viespea nu-ti da jos o buna parte din el nu prea apuca sa acumuleze suficient pentru cata pruna ai pe el. Cel mai misto rod l-am avut la Stanley cand am mancat 1/5 din cat poate da.
Imi place ca e usor de tinut din taieri, nu-mi place ca e magnet de afide, la supraproductie fructul e mic si fad.
Imi place ca nu este atat de sensibil la monilioza.

Ca zahar (ca tot ma joc eu cu masuratorile) comparativ cu alte soiuri nu cred ca reusesc sa ating un 16g in conditiile climatice din SV.

Stima.

#1144
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Vreau sa dezvolt putin subiectul monilioza la cires.
Am observat de 2 ani fenomenul, dar in primavara asta mi-a dat in moalele capului....
Nu stiu in ce masura asta toamna, poate toamna tarziu, monilioza mi-a pus in cap ramuri intregi pe lungimea lor.
A atacat cu precadere cam tot ce a fost ciupit la 3-4 muguri, ce a fost la peste 6 sa zicem a fost atacat dar nu a ajuns sa atace lemnul subsarpantei, adica taierile la inel arata clar ca este ok lemnul la baza.

Deci nu stiu ce sa zic cu toate ciupirile si scurtarile la cires la cativa muguri.
Si mai e o chestie, anul trecut a fost totusi un an relaxant pentru atacul de monilioza, adica a fost parfum fata de acu 2 ani.
Si mai nasol, la G6 e incidenta maxima, adica tot ce a prins a uscat fest. Acum nu stiu cat conteaza influenta portului, dar poate conta prin faptul ca aceste cresteri vegetative noi sunt mai domoale fata de alte porturi. Spre exemplu, ragalia de salbatic (am acelasi soi altoit pe salbatic amar) nu are decat ici colo cate o ramurica afectata...
Na, nu stiu ce sa zic, dar cred ca am sa ciupesc mai putin de acum, sau sa zic asa, ciupesc mai lung.

Am urmarit si am tinut aproape ciresii astia ca tin la ei si imi place si portul G6 ca evolutie, productie, gust.
Dar e nasol daca te obliga la stropiri fara rost.

Stima.

#1145
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cireș Boambe înflorit

Attached Files



#1146
EdwardB

EdwardB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2019
Va salut! As mai comanda niste pomi pentru la toamna, vad ca se subtiaza stocurile de  cires la roman. Vreau sa fac o linie de aprox 30 de metri cu cires pe Gisella 6 si nu m-am lamurit inca cu distanta dintre pomi din care sa-mi reiasa numarul de care as avea nevoie. Am gasit in multe locuri indicata schema de plantare 4/2, dar avand experienta practica mi-ati putea zice daca este suficient sau nu. Sa fiu atent si la vigoarea soiului daca vreau sa-i pun asa apropiati, nu doar la portaltoi.

Topicul cireselor de august a fost cumva abandonat de cativa ani, are cineva Staccato pe rod? L-am gasit pe Dalival ca cel mai tarziu cires. Voiam initial George de la Sarca, dar n-ar fi chiar cine stie ce.

Trecand in extrema cealalta, la ciresele de mai, ce soiuri merita puse in gradina? Am deja in cos Sweet Aryana, sa-l pun langa Gabriel si Lorenz plantati deja in galeata, si ma mai gandeam la Early Red si Rivan. Merita cele 2 soiuri sau sa-mi caut de treaba si sa raman doar cu Aryana?

#1147
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007
Eu nu aș planta cireși la timpul ăsta. Dacă ar fi să-i iau degeaba, aș risca să sap niște gropi, dar plătiți nu.

#1148
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View PostEdwardB, on 26 aprilie 2024 - 11:14, said:

Va salut! As mai comanda niste pomi pentru la toamna,
Colegul vrea la toamna nu acum.

Eu am un Sweetheart abia plantat vara trecuta (era la ghiveci) asa ca mai e pana pot da ceva informatii. Si eu am cautat un soi extra-tarziu daca pot sa zic asa... vedem ce va fi.
Daca esti interesat comanda pe "barba" ta de la pomfruct.ro daca te intereseaza Sweetheart si cred ca e posibil sa gasesti si ceva timpuriu, cred ca Early Lory. Pomii sunt de campul 3. Si Kordia e relativ tarziu asa pe inceput de iulie dar depinde de zona...nu e reclama doar ti-am oferit ceva info. Eu nu am avut probleme cu Pomfruct Aiud.

Edited by cotzi, Yesterday, 19:19.


#1149
EdwardB

EdwardB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2019

View Posthersorin, on 28 februarie 2021 - 11:06, said:

E Lory e cel mai slab . Rita merge . La mine se coc toate o data . O sa vad si acest an cum sta treaba.  Dupa primul an si ala aiurea nu se pot trage concluzii 100% corecte.

Daca @hersorin zice ca-i slab, n-are sens sa-l mai pun. Stiu ca are ceva pomi din multe surse, stie ce vorbeste. Si la Cosereni acum s-a pus sweet aryana, banuiesc ca nu degeaba. Am ramas totusi surprins de faptul ca au inceput sa se coaca ciresele Rivan. As pune si un soi de asta extra-timpuriu, inainte de aryana.


Aici am mai gasit ceva discutii interesante despre ciresi, avem ce invata si de la altii.
https://growingfruit...varieties/33702

#1150
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Ce naiba au ciorile cu prunu meu,rup varfurile la lastarii noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate