Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Urgent! Nevoie de partener in proiect european

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Seara buna,

vreau sa fac un anunt cat se poate de serios. Lucrez la Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara - Horia Hulubei (IFIN-HH) Magurele -Ilfov.

Cautam un IMM sau chiar o firma mare care sa poata intra intr-un parteneriat de tipul "Eu firma X.SRL, SA, etc am nevoie sa dezvolt un dispozitiv pe care mai apoi sa-l promovez pe piata bineinteles scopul fiind profitul, dar pentru care trebuie sa intreprind activitati de cercetare deoarece acest dispozitiv nu exista sau nu a fost inadejuns dezvoltat. Aici intra in scena institutul de cercetare care face acest lucru in numele intreprinderii." Ordonatorul de credite in acest tip de proiect ce are la baza fonduri structurale nerambursabile este firma nu institutul, aici e parte frumoasa, deci firma primeste banii si ii managiueste astfel incat sa-si vada produsul dezvoltat. Eu zic ca suna foarte bine pt intreprinzatorii privati care pot beneficia de knpw how-ul si baza tehnica a unui INCD.

Adresa web:  http://www.fonduri-s...CookieSupport=1

Ghidul solicitantului il am in format .pdf si pot sa-l pun la dispozitie.

Operațiunea va fi concentrată pe următoarele cinci arii tematice prioritare:
- Sănătate
- Agricultura, siguranță și securitate alimentară
- Energie
- Mediu
- Materiale, produse și procese inovative.


Comptentele IFIN cat si toate celelalte detalii le discutam intre 4 ochi.


Mesajele aici sau pe PM
PS: AVand in vedere ca are a face cu activitatea de cercetare am crezut de cuviinta sa-l postez la rubrica aceasta.

#2
bogatu71

bogatu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2010
este interesant dar poti dezvolta putin. nu prea inteleg cu ce ma puteti ajuta voi.

#3
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Cateva din competente la modul general:

- orice implica radiatii (x, gama, beta, alfa, neutroni, ioni grei);
- vid;
- electrotehnica: calcule de campuri electrice, magnetice, radiofrecventa, etc;
- energetica;
- deasemeni exista ateliere de electronica si mecanica;


Modul efectiv de lucru ar presupune: simulari, calcule, proiectarea si realizarea unor prototipuri si testarea lor. Modul de lucru ar putea presupune si colaborari externe daca de exemplu compania are nevoie la un moment dat de initiere in domenii in care nu avem expertiza, de ex: supraconductivitate.


Stiu ca industria noastra e destul de incipienta, mai ales cea high-tech, dar sunt sigur pt ca am vazut f. multi aici pe forum cu idei si chiar cu realizari personale destul de avantgardiste, ca sunt persoane care au nevoie de ideile, know-how-ul si baza materiala a unui INCD

Edited by accelerator, 19 October 2010 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate