Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

Trafic de fiinte umane si alte tepe

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Salutare prieteni! La fel ca multi dintre voi poate, sunt un tanar in cautarea unei vieti mai bune pe alte meridiane decat cel mioritic, dar marturisesc ca sunt pur si simplu socat de ceea ce vad ca a devenit asa-zisa piata a muncii in strainatate: o imensa plasa aruncata de retele de infractori ingeniosi si perversi, bine organizati si lipsiti de orice fel de scrupule, aflati intr-o aparenta legalitate, care, sub masca unor asa-zise agentii de recrutare si plasare a fortei de munca in strainatate, incearca, prin mijloace dintre cele mai perfide, sa-i escrocheze pe naivii care ajung sa le cada in plasa. Sunt, de asemenea, socat de pasivitatea totala si revoltatoare a organelor de stat menite sa-i protejeze pe cetateni impotriva unor astfel de escrocherii care, uneori, pot avea rezultate dramatice pentru victime.

In acest context, vreau sa va supun atentiei un e-mail pe care l-am primit de curand, ca urmare a aplicarii pe site-ul myjob, pentru un post de receptioner asistent la un hotel din Marea Britanie. O sumedenie de elemente legate de acest e-mail conduc catre concluzia ca mesajul ar putea fi o incercare de teapa ordinara, si as dori sa discut aceste elemente cu voi si, eventual, sa-mi spuneti daca si altii dintre voi ati mai primit vreun astfel de e-mail sau ati mai avut de-a face cu asa ceva.

Un prim element ciudat in legatura cu acest e-mail este ziua si ora la care l-am primit: dumnica, ora 23:15. Mi se pare putin probabil ca intr-o firma din Londra sa se lucreze duminica la acea ora, chiar daca este cu doua ore mai devreme decat la Bucuresti. Al doilea, si poate cel mai ciudat lucru la acest e-mail, este textul plin de greseli elementare gramaticale si de ortografie, greseli destul de putin probabile pentru un vorbitor nativ de limba engleza. Cititi cu ochii vostri acest e-mail, exact in forma in care l-am primit eu, fara niciun fel de modificare (cu exceptia ingrosarii cuvintelor gresite si a trecerii in paranteza a formei corecte si/sau a unor scurte observatii cu privire la greseala respectiva), si trageti singuri concluziile:

Hello Candidate, (in limba engleza, formula de salut in scrisorile oficiale este, de obicei, "Dear Sir", "Dear Mr. Smith", "Dear Candidate", etc., nu "Hello", care se foloseste de obicei doar in comunicarea familiara)

We are happy to receive your aspiration to work with us and we hope that you understand all the duties which you have.
This is an excellent opportunity to meet new people and earn money.
We need in the biggining (corect era "beginning") your full english (corect era "English") CV and a full body pictures (corect era "picture") where we can see very clear (corect era "clearly") your fisical (corect era "physical") skills (desi nu este scris gresit, "skills" nu este un cuvant potrivit in acest context; pentru oricine, chiar si doar cu un nivel mediu de engleza, cuvantul potrivit ar fi fost "appearance" sau "look").
Each applicant must demonstrate that holds the sum of 700 pounds, for relocation in UK (orice englez stie ca "UK" trebuie intotdeauna precedat de articolul hotarat "the") and to support yourself in the first month.
You are advised to fill all the above information correctly and without a single mistake to avoid complications in your application process.
International applicants would (corect era "will") have their visas processed immediately (aici lipseste cuvantul "after") their application is approved.
Other employment benefits will be made known to you on resumption.
Sussessful (corect era "successful") candidates can start immediately.

Brigitte Abigail (atat Brigitte, cat si Abigail sunt prenume; numele de familie lipseste)
Park Grand Hotel London Manager (e putin probabil ca de recrutarea personalului sa se ocupe direct directorul hotelului si sa nu existe un departament de resurse umane)

Asadar, s-ar parea ca aceasta englezoaica cu doua prenume si fara nume de familie nu isi cunoaste prea bine limba materna. Dar intrebarea cheie este: sunt oare, aceasta Brigitte Abigail si acest Park Grand Hotel London, reali? :nonobad:

Ce ziceti prieteni? Ma insel cu ceva in judecata mea? Credeti ca este real acest anunt, sau este o incercare mizerabila de escrocherie din partea unor indivizi care ar merita sa-si petreaca niste ani buni dupa gratii pentru intentiile lor oneroase? Astept cu interes opiniile voastre si impartasirea propriilor experiente cu astfel de retele de infractori care se ascund in spatele unor asa-zise agentii de recrutare. Numai fiind uniti si comunicand intre noi ne vom putea apara impotriva acestor gunoaie umane, pentru ca din pacate, dupa cum puteti vedea si voi, bratul ciung al legii nu face nimic pentru protectia noastra.

#2
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Eu stau si ma gandesc daca chiar nu au gasit respectivii la ei in tara un candidat pentru aceea meserie.
Exprimarea din email e intradevar cam dubioasa pentru cineva care e nativ . :)

edit: de ce nu ii contactezi, link(cred ca asta este hotelul dupa semnatura din email)?

Edited by luk4, 19 October 2010 - 19:58.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cel mai probabil cred ca sunt din aia care cer avans ca sa te ia la ei si apoi se fac ca ploua!

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca cel mai probabil toata teapa e aici: Each applicant must demonstrate that holds the sum of 700 pounds
Mai sint si alte greseli in text dar nu are rost sa ne batem capul. Daca ai chef gaseste o poza pe internet si continua discutia inca doua emailuri asa de distractie.

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mail de reply e pentru parkgrandlondon.co.uk ?
exista un park grand in paddington, dar tare m-as mira sa fie ala. io am stat nitzel in zona aia si era plina de hoteluri micute operate de indieni, pakistanezi, arabi, alea-alea.

#6
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Eu cred ca fiecare greseala din text e importanta, pentru ca o firma serioasa (si reala!) nu ar comite-o, iar numarul mare al acestor greseli ridica mari semne de intrebare despre autenticitatea mesajului. Oricum, le-am trimis un CV si o fotografie full-body, asa cum mi-au cerut, ca sa vad ce se mai intampla, si surpriza: mi-au raspuns incredibil de repede, la doar sase minute de la mesajul meu, spunandu-mi ca am fost selectat pentru post (sic!). Mi-au cerut copii dupa buletin si pasaport, pentru a le trimite spre verificare, cica, la biroul englez pentru imigrari. Au mai spus ca, daca verificarile de la biroul de imigrari vor avea un raspuns pozitiv, vor declansa imediat procesul de obtinere a permisului de munca pentru mine, dupa care, cica imi vor trimite prin e-mail contractul de munca, pe care va trebui sa-l semnez si sa-l trimit inapoi la ei, tot prin e-mail. Cica nu mi se percepe nicio taxa si nu exista niciun cost pentru intreaga afacere. Cica in momentul primirii contractului de munca, va trebui sa fac dovada posesiei unei sume minime de 700 de lire sterline pentru mutarea in Marea Britanie si autointretinerea in prima luna acolo. Cica imi vor explica modul in care va trebui sa fac aceasta dovada, dupa raspunsul pozitiv al biroului pentru imigrari. Cica daca sunt in continuare interesat de oferta, e posibil sa fiu sunat de unul de-al lor pentru a-mi testa cunostintele de limba engleza, si imi cer pentru asta, un numar de telefon valabil. La fel ca si primul mesaj, si acesta este plin de greseli gramaticale si de ortografie. Ce ziceti? Teapa sau nu? Contract trimis prin e-mail... cerere de copii dupa documente care contin date cu caracter personal... numar de telefon personal...  :nonobad: Interviuri telefonice, stiu se practica uneori si de catre unele agentii serioase. De asemenea, mai stiu ca, intr-adevar, se obisnuieste sa se ceara oficial dovada ca ai cu ce sa te intretii o perioada de timp, la inceput, odata ajuns acolo. Dar depinde cum vor ei sa le fac aceasta dovada...  :nonobad:

View PostPengoon, on 19th October 2010, 21:52, said:

mail de reply e pentru parkgrandlondon.co.uk ?
exista un park grand in paddington, dar tare m-as mira sa fie ala. io am stat nitzel in zona aia si era plina de hoteluri micute operate de indieni, pakistanezi, arabi, alea-alea.

Nu. Am gasit si eu site-ul asta pe net, dar nu pare sa fie nicio legatura intre cele doua. E-mailul de la care primesc eu mesajele astea este: [email protected]. Am dat o cautare "whois" pentru numele asta de domeniu, london.com si, lucru ciudat, detinatorul sau pare sa fie o firma din SUA, World Media Group, LLC, iar site-ul www.london.com pare sa fie mai degraba un motor de cautare pentru hoteluri ieftine din Londra, decat site-ul unui hotel anume.

Edited by Kiki Miki, 19 October 2010 - 22:00.


#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
vezi sa nu fie ceva cu frauda de identitate.

#8
sickofitall76

sickofitall76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.11.2010
Salut,sa ne mai tii si pe la noi la curent cu evolutia lucrurilor.Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare,numai ca mie mi-a fost asa sa trimit copii dupa acte.

#9
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
Poate ca deja userul a ajuns la ei si deja l-au tocat la ... abator :D Glumesc, cred ca a lasat-o balta datorita fotografiei :) Este tare posibil sa fie vorba de vreun hotel din acesta micut cu pakistanezi , indieni si de acolo sa fie si greselile in cauza. Sau poate niste escroci care aveau nevoie de cei 700 lire ;) Astept si eu un semn ....

#10
broscoiul_bio

broscoiul_bio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.11.2010
Buna!   Sunt intr-o oarecare dilema in ceea ce priveste plecarea mea la un job in Anglia. Eu sunt inginer industrie alimentara de profesie, iar jobul e unul de profil dar la munca de jos intr-un abator din THORNE. Salariul e mic; cel putin pentru inceput ar fi de 6,4 Lire pe ora, brut. Poate stie cineva cam cat de scumpa e viata prin zona aia, chirie, alimente etc. Se spune ca salariul ar creste pe masura ce prind oleaca de coaja pe acolo. Orice informatie e binevenita. Multumesc anticipat pentru bunavointa!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate