Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Pierdut certificat nastere...

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
va multumesc pt sprijin ...
sapt asta cred ca ma duc sa-l scot ...
thx again  :peacefingers:

#20
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
sa ne spui si noua cum ai procedat pana la urma si cam cat te-a costat..  :cursing:

#21
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
am lasat-o pana la urma pe sapt viit
nu-mi vad capu` de cate lucruri mai imp. am de facut  :cursing:

anyway am sa revin cu info dupa ce-l iau :peacefingers:

#22
Alnaibii

Alnaibii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2005
mi-am ratacit si eu certificatul de nastere, am sunat la sectorul 3 unde m-am nascut, si cu o copie dupa buletin si un timbru fiscal de 1 leu, am obtinut un duplicat chiar in aceeasi zi. si fara nici o amenda. e adevarat ca scria la afisier ca se plateste amenda intre 100 si 200 lei, dar nu mi-a cerut nimeni nimic.

#23
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pentru ca tanti aia draguta de la ghiseu te-a trecut cu el "furat" nu pierdut. Daca ti-a fost furat, nu platesti nimic

#24
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si eu am reusit performanta sa pierd certificatul de nastere( a doua oara) :) . Deci trebuie sa te duci la starea civila a localitatii unde te-ai nascut. Ce ma opreste sa declar ca mi-a fost furat astfel incat sa evit plata amenzii? M-ar putea trimite aia la politie? (eu stand acum in iasi, dar m-am nascut in pascani care e la 70 km departare) si sa-mi dea peste cap planurile? Oare am sanse sa il obtin in aceeasi zi? :D

Edited by romaximusro, 16 July 2006 - 19:48.


#25
carmishor

carmishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.06.2005

 templierul, on Aug 6 2005, 22:43, said:

Te duci la primarie la biroul ,,nasteri'' sau ceva similar, poate diferi de la oras la oras.Te  gaseste in registre, dai o declaratie ca l-ai pierdut iremediabil, platesti o taxa modica si intr-o zi, doua ai certificat nou.
Eu asa am facut.Nici vorba de politie.

Si eu la fel am facut!  :peacefingers:

#26
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
este o chichita la orice act oficial, "organele" (fie ele de politie sau de stare civila) te sfatuiesc dulce sa declari "pierdut in imprejurari necunoscute" (mi-e greu sa ma gandesc la imprejurari cunoscute in care pot pierde ceva, am senzatia ca n-ar mai fi pierdut  :D  ) si nu "furat", pentru ca... na, parca spun un banc si-am uitat poanta, dar chiar nu stiu de ce e mai bine, nu vreau sa zic tampenii. poate stie cineva exact despre ce-i vorba.

eu am reusit performanta de a "pierde" si pasaportul, si certificatul de nastere, concomitent, dar nu mai stiu cu ce vorbe frumoase am fost lamurita sa scriu "pierdut" in loc de "furat"; ideea e ca eu aveam nevoie de ele urgent (mai ales de pasaport), nu mai stiu daca asta e explicatia.

in monitorul oficial se publica doar pasaportul si buletinul, certificatul nu (sa va mai spun ca to'arasu de la politie, cand am declarat "pierderea", mi-a zis ca n-am treaba cu monitorul, ma duc pur si simplu in localitatea de domiciliu si-mi fac alt pasaport? pentru o secunda chiar am avut senzatia ca cei care publica anunuturi gen "pierdut...il declar nul" o fac doar din lipsa de ocupatie  :)  )

#27
danus

danus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.05.2006
Eu am fost declarat oficial "" prostut"" pentru ca am pierdut certificatul de nastere de  3 ori.M-au iertat de amenda ,am platit un timbru  si am complectat o declaratie tip cum ca l-am pierdut in conditi necunoscute.Daca     spuneam ca l-am pierdut undeva anume trebuia sa merg la Politie si se umpleau aia de cazuri nerezolvate.Adevarul este ca aveam nevoie de CN in format nou pentru ca este bilingv si nu mai sunt obligat sa fac tot timpul traduceri si copii legalizate.Dar tot prostut am ramas pt ei.

#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eh.. pana la urma sunt fericit. Nu mi-am pierdut certificatu , intr-un tarziu am reusit sa il gasesc. O grija mai putin pe cap :)

#29
DR.CLA

DR.CLA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2007
eu m-am dus la primarie la eliberare certificate.
am completat un formular,i-am dat buletinul,un timbru fiscal de 1 leu si 1 leu pt certificat cred si l-am luat 1n 2 ore.
fain,nu?
bafta :)

#30
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 Danutz, on Aug 6 2005, 22:19, said:


Te duci la starea civila unde a fost eliberat si faci o cerere. Platesti o taxa modica (1 leu) sau dai timbru fiscal, in functie de primarie. Si tot in functie de primarie se elibereaza pe loc sau in alta zi. La sector 3 se elibereaza dupa vreo 2 zile (au arhiva in alta parte), la 5 pe loc (daca mai duci si o cutie de bomboane :thumbup:), in Craiova se elibereaza dupa o saptamana, la Focsani su se elibereaza C casatorie vinerea (tanti isi completeaza certificatele casatoriilor din week-end in avans si nu iti poate da numar de inregistrare) iar la nasteri si decese sa nute sperii de doamne ca sunt dragute daca le "gadili" putin; sa nu aveti nevoie de starea civila din Marasesti (scarboasa tanti). Si va mai spun daca vreti. La Arad daca ai procura din alta tara facuta in doua limbi te pun sa traduci apostila (cu legalizare) dar iti dau certificatul in 5 minute ca s-au informatizat.
Mai e varianta prin posta: daca te-ai nascut in alta localitate te duci la starea civila de care apartii conform CI cu doua plicuri timbrate pentru recomandata si iti fac o cerere, platesti taxa primariei si trimiti plicurile. Dezavantajul este ca iti vine certificatul chiar si dupa o luna. Avantajul e ca nu platesti amenda.
Taxele variaza in functie de primarie. La sector 5 e vreo 10000 lei vechi. La Negresti-Oas era acu' 2 ani 500 k, in Constanta, pe langa faptul ca sunt scarboase si ai toate sansele sa-ti greseasca certificatul, au si niste taxe exorbitante (800-900 k lei vechi).

 Mosotti, on Aug 7 2005, 00:23, said:

te duci la starea civila. se pare ca tre sa platesti 1 milion  :w00t: cel putin asa era acum 2 ani cind am trecut io pe-acolo. sau poate ca numai la mine in zona se poarta taxe de-astea aberante :death:  :death:

Conform legii (nu mai stiu numarul) ai voie sa preschimbi certificatul vechi (comunist) fara nici o amenda. Pierderea primului certificat (tip nou, bilingv) se sanctioneaza cu avertisment. De la al doilea certificat se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 200 RON. Dar tine si asta de functionarul public. Daca ti se da amenda la preschimbare (amenda si nu taxa stabilita conform hotararilor primariei) nu prea este legal. Chiar si la pierdere ar putea, conform legii, sa inchida ochii. Cunosc un caz al unui rrom care solicita al saptelea CN pentru un copil iar referentul de stare civila (secretarul primariei) nu i-a dat amenda ("Dupa ce ca e sarac lipit pamantului sa-i mai dau si amenda pe care sa nu o plateasca? Ce sa-i fac?").

LE: Certificatul pierdut/furat nu se declara nici la Monitorul Oficial, nici la ziar. Si nici CI; se scrie in cererea de eliberare motivul (pierdut, furat, etc.). Pierderea/furtul pasaportului se declara la MO.

Edited by jay333, 19 September 2007 - 15:20.


#31
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Jay... tu ai vazut ca topicul e din 2005? :|

#32
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Am vazut. Dar poate mai sunt si altii in aceeasi situatie si in 2007. Parca scopul acestui forum printre alte este de a-ti gasi informatiile de care ai nevoie. Si cum am cateva informatii in acest domeniu le pun la dispozitia nevoiasilor free of charge.

#33
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.01.2005

 jay333, on Sep 20 2007, 09:42, said:

Am vazut. Dar poate mai sunt si altii in aceeasi situatie si in 2007. Parca scopul acestui forum printre alte este de a-ti gasi informatiile de care ai nevoie. Si cum am cateva informatii in acest domeniu le pun la dispozitia nevoiasilor free of charge.
ms! maine ma duc la starea civila!

#34
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 jay333, on Sep 20 2007, 09:42, said:

Am vazut. Dar poate mai sunt si altii in aceeasi situatie si in 2007. Parca scopul acestui forum printre alte este de a-ti gasi informatiile de care ai nevoie. Si cum am cateva informatii in acest domeniu le pun la dispozitia nevoiasilor free of charge.
ai facut foarte bine ca ai postat aceste informatii , sunt utile chiar si acum pt mine , am impresia ca l-am pierdut si chiar aveam nevoie de informatiile astea :D
thnks :)

#35
b82bog

b82bog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.03.2006
chiar daca e vechi topicul as vrea sa intreb ce se intampla in cazul pierderii certificatului de casatorie? stie cineva ???

#36
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu se intampla nimic.  :)  Daca ai nevoie de el, te duci la oficiul de stare civila care l-a eliberat sau la cel unde ai domiciliul si soliciti eliberarea unui duplicat (vezi indicatiile de mai sus).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate