Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fondul Proprietatea

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
Am de primit despagubiri pentru o intreprindere avuta de bunicul meu (atat cladirea cat si utilajele). Aceasta intreprindere, dupa ce a fost nationalizata a fost folosita si apoi daramata de comunisti, pe terenul acela facandu-se blocuri. Deci din punct de vedere fizic nu mai exista nimic de despagubit. Am depus dosarul dar treaba se taraganeaza din ce in ce mai mult.
Ordinea in care cei care analizeaza dosarele de despagubire este ALEATORIE, deci eu nu stiu cand imi vine randul la analiza. Macar de ar fi fost aleatoare si ar fi publicat exact numarul de ordine astfel incat eu sa stiu al catelea sunt pe lista. In audienta conducerea nu ma primeste decat la Pastele cailor, ca au putine audiente pe zi si multe cereri.
Deci ce m-ati sfatui sa fac?

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
CEDO

#3
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
La CEDO nu se accede dupa ce ai folosit toate instantele nationale romane?

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Bineinteles, numai dupa epuizarea tuturor cailor de atac interne.

Comisia este obligata prin art. 6 din Conventia Europeana a Drepturilor omului sa solutioneze cererea de despagubiri intr-un termen rezonabil; in caz contrar, esti indreptatit la o actiune in contencios administrativ avand ca obiect obligarea institutiei publice sa desemneze un evaluator in vederea intocmirii raportului de evaluare.

#5
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010

 clara_spiele, on 9th October 2010, 04:15, said:

Bineinteles, numai dupa epuizarea tuturor cailor de atac interne.

Comisia este obligata prin art. 6 din Conventia Europeana a Drepturilor omului sa solutioneze cererea de despagubiri intr-un termen rezonabil; in caz contrar, esti indreptatit la o actiune in contencios administrativ avand ca obiect obligarea institutiei publice sa desemneze un evaluator in vederea intocmirii raportului de evaluare.


Da Clara...comisia trebuie sa solutioneze cererea intr-un termen rezonabil...dar daca inaintea mea mai sunt 100.000 de cereri de exemplu..si ei au norma de cateva cereri pe zi...

Iar problema cu ordinea aleatorie a analizei dosarelor e corecta, dar ar trebui sa se faca tragerea la sort aleatorie la inceput...si fiecare sa stie ce numar de ordine (aleatoriu) are, ca sa evalueze si el timpul de rezolvare a dosarului....dar se pare ca nu e asa...

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar: poti apela la justitie in cazul depasirii unui termen rezonabil indiferent cat de mare este volumul de lucru, indiferent de numarul cererilor si de corectitudinea listei.

De asemenea, in cazul in care procesul dureaza ani de zile, esti indreptatit sa primesti despagubiri pentru tragere de timp.

Edited by clara_spiele, 10 October 2010 - 21:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate