Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
voicupetru

voicupetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2010
Buna ziua am si eu o intrebare sunt angajat al Ministerului Apararii Nationale ca soldat voluntar si doresc sa imi dau demisia fara sa platesc scolarizarea pe care am facut-o. In legea 384/2006 legea dupa care mi s-a facut contractul de munca conform articolului 9 am dreptul de a urma, in conditiile legii, orice forma de perfectionare a pregatirii apartinand invatamantului militar sau civil. Mentionez ca in anul 2008 singura posibilitate de a urma cursurile de ofiteri pe filiera indirecta era sa am armata facuta si trecut in rezerva ca sublocotenent sau sa urmez cursurile de Soldat gradat voluntar, urmind ca dupa 2 ani de activitate sa pot candida la examenul pentru ofiteri filiera indirecta. Anul acesta in Ianuarie s-a putut da la ofiteri pe filiera indirecta din soldati gradati voluntari, insa din luna iunie nu s-a mai putut da intrucit domnul Ministru Gabriel Oprea a dat ordinul M 132 din 29.12.2009 si nu se mai poate da din soldati gradati voluntari la ofiteri pe filiera indirecta direct, ci trebuie sa candidezi mai intii la subofiteri dupa 3 ani si apoi sa stai inca 5 ani ca subofiter si abia atunci poti sa candidezi la ofiteri filiera indirecta. Mentionez ca virsta maxima admisa era si este de 30 de ani in anul concursului si ca eu aveam 25 de ani cind am inceput prima zi de scoala ca soldat gradat voluntar. Daca eu am sa specific in cererea de incetarea contractului urmatoarele: incetarea contractului individual de munca cu acordul partilor conform art. 55 litera b din legea 53/2003, a art. 97 litera b din legea 188/1999 si a art . 45 (1), litera f, conform legii 384/2006, incepind cu data de...... din motive neimputabile mie, intrucit prin ordinul Ministrului Apararii M132 mi-a fost incalcat dreptul dat de art 9 din legea 384/2006 as avea vre-o sansa sa mi se aprobe incetarea contractului de munca de catre comandantul de unitate, iar daca nu atunci cum as putea sa fac? Mentionez ca in contractul de munca pot sa nu platesc scolarizarea doar daca imi inceteaza din motive neimputabile mie.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Problemele de sanatate reprezinta, fara indoiala, un motiv neimputabil angajatului.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Mentionez ca in anul 2008 singura posibilitate de a urma cursurile de ofiteri pe filiera indirecta era sa am armata facuta si trecut in rezerva ca sublocotenent

Scuze da' partea asta ii cam confuza pt. mine: cu armata facuta (am impresia ca vorbesti de serviciul care era obligatoriu) nu ai cum sa fi trecut in rezerva ca sublocotenent sau orice alt grad de ofiter. Poate ma insel, desi nu cred.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai te cam insewli, dep[inde unde ai "facut armata" ... daca ai facut-o la o scoala de ofiteri in rezerva si iei examenul de ofiteri o sa treci in rezerva cu gradul de sublocotenent, este cazul meu cu "servit patria" in 1999-2000.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007
Greseala mea, intr-adevar, unde am facut eu armata (sau alti cunoscuti) nu treceai in rezerva decat cu grad de subofiter (maxim).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate