Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Panasonic NV GS-35 miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gciubotariu

gciubotariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.09.2004
Am cumparat o camera Panasonic gs35.
Toate bune si frumoase, insa calcultarul meu nu are USB 2.0 si cablul din cutie este pt asa ceva.
Insa am o mufa FIREWIRE (de pe SB Audigy).
Intrebarea mea, pot sa o folosesc pe aceasta? Camera mea are 2 iesiri: USB si DV.
Are cineva idee?

Attached Files



#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

gciubotariu, on Aug 5 2005, 15:09, said:

Am cumparat o camera Panasonic gs35.
Toate bune si frumoase, insa calcultarul meu nu are USB 2.0 si cablul din cutie este pt asa ceva.
Insa am o mufa FIREWIRE (de pe SB Audigy).
Intrebarea mea, pot sa o folosesc pe aceasta? Camera mea are 2 iesiri: USB si DV.
Are cineva idee?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, e chiar recomandat sa folosesti FireWire!

#3
Cecenu

Cecenu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2004
Puteti sa imi spuneti parerea voastra (eu sunt cam paralele cu domeniul asta) despre urmatoarea camera:
Panasonic NV GS35

Ma intereseaza in special parerea despre zoom-ul optic de 30x pe care nu l-am mai intalnit pana acum.
Multumesc

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
parerea mea este ca sate uiti la cat e zoom-ul la camerele video este ca atunci cand te duci cu blonda la cumparaturi si ea cauta sa aleaga produsele de culoare roz.

#5
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Salutare.
Dupa indelungi cautari pe forum am achizitionat o camera Panasonic gs35.
Ideea este ca se poate face captura pe usb 2.0, asa cum scrie in manual.
Intrebare: Ce parere aveti despre captura pe usb versus captura prin firewire?
In plus, desi am citit multe din subiectele din aria ghiduri video, nu am inteles mare lucru despre cum sa transform avi in dvd sau sa-l pun pe cd in format divx.
Rog posesorii de gs35, poate ma pot ajuta cu experienta lor in folosirea acestei camere si in codarea materialului.
Imi cer scuze daca ceva asemanator s-a mai discutat, asa cum am mai spus, am citit dar nu m-am lamurit, poate si din cauza multitudinii de variante...
Multumesc celor ce ma vor ajuta.

#6
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
In primul rand un transfer USB 1.0, 2.0  este cam de nota 3, un transfer Firewere de nota 10. Oare cu care " treci clasa ?". Si acum revenind de la gluma la serios...captura USB influenteaza mult imaginea rezultata (imagine slaba, decalaj intre imagine si sunet...) din cauza ratei mici de transfer ~ 1 mb/s. Transferul firewere este ideal(pentru ce vrei tu), captura in realtime(in timp real), dar mai greoaie dpdv al configuratiei (trebuie sa ai placa de captura cu IEEE1394(FIREWERE) + cablu + mufa la camera OUT DV(fara probleme pentru camera ta) . Unii opteaza pentru transfer pein USB pentru ca toate calculatoarele au asa ceva.
Sfatul meu, si al celorlalti, cred, cumpara o placa de captura (~1 mil, nu conteaza modelul...face acelasi lucru, capteaza ... vb unui MEMBRU) +un cablu FIREWERE (~100 mii lei) si ai rezolvat problema, + ca ai si calitate maxima.
Programe de comprimat...iti sugerez Main Concept, pentru inceput alegi ce vrei (DVD, VCD...), si restul face singur.(Pui AVI, alegi DVD, VCD...., alegi destinatia,...GO) Dupa comprimare, , NERO - .. DVD ... si Burn (si gata filmuletul)
                                                                                                        BAFTA

#7
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Vlad, teoretic si USB 2.0 ar putea sa faca transferul. dar de la teorie la practica e cale lunga. Singura solutie este placa firewire. Eu n-as da nici nota 2 unui transfer prin USB. Vlad vad ca e generos.  ;)

#8
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005

Quote

Vlad, teoretic si USB 2.0 ar putea sa faca transferul
nici nu am spus ca nu se poate, dar imaginea este "slaba" din toate punctele de vedere. Am dat 3 , poate a apucat sa transfere ceva, si sa nu fie dezamagit in totalitate  :console:

#9
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Intamplator panasonic pv-gs35 e capabil de" high speed usb2. 0 " deci teoretic de un transfer de pana 480 de Mbps(deci sufficient pt cei 25mps necesari).Tipul asta de transfer e diferit de  usb streaming-ul ala de kko care-l stiam noi si e prezent doar pe anumite camere video(in general cele mai recente la care se specifica capabilitatea de transfer High speed2.0;primele panasonic-uri care pot usb2.0 hs sunt modelele din 2005)
Deci se poate face captura prin usb cu gs35 rezultand aceeiasi calitate video ca in cazul unui transfer fire wire.Singura conditie e ca placa ta de baza sa aiba usb2.0 si un driver bun instalata pt usb2.0.
Calitatea imaginii  a unei capturi fire-wire si a uneia  high speed usb2.0 este aceeasi ,logic.Exista totusi o diferenta intre cele 2 tipuri de fisiere avi obtinute in urma capturilor prin cele 2 metode.
High-speed usb2.0 e un protocol mai recent implementat ce utilizeaza filtre direct-show concepute de Microsoft, in loc de cele vechi mai larg raspandite si anume"video for windows filters".Practic windows-ul “ambaleaza” dv-ul intr-un “container”software rezultand un fisier AVI(audio-video interleaved)
    Pentru ca microsoft a introdus si apoi abandonat “Video for Windows”, exista 2 tipuri de fisiere ce pot fi create in timpul capturii:
1) avi container type1  
2) avi container type2
Captura facuta prin usb2.0HS e impachetata intr-un fisier avi type1 iar captura prin fire-wire e “ambalata” intr-un fisier avi type2.
Marea chestie este ca avi type 1 contine doar  canalul  DV audio/video, pe cand avi type 2 contine canale separate unul pentru dv audio/video si unul pentru audio.Tipul 2 avand canale separate pt dv si audio este procesat de soft-urile de editare fara sa streseze procesorul asa tare cum o face prelucrarea avi-ului de tip1.Plus ca majoritatea programelor de editare prefera avi type2.

Concluzia este ca e indicat a se face captura tot prin fire-wire desi vizual captura in sistem usb2.0 high speed e de aceeasi calitate.

Toate detaliile tehnice de mai sus adica filosofia aia cu avi types le-am cules si tradus de pe net deci ori le credeti ori nu,nu-mi cereti detalii ca ma bagati in ceata :lol: ,nu e domeniul meu preferat.E totusi bine de stiut pt ca majoritatea camerelor minidv ce-au aparut de curand si vor apare pot transfera bine-mersi si prin usb ,numai ca avem de-aface ati vazut cu un compromis invizibil.

Edited by andjar, 22 May 2006 - 19:05.


#10
covasna522

covasna522

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 20.10.2005
corect
foloseste usb pentru transferul fotografiilor facute cu camera si transferul  video-audio cu instalarea in calc a unei placi firewire 1394.eu am cumparat cu 56 lei ( am gasit in pachet si Ulead 8)  cu care prelucrez si scriu cd,svcd,dvd.Poti sa transferi si sa comprimi in timp real in mpeg1 sau2 cu care sa scri vcd,svcd,dvd.
Trebuie sa ai si un calc bun !
Daca doresti sa faci compresia ulterior transferi in DV sau AVI(type 2) cu fisiere de 13 gb

#11
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Multumesc mult pentru precizari, ar mai fi problema cu transformarea din avi in dvd sau svcd sau vcd, acolo inca nu sunt lamurit cum se face in conditii optime...

#12
steelheart

steelheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2006
Daca poate sa imi zica si mie cineva ceva soft cu care copiez filmul de pe caseta pe hard direct intr-un format ca si divx sau avi . Si sa fie cat de cat usor de folosit. (softu care vine cu camera e nasol il copiaza filmu in ro, adica 30 min ocupa  aprox 5,5 GB  pe hdd si nu prea are optiuni de copiere ) .
P.S. Camera este conectata la computer prin USB 2.0 .
Multumesc Anticipat !

#13
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
arunca o privire aici  si foloseste functia search. S-a discutat. :console:

#14
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006

View Postandjar, on May 22 2006, 19:55, said:

Intamplator panasonic pv-gs35 e capabil de" high speed usb2. 0 " deci teoretic de un transfer de pana 480 de Mbps(deci sufficient pt cei 25mps necesari).Tipul asta de transfer e diferit de  usb streaming-ul ala de kko care-l stiam noi si e prezent doar pe anumite camere video(in general cele mai recente la care se specifica capabilitatea de transfer High speed2.0;primele panasonic-uri care pot usb2.0 hs sunt modelele din 2005)
Deci se poate face captura prin usb cu gs35 rezultand aceeiasi calitate video ca in cazul unui transfer fire wire.Singura conditie e ca placa ta de baza sa aiba usb2.0 si un driver bun instalata pt usb2.0.
Calitatea imaginii  a unei capturi fire-wire si a uneia  high speed usb2.0 este aceeasi ,logic.Exista totusi o diferenta intre cele 2 tipuri de fisiere avi obtinute in urma capturilor prin cele 2 metode.
High-speed usb2.0 e un protocol mai recent implementat ce utilizeaza filtre direct-show concepute de Microsoft, in loc de cele vechi mai larg raspandite si anume"video for windows filters".Practic windows-ul “ambaleaza” dv-ul intr-un “container”software rezultand un fisier AVI(audio-video interleaved)
    Pentru ca microsoft a introdus si apoi abandonat “Video for Windows”, exista 2 tipuri de fisiere ce pot fi create in timpul capturii:
1) avi container type1  
2) avi container type2
Captura facuta prin usb2.0HS e impachetata intr-un fisier avi type1 iar captura prin fire-wire e “ambalata” intr-un fisier avi type2.
Marea chestie este ca avi type 1 contine doar  canalul  DV audio/video, pe cand avi type 2 contine canale separate unul pentru dv audio/video si unul pentru audio.Tipul 2 avand canale separate pt dv si audio este procesat de soft-urile de editare fara sa streseze procesorul asa tare cum o face prelucrarea avi-ului de tip1.Plus ca majoritatea programelor de editare prefera avi type2.

Concluzia este ca e indicat a se face captura tot prin fire-wire desi vizual captura in sistem usb2.0 high speed e de aceeasi calitate.

Toate detaliile tehnice de mai sus adica filosofia aia cu avi types le-am cules si tradus de pe net deci ori le credeti ori nu,nu-mi cereti detalii ca ma bagati in ceata :lol: ,nu e domeniul meu preferat.E totusi bine de stiut pt ca majoritatea camerelor minidv ce-au aparut de curand si vor apare pot transfera bine-mersi si prin usb ,numai ca avem de-aface ati vazut cu un compromis invizibil.

Ar fi cateva intrebari:

1) Firewire ce fel de drivere foloseste? Ma indoiesc ca VFW.
2) Prin firewire se poate salva atat avi type1 cat si avi type2. Cel putin WinDV permite acest lucru.
3) De ce nu se poate salva type2 si de pe USB 2.0 highspeed. In fond problema este doar soft si depinde de programul de captura.
4) Care program imi arata o data captura facuta de ce tip este?

Am presupus ca atat camera cat si calculatorul sunt dotate cu USB 2.0 HS.

#15
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postflorinbss2, on Jul 17 2006, 01:22, said:

Ar fi cateva intrebari:

1) Firewire ce fel de drivere foloseste? Ma indoiesc ca VFW.
2) Prin firewire se poate salva atat avi type1 cat si avi type2. Cel putin WinDV permite acest lucru.
3) De ce nu se poate salva type2 si de pe USB 2.0 highspeed. In fond problema este doar soft si depinde de programul de captura.
4) Care program imi arata o data captura facuta de ce tip este?

Am presupus ca atat camera cat si calculatorul sunt dotate cu USB 2.0 HS.

1) ba da,captura prin fire-wire foloseste filtre VFW
2) cred,oricum in general salveaza type2 si asta e cel care e de preferat
3) captura prin usb2.0 foloseste filtre DirectShow care nu creeaza avi type2 ci type 1.Dar se poate rezolva problema cu programe de captura inteligente ca DVDate sau CaptureFlux care convertesc chiar in timpul transferului avi type1 in type2,eu nu le-am folosit niciodata
4)nu stiu exact...in schimb se poate verifica importand materialul capturat in windows movie maker sau vegas , care sunt editori doar de WfV si astfel daca avem de-aface cu avi type1 ele nu vor recunoaste partea audio.

p.s. v-am zis sa nu ma intrebati detalii ca ma bagati in ceata :angry:

#16
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Thanks andjar!

Ok, m-am lamurit. O sa mai sap si eu un pic dupa informatii. La chestia cu ceata in care te bagam, nu sunt de acord. Numai asa se impulsioneaza omul sa se informeze.

Acu am gasit si un link ff util http://media.pana3cc.....after Capture

Deci solutia type2 pe USB este MotionDV Studio care vine cu unele camere Panasonic. Eu o am la gs37.

Edited by florinbss2, 17 July 2006 - 01:21.


#17
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Acu am gasit si un link ff util http://media.pana3cc.....after Capture

Deci solutia type2 pe USB este MotionDV Studio care vine cu unele camere Panasonic. Eu o am la gs37.
:w00t:  ia uitee! nu stiam ca Motion Dv studio face si conversia type1-type2 la captura prin usb
:coolspeak:

Quote

La chestia cu ceata in care te bagam, nu sunt de acord.
glumeam :)

Edited by andjar, 17 July 2006 - 01:39.


#18
lunanoua

lunanoua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
intentionez sa cumpar o cam.video Panasonic - NV-GS35., in special pentru functia ei web.
Rog sa-mi spuneti daca e clara imaginea oferita de aceasta camera. cum  merge pe messenger sau msn? ati testat-o si pe alte site-uri ?ati fost multumiti de ea? multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate