Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Samsung LE-37B530 vs Sony KDL-40P5600

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 505
  • Înscris: 27.01.2007
Salutare,

Doresc sa achizitionez un lcd full hd pentru living ( suprafata ~ 21 mp) intr-un buget de 2300 lei.
Din ce am cautat pana acum pe net, aceste 2 modele mi s-au parut cel mai ok in bugetul meu:
http://www.ideall.ro...00/produs-16141
http://www.emag.ro/t...94cm--pLE37B530
problema este ca nu pot sa hotarasc asupra unui model deoarece :
1.nu stiu ce diagonala ar fi mai indicata pentru suprafata de 21 mp (distanta pana la tv va fi cam de 3.5-4 m)
2.samsung sau sony
3.tinand cont ca furnizorul de cablu este rds nu stiu cum se va vedea imaginea pe fiecare din cele 2 modele.
Deoarece pana vineri trebuie sa ma hoatarasc astept recomandarile voastre ( argumentate  daca se poate :D ).
Multumesc.

#2
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 441
  • Înscris: 16.10.2007
http://www.altex.ro/...mp;itemId=28005
pentru inca 100 de lei ai diagonala mai mare si contrast dinamic mai mare.

Eu am comparat cele 2 televizoare (sony si Philips) in selgros si Altex iar rezultatele au fost in favoarea Philipsului.
In plus, Philips-ul are si intrare usb pentru poze si mp3.

#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postadyrafy, on 6th October 2010, 10:36, said:

http://www.altex.ro/...mp;itemId=28005
pentru inca 100 de lei ai diagonala mai mare si contrast dinamic mai mare.

Eu am comparat cele 2 televizoare (sony si Philips) in selgros si Altex iar rezultatele au fost in favoarea Philipsului.
In plus, Philips-ul are si intrare usb pentru poze si mp3.
Eu asi cauta macar 100 hz, diferenta este vizibila fata de 50 hz...

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Depinde la ce te uiti, depinde cat de bine e implementata functia de 100Hz.
Ambele modele sunt din 2009. Nu inteleg de ce vrei sa cumperi vechituri.
Pt. 3,5-4m ar fi indicat un 50-55" ! Daca bugetul iti permite poti alege o plasma LG 50PK250 la 2950 lei. Daca esti limitat la 2300 lei e destul de greu de gasit ceva potrivit pt. distanta respectiva. Eventual un LG 42LD420.
Daca tot iti cumperi fullHD sa-ti iei si un receiver HD de la RDS !

Editat de MD, 06 octombrie 2010 - 12:07.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008
Sony -seriile low budget S si P au probleme cu negrul. Samsung 37B530 sta foarte bine la capitolul asta ,daca te intereseaza asta. Din ce am vazut ,e cam scump acolo ,mai ales ca la Carrefour modelul 32b530 il gaseai acu' o luna la 15-16 milioane. Ca fapt divers ,modelele din 2009 sunt lucrate mai bine chiar daca nu au chiar ultimile tehnologii (astea din 2010 arata a produse de criza). Plus ca poti sa le mai gasesti la preturi mult mai mici. Am vazut de exemplu un Sony KDL 32V 5500 la vreo' 18 milioane undeva.

Editat de edigee, 06 octombrie 2010 - 12:20.


#6
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 13.07.2009
PS42C450 - plasma Samsung, 106 cm, 600 Hz, USB ruleaza cam tot ce misca, model nou etc
se vede excelent pe TVHD, RDS. doi prieteni si-au luat-o in ultimele zile. a fost la promotie...best buy
este "doar" HD ready, dar diferenta o vei vedea daca ai stai la mai putin de 2 m, sa zicem. la distanta mentionata de tine, 94 e deja mic. merge chiar si mai mare, 50''.

o iei de pe net si o duci inapoi daca nu-ti place. in felul asta poti sa testezi cate tv-uri vrei pana gasesti ceva sa ti se potriveasca.

#7
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 505
  • Înscris: 27.01.2007
@MD e diferenta mare intre tv normal si receiver HD de la RDS ?
nu vroiam sa-l iau pentru ca mai am o telecomanda in plus si tocmai ma bucuram ca am scapat de un dolce.
am tras o fuga prin carrefour azi si am gasit samsung 40b530 la 2200 lei.
bugetul este de max 2400 lei.deci raman 40b530 si KDL-40P5600.dintre astea 2 parca as merge pe sony.
alte pareri inainte de decizia finala ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate