Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Workshop - pregatiri 11-12 dec 2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Votati pentru data (ce weekend) si ce tematica v-ar interesa mai mult. Locatia, aceiasi din Alba Iulia.

Topicurile despre editiile celelalte le gasiti aici :
http://forum.softped...howtopic=664282
http://forum.softped...howtopic=540626
http://forum.softped...howtopic=437631
http://forum.softped...howtopic=309435

#2
cosmin_coco_ro

cosmin_coco_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2008
Eu as opta pentru workshop foto. Pe cine ai in vedere ca moderator ?

Edited by CristianAdrian, 06 October 2010 - 18:41.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#3
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
In cazul in care participantii ar fi veterani (ar fi la a doua abatere la acest workshop) va puteti gandi si la o combinatie de genul: 1 zi video avansat, 1 zi foto cu accent pe prelucrare in photoshop.
Moderator voi fi eu si din acest punct de vedere instaurez dictatura. Prezentatorii cursurilor vor fi pe  aria video "nemuritorul" GunX iar pe foto inca nu ne pronuntam, asteptam planurile de lectie de la cei care si-au exprimat disponibilitatea pentru a tine acest curs.

#4
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009
La Constanta cand ? cam departe Alba Iulia pentru mine.
Alta intrebare ar fi care e minimul de cunostinte pentru a participa la asa ceva ?
Ma gandesc ca ar fi cazul sa faceti workshop-urile astea si in alte orase si va platim cazarea si trasportul , ne adunam 10-15 doritori si punem banii.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Si la cel avansat cu D. Iacovescu pana la urma am luat-o tot de la zero. Deci sunt incluse notiunile de baza, nu exista cunostiinte minime. Trebuie doar tupeu sa pui intrebari, lumea in general am observat ca e timida si nu intelege ca doar pana un anumit punct se pot preda "bazele", mai departe se "fura" :)
Alt workshop in alt oras e offtopic, cine vrea sa organizeze asa ceva in alt oras, sa stranga doritori fermi (sa vedeti ce dificil este de fapt si care e diferenta intre "da, vreau" si "da, uite avansul") apoi vorbim pe privat.

Inapoi la ideea initiala. Cand si despre ce.

Edited by GunX, 05 October 2010 - 15:03.


#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ce ziceti de un workshop ...cu ambele!

Invitat de onoare Trkmed (http://weddingpro.ro/), tematica despre videografia de nunta cu DSLR-uri..si evident si despre partea adiacenta foto, pentru ca lucram cu aparate foto si obiective Canon.

:naughty:

Edited by GunX, 06 October 2010 - 15:10.


#7
Trkmed

Trkmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.12.2005
Saltuare,

In primul rand multumesc pentru invitatie. Da, mi se pare o idee destul de buna... de a aduce in lumina noile tendinte in domeniu: DSLR-urile si HD-ul. Notiuni despre care nu se stie foarte mult .

Avand in vedere DSLR-urile clar va fi atins si subiectul foto. Iar un pic de marketing, studii de piata, mentalitatea clientului, targetul si publicul tina ... nu strica niciodata.


Eu sunt pentru DSLR-uri / echipament si investitii  :)


Adaugat: postproductie, corectie de culoare, ceva plugin`uri
Eventual: niste elemente de Adobe After Effects ce pot fi aduse pe un material de nunta. ?!?

Edited by Trkmed, 06 October 2010 - 15:33.


#8
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Pt tematica video - DSLR HD ma inscriu si eu iar ca si data, avansez primul week-end din decembrie

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Adica 4-5 dec? E cam aproape de Mos Niculae...eu as zice 11-12 decembrie. Pt ca celalalt 18-19 e prea aproape de Ajun. Sa vedem ce ne zice si Glido cu cazarea....

#10
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Ok si 11-12 Dec

#11
djluci

djluci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2005
cam cat ar costa ?

Edited by CristianAdrian, 06 October 2010 - 18:46.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu avem calculele facute, poate sa mai difere un + sau - 20%, dar cam banuiesc cam cum a fost si cel trecut cu invitat de onoare....in jur de 250Eur daca sunt <10 persoane, daca se strang 15-20, bate mai spre 200Eur, desigur incercam scorurile astea sa fie cu tot cu cazare si cu masa.

Nu putem sa stim exact pentru ca nu sta nimeni sa caute, intrebe si analizeze concret oferte de paturi si meniuri, daca nu stim cam ce doritori sunt...deci cifrele sunt ca idee.

Important de precizat chiar ce mi-a zis astazi Trkmed..pe el l-a costat mult mai mult (cumparand echipamente si descoperind ideile proaste/bune) sa afle ceea ce voi vei putea intreba direct acolo si face teste live, deci informatiile mai ales la acest nivel, sunt cat se poate de pretioase si ne putem considera "norocosi" sa ne faca onoarea de a participa la acest workshop unic in Ro.

Edited by GunX, 06 October 2010 - 23:42.


#13
TuYa

TuYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 17.10.2006
Cat este avansul?  Cand se plateste? Poate dau de pe acum un avans ... pana nu-mi vin cine stie ce idei de investitii ...
Cei care au fost anul trecut, din Iasi... Suceava.. , cum e drumul? Se poate trece iarna cu masina prin Cheile Bicazului? Sau este o alta varianta de a ajunge la Alba? Daca bag pe GPS imi arata traseu iasi-piatra-chei-sovata-alba.
Cu cat creste pretul daca o iau si pe sotia mea cu mine ?
Am inteles bine? Prezentatorii cursurilor vor fi:  GunX, Trkmed ?

Salutari !

Edited by GunX, 06 October 2010 - 23:40.


#14
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
0. Data este 11-12 decembrie din pacate nediscutabil din motive de cazare
1. avansul a fost si va fi 100euro (echivalent in RON)
2. doritorii hotarati sunt rugati sa-mi trimita datele personale (nume prenume localitate mail telefon) pe PM (privat) >nu va dati datele aici in public. Cand vedem ca se aduna numarul suficient de doritori veti primi pe mail datele pt avans.
3. pretul va include 1 noapte cazare si 2 zile pranz si cina. Cine vrea mai multe nopti sau vine cu nevasta/amanata va trebuii sa plateasca separat cazarea si/sau masa persoanei in plus. Din pacate preturile la cazare au crescut un pic, masa am nadejdea ca o scot la acelasi pret. Cei care au fost anii precedenti pot confirma ca au ce face/vedea doamnele cat timp barbatii saliveaza pe aparatura celuilalt.
4. Avand in vedere tematica enuntata, prezentarile vor fi tinute de GunX, Trkmed si subsemnatul  ca moderator.
5. conditiile de drum nu depind de mine deci .... sorry. Ne rugam sa nu ninga  :worthy:

daca mai sunt si alte intrebari va stam la dispozitie

#15
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Probabil, cei interesati sa participe, ar vrea sa stie si cum sunt alocate sumele (cazare, masa, remuneratii) asta pt eficientizarea cheltuielilor si un maxim de transparenta.
Eu de ex as veni de la Cluj si probabil nu as ramane peste noapte, poate si pt ca sunt interesat doar de seminarul lui Trkmed.

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sigur ca da, cei care nu vor cazare sau masa, vor plati mai putin cu respectiva suma, nu e vorba de transparenta, ci de corectitudine si normalitate. Dar repet, sa nu punem carul inaintea boilor, cand avem minim 10 doritori fermi*, avem ofertele si facem pret final din care vom putea spune clar cat se scade intr-un caz ca al tau. Ca idee o cazare era in jur de 80RON pe noapte ....nu cred ca este o suma de care atarna o decizie atat de decisiva incat sa discutam special despre ea. Hai sa le luam pe rand, ca ajungem sa facem ca anumiti clienti (nu ma intereseaza ce faceti, ce stiti, ce puteti, eu vreau sa stiu doar cat costa). Ar trebui sa fiti mai interesati de discutiile de tematica si desfasurare, parerea mea ;) Spre exemplu, prima zi este teorie iar a doua zi este practica. Doar pt povesti, fara sa poti sa bagi si ochiul la ce si cum se face, e cam pacat sa bati drumul. Dar pana atunci este aiurea sa ne incurcam in detalii din astea "cat costa masa de pranz", cand inca nu stim daca se va intampla.

____________________
* doritor ferm = cel care vrea sa vina sigur, nu doar cu conditia ca noi toti sa purtam o cravata rosie iar afara sa fie fix 23 de grade.

Edited by GunX, 07 October 2010 - 10:40.


#17
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcamerevideo, on 7th October 2010, 10:41, said:

Probabil, cei interesati sa participe, ar vrea sa stie si cum sunt alocate sumele (cazare, masa, remuneratii) asta pt eficientizarea cheltuielilor si un maxim de transparenta.
Eu de ex as veni de la Cluj si probabil nu as ramane peste noapte, poate si pt ca sunt interesat doar de seminarul lui Trkmed.

Trkmed va presta in ambele zile, la fel si GunX. Asa este structurat workshopul. Sambata teorie duminica practica.
Cazarea costa (a costat anul trecut) 60RON/noapte/pers, masa (pranz si cina) 40RON deci 100RON zi .Aproape sigur cazarea se va scumpi dar nu cu mult, 10 maxim 15% din cate am inteles de la social. Masa sunt sanse sa nu se scumpeasca.
Se mai duc o buna parte pe chirie sala/logistica si ce ramane onorarii, cheltuieli de transport/cazare pt prezentatori

Edited by glido, 07 October 2010 - 10:36.


#18
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
la inceputul lui decembrie vin si eu cu sotia in tara. deci as putea participa si chiar mi-ar place.
am si eu cateva intrebari legate de acest workflow mai ales ca este prima data cand as participa la ceva organiz. de voi.
- cate ore dureaza pe zi workflowul? am inteles ca va fi vorba de 2 zile si o nopate la mijloc. adica cat va dura in prima zi si cat in a 2-a?
-pot sa vin cu sotia (asa mai vizitez si Alba cateva zile :)) si sa ma cazez la ce hotel vreau? adica este obligatoriu sa fi cazat acolo unde aveti voi?
-despore ce fel de diploma este vorba? spun din start ca nu pt diploma vin ca nu stau in Romania, vin in vacanta. dar am vazut ca se vorbeste si despre diploma asta (au fost si cateva postari informative dar am vazut ca au fost sterse de tot nu stiu de ce). m-ar interesa daca este o diploma recunoscuta si care atesta calificarea pt PFA, nu stiu daca decat 2 zile sunt suficiente pt o astfel de recunoastere.

multumesc pt eventualele informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate