Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Workshop - Tehnici de filmare si editare video (2)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Avand in vedere nenumaratele solicitari pe PM va anuntam (in sfarsit) ca se organizeaza (din nou) workshopul "Tehnici de filmare si editare video digitala".

Locatie : Univ 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia
Perioada : 13-14 decembrie (sosirea vineri seara)
TOTI participantii primesc o DIPLOMA de participare care dupa cum stiti deja SUNT ACCEPTATE PENTRU ELIBERAREA AUTORIZATIEI DE CAMERAMAN !!!


Cazare la hotelul universitatii la preturi studentesti in conditii de ** (cei care au fost la prima editie pot confirma cat de bine a fost)

Felicitarile dansul si masa la restaurantul Go In  :)

Edited by GunX, 19 May 2009 - 16:07.


#2
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
intrebari de interes general pe forum , intrebari punctuale "discrete" pe PM ! (eg. daca vin cu amanta ? ...)
de asemenea pentru a avea o evidenta a celor inscrisi rugam doritorii sa se inscrie pe forum cu nickul iar pe PM cu datele personale nume prenume localitate

asteptam videografi cu diferite scule pentru a face si un shootout. Pana cum pe plan local avem VX2000, VX 2100, FX1, Canon HV20. De asemnea gadget-s are welcome (stabilizatoare, hamuri, microfoane, lumini, etc...)

Edited by glido, 08 September 2008 - 20:22.


#3
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Salut. Mai imi place de voi ca organizati seminarii din astea. Eu nu am nevoie ca am deja diploma din aceea facuta la o scoala de arte, dar m-ar interesa sa particip pentru a mai invata cate ceva de la profesori. Stie cineva daca se poate organiza si la Suceava (avem si noi universitate) cursuri din acestea ? Daca e vreo problema de logistica ma pot ocupa personal de anunturi reclama, etc. Gasirea de cazare si masa.

#4
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Ma bucur sa observ initiativa de a continua primul workshop, la care am avut ocazia sa particip anul trecut. In privinta tematicii, sustin cel de-al doilea plan, al workshop-ului pentru notiuni avansate. Nu vreau sa par rautacios, dar notiunile de baza predate la primul workshop sunt (din punctul meu de vedere) obligatorii pentru filmarea in conditii normale a unei nunti si acestea se pot invata destul de usor si printr-un simplu search pe Google sau prin practica repetata.

#5
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Dupa mesajele PM se pare ca va fi un scor strans intre beginner si avansat !

Pentru intrebari organizatorice (taxe, cazare, rezervari,...) la baiatuuu,  cat despre continutul cursului puteti sa-l deranjatl pe GunX

#6
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar pretul nu este un criteriu cam drastic de "departajare" ? Ma refer mai ales la cursul pentru avansati care m-ar interesa mai mult.

#7
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postglido, on Sep 14 2008, 16:52, said:

Dupa mesajele PM se pare ca va fi un scor strans intre beginner si avansat !

Pentru intrebari organizatorice (taxe, cazare, rezervari,...) la baiatuuu,  cat despre continutul cursului puteti sa-l deranjatl pe GunX
M-as introbaga la acest curs, numa' ca pretul ma tine deoparte...La mine cheltuielile cresc, plus ca e distanta mare...Un pret mai atragator mi-ar creste sansele de a ma apropia de cursul nr 2...
Nu zic ca nu merita 325 de euro (din punct de vedere uman/sentimental, experienta asta este mult mai valoroasa)...Zic insa ca, un pret mai mic ar fi mai accesibil si ar creste sansele sa ne reunim toti cei care am fost la cursul 1.

1. Care este tematica pt cursul 2?
2. Se poate un pret mai bun?

All the best!

#8
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
pret pret pret, pe afara un asemena curs incepe pe la 2000-3000euro.
Hai ca incerc sa caut niste sponsori  eventual comasam beginner cu avansat dar atunci se modifica un pic structura cursului adica prima zi inainte de masa se va face "tehnici elementare" pentru unii, recapitulare pentru altii dupa care se trece NBC si lucruri mai delicate. IN acest caz taxa ar fi de 250euro indiferent de nivelul de pregatire.

Ia sa vad asa ar fi doritori ? Astept parerile voastre despre cum preferati.

#9
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
In urma celor discutate mai sus, pot spune ca sunt de acord in continuare cu cel de-al doilea pachet, asa cum este el gandit si la pretul respectiv. Privesc informatia in general ca cel mai bun activ in care poti sa investesti pe viitor iar aceste cunostinte vor fi la indemana celor care au participat oricand, oriunde, daca au fost suficient de receptivi pentru a le primi.

Si bine a subliniat Glido costurile unor astfel de cursuri la nivel de strainatate. Si, cu riscul de a parea iarasi un pic rautacios, nu consider valabila varianta "ce vrei, nene? la noi se castiga si mai putin!" ca nu prea o vad buna. Stim cu totii ca din evenimente se pot castiga bani cacalau, DAR cu anumite conditii: timpul, aparatura si CUNOSTINTELE necesare, care cu parere de rau nu sunt chiar gratis. Treceti-ma pe lista celor care participa pentru al doilea pachet.

@Glido: Da-mi un PM daca trebuie din nou sa-ti trimit datele mele personale.

#10
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Si eu ma bag la varianta 2 ( 250 euro) ... dar sa merite. O tematica , se poate...?  M-ar interesa ceva legat chiar si de lumini, travelling, filtre, efecte ... Daca e nevoie, eu vin cu macara ProAM ( 4,5 m), Glidecam Pro 2000 cu vesta si brat articulat, Sony FX 1. Ma gandesc ca nu o sa ne limitam doar la NBC, nu?  Acum daca tematica e bugata, interesanta...merg si la 325 euro ( dar ma repet, sa marite )
                                                                                                        Cu stima, Vlad

#11
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
scor destul de strans intre variante. Tematica o tzara mai incolo pe cand avem o imagine cam care varianta se va face. Oricum pentru varianta "beginner" ramane valabila tematica de la first edition (cautati pe forum) cu mici modificari in ceea ce priveste timpii acordati cu un accent mai mare pe exemple si practica.

#12
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Daca sunt multi doritori din S-E tarii,putem organiza ceva de genul asta si la Braila,in conditii mai mult decat decente.Important e sa avem *profesori*.

#13
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Ma intereseaza si pe mine workshop-ul varianta aia de 250 euro.

Count me in. :)


P.S.  Sunt din S-E... :D

Edited by MBI, 19 September 2008 - 19:06.


#14
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postnirosbog, on Sep 19 2008, 19:42, said:

Daca sunt multi doritori din S-E tarii,putem organiza ceva de genul asta si la Braila,in conditii mai mult decat decente.Important e sa avem *profesori*.

da,... chiar va rog, ma scapati de o "corvoada". Umblat dupa semnaturi cu crearea obligatiilor de rigoare fata de cei din conducere, toata logistica , cazare sincronizare, asteptarea la gara a participantilor, lasat vorba la portar ca nu cumva sa adoarma si sa doarma cineva pe dinafara, ....

Din cate stiu eu Workshopul de anul trecut a fost prima si singura adunare Softpedista pe video ....

a si sa nu uitam de un mic amanunt, diploma de participare eliberata are stampila unei institutii de invatamant de stat si dupa cum s-a vazut este numai bun la intrarea in legalitate pentru cei care vor sa faca acest lucru.

p.s. daca stau sa ma gandesc bine marea majoritate au fost din S-E romaniei!  bravo lor !

@MBI  la care varianta ? incepator sau avansat?

Edited by glido, 19 September 2008 - 18:58.


#15
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
glido,stai linistit,nu vreau sa-ti iau caimacul,am zis doar asa,la modul de a inlesni varianta cu transportul si cazarea.Daca restul implica asa multe *detalii*,renunt.Oricum,vroiam sa ma fac util... :peacefingers:

#16
blade04

blade04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.04.2007
Daca am 17 ani si sunt din Cluj-Napoca(Aproape de voi :) ) constituie asta o problema ? Trebuie sa specific ca nu am niciun habar cu ce se mananca treaba asta.Asi dori sa invat si eu.Exista probleme daca doresc ?

#17
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postblade04, on Sep 19 2008, 21:44, said:

Daca am 17 ani si sunt din Cluj-Napoca(Aproape de voi :) ) constituie asta o problema ? Trebuie sa specific ca nu am niciun habar cu ce se mananca treaba asta.Asi dori sa invat si eu.Exista probleme daca doresc ?

Nu exista limita de varsta sau de cunostinte, ma rog pentru varianta beginner, asa ca esti binevenit. dar daca se va face varianta de avansat atunci trebuie sa te pui la punct cu niste termeni macar elementari de cinematografie altfel sar putea sa nu intelegi mare lucru din ce se va discuta acolo.

si o veste buna am avut o discutie cu cei de la administrativ. fiind la a doua editie este considerat un eveniment care are succes (dovedit prin continuitate)  prin urmare cazarea ar putea fi undeva la 30RON/pers/noapte conditiile cei de la prima editie o cunosc deja . Camere cu 2-3 paturi, baie proprie , televizor, frigider,... curatenie, liniste si caldura, in centrul istoric al orasului.

de asemena sunt in tratative cu o firma de catering meniu undeva la 10RON 2 feluri de mancare buna ardeleneasca iar pentru doritorii de senzatii tari GoIn este in continuare o optiune viabila (un pic mai scumpa dar stim f bine de ce...  ;)  )

#18
blade04

blade04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.04.2007
Ok, si de unde asi putea sa ma informez cu anumite lucruri sa nu fiu chiar asa "afon"? Trebuie sa specific , cu engleza sunt cam la pamant:|

Edited by blade04, 20 September 2008 - 09:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate