Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Despre mersul pe banda a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
399 replies to this topic

#1
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
Salutare,

Astazi am avut un incident neplacut, mergeam in coloana , cu 100 km/h , iar la un moment dat s-a "asezat" in spatele meu un meltean cu o vechitura de VW Transporter si a inceput sa dea flashuri. L-am ignorat, am mers mai departe linistit in coloana, la un moment dat individul a intrat pe banda 1, m-a depasit cu 1 metru sa zic, apoi mi-a taiat fata fiind gata sa ma buseasca. I-am dat o avertizare scurta , si .... individul a franat aproape ca a oprit pe banda 2-a. Bun, ma bag pe banda 1 sa imi vad de drum, dar a virat brusc gata sa ma buseasca, incerc sa il ocolesc pe banda 2-a, a facut aceeasi manevra, daca nu ma feream putin pe contrasens , chiar ma busea.

Vreau sa ii fac reclamatie la politie, aveti idee ce i se poate intampla?  Am sunat si la 112 , m-au redirectat la politia Balotesti si mi-au zis sa depun o plangere in 60 de zile. Cam sec oricum, plangerea as depune-o macar sa-l fac pe idiot (parea muncitor in constructii, cara oamenii la Bucuresti) sa piarda bani si timp (lipsit de la serviciu, dat cu subsemnatul pe la politie).

#2
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

 kng, on 4th October 2010, 08:54, said:

Salutare,

Astazi am avut un incident neplacut, mergeam in coloana , cu 100 km/h , iar la un moment dat s-a "asezat" in spatele meu un meltean cu o vechitura de VW Transporter si a inceput sa dea flashuri. L-am ignorat, am mers mai departe linistit in coloana, la un moment dat individul a intrat pe banda 1, m-a depasit cu 1 metru sa zic, apoi mi-a taiat fata fiind gata sa ma buseasca. I-am dat o avertizare scurta , si .... individul a franat aproape ca a oprit pe banda 2-a. Bun, ma bag pe banda 1 sa imi vad de drum, dar a virat brusc gata sa ma buseasca, incerc sa il ocolesc pe banda 2-a, a facut aceeasi manevra, daca nu ma feream putin pe contrasens , chiar ma busea.

Vreau sa ii fac reclamatie la politie, aveti idee ce i se poate intampla?  Am sunat si la 112 , m-au redirectat la politia Balotesti si mi-au zis sa depun o plangere in 60 de zile. Cam sec oricum, plangerea as depune-o macar sa-l fac pe idiot (parea muncitor in constructii, cara oamenii la Bucuresti) sa piarda bani si timp (lipsit de la serviciu, dat cu subsemnatul pe la politie).

Ce dovada ai?

#3
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Martori ceva? Altfel iti pierzi tu timpul sau, daca ala e mai "bazat", face si el o plangere si aduce martori cum ca tu l-ai sicanat & shit. Baga-i numarul pe aici sa stim despre ce idiot e vorba ca macar sa ne ferim noi restul.

PS: Cumva tineai de banda a doua cu dintii?

#4
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
1. Nevasta-mea in masina
2. De ce m-as apuca sa reclam oameni pe la politie aiurea? Intr-adevar, asta e o problema, dpdv legal, ce trebuia sa fac? Sa stau sa ma buseasca , eventual bage in spital, ca sa ii traga o amenda? :)

#5
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Stii cum e la noi? Daca-ti taie unul calea sau depaseste pe linie continua sau orice altceva, tu vrei sa eviti accidentul si intri in gard, atata timp cat n-ai avut contact cu el, poti sa ai mama martorilor ca nu au ce sa-i faca. Eventual doar sa ai noroc sa-i filmeze vreo camera de pe masina de politie.

#6
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
poate asa inveti sa mergi pe dreapta
atat timp cat el te-a depasit pe prima banda inseamna ca tu erai de vina
MERGI PE PRIMA BANDA !!!

#7
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 alexpreda, on 4th October 2010, 09:40, said:

poate asa inveti sa mergi pe dreapta
atat timp cat el te-a depasit pe prima banda inseamna ca tu erai de vina
MERGI PE PRIMA BANDA !!!
subscriu , poate omul se grabea , nu aveai motiv sa tii banda 2 ocupata

#8
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Subscriu si eu. Daca nu era niciun obstacol pe prima banda de ce nu o foloseai? Circularea fara motiv pe banda a doua se sanctioneaza precum circularea cu o viteza mai mica cu 30 km/h decat viteza legala care conduce la incurcarea traficului.

#9
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004
@aalin, @alexpreda: voi ce parte nu ati inteles? MERGEAM IN COLOANA. Si eu ma grabeam, dar asta nu inseamna ca daca va prind pe sosea si ma grabesc, sa va orbesc cu faza lunga si sa va tai calea si sa va "incurc" pe sosea.  Era o coloana LUUNGA asa cum este lunea dimineata dintotdeauna.

Tocmai m-am intors dupa 6 saptamani petrecute in strainatate, si acolo se merge in coloana frumos pe banda 2-a, a 3-a, a n-a si nu te .... nimeni la cap cu faza lunga si sa te buseasca. Ce sa zic, Romania e o tara plina de nesimtiti....

L.E. intrebare pentru voi protestatarii: cand mergeti in coloana, pe banda 2-a linistiti, desi sunteti grabiti si voi sa ajungeti la destinatie, va bagati toti pe banda 1, sa treaca idiotii care dau flashuri in veselie? Eu pur si simplu le ignor, si imi vad de drum, atent sa nu-l busesc pe ala din fata, la o franare violenta in coloana.

L.E. 2: daca eu eram meltean, idiot obsedat de banda a 2-a, sa presupunem (desi nu e asa), de ce idiotul ala nu a ramas pe banda 1, daca era libera, si sa mearga pe acolo? Ca si inca o clarificare: s-a bagat sa "ocoleasca" pe banda 1, cand a prins distanta mai mare intre 2 melci, nu i-a ajuns sa imi taie fata, si era sa intre in mine.  Si inca un P.S. faza se intampla exact inainte de curbele duble, la intrarea in Saftica, si unde multi merg incet pe banda 1.

Edited by kng, 04 October 2010 - 09:02.


#10
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
kng, in Romanica sunt alte reguli si cred ca uneori e mai util sa-ti pazesti curul decat sa-ti aperi principiile.

#11
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

 SuperMelon, on 4th October 2010, 09:51, said:

Subscriu si eu. Daca nu era niciun obstacol pe prima banda de ce nu o foloseai? Circularea fara motiv pe banda a doua se sanctioneaza precum circularea cu o viteza mai mica cu 30 km/h decat viteza legala care conduce la incurcarea traficului.
Deci sa inteleg ca reactia domnului sofer teribilist a fost una perfect normala si motivata... mare ti-i gradina doamne!!!

#12
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Eu nu inteleg: toata coloana mergea pe banda a doua?
Si ce inseamna meltean?

Edited by ViorelX, 04 October 2010 - 09:29.


#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 SuperMelon, on 4th October 2010, 09:51, said:

Subscriu si eu. Daca nu era niciun obstacol pe prima banda de ce nu o foloseai? Circularea fara motiv pe banda a doua se sanctioneaza precum circularea cu o viteza mai mica cu 30 km/h decat viteza legala care conduce la incurcarea traficului.


Daca pe banda 1 circula masini cu viteza redusa cu spatiu intre ele 100-200 de metri si pe banda 2 se circula in coloana cu o viteza superioara cu 20km/h de ce ar fi cineva tampit sa se bage intre masinile de pe banda 1 ca sa fie obligat sa reduca viteza? Circulatul in Coloana pe banda 2 e perfect normal si legal.

#14
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004

 ViorelX, on 4th October 2010, 10:28, said:

Eu nu inteleg: toata coloana mergea pe banda a doua?
Si ce inseamna meltean?

Era o coloana lunga pe banda 2-a, si oamenii stateau linistiti sa treaca de melci si alte camioane. Cuvantul meltean.... il folosesc in grupul meu de prieteni pentru a nominaliza indivizi cu un grad redus de inteligenta (comportamentul o dovedeste) si un comportament pe masura.

#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
plusez si eu: ce inseamna VW Transporter obosit ??? daca te impingea de la spate si frina foarte bine spre zero pe distanta mica inseamna ca a luat ITP pe bune ;)

#16
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Nu conteaza pe ce banda a mers domnul kng.

Comportamentul celeilalte masini putea sa cauzeze un accident care sa-l raneasca sau mai rau pe el, cealalta masina sau sa implice alte masini de pe sosea.

Cred ca ai obligatia morala de a face plangere. Nu stiu ce pot sa-i faca, dar poate incearca cineva sa-i explice cat de tampit s-a comportat.

Oricum, ai un martor, ceea ce e mai bine decat nimic.

Edited by Kaskadoru, 04 October 2010 - 09:41.


#17
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 kng, on 4th October 2010, 10:36, said:

Cuvantul meltean.... il folosesc in grupul meu de prieteni pentru a nominaliza indivizi cu un grad redus de inteligenta (comportamentul o dovedeste) si un comportament pe masura.
meltean e sinonim cu mirlan, mitocan, neam-prost
poti fi meltean si daca ai IQ ce sparge norma ...

#18
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006
trebuia sa-i faci o poza la numar, si sa filmezi toata faza.astfel , mergeai cu inregistrarea la politie.oricum politia nu rezolva prea multe in astfel de cazuri.
vorbeste cu prietenii care au prieteni care au prieteni si urmariti-l.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate