Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Recomandare munte in Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postabancor, on 6th October 2010, 18:05, said:

Nici 102 nu e rau, cu masina iesi mai scump pina acolo. E cea mai ieftina varianta. Problema e de la Munchen mai departe.

Aeroportul Franz Josef Strauss [ a fost un politician bavarez] este cam la 30 km de centrul orasului.Se merge in regim de autobahn pana la el si dupa cate am vazut este conectat cu SBahn [SchnellBahn], cu orasul. Poate ca mai bine ar fi daca ar inchiria o masina din aeroport. Uite aici un exemplu http://www.globalcar...CFQMFZgod8y2Kwg. Iar de aici....Gute Fahrt !

Edited by baril, 06 October 2010 - 20:04.


#56
undeshila

undeshila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.10.2003
As avea o rugaminte la voi ... daca puteti sa ma ajutati sa aleg o zona / statiune din Austria pentru inceputul/mijlocul lunii Ianuarie 2011.

Vrem sa mergem 4 persoane pt 1 saptamana la ski in Austria. Ne-ar interesa un apartament sau o cabana de 3* , care eventual sa aiba sauna/jacuzzi (dar nu obligatoriu , poate avea statiunea). Mentionez ca din toti 4 , doar 1 persoana schiaza la nivel mediu , restul fiind afoni dar dornici , asa ca vom avea nevoie mai mult ca sigur de monitori , 2 de ski si 1 de snowboard.

Avand in vedere cele scrise mai sus, va rog sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebari :

Ce zona/statiune recomandati ? (Eu m-am orientat la o prima vedere spre zell am see , dar sunt f deschis pentru sugestii). Sa aiba partii bune pt incepatori, eventual daca stiti preturile pt monitori / inchiriere echipamente . Eventual sa aibe si alte forme de distractii (patinoar, snowpark, bai, etc)

Daca recomandati zona , poate stiti si un loc de cazare (din experienta sau din povestirile prietenilor , adica experienta directa sau semi-directa)

Daca luam monitor trebuie sa luam skipass si pt zilele cand vom invata ?

Cam atat pt moment, daca-mi mai vine ceva in minte o sa adaug

#57
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Scoala de schi de la Zell am See http://www.sport-alp...glish/index.htm
Ai acolo preturi. Vezi ca e diferenta mare intre monitor particular si scoala de schi. Scoala poate sa coste 250 5 zile, monitorul privat e 150 pe 2 ore. De regula la lectii private se accepta pina la 3 - 4 persoane (dar sa fie de acelasi nivel), fiecare persoana in plus platind o taxa mai mica, dar tot ies niste sute pe zi (fata de 250 pe saptamina).

Iti trebuie skipass, fara indoiala. La inchiriere poti sa ai reduceri, sau chiar oferta combinata scoala de schi plus echipament.

Edited by abancor, 08 October 2010 - 11:29.


#58
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Post dublu.

Edited by abancor, 08 October 2010 - 11:29.


#59
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='undeshila' date='8th October 2010, 11:16' post='8900183']
"""""As avea o rugaminte la voi ... daca puteti sa ma ajutati sa aleg o zona / statiune din Austria pentru inceputul/mijlocul lunii Ianuarie 2011
Ce zona/statiune recomandati ? (Eu m-am orientat la o prima vedere spre zell am see , dar sunt f deschis pentru sugestii). Sa aiba partii bune pt incepatori, eventual daca stiti preturile pt monitori / inchiriere echipamente . Eventual sa aibe si alte forme de distractii (patinoar, snowpark, bai, etc)"""


De ce Zell am See ? Pentru ca toata Romania merge acolo ? Probabil ca nu peste mult timp vom declara Zell am See pamant romanesc, sau mai bine Schmittenhohe, punem acolo tricolorul si nu mai lasam pe nimeni sa urce [sau sa coboare din cabina] :coolspeak:
Acum ,trecand la un ton mai serios, orice statiune montana din Austria este frumoasa si bine dotata.Eu vad ca pretentiile voastre sunt directionate mai mult in zona "after schi" [ jacuzzi,sauna,patinoar,piscina,snowpark, etc],decat in zona schiului propriu zis[ numai unul schiaza]. Un site generalist asupra tuturor statiunilor de schi din Austria[si nu numai], este acesta [url="http://www.bergfex.at/"]http://www.bergfex.at/[/url]  . Dupa cum veti vedea ,Austria montana are mai multe domenii schiabile,in care sunt reunite mai multe statiuni [Ski Welt, Ski Amade, Zillertal Arena, etc] Fiecare din aceste regiuni are un site propriu.[ linkurile le ai din bergfex.at]
Eu,unul, recomand statiunile nemtesti de la granita cu AU. Una ar fi Bayerischzell ,si schiati la Sudelfeld [url="http://www.sudelfeld.de/"]http://www.sudelfeld.de/[/url]. Mai sunt si altele ,dar nu stiu cat sunteti dispusi sa mergeti cu masina

Edited by baril, 08 October 2010 - 13:05.


#60
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Si eu tocmai am cerut oferte de cazare in zona Zee Am See - Kaprun.....

Te pomenesti ca este Paralia Katerini austriaca?!

Atunci ce statiune de schi, pentru nivel mediu/incepatori ne recomandati, nu vom merge cu masina, ci cu avionul, asa ca mai ar fi de luat in consideratie si numarul de trambalari cu bagaje + schiuri?

Edited by April26, 08 October 2010 - 15:35.


#61
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
undeshila   Data Azi, 11:16
...... As avea o rugaminte la voi ... daca puteti sa ma ajutati sa aleg o zona / statiune din Austria pentru inceputul/mijlocul lunii Ianuarie 2011.......


Am cautat pe bergfex si am gasit selectia urmatoare,conform pretentiilor tale http://ro.bergfex.co...erreich/suchen/
Nu trebuie luat de bun tot ce a iesit prin acel filtru. Orice parere venita de la altii este binevenita                                                                                                                              


April26   Data Azi, 15:34
   ........Si eu tocmai am cerut oferte de cazare in zona Zee Am See - Kaprun.....

Te pomenesti ca este Paralia Katerini austriaca?!

Atunci ce statiune de schi, pentru nivel mediu/incepatori ne recomandati, nu vom merge cu masina, ci cu avionul, asa ca mai ar fi de luat in consideratie si numarul de trambalari cu bagaje + schiuri?.......




Stai linistit[a] , zona Zell am See-Kaprun este deosebita  nu numai prin faptul ca are unul din cei opt ghetari schiabili ,dar si prin pozitia favorabila fata de alte regiuni si statiuni[ Ski Circus, Ski Amade, Kitzbuhel,etc]. Romanii merg acolo, nu pentru ca este ieftin,nu pentru ca se canta manele :nonobad: , nu pentru ca li se pemite sa urce cu jeep-ul pe partie, ci pentru simplul fapt ca este foarte mediatizata si promovata in RO. Presupun ca aterizezi in Salzburg. Cele mai apropiate regiuni schiabile sunt Ski Amade si Dachstein West. Inainte sa alegi statiunea, uita-te inainte si pe programul competitional,sa nu fie ceva concursuri in perioada ta[ de regula in ianuarie sunt]

Edited by baril, 08 October 2010 - 19:20.


#62
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
O alta statiune aproape de Salzburg (daca acolo mergeti cu avionul), si in top pe bergfex, e Flachau, in Ski Amade. Alta ar fi zona Pinzgau (Leogang, Saalbach, Hinterglemm).

Edited by abancor, 08 October 2010 - 20:06.


#63
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postbaril, on 6th October 2010, 21:03, said:

Aeroportul Franz Josef Strauss [ a fost un politician bavarez] este cam la 30 km de centrul orasului.Se merge in regim de autobahn pana la el si dupa cate am vazut este conectat cu SBahn [SchnellBahn], cu orasul. Poate ca mai bine ar fi daca ar inchiria o masina din aeroport. Uite aici un exemplu http://www.globalcar...CFQMFZgod8y2Kwg. Iar de aici....Gute Fahrt !
Din aeroport poti cumpara de la automat Bavaria Ticket (pana la 5 persoane calatoresc cu 28e timp de o zi) care include SB (aeroport-gara) si ulterior poti lua trenul  in zona Bavariei. Nu stiu daca biletul e valabil si pt. destinatii din Austria. Cert este ca pana in GAP (Garmisch-Partenkirchen) unde am stat, era valabil.

#64
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postchrismo, on 8th October 2010, 22:20, said:

Din aeroport poti cumpara de la automat Bavaria Ticket (pana la 5 persoane calatoresc cu 28e timp de o zi) care include SB (aeroport-gara) si ulterior poti lua trenul  in zona Bavariei. Nu stiu daca biletul e valabil si pt. destinatii din Austria. Cert este ca pana in GAP (Garmisch-Partenkirchen) unde am stat, era valabil.

Am facut o simulare pe Deutsche Bahn si uite ce a iesit. http://reiseauskunft...afasScrollDir=1
Dupa cum se observa trenurile sunt din ora in ora. Se pleaca din gara centrala din Munchen[ care vreau sa spun ca este chiar "centrala"] si se ajunge in Garmisch,tot in centru[langa Lidl]. Pretul vad ca este de 18 euro/sens
Am facut o simulare de cautare de cazare pentru perioada 22.dec-28dec , 6 nopti, 4 adulti, in Grainau[5 km de la Garmisch] Atentie ,este perioada Craciunului ! Si uite ce a iesit http://www.grainau.d...l?quartiersuche
Avem apartament de la 38 Euro si 50mp si etc,etc.... Asa ca nu mai stati, Go West !

#65
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Halal titlu de articol aici http://capital.ro/articol/austria-nu-mai-e...eze-140198.html
Ca sa-l parafrazez pe marele poet, '' e usor a scrie versuri cand pe BANI esti pus a spune....."

#66
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
A venit vremea sa ajung in DE (si putin AU). Totusi nu la ski, o plimbare de vara ... )

Pt. cei interesati: avion BUC - Munchen 3 persoane / 300 Euro luat din februarie.

Aterizez joi dupa-amiaza, ma cazez in Grainau 4 nopti, iar apoi ultimele 3 le petrec la Munchen, la o ruda.
Voi avea o masina inchiriata de Joi pana luni.

Am schizat urmatorul program. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi, mai ales ce tin de orgainzarea obiectivelor dupa apropiere sunt bine-venite.

Ziua 1 - Joi 11.08.2011
###########################################################
- decolare OTP 16:50, aterizare 17:50
- luat masina AVIS
- plecat spre Grainau, cazat
- plimbat putin prin Grainau, masa

Ziua 2 - Vineri 12.08.2011
###########################################################
- Grainau - GAP - Manastirea Ettal - Linderhof (10km de Ettal) -  Oberammergau (25 km de Grainau) - Füssen (castelul Neuschwanstein, Hohenschwangau si lacuri)


Ziua 3 - Sambata 13.08.2011
###########################################################
- Grainau - Mittenwald (25km de Grainau) – Seefeld (16 km de Mittenwald) -  Innsbruck (27 km de Seefeld)
- Intoarecerea pe alt drum (????)


Ziua 4 - Duminica 14.08.2011
###########################################################
- Partnachklamm in GAP (3euro intrarea). este potrivit si pt. copii, 700m de urcat. http://www.partnachklamm-info.de/. Cea mai recomandata atractie pe tripadvisor.
- de mers cu trenul pe Zugspitze (http://www.zugspitze.de)



Ziua 5 - Luni 15.08.2011
###########################################################
- checkout 10
- ???
- plecat spre Munchen

google maps imi da drumuri cu taxe prin Austria mai ales. Despre ce taxe e vorba? Cat sunt?

la drum de intoarcere alternativ Innsbruck - Grainau, vad in google maps: Innsbruck - Ehrwald - Grainau - 99 Km.

Ce parere aveti? Merita?

#67
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010
Taxa de autostrada sau taxa de mers pe sosele speciale/prin anumite tuneluri.


View Postpopovicias, on 8th August 2011, 15:50, said:

A venit vremea sa ajung in DE (si putin AU). Totusi nu la ski, o plimbare de vara ... )

Pt. cei interesati: avion BUC - Munchen 3 persoane / 300 Euro luat din februarie.

Aterizez joi dupa-amiaza, ma cazez in Grainau 4 nopti, iar apoi ultimele 3 le petrec la Munchen, la o ruda.
Voi avea o masina inchiriata de Joi pana luni.

Am schizat urmatorul program. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi, mai ales ce tin de orgainzarea obiectivelor dupa apropiere sunt bine-venite.

Ziua 1 - Joi 11.08.2011
###########################################################
- decolare OTP 16:50, aterizare 17:50
- luat masina AVIS
- plecat spre Grainau, cazat
- plimbat putin prin Grainau, masa

Ziua 2 - Vineri 12.08.2011
###########################################################
- Grainau - GAP - Manastirea Ettal - Linderhof (10km de Ettal) -  Oberammergau (25 km de Grainau) - Füssen (castelul Neuschwanstein, Hohenschwangau si lacuri)


Ziua 3 - Sambata 13.08.2011
###########################################################
- Grainau - Mittenwald (25km de Grainau) – Seefeld (16 km de Mittenwald) -  Innsbruck (27 km de Seefeld)
- Intoarecerea pe alt drum (????)


Ziua 4 - Duminica 14.08.2011
###########################################################
- Partnachklamm in GAP (3euro intrarea). este potrivit si pt. copii, 700m de urcat. http://www.partnachklamm-info.de/. Cea mai recomandata atractie pe tripadvisor.
- de mers cu trenul pe Zugspitze (http://www.zugspitze.de)



Ziua 5 - Luni 15.08.2011
###########################################################
- checkout 10
- ???
- plecat spre Munchen

google maps imi da drumuri cu taxe prin Austria mai ales. Despre ce taxe e vorba? Cat sunt?

la drum de intoarcere alternativ Innsbruck - Grainau, vad in google maps: Innsbruck - Ehrwald - Grainau - 99 Km.

Ce parere aveti? Merita?


#68
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View PostCiuprecator, on 8th August 2011, 17:21, said:

Taxa de autostrada sau taxa de mers pe sosele speciale/prin anumite tuneluri.
ok. cat este?

#69
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010
7.90E pe 10 zile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate