Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Recomandare munte in Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
As vrea sa merg in Austria la munte candva in Ianuarie-Martie 2011. Nu pot schia fiind merg impreuna cu sotia si baiatul de 2 ani si niciunul nu schiaza. Deci ma interseaza ceva fara schi, pretabil pt. o familie cu copii mici. Vreau sa merg 4-6 zile pt. a inlocui Valea Prohovei sau altceva de la noi.

Imi puteti recomanda o locatie?

Ma intereseaza sa se poata ajunge decent cu avionul din Bucuresti.

Eu ma gandeam la Innsbruck. Ce parere aveti (350 euro cu AirBerlin)?

In afara de ski se pot face mici plimbari etc prin zona?


Multumesc


P.S. Nu am mai fost niciodata in Austria.

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 popovicias, on 2nd October 2010, 16:30, said:

Salut,
As vrea sa merg in Austria la munte candva in Ianuarie-Martie 2011. Nu pot schia fiind merg impreuna cu sotia si baiatul de 2 ani si niciunul nu schiaza. Deci ma interseaza ceva fara schi, pretabil pt. o familie cu copii mici. Vreau sa merg 4-6 zile pt. a inlocui Valea Prohovei sau altceva de la noi.

Imi puteti recomanda o locatie?

Ma intereseaza sa se poata ajunge decent cu avionul din Bucuresti.

Eu ma gandeam la Innsbruck. Ce parere aveti (350 euro cu AirBerlin)?

In afara de ski se pot face mici plimbari etc prin zona?


Multumesc


P.S. Nu am mai fost niciodata in Austria.

Eu iti recomand Pertisau. Noua ne place vara, dar cred ca e misto si iarna daca nu schiati.

#3
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 denky, on 2nd October 2010, 22:28, said:

Eu iti recomand Pertisau. Noua ne place vara, dar cred ca e misto si iarna daca nu schiati.

Merci.
Ati fost cu copii?

Puteti sa-mi dati ceva detalii despre cazare (unde, cum, cat)?


De la Innsbruck se ajunge usor? Am vazut ca sunt vreo 45 km.

#4
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 popovicias, on 2nd October 2010, 15:30, said:

Salut,
As vrea sa merg in Austria la munte candva in Ianuarie-Martie 2011. Nu pot schia fiind merg impreuna cu sotia si baiatul de 2 ani si niciunul nu schiaza. Deci ma interseaza ceva fara schi, pretabil pt. o familie cu copii mici. Vreau sa merg 4-6 zile pt. a inlocui Valea Prohovei sau altceva de la noi.

Imi puteti recomanda o locatie?

Ma intereseaza sa se poata ajunge decent cu avionul din Bucuresti.

Eu ma gandeam la Innsbruck. Ce parere aveti (350 euro cu AirBerlin)?

In afara de ski se pot face mici plimbari etc prin zona?


Multumesc


P.S. Nu am mai fost niciodata in Austria.



Daca mergi cu avionul,n-o sa mergi la munte ! Ca sa simti muntele ,trebuie sa depasesti inaltimea de 1ooo-1500m. Aici ai aer curat,vegetatie,etc Uita-te pe www.bergfex.at si in functie de preferinte poti selecta statiunea dorita [ altitudine,facilitati,etc] In caz ca vrei sa mergi cu avionul si n-ai mai fost niciodata in Austria, recomand cu caldura Salzburg. Aici ai ce vizita si la o aruncatura de bat ,peste granita, se afla Berchtesgaden [parc national] Cert este ca ai nevoie de o masina sau folosesti transportul in comun. Innsbruck este de asemenea frumos dar exceleaza mai mult in sporturile de iarna ,pe care am inteles ca tu nu le practici. Salzburg este cel mai frumos oras austriac,este mai "soft" si mai potrivit pentru oamenii "linistiti"

#5
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 baril, on 3rd October 2010, 12:51, said:

Daca mergi cu avionul,n-o sa mergi la munte ! Ca sa simti muntele ,trebuie sa depasesti inaltimea de 1ooo-1500m. Aici ai aer curat,vegetatie,etc Uita-te pe www.bergfex.at si in functie de preferinte poti selecta statiunea dorita [ altitudine,facilitati,etc] In caz ca vrei sa mergi cu avionul si n-ai mai fost niciodata in Austria, recomand cu caldura Salzburg. Aici ai ce vizita si la o aruncatura de bat ,peste granita, se afla Berchtesgaden [parc national] Cert este ca ai nevoie de o masina sau folosesti transportul in comun. Innsbruck este de asemenea frumos dar exceleaza mai mult in sporturile de iarna ,pe care am inteles ca tu nu le practici. Salzburg este cel mai frumos oras austriac,este mai "soft" si mai potrivit pentru oamenii "linistiti"
Nu te contrazic, doar ca asta pot face. Nu am niciun chef sa ma chinui 2 zile dus + 2 intors cu masina (din care una prin RO) in toiul iernii.
Ski as face, dar baiatul meu are 2 ani si abia de la 3 se poate incepe. Deci nu am cum.
Vreau sau dau pe avion intre 300-400 EURO dus-intors 2 persoane + infant (inca) si Innsbruck este singura destinatie posibila.


Daca cineva poate recomanda ceva in zona, ii multumesc.

Cred ca Salzburgul il leg de Munchen unde merg la vara ca-i oarecum aproape (1h30min conform google maps).

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Colegul meu de la birou merge des in Rauris, cei drept cu masina, dar exista si acces cu avionul + tren/autocar. Au tarife ok si poti merge din statiune pana "sus" sau poti merge cu telecabina pe o anumita portiune si pe urma sa o iei la pas.

El la fel, familie de 3, cu copil, cei drept mai mare si care este obisnuit cu drumetiile.

#7
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Hai s-o luam nemteste, pas cu pas. Daca ai ales ca si aeroport Innsbruck este clar ca trebuie sa  fie o statiune apropiata poate chiar Innsbruck .In cazul in care nu inchiriezi masina este mai bine sa te stabilesti in Innsbruck,iar de aici poti urca cu telecabina pe munte,poti vizita muzeul Swarovski[la Wattens], poti face cumparaturi,sau poti gusta viata de noapte. Nu ai decat 4-5 zile, dupa cum ai zis, si nu poti face prea multe.  
Daca nu doresti forfota orasului,cauta statiuni apropiate aici http://www.bergfex.at/tirol/. Eu totdeauna aleg o statiune cu piscina,cum de fapt au majoritatea. Nu pot alege pentru tine pentru ca nu stiu care sunt criteriile de selectie.Oricum ,faptul ca mergi fara masina ,va face selectia mult mai usoara si pana la urma totul se va reduce la....Innsbruck

#8
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 popovicias, on 2nd October 2010, 16:30, said:

Salut,
As vrea sa merg in Austria la munte candva in Ianuarie-Martie 2011. Nu pot schia fiind merg impreuna cu sotia si baiatul de 2 ani si niciunul nu schiaza. Deci ma interseaza ceva fara schi, pretabil pt. o familie cu copii mici. Vreau sa merg 4-6 zile pt. a inlocui Valea Prohovei sau altceva de la noi.

Imi puteti recomanda o locatie?

Ma intereseaza sa se poata ajunge decent cu avionul din Bucuresti.

Eu ma gandeam la Innsbruck. Ce parere aveti (350 euro cu AirBerlin)?

In afara de ski se pot face mici plimbari etc prin zona?


Multumesc


P.S. Nu am mai fost niciodata in Austria.

daca nu skiezi parerea mea ca mersul in austria sunt bani aruncati pe fereeastra...mergi in italia la munte, si ai avion ieftin si cam acelasi peisaj in zona de nord

#9
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 flc, on 3rd October 2010, 17:28, said:

daca nu skiezi parerea mea ca mersul in austria sunt bani aruncati pe fereeastra...mergi in italia la munte, si ai avion ieftin si cam acelasi peisaj in zona de nord
poti sa-mi spui niste locatii din Italia aproape de un aeroport unde se poate ajunge din Bucuresti?

#10
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 popovicias, on 4th October 2010, 08:22, said:

poti sa-mi spui niste locatii din Italia aproape de un aeroport unde se poate ajunge din Bucuresti?

Torino sau Milano.  Italia ,in schimb este mai scumpa decat Austria [cazare,servicii,mancare,combustibil,etc] si nu are arhitectura si civilizatia nemteasca,chiar daca mergi in Tirolul de Sud[ regiune italiana]. Mergi in Austria si o sa vezi ca te vei indragosti de aceasta tara.
O alta varianta ar fi Germania. Aterizezi pe Munchen si te cazezi la Grainau,un sat langa Garmisch-Partenkirchen [5 km] si la poalele Zugspitze [ cel mai inalt varf al DE , 2964m]. Este mai ieftin decat in AU si ai o infrastructura "beton" [ doua piscine,patinoar olimpic, trambulina sarituri :thumbup: ,trasee de hike, magazine, etc] Poti ateriza si pe Innsbruck ca sa ajungi la Garmisch. Oricum, mai este pana pleci, asa ca ai tot timpul sa te documentezi

#11
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 flc, on 3rd October 2010, 16:28, said:

daca nu skiezi parerea mea ca mersul in austria sunt bani aruncati pe fereeastra...mergi in italia la munte, si ai avion ieftin si cam acelasi peisaj in zona de nord

Eu nu sunt de aceeasi parere!
Nici noi nu schiem, dar mergem cu mare drag in Austria/Germania la munte.

#12
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Pentru ca tot am pomenit de posibilitatea de ajunge de la Innsbruck la Garmisch, mi-am adus aminte ca pe traseu [~ 20km] este Seefeld, o statiune care are cam tot ce ti-ai dori. Uita-te aici http://www.seefeld.c.../index_engl.php. Alles Gute !

#13
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 casa_din_vis, on 4th October 2010, 12:37, said:

Eu nu sunt de aceeasi parere!
Nici noi nu schiem, dar mergem cu mare drag in Austria/Germania la munte.
mergeti si iarna?

 baril, on 4th October 2010, 12:42, said:

Pentru ca tot am pomenit de posibilitatea de ajunge de la Innsbruck la Garmisch, mi-am adus aminte ca pe traseu [~ 20km] este Seefeld, o statiune care are cam tot ce ti-ai dori. Uita-te aici http://www.seefeld.c.../index_engl.php. Alles Gute !

Danke schön !

A stat cineva la Seefeld? Ceva detalii despre cazare?

#14
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 baril, on 4th October 2010, 12:28, said:

Torino sau Milano.  Italia ,in schimb este mai scumpa decat Austria [cazare,servicii,mancare,combustibil,etc] si nu are arhitectura si civilizatia nemteasca,chiar daca mergi in Tirolul de Sud[ regiune italiana]. Mergi in Austria si o sa vezi ca te vei indragosti de aceasta tara.
O alta varianta ar fi Germania. Aterizezi pe Munchen si te cazezi la Grainau,un sat langa Garmisch-Partenkirchen [5 km] si la poalele Zugspitze [ cel mai inalt varf al DE , 2964m]. Este mai ieftin decat in AU si ai o infrastructura "beton" [ doua piscine,patinoar olimpic, trambulina sarituri :thumbup: ,trasee de hike, magazine, etc] Poti ateriza si pe Innsbruck ca sa ajungi la Garmisch. Oricum, mai este pana pleci, asa ca ai tot timpul sa te documentezi

si eu sunt deparere ca mersul la munchen cu 100E la lufthansa e o buna optiune, daca gasesti bilete. la innsbruck se ajunge scump cu avionul din bucuresti
costurile zborului sunt esentiale in opinia mea, pt ca acolo ai cred cam aceleasi cheltuieli. eu personal merg doar in austria, pt ca skiez, insa daca nu as practica sportul asta as merge acolo unde as zbura cel mai ieftin, in speta la treviso, cuneo sau bergamo.

#15
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Danke schön !

A stat cineva la Seefeld? Ceva detalii despre cazare?


Personal nu am stat ,dar am trecut de mai multe ori pe acel drum [drumul trece pe langa statiune] Stiu totusi pe cineva "de incredere " care poate sa iti dea informatii pertinente. Priveste aici http://webtv.realita...a?autoPlay=true.
Din salariul de bugetar ?!.................. :nonobad:

#16
viena2010

viena2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2010

 popovicias, on 2nd October 2010, 16:30, said:

Salut,
As vrea sa merg in Austria la munte candva in Ianuarie-Martie 2011. Nu pot schia fiind merg impreuna cu sotia si baiatul de 2 ani si niciunul nu schiaza. Deci ma interseaza ceva fara schi, pretabil pt. o familie cu copii mici. Vreau sa merg 4-6 zile pt. a inlocui Valea Prohovei sau altceva de la noi.

P.S. Nu am mai fost niciodata in Austria.

Fara schi ti-as recomanda sa cauti orice statiune la care poti plati un transfer de max. 3-4 ore din Viena si care are bai termale. Ar fi exact ce v-ar trebui in miez de iarna. Uita-te pe airtickets24 si o sa vezi zbor de Viena cu 170-180 euro pt. 2 locuri, noi asa am zburat saptamana trecuta cu Austrian Airlines, avion nou.

De asemenea, cred ca exista si legaturi bune QBB dinspre Viena spre orice statiune de munte, trenurile arata f. bine, exista carucioare in statii, se coboara usor cu bagaje pe peron, iar preturile sint chiar bune.

#17
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 viena2010, on 4th October 2010, 17:17, said:

Fara schi ti-as recomanda sa cauti orice statiune la care poti plati un transfer de max. 3-4 ore din Viena si care are bai termale. Ar fi exact ce v-ar trebui in miez de iarna. Uita-te pe airtickets24 si o sa vezi zbor de Viena cu 170-180 euro pt. 2 locuri, noi asa am zburat saptamana trecuta cu Austrian Airlines, avion nou.

De asemenea, cred ca exista si legaturi bune QBB dinspre Viena spre orice statiune de munte, trenurile arata f. bine, exista carucioare in statii, se coboara usor cu bagaje pe peron, iar preturile sint chiar bune.


Are dreptate <Viena 2010 >. Austria are multe "Bad"-uri in zona montana. Cea mai renumita [ trei stele Michelin] este Bad Gastein [apa cu Radon], dar nu este deloc ieftina, nici cazarea si nici "balaceala".Ar mai fi Bad Ischl, statiune imperiala pe vremea lui Franz Josef si a sotiei lui ,Sissy [aici ai apa sarata].Ceva mai mica ,dar mai cocheta este Bad Kleinkirchheim, [apa termala].Ar mai fi Baden,langa Viena,dar aici nu este munte. Si lista poate continua, dar mie astea imi vin in minte si pot spune ca le-am si vazut.

#18
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Vreau sa plec iarna (de revelion cel mai probabil in Austria) pentru vacanta (4-7 zile) . Sunt interesat de schi , la nivel mediu , dar mai mult de peisaje , petrecere timp in aer liber  si seara umblat prin statiune . Voi merge cu masina , asa ca voi putea cutreiera imprejurimile . Ce sa aleg intre zona Zell Am See/Kaprun si Kitzbuehl ? Ma pot incadra in 60 euro /camera dubla la cabana ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate