Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ce se mai poate face ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
wvirgilv

wvirgilv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.08.2006
buna ziua
va solicit ajutorul pentru urmatoarea speta : am inceput reamenajarea apartamentului propriu, drept pt care am tocmit un meserias (pe care il cunosteam de cativa ani - sotia lui a fost colega de serviciu cu nevasta-mea), fara a incheia un contract scris. Am batut palma dupa ce s-a stabilit pretul final. Problemele au inceput din momentul in care "meseriasul" mi-a cerut un avans, pe care i l-am acordat in virtutea faptului ca il stiam om serios. Dupa aproape o saptamana jumatate, timp in care lucrarile de reamenajare s-au derulat in conditii "normale" (pt ca mai avea o alta lucrare), mi-a solicitat un alt avans motivand ca are de efectuat ITP-ul la masina. Fiind credul i l-am dat si pe acesta. Ulterior, am aflat ca "meseriasul" este PFA, drept pt care i-am solicitat chitante pt avansuri si factura. "Meseriasul" a promis ca o sa mi le dea (chitantele). Dupa o saptamana de lucru a mai cerut un avans pe care i l-am refuzat, precizand faptul ca trebuie sa termine lucrarea si apoi o sa-l platesc. De asemenea am avut si o convorbire legata de calitatea slaba a lucrarilor efectuaten si durata exagerat de mare a lucrarilor ( La data discutiei trecusera 3 saptamani de la inceperea lucrarii si nu se finalizase nici o camera) . Dupa 3 zile a disparul (nu a mai venit la lucru si nu mai raspunde la telefon - atat el cat si ajutorul lui), lasandu-ma cu casa vraiste si lucrarea neterminata . De pe net am aflat  datele de identificare ale PFA si adresa.  Ce pot face in aceste conditii, chiar daca nu imi mai recuperez banii pt lucrarile neterminate, macar sa se afle  in "media" despre ce fel de "meserias" este. In acelasi context rezolv ceva daca fac o plangere la politie, sesizare la OPC si la ANAF (pe motiv ca nu a intocmit chitante si factura pt lucrarile efectuate) ?

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Este foarte greu sa rezolvi ceva daca nu ai nici un fel de dovata in ceea ce priveste intelegerea voastra si mai ales ca nu ai chitanta pe bani dati. Este cuvantul tau impotriva cuvantului ta. Poti sa-i lasi mesaje pe telefon si sa-i spui ca in maxim 3  zile daca nu iti rezolva problema, depui plangere catre toate instutile abilitate. Garda financiara (avand in vedere ca este PFA), politie, etc.

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
nu faci nimic. legile in romania sunt pentru a fura.

unica solutie daca anchetatorul va vrea sa ceara drept de a obtine apelurile de la providerul de telefonie poate si se va putea face ceva. in rest daca sesizezi organele ei vor il vor urmari doar daca este invaziune fiscala intro masura mare. pentru cateva milioane nu vor trimite agenti sa-l urmareasca zile intregi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate