Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Echivalare diploma inginer

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
As dori sa stiu care este echivalentul in sistemul de invatamant francez a diplomei de inginer  si a diplomei de master obtinute in Romania.
Mentionez ca diploma de inginer este obtinuta in urma studiilor la o facultate de stat cu o durata de 5 ani la zi, iar cea de master tot in sistemul de stat, la zi, cu o durata de 1,5 ani (3 semestre).  
           Ce-i drept, sunt la inceput in ceea ce priveste cautarea de informatii , dar pana acum nu am gasit ceva concludent.

#2
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

 gabriel10, on 28th September 2010, 20:06, said:

As dori sa stiu care este echivalentul in sistemul de invatamant francez a diplomei de inginer  si a diplomei de master obtinute in Romania.
Mentionez ca diploma de inginer este obtinuta in urma studiilor la o facultate de stat cu o durata de 5 ani la zi, iar cea de master tot in sistemul de stat, la zi, cu o durata de 1,5 ani (3 semestre).  
           Ce-i drept, sunt la inceput in ceea ce priveste cautarea de informatii , dar pana acum nu am gasit ceva concludent.

Cei 5 ani (pe care sunt aproape sigur că i-ai făcut la poli) ar trebui să se echivaleze cu 300 ECTS care corespunde practic cu un M.Sc. în vest. Mergi la facultate și cere suplimentul de diplomă (dacă nu îl ai deja). Acolo ar trebui să scrie detaliat și vei vedea că fiecare semestru valorează 60 ECTS. Dacă ai avut și note bune, te vei descurca fără probleme :)

Multă baftă,
Mihai

#3
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Salut
Da, am si suplimentul de diploma si parca e bilingv, romana-engleza (nu mai tin minte exact pt ca nu m-am mai uitat pe el de cand am terminat facultatea, chiar ma voi uita azi). Inteleg ca cei 300ECTS reprezina creditele pe 5 ani (60 credite x 5 ani). Deci, ar trebuie sa fie 60 credite pe an, nu pe semestru. Din cate am vazut, M.Sc. inseamna Master of Science; acesta se refera doar la facultatea de 5 ani si nu include si masterul de 1,5 ani.  In cazul asta, ai idee daca exista o echivalare pt masterul pe care l-am facut dupa facultate ?

Multumesc mult pt informatii.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu. La trecerea în Europa la școlarizarea după sistemul de la Bologna facultatea de 5 ani în România a devenit exagerat de lungă degeaba :P (de aia a și scăzut la 4 ani). Deși e drept că pentru unele specializări tehnice vei putea echivala ECTS la ECTS și deci după politehnica de 5 ani vei fi considerat inginer și în europa, masterul nu-ți va aduce nimic în plus.
Nivelul de master (3+2 cum e normal, 4+2 sau 5+2 cum au prins cei mai ghinioniști din țările est europene) = inginer (diplomat pt non-ingineri :P)

#5
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
Acum am ajuns acasa si m-am uitat pe suplimentele la diploma (300 ECTS cei 5 ani si 100 ECTS masterul).
Cu alte cuvinte, doar cei 5 ani de facultate sunt luati in calcul, echivalentul a 3+2/4+1 pt inginer diplomat. Deci, diploma de masterul o pot folosi pe post tablou pe perete, pt ca, dupa cum spui tu, nu e luata in considerare (pt ca nu poate fi echivalat cu nimic). Totusi, tocmai am gasit ceva AICI referitor la ceea ce spuneai tu:
Marile Scoli acorda la sfarsitul formarii o diploma de nivel Bac+5 cu gradul de Master recunoscut de Stat. De asemenea, acestea acorda diplome intermediare si ofera mai multe specializari :
- Bachelor (Bac+3 sau 4),
- Master of Science (Bac+’ sau 5 ani)
asa cum spunea mai sus si "theheartcollector"
- MBA (Master of Business Administration),
- Master Specializat (Bac+6 ani).

Avand in vedere asta, nu poate fi considerat ca fiind un master specializat de genul BAC+6, sau cam incurc eu borcanele?

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu nu inteleg care-i problema exact :D.

Diploma de Master nu e de pus in rama pentru ca dupa cum spuneam cu cei 5 ani de facultate aveai sanse sa nu-ti fie echivalate cele 300 de credite cu Bachelor + Master ci doar cu Bachelor. Au domenii preferate in care echivaleaza licenta de 5 ani romaneasca cu B+M si altele in care nu. Faptul ca ai si Masterul face echivalarea mai usoara (desi e drept in inginerie nu cred ca se punea probleme nici cu cei 5 ani...).

Nu cred ca-ti echivaleaza cu master specializat (specializat in ce? de obicei la un master specializat ai niste cursuri extra de management, business, etc cu internship obligatoriu). Dar, in cazuri particulare poate.

Totusi, la ce-ti trebuie echivalarea? Sau, sa intreb altfel, la ce ti-ar folosi o alta echivalare decat Master?

#7
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010

 Dev, on 26th October 2010, 17:09, said:

Nu cred ca-ti echivaleaza cu master specializat (specializat in ce? de obicei la un master specializat ai niste cursuri extra de management, business, etc cu internship obligatoriu). Dar, in cazuri particulare poate.
Da, sa stii ca ai dreptate. Acolo era vb despre altceva si nu prea se raporteaza la ceea ce ziceam eu. In fine, ideea era ca masterul pe care l-am facut este intr-un domeniu, oarecum adiacent ingineriei (management calitate) si vroiam sa stiu daca ar putea fi luat in considerare ca si o a doua semi-calificare.
Oricum, concluzia e ca, cel putin dpdv teoretic, o facultate de inginerie de 5 ani facuta aici in Romania, este echivalenta cu Master = 3+2 = 300 ECTS (BAC +5), pt ca, dupa cum ai zis si tu, (si am aflat si eu destul de recent) echivalarea se face dupa mai multe criterii: nr. total de ore, materiile studiate... etc.

Multumesc mult pt informatii !

Edited by gabriel10, 26 October 2010 - 16:54.


#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Un angajator care are nevoie de cineva cu tangențe în managementul calității va lua în considerare diploma chiar dacă nu este echivalată oficial.  Deci da, în anumite cazuri cred ca s-ar putea considera o specializare extra :)

#9
gabriel10

gabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.09.2010
In mare parte, cam asa este, dar ma interesa mai mult din punct de vedere oficial.
Merci pt informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate