Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Teapa mobila pe comanda vreaumobila.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
everdream

everdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2007
Pentru cei care intentioneaza sa comande mobila de pe acest site, mare atentie !!!

Una se zice de catre cei ce administreaza siteul - si alta este realitatea de pe teren.

Se spune ca mobila este de o calitate superioara celei ce exista pe piata actuala, ca se face in hala mare, de fabrica, folosind utilaje mari, profesionale, automatizate. Realitatea este alta. Dupa cum am aflat pe pielea mea.

Recunosc, m'am lasat fraierit de vorbele mari care mi s-au aruncat natural si absolut fara nici o jena.
Am primit produse facute in bataie de joc, la repezeala, de o calitate chiar inferioara celor ce exista in centre de genul Elite, Mobilia, etc.
Cei care au livrat si asamblat mobila au recunoscut ca aceasta se face intr-un atelier mic undeva in afara Bucurestiului- si asta se vede!!!
Cum cele 2 firme difera, cea cu care am incheiat contractul, si alta cea care a realizat si livrat mobilierul, pot trage concluzia ca cei ce conduc afacerea din spatele vreaumobila.ro au mai multi subcontractori - firmulite mici, ce lucreaza in garaje/ateliere mici, cu utilaje si piese proaste, oameni fara experienta, ieftin, prima firma tragandu-si evident diferenta de pret. Unul mai mare decat ceea ce primesti.

Ca sa fiu la obiect, NU s-au respectat niste masuratori simple - lungimea biroului e cu 1 cm mai mare , etajerele sunt asezate la distante diferite, dar cireasa de pe tort (la masuratori) este lungimea dulapiorului , cu 5 cm MAI MARE decat cea de pe schita. Nu sunt mm sunt cm.
Imbinarile sunt extrem de proaste - s-au folosit piese de plastic prinse in suruburi - ambele rupte bineinteles. Ceea ce face acest birou unul de unica folosinta, daca pun pe el un CRT sau vreau sa il mut risc sa raman cu scandurile in mana.
Daca am atras atentia celul care monta ca un lemn se misca mi s-a spus in misto ca e bine asa. Scanduri prinse prost, exista o jumatate de cm diferenta intre ele - se vede doar daca te uiti din lateral, ceea ce face intreaga structura si mai fragila (ma refer la 2 scanduri care stau una peste alta pe acelasi plan- ).
Una din etajere este zgariata, suruburile sunt prinse in bataie de joc - unele intrate cu totul inauntru - ramas gaura vizibila, altele ramase in afara. Finisaje proaste, manuale bineinteles, nu suspectez ca s-a facut ceva automat .

Culoarea partilor ce inchid rafturile - este diferita de cea a intregului - desi s-a specificat ca va fi aceeasi. Probabil au pus si ei ce le-a ramas de la alta mobila.

Partile care nu au fost stabilite la vreo dimensiune le-au facut dupa ureche, iar cele stabilite au fost oricum facute la ochi, dupa cum ziceam mai sus.
Asamblarea s-a facut intr-o scarba totala, in graba, cu instrumentele aruncate (ciocane, bormasina) cu dispret pe mobila deja existenta, pe gresie....fara a se respecta liniile deja stabilite - se vedea diferenta dintre dungile in creion - .

A durat enorm de mult, 2 saptamani jumatate !!!
Una vorbeam cu cei de la site alta zicea cea de la atelier, deci comunicarea intre ei este ZERO.

Imi pare rau ca am apelat la firma asta, va fi si ultima oara - uneori necesitatea, spatiul mic te imping sa faci mobila la comanda, dar as recomanda sa NU alegeti firma asta. Decat daca va stiti foarte norocosi.
Alegeti mobila facuta in alte tari, Cehia, Polonia, si dupa ce ati inspectat atent produsul in magazin. De acum inainte stiu ce sa fac, ce sa inspectez, si o sa suflu si in iaurt.

Imi asum ceea ce am spus, si pot sa pun si poze la dispozitie, daca doreste careva sa ma contrazica.

Edited by matzu_2003, 28 September 2010 - 02:06.
locul acestui subiect este la opinii\servicii


#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Sper că n-ai plătit. :)

#3
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Probabil a platit la efectuarea comenzii.

#4
everdream

everdream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2007
Majoritatea neregulilor le-am observat dupa ce au plecat baietii - au spalat putina f. repede - intre timp fiind f buni la ascunderea lor. Cine se gandeste sa se uite peste tot?

Banii mi i-au cerut o parte avans, cealalta parte la livrare.

Ma gandesc ca daca as fi refuzat mobila as fi ramas si cu banii dati si cu mobila luata inapoi---nefiind nicaieri stipulat ce se intampla in acest caz.

Nu mi-au dat absolut nici o garantie.

Sper macar ca altii sa invete din greseala mea. Eu unul nu o sa mai fac mobila pe comanda nici daca mi-i recomanda mama, bunica, catelu, purcelu.

#5
vreaumobila_pr

vreaumobila_pr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2010
Buna ziua,

In calitate de reprezentant al Vreaumobila.ro dorim sa rezolvam nemultumirile dumneavoastra cu privire la comanda pe care ati facut-o la noi. Pentru a putea face acest lucru avem nevoie sa identificam comanda dumneavoastra. In acest sens va rog sa trimiteti un e-mail la adresa [email protected] in care sa mentionati numele dumneavostra, nr. comenzii sau al contractului si un numarul de telefon unde puteti sa fiti contactat. Daca nemultumirile dumneavoastra au fost mentionate numai in acest post, demersul dumneavoastra nu este corespunzator. O reclamatie prealabila ar fi identificat si rezolvat eventualele nemultumiri ale dumneavoastra. Ne asumam responsabilitatea pentru oricare dintre nemultumrile dumneavoastra, daca produsul nu este conform schitei din contract sau nu corespunde normelor de calitate stabilite, pana la inlocuirea produsului in totalitate. Daca produsul dumneavoastra este necorespunzator din punct de vedere calitativ, acest lucru s-ar fi putut datora unei erori de fabricatie. In conditiile in care procesul de fabricatie se realizeaza de catre un tert furnizor, nu putem decat sa ne asumam responsabilitatea totala in solidar cu acesta.
Cu privire la afirmatiile dumneavoastra in legatura cu furnizorul nostru de mobila, acestea nu sunt adevarate. Pentru a sustine afirmatia facuta va putem pune la dispozitie informatiile necesare pentru a demonstra acest lucru. Webcom Trading S.R.L in calitate de administrator al site-ului vreaumobila.ro colaboreaza cu un producator de mobila, care are un standard de calitate ridicat. In acest sens vom posta in cel mai scurt timp imagini din hala de productie, imagini cu utilajele folosite precum si imagini in detaliu cu mobilierul realizat pentru a se vedea clar nivelul de calitate al produselor noastre. In acest sens invitam pe oricine este interesat sa ne viziteze showroomul sau hala de productie.
Ne dorim rezolvarea acestei probleme intr-un timp cat mai scurt atat pentru dumneavoastra, cat si pentru noi, si intr-o maniera benefica pentru ambele parti. De asemenea, pentru orice alte informatii ramanem la dispozitia dumneavoastra.

Director vanzari,
Webcom Trading SRL

Dan Dumitrica

#6
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008

 everdream, on 29th September 2010, 12:02, said:

Majoritatea neregulilor le-am observat dupa ce au plecat baietii - au spalat putina f. repede - intre timp fiind f buni la ascunderea lor. Cine se gandeste sa se uite peste tot?

Banii mi i-au cerut o parte avans, cealalta parte la livrare.

Ma gandesc ca daca as fi refuzat mobila as fi ramas si cu banii dati si cu mobila luata inapoi---nefiind nicaieri stipulat ce se intampla in acest caz.

Nu mi-au dat absolut nici o garantie.

Sper macar ca altii sa invete din greseala mea. Eu unul nu o sa mai fac mobila pe comanda nici daca mi-i recomanda mama, bunica, catelu, purcelu.


Salut.
Imi pare rau de patania ta. Eu am avut mai mult noroc. Am apelat la o firma din cadrul centrului Elite Center din Ghencea, fara nicio recomandare. Am avut doua oferte de la 2 firme din  cadrul aceluiasi centru (asemanatoare ca pret), dar am eliminat una dintre ele pt ca nu au inspirat incredere (cand vezi ca tre sa vina un tigan sa iti faca masuratorile, te gandesti si la altele). Am facut alegerea inspirata alegand cealalata firma, pt ca practic am mobilat aproape toata casa cu ei(pret total 125 mil, acum 2 ani). Sotia, pretentioasa din fire, a fost f multumita, iar acum mai vrem sa comandam cate ceva la ei. Ei s-au ocupat de tot, nu am avut nicio grija.
In concluzie, la cate firme sunt pe piata, printre ele sunt si firme pirat, puse pe pacaleala, dar si firme serioase, care isi vad de treaba. Cum am zis, depinde de noroc.

#7
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
everdream, sa ne ti la curent .. ai luat legatura cu reprezentantul lor?

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 vreaumobila_pr, on 29th September 2010, 19:29, said:

Cu privire la afirmatiile dumneavoastra in legatura cu furnizorul nostru de mobila, acestea nu sunt adevarate. Pentru a sustine afirmatia facuta va putem pune la dispozitie informatiile necesare pentru a demonstra acest lucru. Webcom Trading S.R.L in calitate de administrator al site-ului vreaumobila.ro colaboreaza cu un producator de mobila, care are un standard de calitate ridicat.
Director vanzari,
Webcom Trading SRL

Dan Dumitrica

Am inteles, standardul de calitate a fost ridicat cu 1 cm intr-o parte si cu 5 cm int-alta parte.

Domnu' Dumitrica vad ca se descurca la abureli, poate incearca in politica, ca acolo nu ii cere nimeni socoteala.

P.S. Toata mobila am luat-o de la IKEA acum 3 ani si jumatate. N-am avut probleme cu absolut nimic.  :OK:

#9
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Cum s a terminat toata treaba?

#10
nycman91

nycman91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.04.2007
Si eu am luat teapa cu mobila la comanda . Am cautat pe olx un producator de mobila la comanda si spre ghinionul meu am nimerit telefonul domnului neagu dragomir. A venit ,a masurat ,i-am spus cam ce vrem sa facem si a ramas sa ne hotaram. Vroiam sa mai cerem si o alta oferta,de la alt producator. Vazand ca nu facem comanda pe loc ,s-a cam suparat ,probabil pentru deplasare. Dupa ce ne-a sunat de vreo 4-5 ori,ne-am hotarat,din lipsa de timp,sa facem mobila cu el. Am mers la atelierul pe care il avea si i-am dat 50% avans ,pentru ca mai putin nu accepta,vezi doamne ca nu are cu ce sa cumpere materiale. Asta a fost a doua greseala,prima fiind faptul ca am acceptat sa executam mobila la el.  Termenul de executie a fost stabilit la 14 zile maxim. Dupa cele 14 zile a inceput calvarul,ori nu ne raspundea la telefon ,ori daca raspundea ne dadea tot felul de motive neprofesionale,care nu aveau legatura cu comanda noastra,ba ca are copii bolnavi,ba ca nu are cu cine sa ii lase acasa,etc. Intr-un final a venit cu mobila ,care in nici un caz nu merita suma pe care a cerut-o omul ,iar ca si executie a suferit ceva modificari,corpurile suspendate fiind mai mici,in latime ,decat se convenise,iar un capat a fost taiat ,pentru ca era prea lung . Dupa experienta asta,nu cred ca am sa mai fac prostia,vreodata, sa comand ceva care nu am idee cum o sa iasa si mai ales la persoane fara nici o recomandare. Deci concluzia: evitati sa dati bani ,in avans,pentru ca veti cumpara o mobila,facuta pe gustul unui neica nimeni,si in nici un caz asa cum v-ati fi dorit. Aaa,am uitat,la final omul mi-a cerut mai multi bani decat convenisem,ca vezi doamne,nu stiu ce a trebuit sa mai cumpere.

#11
carmenteodorescu

carmenteodorescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2015
De promobila a auzit cineva? Am dat un avans de 4000€ si aveau termen de Livrare 20 Aprilie. Azi nici nu mai imi raspund la telefon. Ma amâna de pe o zi pe alta

#12
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

 carmenteodorescu, on 05 mai 2016 - 13:13, said:

De promobila a auzit cineva? Am dat un avans de 4000€ si aveau termen de Livrare 20 Aprilie. Azi nici nu mai imi raspund la telefon. Ma amâna de pe o zi pe alta

Buna Carmen, ne poti spune ce s-a intamplat? Sunt curios. Pe google nu gasesc multe detalii despre firma, este cea din Craiova?

Dati-ne mai multe detalii, sa avem un feedback pentru urmasi :).

Pentru un avans de 4000 euro cred ca merita un review aici.

Multumim!

#13
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Salutare! Doresc sa mai adaug și eu câteva opinii asupra celor de la Vreaumobila.ro sa se vadă ca au aceeași abordare ca cea din 2010-2011. Păcat ca nu am găsit acest post înainte sa plătesc avans. In cazul meu este vorba de o mobila de 26.000 lei, avans 10.000, apoi la insistente și multe telefoane am mai dat încă 12.000 lei după ce au adus cam 70% din mobila.
Problemele întâmpinate, nici nu știu cu care sa încep. Sa spunem ca mobila trebuia sa fie gata in 20 de zile și au trecut 60 și nu am toată mobila acasă. Corpuri in Bucătărie fără uși, pentru ca ușile nu au avut când sa le facă. Persoana de contact, Dna Carmen Andrei, nu îmi Răspunde la telefon de mai bine de o săptămâna, citește mesajele pe whatsapp, dar nu Răspunde la ele.
Sa continuam, unul din dulapuri, deși am plătit amortizoare la uși, nu are.
Dar, după părerea mea, cea mai mare problema este lipsa corpurilor pe care trebuie vor sta chiuvetele din băi. Sunt mutat de mai bine de o luna, avem și un bebe mic, dar nu avem nicio chiuveta in bai.
Reacția celor de la vreaumobila.ro: vom rezolva problema in cel mai scurt timp posibil. Vom discuta cu Dna carmen și ca va suna in cel mai scurt timp posibil.
De o săptămâna aud același text. Chiar nu știu ce sa mai fac... pentru acești oameni ești client pana îți iau primii bani, dupa te tatonează continuu cu telefoane pana mai scot niște bani de la tine și apoi la revedere. Toată chestia asta in condițiile in care eu le-am dat proiectul casei și aveam mobila de 45.000-50.000 lei și le-am explicat, fac doar jumătate sa văd cum iese și după colaboram in continuare. Deci eu eram un viitor client cu a doua comanda. Măcar dacă ii ducea capul, puteau sa facă manevra asta la partea a doua de comanda nu la prima. La birouri am încercat sa fac rost de un număr de telefon al unui director de vânzări sau oricine ma poate ajuta. Degeaba...
In concluzie, este o teapa adevarata! Încercați sa evitați aceasta firma.

In cazul in care ceva se va modifica, voi scrie și aici pentru viitorii clienți interesați.

#14
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Update: m-au sunat sa îmi spună Ca luni am toată mobila gata, repara ce nu merge bine și termiba si de montat. Nu mai cred nimic pana nu văd.
Scuzele au fost cu carul, ca au probleme cu fabrica, (fabrica e tot a lor) lipsa de personal, perioada de concedii. Ce nu înțeleg, de ce nu mi-abraziune nimeni la telefoane și la solicitări in ultima săptămâna? �

#15
adymoise06

adymoise06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.02.2007
Update: M-au anunțat ca vin sa termine băile astăzi la ora 12. Adică mai devreme decât au zis inițial. Încă nu a ajuns nimeni, dar sper ca vor ajunge.

#16
ssssst

ssssst

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.10.2015

 adymoise06, on 01 septembrie 2017 - 11:54, said:

Update: M-au anunțat ca vin sa termine băile astăzi la ora 12. Adică mai devreme decât au zis inițial. Încă nu a ajuns nimeni, dar sper ca vor ajunge.
Nu am vazut asa escroci.Dupa ce am asteptat cateva saptamani supa termenul de livrare mi-au spus sa ii astept acasa ieri si bineinteles ca nu au venit.Apoi nu au mai raspuns la telefon si la mesaje.Din pacate ca sa imi recuperez banii trebuie sa ma adresez politiei.Refuz sa cred ca asemenea indivizi pot sa isi desfasoare activitatea in acest fel.Cate minciuni si scuze puerile am auzit imi este si rusine sa reproduc.Nu imi vine sa cred ca credul am putut sa fiu.

#17
Pank

Pank

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2015
Un tepar cu mobila in Bucuresti,Barbu Traian Florin,Sempre Mobili,http://olx.ro/oferta/mobila-la-comanda-ID4crvK.html#d586ca2970 0756 549 452,dupa ce a dat ani de zile tepe in Vrancea,http://monitorulvn.ro/index.php?pn=2&idn=70870165&idc=-1&ftp=0&cpn=1&gpn=1&lpn=1&idg=&gtp=0#top_pages,acum s a mutat in Bucuresti ca acolo e mult mai multa lume ocupata si da tepe in voie fara ca cineva sa l stranga si sa l duca acolo unde ii e locul.
Cere bani in avans dupa care a disparut,raspunde la telefoane dar amana mereu lucrurile si beneficiarul nu vede nici mobila nici bani.

#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pe piața micilor constructor de mobilă la comandă este penurie de angajați,  iar atelierele nu fac față cu comenzile.   Cererea este de trei ori mai mare decât oferta.
Așa este peste tot în țară.

În principiu,   dacă o firmă vă dă un termen de livrare mai mic de 60 de zile,  fiți prudenți.  
Ori sunt amărășteni care nu au de lucru,  ori sunt unii care mint ca să vă încaseze avansul și după aceea sunteți la mâna lor.

Orice mobilă la comandă -  ÎN MOMENTUL ACESTA - se face în două-trei luni.   Mă refer la chestii mai serioase,  gen mobilă bucătărie, sufragerie & shit.

Chestii de genul ”contract”  sunt apă de ploaie.   Nici nu vă pierdeți timpul cu așa ceva,  pentru că un proces durează 5 ani și puteți obține cel mult returnarea avansului și plata cheltuielilor de judecată.  Dacă aveți noroc și firma nu intră în faliment.

Dacă vreți să vedeți că o firmă este serioasă,  mergeți la locul de producție și vedeți să aibă hala lor,  de minim 300mp,  depozit de materiale (căutați să vedeți paleții cu pal melaminat),   CNC,  mașină de pus cantul ABS (este un utilaj de 5metri * 1,5 * 2 metri înălțime),  instalație de aer comprimat,  scule pe aer comprimat.    Dacă sunt pe electric și vedeți scule Bosh verzi,  pa.   Sunt amatori zgârciți.   Trebuie să aibă echipă de instalare,  mijloace de transport proprii,   etc.

Aceștia sunt mai scumpi cu 20-30%, vă dau cel mai lung termen de livrare și nu negociază.   Cu ei să mergeți dacă vreți să nu vă distrugeți neuronii.

Considerați această sugestie ca una avizată.
:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate