Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Tuner TV compatibil cu R.C.S.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#55
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai acum depinde de ce vrei mai mult :
1 - Doar sa urmaresti prg. receptionate cu receiverul de satelit pe laptop si atunci nu ai nevoie decat intr-adevar de o pl. de captura , sau
2 - Sa poti receptiona/vizualiza si prg. tv de pe analogic/digital ( dvb-t/c ) + prg. tv de la receptorul de satelit in modul "monitor" al tunerului in cauza

Deci ori cauti pe net pt. 1-mul pct. orice device/pl. de captura , ori pt. al 2-lea pct. un tuner analog/digital ( dvb-t/c ) ex : http://www.e-tc.ro/a...mote_10723.html , sau orice model de tuner tv pe usb si care sa aibe si intrare audio/video pt. a putea conecta iesirea receptorului de satelit
Insa ai grija ca intrarea analogica nu suporta rezolutia prg. tv hd , ci numai prg. tv sd ( maxim 720 x 576 ) asa ca.......

#56
provolvo

provolvo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 22.07.2005
am nevoie sa urmaresc programele Di gi,si pt a nu mai cumpara un televizor ,sa folosesc laptopul drept monitor.eu sunt sofer pe TIR si nu as vrea sa am prea multe ap electro dupa mine.

#57
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postprovolvo, on 14th July 2011, 16:37, said:

am nevoie sa urmaresc programele Di gi,si pt a nu mai cumpara un televizor ,sa folosesc laptopul drept monitor.eu sunt sofer pe TIR si nu as vrea sa am prea multe ap electro dupa mine.
Vezi, de exemplu,  WinFast PalmTop DTV200H de la Leadtek, are si captura video de pe iesirea analogica (RCA) a receiverului.

Editat de blue-line, 14 iulie 2011 - 16:11.


#58
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.053
  • Înscris: 15.08.2008
Caut un tuner extern cu telecomanda pentru un LCD Philips de 23 inch, vreau sa transform respectivul monitor LCD intr-un televizor. LCD-ul are iesiri vga si dvi.
Serviciul de cablu tv este UPC analog. M-ar interesa sa aibe si mufa pt boxe.
Si unul bun chiar, nu ma calicesc la bani!

#59
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postbfg2008, on 17th July 2011, 16:23, said:

Caut un tuner extern cu telecomanda pentru un LCD Philips de 23 inch, vreau sa transform respectivul monitor LCD intr-un televizor. LCD-ul are iesiri vga si dvi.
Serviciul de cablu tv este UPC analog. M-ar interesa sa aibe si mufa pt boxe.
Si unul bun chiar, nu ma calicesc la bani!

citeste si tu cateva topicuri mai jos, cineva a mai intrebat de asa ceva...
Vezi aici: Caut TV Tuner Extern - Stand alone- de nadejde.

Editat de blue-line, 17 iulie 2011 - 15:50.


#60
dementu1981

dementu1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 22.10.2007
terratec cinergy htc usb xs hd

daca aveti tvtunere de la terratec cu DVB-C dati Pm pentru a va da soft sa vedeti toata lista de programe digitale

#61
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 29.04.2006
Despre ce soft este vorba?

#62
dementu1981

dementu1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdementu1981, on 6th September 2011, 19:44, said:

terratec cinergy htc usb xs hd

daca aveti tvtunere de la terratec cu DVB-C dati Pm pentru a va da soft sa vedeti toata lista de programe digitale


DVBViewer  cu tot ce trebuie pentru decodarea canalelor

#63
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai singurul care isi face reclama cu 2 intrari de antena individuale este doar : Terratec 6 - 2 DVB-T antennas with magnetic base and sucker - 2 aerial adapters MCX to IEC
Celelalte 2 modele au o singura intrare de antena , totusi pt. cultura mea generala :
- Pt. ce iti trebuie un tuner tv cu 2 intrari de antena ?
Crezi ca celelalte 2 modele sau alte modele dual dvb-t nu iti sint de ajuns

Editat de lupull, 13 octombrie 2011 - 18:22.


#64
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Scuze ca in timp ce postam am realizat ca e gresit topicul si am mutat postul aici. Oricum, raspuns scurt: si elgato are 2 intrari:

[ http://www.elgato.com/elgato/int/mainmenu/products/tuner/diversity08/product4/viewProduct/0/image1/int_div_gallery_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, celelalte nu imi sunt de ajuns pentru ca sunt tot timpul in miscare si la mare departare de antenele de emisie.

Editat de koldun, 13 octombrie 2011 - 19:41.


#65
bogdancable

bogdancable

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 17.01.2004
Salut,

Singurul loc unde puteti gasii TV Tunere cu DVB-C in Romania este Torent International - www.e-tc.ro

http://www.e-tc.ro/c...1/tv_tuner.html

Mai departe urmeaza instalarea :
Daca nu il aveti deja il puteti achizitiona, exclusiv de pe e-tc.ro - Peste 25.000 de produse IT, audio-video, foto si birotica, peste 5.000 consumabile de printing la preturi competitive, peste 300 producatori. Produse unicat pe piata romaneasca. Livrare rapida in toata tara. De peste 16 ani in IT. , va recomand modelul pe PCI (TV tuner TerraTec Cinergy C PCI, DVB-C via cable, radio, MPEG-4, AC3, EPG, TimeShift, PiP, DVR, telecomanda (10554))
sau daca nu macar cel pe PCI Express X1 (Tv Tuner TerraTec Cinergy T PCIe, Dual DVB-T / DVB-C Tuner, EPG/Teletext/Time Shifting, remote, (10718)). Modelul pe USB (TV Tuner TerraTec Cinergy HTC USB HD, DVB-T/-C, FM, MPEG2/MPEG4/H.264, remote (10723)) ar trebui sa fie ultima alegere deoarece necesita cele mai multe resurse.
Mai jos ca sa va scutesc de anumite intrebari o sa va raspund la ele in avans :
a) da, lucrez la www-e.tc.ro , nu este reclama ce fac , doar aici puteti gasii astfel de TV Tunere
b)modelul pe PCI Express functioneaza si pe PCI-e X4 ,X8 si X16
c)modelul pe PCI Express desi initial a fost facut sa mearga doar ca un Tuner DVB-T dual, Terratec a dezvoltat un driver care ii adauga suport de DVB-C
d)tunere-ele folosesc urmatoarele chipset-uri : USB - Empia, PCI-e - Conexant, PCI - Mantis, Mantis este la ora actuala cel mai bun chipset DVB-C cu suport HD
e) ca sa functioneze corect este nevoie de urmatoarea configuratie minima: procesor cu 2 nuclee Intel sau AMD cu frecventa minima recomandata 2,4 (exceptand vechile procesoare Intel Pentium D ,care desi sunt dual core si au frecvente ridicate datorita arhitecturii vechi nu ofera puterea de procesare necesara acestor TV Tunere),minim 2 GB memorie ram,placa video integrata AMD/nVidia/Intel (doar modelele din chipset-urile recente - ex. platforma Sandy Bridge) sau dedicata (AMD/ATI - minim seria HD 3xxx , nVidia minim GeForce 8x00). Ca si sistem de operare orice versiune de Windows 7 este OK, si X86 si X64 (functioneaza si pe Windows XP cu minim SP2 dar va recomand Windows 7).
f)sistemul de operare sa fie proaspat instalat, fara pachete inutile de codec-uri, teoretic daca aveti Windows 7 pentru a vizualiza fisiere DivX si/sau MKV nu este nevoie decat de un program cu un splitter container integrat si un codec performant X/h264 integrat gen SplashPro.

Pasii pentru o instalare corecta sunt urmatorii :
1. Instalati ultimul driver pentru modelul d-voastra de pe website-ul Terratec : TerraTec - Home - TerraTec Home
(optional desi FOARTE recomandat pentru modelele pe PCI si USB si OBLIGATORIU pentru modelul pe PCI-e,doar ultimul driver adauga suport pentru DVB-C, cel de pe DVD nu suporta decat DVB-T)
2. Urmatorul pas este instalarea unui codec H264 corespunzator (Windows 7 vine cu un codec integrat cu toate acestea va recomand unul comercial). Personal eu va recomand CoreAVC, daca totusi nu il aveti si nu doriti sa il achizitionati, instalati soft-ul cu care vine TV Tuner-ul in pachet,soft intitulat "Terratec Home Cinema", preferabil versiunea 6.15 (chiar daca nu veti folosii acest soft pentru vizualizarea efectiva a programelor TV, instalarea lui va adauga sistemului d-voastra un codec H264 de la CyberLink).
3.Instalati DVB Viewer , preferabil versiunea 4.5 sau mai nou, pe care il puteti achizitiona de aici : DVB viewer - Home
4.Pentru vizualizarea programelor criptate download-ati si instalati un plug-in gratuit, de exemplu vPlug versiunea 2.4.6
5.Scanati canalele.

Daca aveti intebari va rog sa m-i le adresati exclusiv prin PM.

#66
bogdancable

bogdancable

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 17.01.2004
Aici ai perfecta dreptate :P
Dar sa stii ca nu e mare diferenta si am aflat ceva cu uimire luna trecuta: ca un tuner DVB-T cu un driver potrivit poate fii transformat in unul DVB-C.

http://www.terratec...._en_141643.html

Tuner-ul din link-ul de mai sus a fost lansat acum circa un an ca un TV tuner dual DVB-T. Ultimul driver ii adauga DVB-C....



View Postferibalint, on 30th October 2011, 01:27, said:

Si ce are DVB-C cu aceasta arie?
Intreb si eu  :huh:  pt ca pe aici se dezbate despre DVB-T...


#67
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Cinergy T PCIe Dual - http://www.terratec....er...1643.html"]http://www.terratec...._en_141643.html

Tuner-ul din link-ul de mai sus stie cumva si hd ?
Fiindca din link sau de la e-tc nu prea rezulta ca stie sa decodeze si prg. tv dvb-c/t hd

#68
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Nu stie. Asta stie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate