Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Tuner TV compatibil cu R.C.S.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#19
gandacutz

gandacutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 05.01.2010

Vizualizare mesajZygoth, pe 18th January 2010, 20:48, a scris:

Iti ofer 150 Lei pe el.


ofera-mi 200 si e al tau. totusi, e un tuner decent.... cel putin pt dvb-t.... si pretul lui e ~100E

#20
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 29.04.2006
Ti-am dat mesaj privat.

#21
gandacutz

gandacutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 05.01.2010
revin cu informatii legate de terratec h5. merge perfect si pe dvb-c cu soful de la ei. se pare ca era prea puternic semnalul de la rds si din aceasta cauza nu mergea. i-am pus un spliter inainte si merge... putere si calitate ~ 98. prinde 100 posturi si 7 radio....

#22
faxiu

faxiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 09.08.2003
ma intereseaza. Daca il mai ai. Din pacate imi da eroare cand vreu sa-ti dau PM....

#23
loko_eu

loko_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 28.01.2010

Vizualizare mesajZygoth, pe 18th January 2010, 20:48, a scris:

Iti ofer 150 Lei pe el.
Am si eu vreo 2  receptoare  DVB-C  aduse din Germania dar nu am telecomanda ,am ancercat cateva universale satelit dar nu am gasit frecventa .unul este   SMART TERA C  iar celalalt  THOMSON . Au lista de programe din GERMANIA ,si mai au si serial rs 232 dar problema-i unde gasesc o telecomanda? Tera-i FTA ,as putea ancerca o retea de cablu,dar ,Ionita&Viorica nu au adus aici si cablu.Ne-am adaptat la noua televisiune Luky 22. Cred ca li voi folosi piese schimb pentru receptoarele satelit ca  sunt  recent fabricate.Astept idei !

#24
netgun

netgun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 20.04.2010
Salut,
Nu prea m-au preocupat pana acum tv tunerele si tot ce tine de televiziune si am nevoie de niste informatii din partea voastra.
Momentan am doua tv tunere: Tuner TV Avermedia VOLARHD-PRO, Teletext, Telecomanda, USB 2.0 si TV Tuner Kworld VS-PVR305U .

1. Problema mea este ca zilele astea trebuie sa-mi bag televiziune de la rcs-rds si nu stiu ce abonament sa aleg ca sa fie compatibil cu tv tunerele de mai sus.
Am doua solutii: http://www.rcs-rds.r.../cablu-analogic  sau  http://www.rcs-rds.r...v/cablu-digital .
As dori sa-mi spuneti daca vreunul dintre tv tunerele de mai sus functioneaza cu televiziunea prin cablu digital, daca nu functioneaza va rog sa-mi recomandati un tv tuner care functioneaza cu acest gen de televiziune(cablu digital). Eu as prefera cablul digital, dar daca nu este posibil o sa ma reorientez spre varianta analogica unde ar trebuie sa mearga tv tunerul analogic. De asemenea va rog sa-mi spuneti cu ce fel de televiziune este compatibil Tv Tunerul DVB-T ?

2. Din cate stiu televiziunea prin cablu analogic se poate vizualiza pe mai multe televizoare in acelasi timp folosind un splitter simplu. In cazul televiziunii prin cablu digital mai este valabil acest lucru ? Sau este folosit vreun decodor dat de rcs-rds pentru vizualizare ? Va rog mai multe detalii in acest sens si nu uitati de recomandari de tv tunere pentru televiziunea digitala.

Astept un raspuns din partea voastra.
Multumesc anticipat !

Editat de netgun, 27 septembrie 2010 - 04:36.


#25
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 17.06.2010
pentru digital se foloseste un decodor.

#26
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.634
  • Înscris: 13.01.2010
Poti sa alegi fara griji cablu digital, caci o sa prinzi si semnalul analog, in acelasi timp.
Pentru digital o sa primesti un STB, care va decoda/decripta canalele digitale.
Stick-ul DVB-T nu-ti va folosi, pentru ca pe cablu se transmite in norma DVB-C, deci nu va fi in stare sa-ti demoduleze semnalul digital.
Pentru receptia digitala, va trebui sa cauti un tuner ce stie DVB-C.
In digital RCS o sa prinzi necriptat doar canalele reprezentand BAZA, cele extra si optiunile suplimentare fiind incriptate.

#27
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , tunerul de care dispui din domeniul dvb-t este bun in a receptiona cele 11 prg. actuale care emit digital terestru , deci nu iti mai trebuie decat o antena normala de banda larga fif-uif
Insa la ora actuala in Bucuresti din cauza semnalului foarte slab si a prb. de receptie in dvb-t , te-as sfatui daca esti din Bucuresti sa faci un sondaj/cercetare a zonei in care locuiesti pe la prieteni/vecini/colegi si sa vezi ce tip de antena folosesc ei pt. a putea receptiona cele 11 prg. din dvb-t ( canalele : 30, 54 si 59 )
Mai bine sta treaba in receptia acestor prg. din dvb-t pe la marginea Bucurestiului , insa acel tuner dvb-t nu este compatibil/poate fii folosit si pt. receptia canalelor de la rcs de pe cablu digital
Pt. acest lucru ( cablu digital de la rcs ) ai 2 solutii :
  - cumpararea unui tv tuner compatibil cu dvb-c , un exemplu de tuner complect : dvb-c/t + analogic + radio : http://www.terratec....S_HD_57290.html si la noi costa : http://www.e-tc.ro/a..._usb_xs_hd.html , sau iti cauti un tv tuner extern/intern dvb-c ( vezi ca exista variante pt. pc , cat si stand-allone ) sau
- inchirierea unui decodor hd ( Humax HD ) de la ei numai pt. 10roni in plus la abonament si astfel ai scapat si de o prb. care aparea la 1-ma varianta : ceea a cartelei "imperecheate" cu acest decodor si nefiind utilizabila pe alte tipuri de tv tunere
Cred ca ceea de a 2-ua varianta iti este mai buna si fara sa faci o alta investitie de moment ( cumpararea unui tv tuner dvb-c ) , cat despre domeniul dvb-t incearca cum ti-am scris mai sus
Daca nu esti din Bucuresti sau Sibiu ( cam in aceste 2 orase in prezent se poate receptiona prg. din dvb-t din cate stiu eu ) , atunci deocamdaa nu prea ai ce sa faci cu acel tuner dvb-t de care dispui
Legat de distributia semnalului din dvb-c numai poti face cum faceai cu semnalul analogic cu splitere , deoarece dupa cum ai citit mai sus exista aceasta "imperechere" cartela + receptorul dvb-c al lor si chiar daca ai putea vedea concomitent pe 2 tv-uri nu ai putea decat sa vezi acelas prg. pe care este programat receptorul lor
In schimb exista varianta cu mai multe receptoare de la ei si pt. aceasta ar fii bine sa consulti site-ul lor in aceasta privinta si unde exista detalii legate de pret/receptor s.a

#28
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.552
  • Înscris: 16.12.2006
netgun, sa inteleg ca zilele astea te vei abona la RCS !

in momentul in care te abonezi alege si varianta digitala, ca abonat nou vei primi un set-top-box Humax SD in custodie, indiferent ce pachet alegi primesti acest receiver in custodie !

unde ai STB-ul ai acces la grila digitala, pe celelalte televizoare vei avea cablu analogic !

#29
netgun

netgun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 20.04.2010
mersi mult pentru informatii...am inteles ca tv tunerul dvb-t nu prea imi foloseste la nimic,mai ales ca nu prea ma intereseaza canalele alea hd de care vorbeati voi...ma intereseaza mai mult canalele de sport digi si pachetele alea cu hbo....
inca de cateva detalii as mai avea nevoie...

Vizualizare mesajcatalinman, pe 27th September 2010, 11:55, a scris:

netgun, sa inteleg ca zilele astea te vei abona la RCS !

in momentul in care te abonezi alege si varianta digitala, ca abonat nou vei primi un set-top-box Humax SD in custodie, indiferent ce pachet alegi primesti acest receiver in custodie !

unde ai STB-ul ai acces la grila digitala, pe celelalte televizoare vei avea cablu analogic !

va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect: cu stb-ul o sa pot receptiona canalele digitale, pe care foarte probabil o sa-l folosesc la televizor, dar nu inteleg a doua parte "pe celelalte televizoare vei avea cablu analogic " ....cum este posibil asta ?

#30
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.634
  • Înscris: 13.01.2010

Vizualizare mesajnetgun, pe 27th September 2010, 21:58, a scris:

va rog sa-mi spuneti daca am inteles corect: cu stb-ul o sa pot receptiona canalele digitale, pe care foarte probabil o sa-l folosesc la televizor, dar nu inteleg a doua parte "pe celelalte televizoare vei avea cablu analogic " ....cum este posibil asta ?
semnalul analogic ramane tot acolo pe cablu, nu-l scoate nimeni. deci le poti vedea in continuare, fara probleme.
in digital se grupeaza mai multe canale pe aceeasi frecventa, deci mai multe canale pe mai putine frecvente.
deci, o parte din frecvente contin semnal digital si o alta parte semnal analogic.

pe celelalte tv-uri poti vedea doar analogic, pentru ca nu are cine iti face decodarea digitala (doar daca tv-ul are decodor digital dvb-c si te multumesti cu canele din baza).
stb-ul decodeaza la un moment dat un singur program, nu mai multe. de aceea il poti folosi la un singur televizor.

#31
netgun

netgun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 20.04.2010

Vizualizare mesajblue-line, pe 27th September 2010, 23:14, a scris:

semnalul analogic ramane tot acolo pe cablu, nu-l scoate nimeni. deci le poti vedea in continuare, fara probleme.
in digital se grupeaza mai multe canale pe aceeasi frecventa, deci mai multe canale pe mai putine frecvente.
deci, o parte din frecvente contin semnal digital si o alta parte semnal analogic.

pe celelalte tv-uri poti vedea doar analogic, pentru ca nu are cine iti face decodarea digitala (doar daca tv-ul are decodor digital dvb-c si te multumesti cu canele din baza).
stb-ul decodeaza la un moment dat un singur program, nu mai multe. de aceea il poti folosi la un singur televizor.


ok...sa inteleg deci ca la televizorul unde o sa am stb o sa prind toate canalele, iar cu tv tunerul analogic o sa pot prinde pe pc doar posturile din pachetul de baza :)
Confirmati-mi daca am inteles bine, pentru ca daca este asa o sa optez pentru televiziune digitala :).
Mersi anticipat !

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.552
  • Înscris: 16.12.2006
ai inteles aproape bine !

daca ai un tv tunner analogic  pe pc o sa prinzi si extra sau hbo, pentru ca ai acces la ele din cutia de pe scara blocului !

in schimb daca ai avea tv tunner digital pentru dvb-c ai prinde doar baza pe pc, pentru ca HBO si Extra sunt codate in sistem Nagra  !

in orice caz, la televizor unde montezi stb-ul prinzi toate canalele (in functie de ce pachet iti alegi) in format digital, asta pentru ca stb-ul are un card de acces (smartcard), iar la pc cu tv tunnerul analogic prinzi toate canalele in format analogic ;)

in digital sunt 102 canale tv, in analogic doar 66 (valabil pentru Bucuresti) !

n-ai nimic de pierdut daca optezi pentru televiziune digitala, pretul abonamentului este acelasi, stb-ul se ofera in custodie, ai canale mai multe, iar calitatea imaginii este mult mai buna fata de analogic !

Editat de catalinman, 28 septembrie 2010 - 00:33.


#33
netgun

netgun

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 20.04.2010

Vizualizare mesajcatalinman, pe 28th September 2010, 01:30, a scris:

ai inteles aproape bine !

daca ai un tv tunner analogic  pe pc o sa prinzi si extra sau hbo, pentru ca ai acces la ele din cutia de pe scara blocului !

in schimb daca ai avea tv tunner digital pentru dvb-c ai prinde doar baza pe pc, pentru ca HBO si Extra sunt codate in sistem Nagra  !

in orice caz, la televizor unde montezi stb-ul prinzi toate canalele (in functie de ce pachet iti alegi) in format digital, asta pentru ca stb-ul are un card de acces (smartcard), iar la pc cu tv tunnerul analogic prinzi toate canalele in format analogic ;)

in digital sunt 102 canale tv, in analogic doar 66 (valabil pentru Bucuresti) !

n-ai nimic de pierdut daca optezi pentru televiziune digitala, pretul abonamentului este acelasi, stb-ul se ofera in custodie, ai canale mai multe, iar calitatea imaginii este mult mai buna fata de analogic !


mersi mult pentru raspunsuri.
mai vreau sa-mi spuneti va rog cum o sa fac conexiunea pentru cablu analogic ? o sa trag un cablu de la stb ? sau de unde trag cablul asta? are stb-ul iesire  pentru asa ceva ?
Mi-ati fost de mare ajutor, va multumesc foarte mult pentru informatii. :)

#34
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.552
  • Înscris: 16.12.2006
pentru celelalte televizoare vorbesti cu echipa ce vine sa-ti instaleze sa-ti mai monteze un splitter sau doua, in functie de cate tv-uri ai ;)

la tv-ul la care ai stb ai si posibilitatea de loop (sa vezi atat analogic, cat si digital), cel putin Hyundai SD si Humax HD au posibilitatea asta! Humax SD nu are da poti sa rezolvi tu, oricum nu de la stb te duci cu semnal la celelalte televizoare, ci prin intermediul splitterelor ce ti le monteaza echipa tehnica !

bafta !

#35
alex2006best

alex2006best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 21.02.2007

Vizualizare mesajcatalinman, pe 28th September 2010, 01:30, a scris:

daca ai un tv tunner analogic  pe pc o sa prinzi si extra sau hbo, pentru ca ai acces la ele din cutia de pe scara blocului !

in schimb daca ai avea tv tunner digital pentru dvb-c ai prinde doar baza pe pc, pentru ca HBO si Extra sunt codate in sistem Nagra  !

in orice caz, la televizor unde montezi stb-ul prinzi toate canalele (in functie de ce pachet iti alegi) in format digital, asta pentru ca stb-ul are un card de acces (smartcard), iar la pc cu tv tunnerul analogic prinzi toate canalele in format analogic ;)

in digital sunt 102 canale tv, in analogic doar 66 (valabil pentru Bucuresti) !

Aceeasi dilema o am si eu... sa imi cumpar tv-tuner analog sau digital?

Din postul de mai sus inteleg ca nu am motive sa imi iau unul digital atata timp cat pe cablu RDS o sa am in continuare valabil si formatul analog....

Eu am auzit ca cele valabile in format analog se vor scoate in timp si practic nu voi mai avea ce sa fac cu tv tunerul analog si asta ar fi o problema.... Gresesc???
In cazul acesta as avea o scapare daca tv-tunerul analog ar avea intrare audio-video pentru ca prin intermediul decodorului oferit de RDS sa transmit imagine pe PC. Ok??

Ma intreb ce de mi ar trebui un tv tuner digital daca oricum programele extra si HBO sunt codate si vor fi valabile numai folosind decodorul lor?? :deadtongue: :deadtongue: :deadtongue: :deadtongue: :deadtongue:

#36
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai sint mai multe de scris la ceea ce ai intrebat tu :
1 - Intr-adevar prg. analogice de pe cablu vor disparea incetul cu incetul facand loc celor din digital ( dvb-c ) , deci pana la urma tot vei ajunge la un receptor de la ei
2 - Legat de tunerul analog cu intrari audio-video ca sa il conectezi la pc , sa stii ca si decodoarele lor SD/HD au iesire analogica si da poti vedea pachetul de baza digital si cele 2-3 prg. hd free din prezent prin intrarea analogica audio-video a tunerului in cauza , insa vin si te intreb in cazul prg. HD - oare se merita sa pierzi din calitatea semnalului prin acest tip de conexiune analogica ?
3 - Pana la urma tot vei ajunge la un receptor de al lor pt. dvb-c fiindca daca va disparea grila analogica de prg. , nu te vei mai putea uita la nici un prg. tv de pe dvb-c daca nu dispui ori de un :
     - receptor SD/HD de la ei sau
     - lcd/plasma cu tuner dvb-c si vei putea receptiona/urmari doar pachetul de baza digital si daca vor mai exista ceva prg. HD free

In prezent pt. 10lei in plus la pachetul de baza pot urmari cele 102 prg. tv de pe digital ( 8 prg. HD ) + 7 de radio , deci nu mi se pare o suma "astronomica" aceasta chirie de 10 lei la receptorul lor Humax HD
In schimb doar cu tv-ul clasic ( crt ) nu am decat 49 de prg. tv si aleea avand unele dintre ele o calitate destul de ...........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate