Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ce lege imi permite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut,

Cum zice si titlul, intrebarea mea este ce articol din ce lege imi permite sa cer in instanta proba video si certificatul de verificare metrologica al unui aparat radar ?

Multumesc anticipat :)

#2
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008

View PostSirLaurentiu, on 26th September 2010, 23:55, said:

Salut,

Cum zice si titlul, intrebarea mea este ce articol din ce lege imi permite sa cer in instanta proba video si certificatul de verificare metrologica al unui aparat radar ?

Multumesc anticipat :)

Păi, Codul de procedură penală, binențeles. Mi se pare că începe pe la articolul 63-64 cu definița, pe la 90 și ceva ai modul de administrare parcă, oricum aia e baza legală. Sper că asta e ce aveai tu nevoie :)

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Defapt e vorba de un proces civil :D Si vorbim de Codul de procedura civila ... asta stiam .. dar imi era lene sa-l citesc. Citindu-l am aflat ca e vorba de art 167 si 169 :)

#4
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
de fapt nu e niciuna, nici alta.
nu e c pr pen, pt ca asa cum zisesi, e vb de proces civil.
nu e 167 c pr civ, pt ca acolo se vorbeste de probe incuviintate tie, pe care tu ar urma sa le prezinti.
e insa un text in regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, art 120 sau 121, nu am textul in fata si care zice ca viteza se masoara cu mijloace tehnice omologate, de unde reiese ca tu poti cere sa ti se produca dovada ca mentiunile din procesul-verbal de contraventie sunt  facute pe baza unei masuratori cu un mijloc tehnic omologat.
reiese de asemenea ca procesul-verbal de contraventie in aceasta materie nu constituie proba prin el insusi, deoarece agentul instrumentator nu are cum sa constate ex propriis sensibus viteza cu care a fost detectat autovehiculul condus de tine, ci se impune ca insusi organul constatator sa faca dovada inregistrarii video( foto radar fiind suficienta), precum si a faptului ca acea inregistrare s-a efectuat de un aparat radar verificat metrologic.

#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Eu nu am gasit nimic in regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

#6
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostSirLaurentiu, on 27th September 2010, 18:28, said:

Eu nu am gasit nimic in regulamentul de aplicare a OUG 195/2002
Art. 121. – (1) Conducătorii de vehicule sunt obligați să respecte viteza maximă admisă pe sectorul de drum pe care circulă și pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum și cea impusă prin mijloacele de semnalizare.

(2) Nerespectarea regimului de viteză stabilit conform legii, se constată de către polițiștii rutieri, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cauta in normele de verificare metrologica a cinemometrelor acolo gasesti toate informatiile relevante

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate