Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Citind topicul cu "Emigrarea si viata in Spania", am observat ca majoritatea nu a luat deloc in discutie cumpararea unei proprietati, ci mai degraba se intereseaza de nivelul chiriilor in functie de anumite zone. Sunt persoane care nu pleaca neaparat chiar "caini surzi la vanatoare", cum sunt multi dintre cei care au emigrat in Spania, ci dupa o matura analiza, cantarind avantaje si dezavantaje pe termen scurt, mediu si lung, in dorinta evidenta nu de a se realiza dpdv material, ci doar de a trai onorabil si demn intr-o tara sensibil mai civilizata decat Romania. Este evidenta predilectia romanilor pentru Spania si nu mai insist din ce motive, insa nu inteleg de ce nu s-a ridicat problema proprietatilor, mai ales ca romanul - dupa atatia ani de comunism in care proprietatea privata era infierata cu manie proletara - are acum un ascutit simt al proprietatii, fiind - in mod paradoxal - una dintre tarile cu cei mai multi asa-zisi proprietari. Sigur, una e sa ai o garsoniera in Piata Crangasi si alta e sa ai un studio langa parcul Gruel, Barcelona. As vrea sa discutam pe acest topic despre preturile proprietatilor din Spania si despre clasica dilema intre a fi proprietar , dar "prins" in menghina arealului respectiv, sau a fi chirias, azi in Toledo, maine in Alicante si poate... poimane in Santillana del Mar. Din cate am citit pe net, o chirie intr-o suburbie (pana-n 50 km) a unui oras cu posibilitati ridicate in a (mai) gasi un loc de munca este undeva intre 250 si 450 euro, daca nu gresesc, si ma gandesc daca nu cumva e mai rentabil (pe termen lung) sa cumperi un teren si sa construiesti o casuta exact dupa gustul si necesitatile familiale ale fiecaruia. Pentru cei care locuiesc deja in Spania, in zone mai rurale, stiti cumva daca se gasesc terenuri (building plots) in zone de coasta (nord sau est), la preturi relativ convenabile si daca da, cat este de dificil de a obtine autorizatiile de constructie si - in general - de a duce casa la bun sfarsit? Ori e mai convenabil (psihologic vorbind) s-o iei deja ridicata si doar s-o mai aranjezi pe ici - pe colo, prin partile esentiale? Mai direct... credeti ca se poate gasi o casuta (modesta, pana in 100 mp, dar cu ceva teren) la un pret de pana in 100,000 euro? De ce spun... proprietate? Simplu, pentru ca vreau sa fiu - asa cum am fost aproape toata viata - propriul meu stapan, nu doresc sa vina cineva la usa si sa-mi spuna" "Imi pare rau, dar trebuie sa plecati intr-o luna." Constructia unei case nu ma sperie catusi de putin, ci doar eventuala birocratie...
Ce parere aveti?

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Hmm...tin minte ca aveai un topic cu un teren mai demult pe undeva prin Ardeal ? Nu stiu cat costa sa-ti construiesti o casa in Spania sau terenurile dar e bine sa fii propriul tau stapan, sa nu stai cu grija ca nu poti sa bati un cui ca e peretele altuia sau ca poate sa vina si sa-ti spuna ca trebuie sa-ti iei catrafusele si sa pleci ca are alte planuri cu casa/apt. respectiv...

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ar fii super, dar ai bani? Preturile sunt sensibil mai mari ca in Ro mai ales in zonele astea turistice (litoral) sau orase mari!
Sunt multi proprietari romani in Spania (chiar in Madrid) cu apartamente luate in 2006-2008 la preturi de 250-320.000 euro, prin credit bineinteles, dar astia sunt oameni mai dezghetati la minte indiferent de domeniul in care lucreaza (programatori, muncitori in constructii)!
La case nu prea se baga nimeni ca oamenii trebuie sa lucreze, au copii, deci trebuie sa stea in orase mari unde casele au preturi colosale, iar in zonele rurale unde preturile sunt mai accesibile nu sunt oportunitati de angajare, scoli, etc.!
Renteaza bineinteles sa iti cumperi un teren si sa iti faci tu o casa! In afara de bataile de cap pe care le implica ridicarea unei case, iesi mai ieftin si o faci cum vrei tu, in plus daca te hotarasti sa pleci o vinzi si mai scoti si un profit, dar asta daca esti de bani gata sau iti desfasori activitati de la distanta, etc., ca altfel ar trebui sa iti iei adio de la serviciu asta daca nu vrei sa faci naveta zilnic dus-intors zeci de km, ceea ce nu renteaza!

#4
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postlawrence38, on 27th September 2010, 00:03, said:

Hmm...tin minte ca aveai un topic cu un teren mai demult pe undeva prin Ardeal ? Nu stiu cat costa sa-ti construiesti o casa in Spania sau terenurile dar e bine sa fii propriul tau stapan, sa nu stai cu grija ca nu poti sa bati un cui ca e peretele altuia sau ca poate sa vina si sa-ti spuna ca trebuie sa-ti iei catrafusele si sa pleci ca are alte planuri cu casa/apt. respectiv...

Da, mai e doar o parte din el. O familie (cu doi copii) din Bucuresti s-a mutat de curand acolo si sunt (mai) fericiti. Si eu intentionez sa ma mut in viitor acolo si sa plec odata din Bucurestiul asta sufocant, insa mai am cateva mici "amanunte" de pus la punct. Cochetez, totodata, cu ideea de a pleca in Spania. Deocamdata, cum sunt un tip calculat, imi pregatesc terenul si este doar o chestiune de timp.

View Postdan84, on 27th September 2010, 00:16, said:

Ar fii super, dar ai bani? Preturile sunt sensibil mai mari ca in Ro mai ales in zonele astea turistice (litoral) sau orase mari!
Sunt multi proprietari romani in Spania (chiar in Madrid) cu apartamente luate in 2006-2008 la preturi de 250-320.000 euro, prin credit bineinteles, dar astia sunt oameni mai dezghetati la minte indiferent de domeniul in care lucreaza (programatori, muncitori in constructii)!
La case nu prea se baga nimeni ca oamenii trebuie sa lucreze, au copii, deci trebuie sa stea in orase mari unde casele au preturi colosale, iar in zonele rurale unde preturile sunt mai accesibile nu sunt oportunitati de angajare, scoli, etc.!
Renteaza bineinteles sa iti cumperi un teren si sa iti faci tu o casa! In afara de bataile de cap pe care le implica ridicarea unei case, iesi mai ieftin si o faci cum vrei tu, in plus daca te hotarasti sa pleci o vinzi si mai scoti si un profit, dar asta daca esti de bani gata sau iti desfasori activitati de la distanta, etc., ca altfel ar trebui sa iti iei adio de la serviciu asta daca nu vrei sa faci naveta zilnic dus-intors zeci de km, ceea ce nu renteaza!

Nu ma intereseaza orasele mari. Prefer un loc linistit, departe de lumea dezlantuita...  B)
Nu voi lucra pentru nimeni, asa cum n-am mai lucrat decat pentru mine din momentul cand mi-am dat demisia (5 ianuarie 1990), asa ca sunt un pic pregatit si am o relativa independenta financiara. No kids, unfortunately...
Nu vreau sa ma imbogatesc defel in Spania, ori oriunde altundeva, ci doar sa am o casuta (impreuna cu sotia) si o mica afacere pe care s-o desfasuram de placere. Desigur, conteaza locatia, dar cel mai mult conteaza oamenii din jur. De aceea ma gandesc sa parasesc Romania, Bucurestiul in cel mai simplu caz...

Asadar, cat costa?  Birocratia e mare in Spania?

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca vrei un loc la plaja, nu cred ca vei gasii plaje linistite in Sp, virgine nici atat! Nu stiu ce preturi sunt prin Sp la imobiliare, dar la o cautare rapida ( AICI Link) ceva decent gasesti pe la 150-200k euro.
De cate ori am fost in SP mi-a placut clima calduroasa si insorita, terenurile semi-desertice si chiar ma gandeam ca mi-ar sta bine intr-o casuta cu o mica cultura de portocali sau chiar maslini!

Birocratia e cam ca la noi, poate un pic mai flexibila in ce consta achizitiile imobiliare care se pot face foarte usor doar printr-un acord scris intre proprietar si cumparator lucru ce duce la multe fraude, dar asta e altra poveste! Daca vrei sa cumperi si ai si bani da-i inainte!

Edited by dan84, 27 September 2010 - 00:18.


#6
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postdan84, on 26th September 2010, 23:16, said:

Ar fii super, dar ai bani? Preturile sunt sensibil mai mari ca in Ro mai ales in zonele astea turistice (litoral) sau orase mari!
Sunt multi proprietari romani in Spania (chiar in Madrid) cu apartamente luate in 2006-2008 la preturi de 250-320.000 euro, prin credit bineinteles, dar astia sunt oameni mai dezghetati la minte indiferent de domeniul in care lucreaza (programatori, muncitori in constructii)!
La case nu prea se baga nimeni ca oamenii trebuie sa lucreze, au copii, deci trebuie sa stea in orase mari unde casele au preturi colosale, iar in zonele rurale unde preturile sunt mai accesibile nu sunt oportunitati de angajare, scoli, etc.!
Renteaza bineinteles sa iti cumperi un teren si sa iti faci tu o casa! In afara de bataile de cap pe care le implica ridicarea unei case, iesi mai ieftin si o faci cum vrei tu, in plus daca te hotarasti sa pleci o vinzi si mai scoti si un profit, dar asta daca esti de bani gata sau iti desfasori activitati de la distanta, etc., ca altfel ar trebui sa iti iei adio de la serviciu asta daca nu vrei sa faci naveta zilnic dus-intors zeci de km, ceea ce nu renteaza!

Acei " dezghetati " care au cumparat in 2006-2008 la preturile care spui sant in mare majoritate in momentul de fata niste nefericiti .

Multi dintre ei au abandonat deja apartamentele din imposibilitate de plata , altii pt. a face fata ratelor lunare sant nevoiti sa suporte locuitul in comun cu partile sale " bune si placute " , si mai sant si cei care reusesc sa tina pasul cu plata facturilor .

Am curaj sa pariez ca daca as avea toate scrisorile care le trimit bancile datornicilor in Spania de vreo 2 ani de zile , as putea acopericu ele o sosea Madrid-Bucuresti .

Doar acum este un moment bun pt. a cumpara .
In localitatea in care locuiesc eu , la cam 50 de km. de Madrid apartamentele au coborat la mai putin de jumatate din pretul de acum 2 ani .

Iar despre facut naveta aici nu este nici o problema .
Transportul public este atat de bine dezvoltat incat practic poti merge la munca la 50-60 de km. foarte bine , chiar mai bine decat daca ai merge cu masina .

Eu personal am multi ani da cand fac zilnic intre 150 si 400 de km. , cu masina ce-i drept .


View PostRocknroll, on 26th September 2010, 23:33, said:

Asadar, cat costa?  Birocratia e mare in Spania?


Sa ridici o casa in Spania te costa cam la jumatate , sau chiar mai putin fata de preturile din tara si fara bataie de cap .
De terenuri edificabile nu stiu cam cat ar costa insa se poate cauta pe internet .
Despre birocratia din Spania nu are rost sa discutam deoarece in comparatie cu Romania pot spune ca nu exista .
Asadar pt. a obtine toate autorizatiile necesare nu vei crede cat de putin timp se pierde si cat de usor se obtin .
FARA SPAGA !!!

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Si-au luat teapa evident, cumparand la pretul ala, dar cei pe care ii stiu eu nu au ajuns inca sa se planga! Oricum creditele in Sp sunt mai avantajoase decat in RO, e drept ca nici acolo nu se mai dau asa usor!
Este un moment foarte bun de a cumpara, mai ales in primavara cand se preconizeaza alte scaderi de preturi masive cel putin in Ro!
Stiu ca transportul in comun e foarte bine organizat in Sp, dar oricum, e putin obositor sa faci naveta zilnic la ore fixe zeci de km mai ales daca ai copii! E drept, e bine sa stai la 100 km de Madrid intr-o zona mai linistita si ieftina si sa lucrezi in Madrid iar naveta sa o faci in 20 min cu AVE la un abonament lunar de 100-150 euro sau cat o fii!  :naughty:

Oricum, omul nostru nu are nici copii si nici de angajat nu se va angaja, deci un teren "la Cuca-Macaii" a Spaniei i-ar prinde bine, acum totul tine de bani si de pretentii, ca daca vrea sa isi faca o ferma cu pomi ceva, ii trebuie ceva teren!

Birocratie la modul general exista si la ei, in sensul ca sunt o groaza de ministere si ministerase care nici ei nu stiu ce fac si birocratii umbla si la ei cu un brat de hartii (vorbesc din stiute), dar e drept ca nu stai 3 ore la 4 cozi sa platesti o (1/una bucata) taxa! Spaga e inexistenta, iar daca vrei sa faci ceva (o ferma) nu iti cere nimeni nimic (hartii/acte/avize), dar in momentul in care iti face cineva o reclamatie ca a gasit un soarece in paine de ex. si vine control si te prinde cu soarecii pe masa AI PUS-O!
Dar hai ca m-a luat gura pe dinainte! Ma culc si ii las pe altii care chiar mananca o paine acolo sa spuna cum merge treaba! Eu am fost de multe ori, dar doar in vizita!

Edited by dan84, 27 September 2010 - 01:12.


#8
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Am cautat pe net diverse variante de terenuri "building plots", iar in apropiere de coasta de nord a Spaniei, in zone acceptabile, sunt pe undeva in jur 200 euro/mp, chiar mai mult. Teoretic, in jur de 150,000 euro ar rezolva problema. Ar mai trebui un 50,000 euro pentru relocare si deschiderea unei mici afaceri din care sa traiesti rezonabil, fara stress si fara vacante in Dubai la hoteluri de 7 stele. Nu mai ai nevoie, e suficient un campervan si... la cat e Spania de frumoasa, sanatos sa fii... sa ai timp s-o vezi in lung si-n lat. Cat despre case "la cheie", preturi totusi mari pentru o tara aflata in criza, intre 50,000 euro - o ruina de piatra, intr-un pueblo uitat de lume si in jur de 2-300,000 euro o casa onorabila, in zone mai bune.

#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 27th September 2010, 23:45, said:

Am cautat pe net diverse variante de terenuri "building plots", iar in apropiere de coasta de nord a Spaniei, in zone acceptabile, sunt pe undeva in jur 200 euro/mp, chiar mai mult. Teoretic, in jur de 150,000 euro ar rezolva problema. Ar mai trebui un 50,000 euro pentru relocare si deschiderea unei mici afaceri din care sa traiesti rezonabil, fara stress si fara vacante in Dubai la hoteluri de 7 stele. Nu mai ai nevoie, e suficient un campervan si... la cat e Spania de frumoasa, sanatos sa fii... sa ai timp s-o vezi in lung si-n lat. Cat despre case "la cheie", preturi totusi mari pentru o tara aflata in criza, intre 50,000 euro - o ruina de piatra, intr-un pueblo uitat de lume si in jur de 2-300,000 euro o casa onorabila, in zone mai bune.

Lasa nordul ca-i ploios, alege partea de SE. Practic alege un catun cu vedere la mare, fie care se gaseste pe un teren inaltat si are perspectiva marii de la distanta, fie chiar fara vedere la mare dar cu marea la cativa km distanta.

Teoretic chiar o rulota mai maricica ar fi OK si ar fi suficienti cativa m2, deoarece oricum ai toata natura la discretie, iar la sud de Barcelona si de Valencia chiar, densitatea umana este extrem de mica.

In timp poate gasesti o firma europeana care face case de lemn si ti-o aduce in panouri /pereti gata facuti cu camionul, mai ales daca este doar cu parter si va fi destul de ieftina.

Aceasta zona este aproape lipsita de precipitatii, iar in lunile de iarna la Almeria si Alicante ai temperatura diurna de cca 17C, in rest caldura, soare, ...

Nu cunosc regulamentul cu privire la camparea unei rulote si conditiile, dar in occident se cam practica in afara localitatilor in zone mai mascate pt. a nu deranja estetic.

#10
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostRocknroll, on 27th September 2010, 22:45, said:

Cat despre case "la cheie", preturi totusi mari pentru o tara aflata in criza, intre 50,000 euro - o ruina de piatra, intr-un pueblo uitat de lume si in jur de 2-300,000 euro o casa onorabila, in zone mai bune.

Cand vrei sa vinzi o livada intr-un an in care nu a rodit prea bine nu o vinzi la un pret ridicol deoarece stii cum rodea in anii precedenti si ca la fel o va face si in alti ani care vor urma .

Intre Romania si Spania , amandoua aflate in criza , Spania vede lumina de la capatul tunelului chiar daca inca este mica si indepartata dar pt. Romania s-a luat curentul pt. neplata asa ca in tunel e bezna , bezna , bezna ...

#11
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postteknotronik, on 28th September 2010, 23:41, said:

Cand vrei sa vinzi o livada intr-un an in care nu a rodit prea bine nu o vinzi la un pret ridicol deoarece stii cum rodea in anii precedenti si ca la fel o va face si in alti ani care vor urma .

Intre Romania si Spania , amandoua aflate in criza , Spania vede lumina de la capatul tunelului chiar daca inca este mica si indepartata dar pt. Romania s-a luat curentul pt. neplata asa ca in tunel e bezna , bezna , bezna ...

Tocmai s-a vandut o parte din ea, Teknotronik. Crede-ma, pretul nu e deloc ridicol, am platit impozitul exact cat era pretul (pe mp) si in grila notarului. In 2 ani, asa cum ne-am gandit, este timp pentru a se vinde si restul. Oricine este relativ independent de un servici clasic, cu jumatate din banii unui apartament din Bucuresti, se poate muta acolo in conditii de viata sanatoasa net superioare traiului la bloc, dar asta e alta poveste si deviem de la subiect.

Stiu ca Spania va iesi din criza mult mai repede decat Romania, tara noastra aflandu-se - in plus - si intr-o grava criza morala.

View PostCyber-sapiens, on 28th September 2010, 22:23, said:

Lasa nordul ca-i ploios, alege partea de SE. Practic alege un catun cu vedere la mare, fie care se gaseste pe un teren inaltat si are perspectiva marii de la distanta, fie chiar fara vedere la mare dar cu marea la cativa km distanta.

Teoretic chiar o rulota mai maricica ar fi OK si ar fi suficienti cativa m2, deoarece oricum ai toata natura la discretie, iar la sud de Barcelona si de Valencia chiar, densitatea umana este extrem de mica.

In timp poate gasesti o firma europeana care face case de lemn si ti-o aduce in panouri /pereti gata facuti cu camionul, mai ales daca este doar cu parter si va fi destul de ieftina.

Aceasta zona este aproape lipsita de precipitatii, iar in lunile de iarna la Almeria si Alicante ai temperatura diurna de cca 17C, in rest caldura, soare, ...

Nu cunosc regulamentul cu privire la camparea unei rulote si conditiile, dar in occident se cam practica in afara localitatilor in zone mai mascate pt. a nu deranja estetic.

Da, practic am 2 variante pentru Spania, inclusiv aceasta zona a coastei de sud-est, insa vroiam s-o evit datorita afluentei de romani (mai creoli, de felul lor) si aglomeratiei, insa daca spui ca densitatea este mica in anumite zone atunci poate ma re-orientez si mai caut. Ai ceva sugestii care sa se preteze pe "cerintele" mele de mai sus? Si... poate ai (aveti) ceva idei de afaceri in zona respectiva, inafara unei terase-bar...

#12
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostRocknroll, on 29th September 2010, 08:03, said:

Tocmai s-a vandut o parte din ea, Teknotronik. Crede-ma, pretul nu e deloc ridicol, am platit impozitul exact cat era pretul (pe mp) si in grila notarului. In 2 ani, asa cum ne-am gandit, este timp pentru a se vinde si restul. Oricine este relativ independent de un servici clasic, cu jumatate din banii unui apartament din Bucuresti, se poate muta acolo in conditii de viata sanatoasa net superioare traiului la bloc, dar asta e alta poveste si deviem de la subiect.

Stiu ca Spania va iesi din criza mult mai repede decat Romania, tara noastra aflandu-se - in plus - si intr-o grava criza morala.

Unde dai si unde crapa .


Eu ma refeream la o livada figurativ referitor la afirmatia ta ca sant scumpe casele in Spania pt. o tara aflata in criza .

Asadar am vrut sa spun ca desi preturile au scazut nu pot ajunge foarte foarte jos deoarece aceasta tara desi se afla in criza cei care locuiesc aici stiu ca vor reveni timpurile bune si continua sa reziste fara a tranti preturile de pamant .

O oferta foarte buna era intr-o provincie , nu-mi aduc aminte care , intr-un reportaj la televizor o firma de constructii vindea 2 apartamente la pretul cu care luai un apartament acum trei ani .

Si aveau succes la vanzare , un cuplu spunea reporterului ca au venit sa cumpere , in unul din apartamente vor locui iar celalalt il vor inchiria iar cu banii de pe chirie vor plati aproape rata la banca .
Insa acest caz este unul singular si probabil era vorba de o firma care avea mari datorii la banca si proprietarul firmei unul dintre putinii oameni corecti care platesc datoriile la banci pe timp de criza .

#13
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postteknotronik, on 29th September 2010, 18:05, said:

Unde dai si unde crapa .


Eu ma refeream la o livada figurativ referitor la afirmatia ta ca sant scumpe casele in Spania pt. o tara aflata in criza .

Asadar am vrut sa spun ca desi preturile au scazut nu pot ajunge foarte foarte jos deoarece aceasta tara desi se afla in criza cei care locuiesc aici stiu ca vor reveni timpurile bune si continua sa reziste fara a tranti preturile de pamant .

O oferta foarte buna era intr-o provincie , nu-mi aduc aminte care , intr-un reportaj la televizor o firma de constructii vindea 2 apartamente la pretul cu care luai un apartament acum trei ani .

Si aveau succes la vanzare , un cuplu spunea reporterului ca au venit sa cumpere , in unul din apartamente vor locui iar celalalt il vor inchiria iar cu banii de pe chirie vor plati aproape rata la banca .
Insa acest caz este unul singular si probabil era vorba de o firma care avea mari datorii la banca si proprietarul firmei unul dintre putinii oameni corecti care platesc datoriile la banci pe timp de criza .

Ah, scuze, am inteles eu gresit...  :notangel:

Da, ai dreptate cu preturile si sunt constient de asta. Spania isi va reveni cu mult mai repede decat Romania, mai ales ca au un turism extraordinar. Noi? Noi nu mai avem (aproape) nimic...
Oricum, am reinnoit anunturile cu terenul din Tara Hategului, pe care-l am la vanzare, si la anul intentionez sa merg si sa caut la fata locului un teren. Eu prefer teren pe care sa construiesc, sotia prefera o casa de cumparat datorita confortului psihic superior. Mie, insa, imi plac provocarile, iar cu o echipa de muncitori din Romania imi termin casa in 3-4 luni. Ca pret ies la jumatate, pe langa faptul ca instalatiile (si multe altele) vor fi noi, plus optiunea personala dpdv estetic...

#14
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 29th September 2010, 08:03, said:

Tocmai s-a vandut o parte din ea, Teknotronik. Crede-ma, pretul nu e deloc ridicol, am platit impozitul exact cat era pretul (pe mp) si in grila notarului. In 2 ani, asa cum ne-am gandit, este timp pentru a se vinde si restul. Oricine este relativ independent de un servici clasic, cu jumatate din banii unui apartament din Bucuresti, se poate muta acolo in conditii de viata sanatoasa net superioare traiului la bloc, dar asta e alta poveste si deviem de la subiect.

Stiu ca Spania va iesi din criza mult mai repede decat Romania, tara noastra aflandu-se - in plus - si intr-o grava criza morala.



Da, practic am 2 variante pentru Spania, inclusiv aceasta zona a coastei de sud-est, insa vroiam s-o evit datorita afluentei de romani (mai creoli, de felul lor) si aglomeratiei, insa daca spui ca densitatea este mica in anumite zone atunci poate ma re-orientez si mai caut. Ai ceva sugestii care sa se preteze pe "cerintele" mele de mai sus? Si... poate ai (aveti) ceva idei de afaceri in zona respectiva, inafara unei terase-bar...

Romanii sunt raspanditi mai ales acolo unde sunt orase mari si prospere si relativ uniform (Venetia, Milano, Torino, Genoa, Roma, apoi Madrid, Barcelona, Santander, Vigo, Valencia, ..., acestea sunt zonele locuite de romani, dar teoretic mici grupuri gasesti si in celelalte orase, pana in Sicilia, sudul Frantei. Andaluzia, Portugalia, ...

Dupa cum spuneam, serviciile sunt si vor fi cautate: service auto / vulcanizare, coafura, masaj, intretinere instalatii sanitare si electrice, transporturi diverse (comis-voiajor la restaurante, shoping, ...), patron de terasa-bar cu cafea-racoritoare, etc.

Am vazut la germani rulote second de vanzare de la 1000 /2500 E, din anii '80, dar intr-o stare impecabila cu paturi pt. 4-5 persoane, aragaz, dulapuri, chiuveta, baie cu dus si chiuveta, etc.
Ai putea merge cu rulota si pe casa sa tot construiesti o vreme, ori sa tot cauti un an de zile terenuri ieftine pe plac. La +17C in ianuarie / februarie nici nu prea trebuie incalzita rulota, poate doar asa putin de tot ca sa poti sta in tricou.

Edited by Cyber-sapiens, 29 September 2010 - 20:12.


#15
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostCyber-sapiens, on 29th September 2010, 21:03, said:

Romanii sunt raspanditi mai ales acolo unde sunt orase mari si prospere si relativ uniform (Venetia, Milano, Torino, Genoa, Roma, apoi Madrid, Barcelona, Santander, Vigo, Valencia, ..., acestea sunt zonele locuite de romani, dar teoretic mici grupuri gasesti si in celelalte orase, pana in Sicilia, sudul Frantei. Andaluzia, Portugalia, ...

Dupa cum spuneam, serviciile sunt si vor fi cautate: service auto / vulcanizare, coafura, masaj, intretinere instalatii sanitare si electrice, transporturi diverse (comis-voiajor la restaurante, shoping, ...), patron de terasa-bar cu cafea-racoritoare, etc.

Am vazut la germani rulote second de vanzare de la 1000 /2500 E, din anii '80, dar intr-o stare impecabila cu paturi pt. 4-5 persoane, aragaz, dulapuri, chiuveta, baie cu dus si chiuveta, etc.
Ai putea merge cu rulota si pe casa sa tot construiesti o vreme, ori sa tot cauti un an de zile terenuri ieftine pe plac. La +17C in ianuarie / februarie nici nu prea trebuie incalzita rulota, poate doar asa putin de tot ca sa poti sta in tricou.

Pe diverse site-uri (mobile.de, autoscout24.de etc) am vazut si eu tot felul de rulote, de la pick-up campere pana la tot felul de caravane de 7-8 metri, la preturi rezonabile. Pare o solutie ideala. Teren + Rulota + Constructie = Cam asta e solutia la care m-am gandit si eu... :OK:

#16
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Finca Fernandez
Se vinde asta, costa cam 600,000 euro. Ocupandu-te cum trebuie de afacere, iti scoti banii in 5-6 ani, insa taxele sunt cam maricele, 25-30%. In Insulele Canare doar... 5%.

Edited by Rocknroll, 29 September 2010 - 23:43.


#17
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Am uitat (aseara) sa mentionez ca cei 600,000 euro mai trebuie sa-i mai si ai. Cat despre credite, nici nu mai poate fi vorba multi ani de aici inainte. Am vrut doar sa dau un exemplu de afacere, iar ea poate fi cuantificata in procente mai mici.
Am gasit intre timp si un teren cu aprobare de casa (120 mp) in apropiere (6 km) de coasta de nord, Asturias (llanes), pe DE 70 si corespondez prin email cu proprietarul.

#18
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 30th September 2010, 00:41, said:

Finca Fernandez
Se vinde asta, costa cam 600,000 euro. Ocupandu-te cum trebuie de afacere, iti scoti banii in 5-6 ani, insa taxele sunt cam maricele, 25-30%. In Insulele Canare doar... 5%.

Daca ai atatia bani atunci esti milionar si deci poti chiar mai mult !  :coolspeak:

View PostRocknroll, on 30th September 2010, 20:02, said:

Am uitat (aseara) sa mentionez ca cei 600,000 euro mai trebuie sa-i mai si ai. Cat despre credite, nici nu mai poate fi vorba multi ani de aici inainte. Am vrut doar sa dau un exemplu de afacere, iar ea poate fi cuantificata in procente mai mici.
Am gasit intre timp si un teren cu aprobare de casa (120 mp) in apropiere (6 km) de coasta de nord, Asturias (llanes), pe DE 70 si corespondez prin email cu proprietarul.

Iar coasta de nord ?!, poi daca vrei ieftin de tot iti iei in Portugalia si mai si plus ai o clima mediteraneana, nu subtropical-umeda ori temperat-oceanica !?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate