Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

divort

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
marius123456

marius123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2010
sunt casatorit de 3 ani sau mai bine zis am fost sotia mea a luat copilu de 2 ani si a plecat la mama ei si ma tot ameninta cu faptul ca daca nu o las in pace sau daca incerc sa ma duc sa vad copilul cheama politia.eu am fost plecat in strainate la munca 4 luni si cand m-am intors am gasit surpriza as avea vreo sansa sa imi castig copilul in instanta chiar daca are varsta atat de mica sau macar sa imi castig dreptul la vizita sau imi poate face ceva daca ma duc sa vad fata inca ceva divosrtul cred ca inca nu a fost bagat de sotie

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate sa iasa destul de urat pentru ea daca nu iti da voie sa vezi copilul (chiar minor fiind), dr trebuie sa ai martori. Adica ii poti fce o plnagre la politie sau ceva de genul asta, pe motiv de sechestru sau rapire?

Iar in cazul unui divort, copilul va ramane la unul din parinti (de regula sau in cele mai multe din cazuri la mama (avand in vedere si varsta frageda a acestuia), DAR, OBLIGATORIU, prin lege, se va stabili un program de vizite. Doar daca nu se cade de acord (amiabil) ca il poti vizita oricand doresti/e (deci in plus de programul carear fi fost stabilit), cu conditia in prealabil de a anunta canbd treci/e (ca saseevite situatia cand se pleaca din localitate sau nu sunt la domiciliu).

Deci, oricum ar fi, tot vei avea castig de cauza, din punctul asta de vedere.

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010

 Business_style, on 26th September 2010, 19:24, said:

Bah tu esti nebun cu capu? eu deschid topic de casatorie si tu vi cu unu de divort???? Get a life  :thumbdown:
stai mah linistit, dupa cum te manifesti, in scurt timp o sa fi in locul lui,mai bine casca ochii sa stii ce ai de facut.

#4
marius123456

marius123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2010
multumesc pt raspuns si ai grija colegu ca poti pati la fel viata e nedreapta de foarte multe ori

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 underrated, on 26th September 2010, 19:32, said:

stai mah linistit, dupa cum te manifesti, in scurt timp o sa fi in locul lui,mai bine casca ochii sa stii ce ai de facut.

Ce-mi doresti tu mie, dulce Romanie....
Era o gluma, faceam haz de necaz, imi cer scuze daca sa simtit cineva jignit dar nu asta era intentia, nu stiu cum e sa treci prin ce trece Marius si nici nu imi doresc.
Imi cer scuze inca o data...

#6
marius123456

marius123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2010
stiu te inteleg perfect pana cum o luna totul imi parea si mie foarte roz sper sa ai tu mai mult noroc decat mine

#7
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 marius123456, on 26th September 2010, 19:20, said:

sunt casatorit de 3 ani sau mai bine zis am fost sotia mea a luat copilu de 2 ani si a plecat la mama ei si ma tot ameninta cu faptul ca daca nu o las in pace sau daca incerc sa ma duc sa vad copilul cheama politia.eu am fost plecat in strainate la munca 4 luni si cand m-am intors am gasit surpriza as avea vreo sansa sa imi castig copilul in instanta chiar daca are varsta atat de mica sau macar sa imi castig dreptul la vizita sau imi poate face ceva daca ma duc sa vad fata inca ceva divosrtul cred ca inca nu a fost bagat de sotie

deci sa fie clar: copilul avand doar 2 ani nu-ti va fi incredintat, in caz de divort. ai in schimb dreptul la vizita.
copilul, nefiind incredintat, il poti lua pur si simplu, dar iti vei agrava situatia.
trebuie rabdare, multa randare, femeile se vor calma.

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
1. In ceea ce priveste incredintarea copilului, insantele romanesti (spre deosebire de cele din Italia) sunt mai conservatoare. Copilul va fi invariabil incredintat mamei afara de cazul in care casatoria este desfacuta exclusiv din culpa mamei. Depinde cine a calcat pe bec in timpul casatoriei, care a fost comportamantul sotilor, grija concreta pentru copil pana in momentul divortului, care sunt motivele de divort, ce probe aduce fiecare sot pe parcursul divortului.

2. Dat fiind ca, in prezent, sunteti casatoriti/minorul nu este incredintat, daca vrei sa-ti vezi copilul, nici o lege nu iti interzice sa-l iei pur si simplu, cu exceptia cazului in care sanatatea, cresterea, educarea minorului[...] ar fi pusa in pericol.

#9
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 clara_spiele, on 28th September 2010, 16:40, said:

1. In ceea ce priveste incredintarea copilului, insantele romanesti (spre deosebire de cele din Italia) sunt mai conservatoare. Copilul va fi invariabil incredintat mamei afara de cazul in care casatoria este desfacuta exclusiv din culpa mamei. Depinde cine a calcat pe bec in timpul casatoriei, care a fost comportamantul sotilor, grija concreta pentru copil pana in momentul divortului, care sunt motivele de divort, ce probe aduce fiecare sot pe parcursul divortului.
eu as zice ca desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a unuia dintre soti nu constituie prin insusi acest fapt un motiv de incredintare a copilului celuilalt sot, dupa cum  nu este conditionata de comportamentul sotului fata de copil.

culpa in desfacerea casatoriei intereseaza numai in 2 situatii: cheltuielile de judecata din divort si eventuala obligatie de intretinere pentru incapacitate de munca a celuilalt sot survenita in timpul casatoriei.

#10
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003

Quote

Copilul va fi invariabil incredintat mamei afara de cazul in care casatoria este desfacuta exclusiv din culpa mamei.
conteaza interesul minorului si nu culpa sotului in desfacerea casatoriei

cel mai bine ar fi sa formulezi deja o cerere de divort si incredintare minor si pe cale de ordonanta presedintiala poti cere un program de vizita

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate