Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Deschidere cont pt tranzactionat pe forex

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
021vava

021vava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2010
Fratilor cu procedez sa deschid un cont pt tranzactionat pe forex. Cel putin sa ma lamutresc si eu cum sta treaba. Cateva indicatii ca de demo m-am cam saturat . Incerc si eu  sa vad cum e> nu vreau sa bag prea multi bani dar ...

#2
insiderstrange

insiderstrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 01.08.2010
Ok, te-ai saturat de demo...

Ai ales pana acum la cine vrei sa deschizi?

Stii care sunt conditiile in care vei tranzactiona (spread, marimea contului, loturi, platforma, news, etc.)?

Daca raspunsul este nu la ambele intrebari, iti recomand OANDA, care au fost primii din lume la multe capitole, sunt foarte transparenti si nu te streseaza cu mailuri sau telefoane.

Uite cateva informatii despre OANDA, luate de pe site-ul lor:

- FXTrade a fost prima platformă online forex care arăta mișcarea prețului sub formă de grafice actualizate în timp real.

- FXTrade nu se instalează, ci rulează direct de pe site (e JAVA), deci poți tranzacționa de oriunde în lume.

- Graficele au multe din opțiunile de care ai nevoie:
- formate de preț incluse: line (close), min/max, HLC, OHLC, candlestick
- indicatori bazați pe medii: benzile Bollinger, SMA, EMA, WMA, Parabolic SAR, Pivot Points
- indicatori clasici: ADX, ATR, CCI, MACD, Momentum, ROC, RSI, Stochastic RSI, Standard deviation, Fast Stochastic, Slow Stochastic, Full Stochastic, Williams %R
- caracteristici: ferestrele cu grafice pot fi detașate și se pot deschide mai multe ferestre, se poate face zoom in / out, scroll, sunt afișate diferite orizonturi de timp pe grafice (de la 5 secunde până la 1 zi), linii de trend, pot fi afișate pe grafic nivelele de Stop Loss și Take Profit, punctele de intrare, se pot muta ordinele Stop Loss și Take Profit prin drag-and-drop, la fel și liniile de trend sau Fibonacci.

- OANDA au fost primii care au afișat spread-ul în mod vizibil, chiar pe grafic.

- OANDA sunt primii care au oferit clienților posibilitatea de a tranzacționa complet automat, eliminând astfel timpii morți și greșelile umane. Toate tranzacțiile sunt executate instantaneu, fără intervenția umană. Ordinele stop-loss, take-profit si limită sunt executate în mod automat.

- Conturile de marjă ale clienților sunt verificate automat în fiecare secundă și, dacă este necesar, apelul în marjă este inițiat automat pentru a proteja fondurile clientului. Din nou, automat, fără intervenție umană. Gestionarea riscurilor are aceeași abordare. Ca principiu, în practică, OANDA evită expunerea inutilă la risc. Pozițiile clienților sunt automat hedg-iuite cu bănci partenere, în fiecare secundă. Serverele FXTrade comunică automat cu mai multe bănci pentru a obține prețul de cel mai bun disponibil și apoi acoperă pozițiile deschise extrem de rapid.

- OANDA FXTrade este prima și singura platformă care permite tranzacții de orice mărime, adică, dacă vrei, poți tranzacționa chiar și un dolar. Alții te obligă să deschizi loturi, miniloturi, microloturi. Aici tranzacția ta poate avea orice valoare până la 10 milioane dolari.

- Care e avantajul?

1 - Poți avea un cont mic de tranzcționare și vei avea același spread ca "cei mari"
2 - Poți să îți gestionezi foarte bine riscul.
3 - Nu există nicio presiune asupra ta dacă tranzacționezi valori mici.
4 - Poți să îți testezi "live" ideile fără să riști mulți bani.

- OANDA FXTrade este prima și singura platformă fără restricții în privința mărimii contului.

- OANDA este cunoscută pentru lipsa de presiune asupra clienților. Poți folosi FXGame - platforma demo - gratuit pentru atâta timp cât dorești. Dacă îți deschizi un cont demo, nu te va suna nimeni de la OANDA sau să-ți trimită mail-uri în care să-ți ceară să-ți deschizi cont real. Nu e nicio presiune pentru a deschide un cont real sau să depui bani. OANDA vrea ca clienții să meargă în ritmul propriu și să se simtă confortabil cu platforma de tranzacționare înainte de a tranzacționa cu "bani reali". Când simți că ești gata să începi, poți să depui orice sumă vrei. La OANDA nu există depozit minim și poți începe să tranzacționezi chiar și cu 1 dolar în cont. Poți avea în cont, de exemplu, 100 dolari și să tranzacționezi în exact același condiții ca profesioniștii.

- Frumusetea sistemului automatizat este că toți clienții, mari sau mici, primesc același serviciu, cu aceleași caracteristici, același spread-uri mici, și au acces la aceleași prețuri în piață.

- OANDA FXTrade a fost prima platforma de Internet care a oferit executarea imediată fără re-cotări. Acesta este piața valutară în cea mai pură formă. Tranzacțiile tale sunt vizibile în contul tău care este actualizat în timp real, și platforma afișează pe grafic punctele tale de intrare și de ieșire în timp real.

- OANDA FXTrade este prima și singura platformă care îți calculează dobândă la banii pe care-i ai în cont continuu, la secundă, în contrast cu alte firme care calculează dobânda o dată pe zi. OANDA plătește dobândă la pozițiile long și încasează dobândă la pozițiile short, calculând dobânda la secundă atâta timp cât pozițiile sunt deschise.

- OANDA sunt primii care au oferit prețurile fracționate, împărțind PIP-ul în "pipete". Astfel, au introdus PIP fracționat (sau pipeta, egală cu 0,1 PIP) pentru un motiv simplu: pentru a obține o mai mare flexibilitate în stabilirea prețurilor și pentru a reduce și mai mult spread-urile.

- OANDA iau în serios transparența, fiind singurul market maker care publică statistici grafice ale spread-ului, rezumatul pozițiilor deschise și statistici cu prețurile de intrare ale clienților, aceste informații fiind agregate de la un eșantion mare de traderi activi.

- Numai OANDA are un forum unde traderii își pot publica opiniile lor, întrebările, comentariile și reclamațiile pentru ca toată lumea să le vadă, fiind singurul market maker care permite clienților și non-clienților să posteze mesaje fără teama de a fi șterse. Oricine poate citi aceste mesaje forumurile OANDA (nu este nevoie să te înregistrezi sau să deschizi un cont pentru a intra pe forum). OANDA sunt primii care recunosc că postările de pe forum nu sunt întotdeauna flatante, întrebându-se de ce se tem competitorii lor de discuții deschise și sincere.

OANDA Corporation este înregistrată la:
- U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ca membru, Futures Commission Merchant (FCM),
- National Futures Association (NFA # 0325821), ca membru.

- OANDA este obligată de legea din SUA să îndeplinească cerințe financiare specifice, să raporteze situația financiară la NFA și CFTC, și să aibă ca auditor al situațiilor financiare o firmă internațională de contabilitate (în prezent, KPMG).

- OANDA păstrează fondurile clienților în conturi la banci de top, ca JP Morgan Chase, Deutsche Bank, și Royal Bank of Canada. Aceste conturi sunt ținute separat de conturile OANDA. Fondurile sunt retrase din aceste conturi numai ca rezultat direct al activităților clienților sau ca urmare a cererilor de retragere.

- OANDA oferă spread-uri reduse tuturor traderilor fără discriminare.

- Spread-ul obișnuit este de 0.9 pip la EUR / USD în condiții normale de piață. Pe parcursul programului de tranzacționare non-standard, cum ar fi în week-end, spread-urile se lărgesc, reflectând lipsa de lichiditate din piață. De asemeni, în perioadele cu volatilitate ridicată, cum ar fi evenimente deosebite, știri, etc., spread-ul poate fi extins temporar pentru a răspunde la problemele de lichiditate de pe piață.

- Conturile de marjă ale clienților sunt monitorizate în mod automat la secundă pentru a preveni situațiile în care marja ar putea deveni negativă și pentru a proteja fondurile clienților. OANDA nu este niciodată expusă la pierderile clienților. Platforma FXTrade închide automat pozițiile cu apel în marjă înainte ca pierderile unui client să poată depăși soldul clientului. Astfel, clienții nu vor datora niciodată OANDA bani.

- Se pot tranzactiona toate perechile majore dar și perechi exotice de monede și metale, inclusiv USD / CNY (Yuan chinez), USD / INR (Rupie indiană), USD / TRY (lira turcească), aur și argint.

- Se poate deschide un cont în oricare dintre cele șapte monede majore: Australian Dollar (AUD), Canadian Dollar (CAD), Euro (EUR), Great Britain Pound (GBP), Hong Kong Dollar (HKD), Japanese Yen (JPY), Singapore Dollar (SGD), Swiss Franc (CHF), US Dollar (USD).

#3
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007
profit de subiectul deschis de coleg, ca sa pun si eu cateva intrebari, daca nu se supara. si eu vreau sa imi deschid un cont, am mai avut pana acum la cei de la deltastock, insa parca as mai vrea si altceva. concret, as vrea un broker care sa nu necesite prea multe acte la deschidere (lucrez, si nu am timp sa umblu dupa ele), sa-mi permita sa tranzactionez cu microloturi, o platforma decenta (nu neaparat mt) si cel mai important un depozit minim de 200-250 de euro. asa ca daca aveti vreo sugestie, v-as fi recunoscator, si cred ca l-ati ajuta si pe cel care a deschis subiectul..:)

#4
insiderstrange

insiderstrange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 01.08.2010

 torex, on 3rd October 2010, 13:23, said:

profit de subiectul deschis de coleg, ca sa pun si eu cateva intrebari, daca nu se supara. si eu vreau sa imi deschid un cont, am mai avut pana acum la cei de la deltastock, insa parca as mai vrea si altceva. concret, as vrea un broker care sa nu necesite prea multe acte la deschidere (lucrez, si nu am timp sa umblu dupa ele), sa-mi permita sa tranzactionez cu microloturi, o platforma decenta (nu neaparat mt) si cel mai important un depozit minim de 200-250 de euro. asa ca daca aveti vreo sugestie, v-as fi recunoscator, si cred ca l-ati ajuta si pe cel care a deschis subiectul..:)

Citeste raspunsul anterior postarii tale.

Acolo poti gasi niste raspunsuri la intrebarile tale.

#5
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Foarte interesant .. Dar OANDA nu permite leverege peste 50:1 ... si de asemenea nu am vazut pe site care e suma minima de investit ... Alata intrebare : se poate face trailing stop pe OANDA?.

Edited by Thritium, 06 October 2010 - 13:07.


#6
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
ok, am citit si am vazut ca multe intrebari imi erau raspunse deja.
Dar cum se impoziteaza veniturile de pe piata forex (spot)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate