Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sfat urgent!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alecsstoica

alecsstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.09.2010
(Rog un moderator sa mute subiectul pentru ca am postat gresit)
Buna ziua si multumesc anticipat pentru orice sfat.

Daca cineva a trecut printr-o experienta asemanatoare...,un sfat e binevenit.

Acum 2 ani am achizitionat un Logan prin "Meridian Leasing".Acum 10 luni ,avand ca motivatie crestearea dobanzii,cresterea euro,si tot felul de alte asa zise"cresteri",rata mi-a fost dublata.Nu am mai platit ultimele 3 rate si am inapoiat masina.
Am primit un telefon prin care am fost informat ca pot sa achit ratele restante in valoare de 40 de milioane cu tot cu penalizari si o sa mi se faca un nou dosar de leasing care va fi dat spre aprobare,iar in cazul in care va fi aprobat pot sa intru din nou in posesia masinii si sa platesc in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Intrebarea mea este: Oare este doar o smecherie prin care firma de leasing incearca sa ma faca sa achit suma dupa care o sa imi iau o mare "teapa" si o sa raman in continuare fara masina sau exista varianta sa pot sa recuperez masina?

Daca a trecut si altcineva printr-o experienta asemanatoare,va rog sa-mi dati un sfat.

Edited by alecsstoica, 24 September 2010 - 21:08.


#2
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Cere-le un model de contract nou (exact ala care o sa-l semnezi) si mergi cu el la un avocat. Platesti 50-60 lei consultatia, dar macar nu iti iei teapa.

#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Nu cred ca au in vedere tepuirea. Treaba este ca firmelor de leasing li se umple parcarile de masini returnate. Decat sa rugineasca acolo si sa piarda bani, mai bine fac niste concesii clientilor. In aceste conditii cred ca ai putea negocia ceva la noul contract. De exemplu, eu as incerca sa cer macar anularea penalizarilor.

#4
alecsstoica

alecsstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.09.2010

View Postyetiro, on 24th September 2010, 22:30, said:

Nu cred ca au in vedere tepuirea. Treaba este ca firmelor de leasing li se umple parcarile de masini returnate. Decat sa rugineasca acolo si sa piarda bani, mai bine fac niste concesii clientilor. In aceste conditii cred ca ai putea negocia ceva la noul contract. De exemplu, eu as incerca sa cer macar anularea penalizarilor.


Am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca a mai avut cazuri in care firma de leasing a luat si banii ,a ramas si cu masina.
Doamna Director de la departamentul de leasing mi-a spus detasata ca :"Nu depinde de mine,mai intai platiti 40 de milioane si apoi o sa facem un nou dosar cu un nou contract".Practic eu o sa vad contractul abia dupa ce o sa platesc... :confuzzled:

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu cred ca e smecherie, astia sunt disperati dupa clienti si nu au chef sa stea cu masini pe stoc pe care sa le revanda (mai ales care sunt folosite)... dupa cum ti-a zis si cineva mai sus, eventual plateste un avocat/consulatnt juridic sa vada contractul... e corect ce ti-a zis cine ti-a zis, leasing-ul este tehnic o forma de inchiriere cu posibilitate de achizitie la sfarsitul termenului... de platit totusi va trebui sa o faci oricum pana la urma, daca figurezi ca dator... daca stii ca poti plati de acum mai bine faci efortul asta, altfel o sa platesti oricum datoria, si te trezesti ca doar ai platit o chirie scumpa pe ceva temporar... asa macar poate ai o sansa sa recuperezi masina...

Edited by gtk, 25 September 2010 - 16:13.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu inteleg de ce nu face acum un nou contract cu o clauza care zice ca intra in vigoare decit dupa ce tu platesti restantele...

#7
alecsstoica

alecsstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.09.2010

View Postgtk, on 25th September 2010, 17:11, said:

nu cred ca e smecherie, astia sunt disperati dupa clienti si nu au chef sa stea cu masini pe stoc pe care sa le revanda (mai ales care sunt folosite)... dupa cum ti-a zis si cineva mai sus, eventual plateste un avocat/consulatnt juridic sa vada contractul... e corect ce ti-a zis cine ti-a zis, leasing-ul este tehnic o forma de inchiriere cu posibilitate de achizitie la sfarsitul termenului... de platit totusi va trebui sa o faci oricum pana la urma, daca figurezi ca dator... daca stii ca poti plati de acum mai bine faci efortul asta, altfel o sa platesti oricum datoria, si te trezesti ca doar ai platit o chirie scumpa pe ceva temporar... asa macar poate ai o sansa sa recuperezi masina...


Ms pt sfat,asa o sa fac:D

View PostMosotti, on 25th September 2010, 18:00, said:

nu inteleg de ce nu face acum un nou contract cu o clauza care zice ca intra in vigoare decit dupa ce tu platesti restantele...

Nici eu nu inteleg de ce nu vor sa faca un contract care sa prevada asta.Asta a fost si principalul motiv pentru care am mai asteptat si nu am mers direct sa dau banii.

#8
Donna_Elena

Donna_Elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.09.2010

View Postalecsstoica, on 24th September 2010, 22:06, said:

(Rog un moderator sa mute subiectul pentru ca am postat gresit)
Buna ziua si multumesc anticipat pentru orice sfat.

Daca cineva a trecut printr-o experienta asemanatoare...,un sfat e binevenit.

Acum 2 ani am achizitionat un Logan prin "Meridian Leasing".Acum 10 luni ,avand ca motivatie crestearea dobanzii,cresterea euro,si tot felul de alte asa zise"cresteri",rata mi-a fost dublata.Nu am mai platit ultimele 3 rate si am inapoiat masina.
Am primit un telefon prin care am fost informat ca pot sa achit ratele restante in valoare de 40 de milioane cu tot cu penalizari si o sa mi se faca un nou dosar de leasing care va fi dat spre aprobare,iar in cazul in care va fi aprobat pot sa intru din nou in posesia masinii si sa platesc in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Intrebarea mea este: Oare este doar o smecherie prin care firma de leasing incearca sa ma faca sa achit suma dupa care o sa imi iau o mare "teapa" si o sa raman in continuare fara masina sau exista varianta sa pot sa recuperez masina?

Daca a trecut si altcineva printr-o experienta asemanatoare,va rog sa-mi dati un sfat.

Buna seara
Cum se numeste directoarea care ti-a spus sa platesti intai ?

Eu am patit-o cu Meridian leasing,mi-au  reziliat contractul  mi s-a spus sa platesc si cand ajung la zi cu plata refacem dosarul. mi-au luat  masina din fata casei intr-o sambata dimineata pe la orele 6.00-7.00 Cand am fost la ei mi-au dat un proces verbal cu ceea ce au gasit in masina si atat. Asta se intampla in anul 2009. Acum, dupa un an, am primit la serviciu executare silita pe salariu. Am aflat ca au vandut masina cu 5000 euro si  mai vor si bani de la mine... . Nu mi-au trimis nicio hartie timp de un an  , au trimis intai comunicarea de executare , a doua zi am primit-o si eu. si la trei zile dupa ce mi-au fost blocate conturile am primit SOMATIE DE PLATA.Mai suntem cativa in aceeasi situatie si vrem sa ne strangem cat mai multi pentru a-i actiona in judecata. Oricum s-au depus contestatii individuale dar vrem sa se afle de abuzurile facute de ei.

#9
alecsstoica

alecsstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.09.2010

View PostDonna_Elena, on 25th September 2010, 19:46, said:

Buna seara
Cum se numeste directoarea care ti-a spus sa platesti intai ?

Eu am patit-o cu Meridian leasing,mi-au  reziliat contractul  mi s-a spus sa platesc si cand ajung la zi cu plata refacem dosarul. mi-au luat  masina din fata casei intr-o sambata dimineata pe la orele 6.00-7.00 Cand am fost la ei mi-au dat un proces verbal cu ceea ce au gasit in masina si atat. Asta se intampla in anul 2009. Acum, dupa un an, am primit la serviciu executare silita pe salariu. Am aflat ca au vandut masina cu 5000 euro si  mai vor si bani de la mine... . Nu mi-au trimis nicio hartie timp de un an  , au trimis intai comunicarea de executare , a doua zi am primit-o si eu. si la trei zile dupa ce mi-au fost blocate conturile am primit SOMATIE DE PLATA.Mai suntem cativa in aceeasi situatie si vrem sa ne strangem cat mai multi pentru a-i actiona in judecata. Oricum s-au depus contestatii individuale dar vrem sa se afle de abuzurile facute de ei.


Va trimit un PM cu numele directoarei,nu doresc sa il fac public.

Exact asa am patit si eu,mi s-a spus ca dupa ce ajung cu ratele la zi refacem dosarul.Partea proasta pentru eieste ca eu am luat masina pe firma,dar cladirea in care firma isi desfasoara activitatea este inchiriata. La mine a venit direct executorul si un reprezentant al firmei,dupa luni bune...cam 10 cred.Somatia am primit-o la 3 zile.Cand a vazut ca nu are ce sa execute..,reprezentantul firmei mi-a zis ca pot sa recuperez masina daca ajung cu ratele la zi.Am mers si am vorbit cu Doamna Visan si cu vorba am ramas.... E normal un capital social atat de mic ?200 ron

Am uitat sa specific..,initial,au incercat sa ma pacaleasca sa semnez un acord prin care daca ei vindeau masina cu un pret mai mare decat aveau de recuperat ,diferenta de bani sa o primesc eu,iar in cazul in care vindeau masina cu un pret mai mic,sa achit eu diferenta de bani pana la valoarea masnii.

Chiar am ras atunci:))

Vroiau sa accept o chestie cu care nu pacalesti nici macar un copil.Ca sa primesc eu ceva...ar fi trebuit ca ei sa vand un logan la mana a doua cu 8000 de euro(logan disel fara nimic pe el).Le-am zis ca nu o vor da nici cu 3000 de euro si asa a fost,masina inca e in parcul lor auto.Nu inteleg cum le convine sa tine niste masini sa rugineasca in loc sa faca in asa fel incat sa fie bine ...,atat pt ei cat si pt clienti.

Attached Files


Edited by alecsstoica, 25 September 2010 - 22:18.


#10
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postalecsstoica, on 24th September 2010, 22:06, said:

(Rog un moderator sa mute subiectul pentru ca am postat gresit)
Buna ziua si multumesc anticipat pentru orice sfat.

Acum 2 ani am achizitionat un Logan prin "Meridian Leasing".Acum 10 luni ,avand ca motivatie crestearea dobanzii,cresterea euro,si tot felul de alte asa zise"cresteri",rata mi-a fost dublata.Nu am mai platit ultimele 3 rate si am inapoiat masina.
Am primit un telefon prin care am fost informat ca pot sa achit ratele restante in valoare de 40 de milioane cu tot cu penalizari si o sa mi se faca un nou dosar de leasing care va fi dat spre aprobare,iar in cazul in care va fi aprobat pot sa intru din nou in posesia masinii si sa platesc in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Intrebarea mea este: Oare este doar o smecherie prin care firma de leasing incearca sa ma faca sa achit suma dupa care o sa imi iau o mare "teapa" si o sa raman in continuare fara masina sau exista varianta sa pot sa recuperez masina?


"smecheria" este ca pentru neplata celor 3 rate ei te pot obliga in baza primului contract la plata tuturor ratelor cu penalitati, pt ca in acel contract e o clauza cum ca se reziliaza de drept in caz de neplata a 3 rate consecutiv. vei plati toate ratele unui contract reziliat, fara sa primesti masina.
cel de al doilea contract te pune in situatia initiala, exact asa cum spun si ei, " ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat", deci te vor pune sa platesti inca o data pt a avea masina

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Va rog urgent,se apropie termenul de 10 zile lucratoare in care pot returna produsul...
Am cumparat un card CF de la un magazin online si din pacate trebuie sa-l returnez intrucit am renuntat la aparatul care folosea acel tip de card.Am notificat magazinul si dupa vreo 2 ore m-a sunat cineva si mi-a spus ca daca produsul este desigilat nu mai poate sa-l primeasca pentru ca nu are cum sa-l vinda ca bulk.
Conform ordonanței nr. 130 din 31 august 2000 Consumatorul are dreptul să notifice în scris comerciantului că renunță la cumpărare, fără penalități și fără invocarea unui motiv, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea produsului sau, în cazul prestărilor de servicii, de la încheierea contractului.
E corect cum procedeaza,e normal sa-mi refuze returul?Chiar nu am ce face cu el,rare sint aparatele care folosesc CF.
Dar daca era vorba de o placa de baza,video,procesor sau orice altcvea?

Iata ce spune pe siteul lor:

In cazul in care intelegeti sa valorificati acest drept aveti urmatoarele obligatii:
- de a returna produsul cumparat, in ambalajul original, nedeteriorat, pe cheltuiala dvs.
- de a returna produsul cumparat in stare de functionare, nedeteriorat, in starea in care v-a fost livrat.
Rambursarea sumelor se va face in cel mult 30 de zile de la data denuntarii contractului de catre cumparator. Suma rambursata nu va include taxele de livrare.

Pina la uma un card in ambalaj desigilat se poate returna sau nu?Prin ce spun ei vor sa anuleze prevederile Ordonantei...nu e un abuz aceasta mentiune a lor?
Ordonanta asta nu se aplica in mod egal pentru toate magazinele online?Am returnat personal un card SDHC evident cu ambalajul desigilat si am primit INTEGRAL banii pe card,nu au fost probleme desi au incercat sa-mi spuna ca nu mai pot sa-l vinda,bla-bla,ce fac ei cu un card desigilat...

Edited by danghetau, 13 October 2010 - 08:18.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
citeste si topicul asta: http://forum.softped...howtopic=683917

din ce spui cei de acolo, ar trebui sa poti returna produsul.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Personal am returnat dupa cum mai spus,in exact aceleasi conditii (ambalaj desigilat) un card SDHC la un alt magazin online.Ce am pus in paragraf este luat de pe siteul magazinului de la sectiunea returnare produse.Nu cumva ei abuzeaza pe ignoranta clientilor?Daca nu as fi fost in trecut in situatia asta mai ziceam...pai in aceleasi conditii nu se poate returna mai nimic din ce vine relativ sigilat:HDD,procesoare,etc
M-au contactat telefonic si se lamentau cum ca nu mai pot vinde produsul ca nu mai e sigilat dar asta nu e problema mea,cardul se prezinta excelent,l-am folosit doar 1-2 zile,ce puteam sa-i fac?
Am citit si este perfect logic insa ce sa-i faci daca ei interpreteaza dupa bunul plac?
O sa le trimit pasaje din acel topic,multumesc.

Edited by danghetau, 13 October 2010 - 09:41.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit un raspuns care cred ca-mi forteaza mina cumva:
"Imi rezerv dreptul de a verifica aceasta interpretare a legii.
Intr-adevar in lege este prevazut dreptul de a returna in 10 zile fara
motiv insa nu se specifica nimic despre produse (sigilat sau desigilat).
Sper sa avem cit mai curind un raspuns de la ANPC.

In cazul in care interpretarea dvs. este cea corecta vom accepta sa
returnam contravaloarea produsului (atentie conform legii fara costurile
de expeditie sau ramburs) in termenul legal de 30 zile, dupa ce
verificam integritatea produsului.

In orice caz daca legea poate fi interpretata in acest mod in opinia mea
este o lege proasta (din pacate nu e singura) si permite abuzuri.
Practic un consumator rau intentionat poate testa, chiar folosi si apoi
returna fara costuri semnificative orice produs."

Ei isi rezerva dreptul de a interpreta legea in ce calitate?Cum naiba altii nu au comentat cind au fost cazuri similare (am citeva cazuri cunoscute) si ei "interpreteaza"?E normal ca intr-o disputa fiecare sa interpreteze dupa cum ii convine dar LEGEA ce spune???

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
stai usor, raspunsul lor mi se pare de bun simt.
ei nu spun ca isi rezerva dreptul de a interpreta legea (pe care oricum il au, cu totii interpretam legile intr-un fel sau altul), ci ca isi rezerva dreptul de a verifica interpretarea ta. dupa cum sugereaza si restul raspunsului, au intrebat si ei la ANPC daca e corect cum zici tu sau cum zic ei.

din pacate, legea nu trateaza in mod explicit problema asta. singurul "hint" ar fi aici:

Quote

Art. 10. - Consumatorul nu poate denunta unilateral urmatoarele tipuri de contracte, cu exceptia cazurilor in care partile au convenit altfel:
..........
    c ) contracte de furnizare a unor produse executate dupa specificatiile consumatorului sau a unor produse distinct personalizate, precum si a acelora care, prin natura lor, nu pot fi returnate sau care se pot degrada ori deteriora rapid;
    d ) contracte de furnizare a inregistrarilor audio, video sau a programelor informatice, in cazul in care au fost desigilate de catre consumator;
.............

avand in vedere ca unele cazuri de produse desigilate sunt tratate explicit in lege, se poate considera ca restul produselor desigilate pot fi returnate.

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Da,interpretarea poate fi si a mea intrucit mi-am asumat-o trimitind linkul de mai sus...
Am trimis personal in aceleasi conditii un SDHC si am primit banii fara comentarii.

#17
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ai dreptul la returanare, nu e vina ta ca numerosi juristi (ce sa mai vorbesc in cazul asta de comercianti) n-au habar de legislatia in domeniul protectiei consumatorului.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Nu,juristii au spus ca am dreptul la returnare nu ca nu am...
Astept raspunsul de la ANPC dar tare sint curios ce justificare au sa-mi respinga returul in conditiile in care nu mai tirziu de cca 3 saptamini in urma am facut acelasi lucru fara nici un fel de problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate