Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Despre raportările lunare către CAS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Bună, sper că am intrat unde trebuie  :D

Am o mare problemă, nu știu cum se fac raportările alea lunare, pe care un medic trebuie să le depună la CAS  :huh:
Vă rog, unde aș putea găsi un regulament, normativ despre ce și cum ar trebui făcut un raport de ăsta și eventual un exemplu model.
Știu că este vorba de unul sau cîteva fișiere excel, dar ce trebuie să conțină?...  :huh:  cum trebuie să arate?...  :huh:  care e treaba cu puntele alea per capital, cum se calculează?...  :huh:

Vă mulțumesc.

Edited by MiculDexter, 22 September 2010 - 06:06.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
de ce nu întrebi la CAS?

#3
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

 adadoi, on 22nd September 2010, 08:08, said:

de ce nu întrebi la CAS?
Mda și cine ar avea timp să mă bage în seamă de acolo?
Credeam că există pe internet răspunsuri la întrebările mele.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
posibil. Vezi că fiecare casă județeană are site și forum. Cerințele pot diferi de la județ la județ.
Cât despre cine te bagă acolo în seamă, țin să-ți spun că de-aia sunt șapte tute care freacă menta într-un birou, ca să dea lămuriri. Întreabă la contractare.

#5
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 MiculDexter, on 22nd September 2010, 07:04, said:

Bună, sper că am intrat unde trebuie  :D

Am o mare problemă, nu știu cum se fac raportările alea lunare, pe care un medic trebuie să le depună la CAS  :huh:
Vă rog, unde aș putea găsi un regulament, normativ despre ce și cum ar trebui făcut un raport de ăsta și eventual un exemplu model.
Știu că este vorba de unul sau cîteva fișiere excel, dar ce trebuie să conțină?...  :huh:  cum trebuie să arate?...  :huh:  care e treaba cu puntele alea per capital, cum se calculează?...  :huh:

Vă mulțumesc.
In functie de filiala au sau nu formulare. CAS din Brasov dispune de asemenea formulare. Daca vrei sa le completezi si sa le depui iti vor cere sa platesti si pe ultimii 5 ani pe baza situatiilor anuale pe care trebuie sa le prezinti. Cel mai simplu sa eviti aceasta plata pana va fi reglementata este sa gasesti prin diverse metode contul CAS din judetul tau si sa platesti direct prin ordin de plata pentru asigurarile de sanatate din fiecare luna.

#6
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

 Kdefthog, on 27th September 2010, 17:02, said:

In functie de filiala au sau nu formulare. CAS din Brasov dispune de asemenea formulare. Daca vrei sa le completezi si sa le depui iti vor cere sa platesti si pe ultimii 5 ani pe baza situatiilor anuale pe care trebuie sa le prezinti. Cel mai simplu sa eviti aceasta plata pana va fi reglementata este sa gasesti prin diverse metode contul CAS din judetul tau si sa platesti direct prin ordin de plata pentru asigurarile de sanatate din fiecare luna.
Ai greșit  :D
Nu mă refeream la o firmă, la un angajator, ci la medici.

#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Raportarea se face in SIUI , este un program special.

#8
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Da, SIUI este implementat la nivel national, raportarea se duce pe stick si listat, intr-un dosar. pt alte nelamuriri, asteptam intrebari :P

#9
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
De vreo doua luni nu mai am asigurare medicala, mi-am informat medicul de familie  de ceva timp dar vad ca pe saitul CNAS la SIUI cand introduc CNP-ul figurez ca vand asigurare. Care e faza astia nu actualizeaza suficient de des baza de date sau poate fi alta problema?

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La 3 luni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate