Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Neprescriptibilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Am intentat in luna  iunie a acestui an un proces civil scolii de agenti de politie Vasile Lascar din Campina pentru o fapta ce s-a petrecut acum 4 ani. La prima infatisare partea reclamata nu s-a prezentat comunicand judecatorului o instiintare prin care invocau Decretul 167/1958 privitor la prescriptia extinctivã, care este de trei ani, prescriptia incepand sa curga de la data comiterii faptei. Mai e in vigoare acel Decret? Daca da, exista vreo lege care sa indice neprescriptibilitate sau exceptia aplicarii prescriptiei datorita unor imprejurari?
Speta e foarte simpla: In momentul intrarii in scoala de politie am fost clinic sanatos, iar cand am iesit, am iesit bolnav, cu o boala aparuta in timpul dar nu din cauza serviciului in politie respectiv tulburare psihotica acuta cu simptome de schizofrenie. In cazul in care as putea dovedi ca boala a aparut in timpul si din cauza serviciului in politie as avea sanse sa castig procesul avand in vedere faptul ca scoala a trimis instantei o instiintare care invoca prescribilitatea faptei?

Edited by justitiabil, 18 September 2010 - 17:57.


#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Scuze de intarziere! Decretul respectiv este in vigoare, termenul de trei ani de prescrieptie extinctiva (de la data comiterii faptei, ori de la data cand reclamantul a luat cunostinta ori trebuia sa ia cunostinta de comiterea faptei/producerea consecintelor) fiind valabil.

Exista insa cauze de intrerupere, suspendare a cursului prescriptiei:
Un referat pe tema prescriptiei extinctive: http://www.e-referat...2005-03-18.html
Ideea este ca insasi spitalizarea indelungata reprezinta un motiv de suspendare a cursului prescriptiei. Sau calitatea de elev/student al scolii de politie care te pune in imposibilitatea morala de a-i actiona in instanta pe proprii profesori. Ar trebui mers pana la CEDO.

#3
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Multam fain de interventie! :thumbup:

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
in primul rand este imprescriptibilitate nu neprescriptibilitate
si sincer in opinia mea strict personala (deja am warn doar 10%) fapta daca exista si nu cred ca exista din descrierea spetei, este prescrisa

nu vad cum

Quote

tulburare psihotica acuta cu simptome de schizofrenie
ar putea fi cauzata strict de munca de politie sau cine stie. poate politistii ascund mai multe decat credeam

#5
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
O cauza de intrerupere a cursului prescriptiei ar puta fi cele 8 internari ce totalizeaza 151 de zile de spitalizare + perioadele de recuperare postaumatice. Calitatea de elev care m-ar fi putut pune in imposibilitatea de-a-i actiona in instanta pe proprii profesori iese din calcul intrucat dupa ce mi-a fost pus diagnosticul am fost clasat.
O alta cauza de intrerupere/suspendare a cursului prescriptiei ar fi sesizarea pe cale ierarhica din 2006 pana in prezent a faptelor savarsite de comandantul de companie care mi-a declansat o criza de epilepsie dupa ce a urlat la mine in timp ce aveam tensiunea crescuta din cauza faptului ca m-a tinut planton in poligonul exterior al scolii timp de 72 de ore.
Sesizarea am facut-o catre Directia de Inspectie Interna din cadrul IGPR, Corpul de control al ministrului de interne, si Parchet. Boala poate fi aparuta din cauza serviciului in politie datorita regimului militar exagerat de sever al scolii precum si de faptul ca dupa acele convulsii pe care mi le-a provocat comandantul de companie mi s-au spart cateva vase de sange in creier fiind la un pas de moarte, fapt dovedit de rezultatul examinarii scintigrafice emise de laboratorul de medicina nucleara a spitalului militar Dr. Carol Davila Bucuresti.
In intampinarea trimisa judecatoriei se solicita respingerea actiunii mele ca fiind neintemeiata deoarece nu exista un prejudiciu, o fapta ilicita, si un raport de cauzalitate intre fapta ilicita si  prejudiciu[...]Nu exista raport de cauzalitate in speta datorita faptului ca boala de care sufera reclamantul a aparut in timpul dar nu din cauza serviciului in politie (fractura logica, contradictie de termeni)

Nu stiu cum s-o scot la capat, pt. ca nu am bani sa tocmesc un avocat, iar cand m-am consultat cu unu mi-a spus sa cer prin instanta asistenta juridica obligatorie si am si depus la judecatorie o cerere prin care am cerut acest lucru, iar la a doua infatisare nu s-a prezentat niciun avocat. S-a amant termenul pentru a se judeca intampinarea...

Ce doamne-iarta-ma sa fac? Astia si-au batut joc de mine, si justitia in tara asta e vai steaua ei, ca sa folosesc un limbaj de cartier.
Ei spun in intampinare ca nu a existat un prejudiciu dar sufar de o boala cronica, sunt nevoit sa iau medicamente toata viata, nu mi se permite sa conduc autovehicule, nu ma pot angaja cu contract de munca intrucat  la toate locurile de munca mi s-a cerut adeverinta din care sa rezulte ca nu sufar de boli cronice sau neuropsihice, nu pot emigra pentru ca sunt dependent de medicamente, pe care nu mi le pot procura in strainatate, am cheltuit o suma de bani considerabila pentru a putea sustine examenul de admitere, iar ca urmare a prejudiciului am fost dat afar pe motive medicale si mi s-a luat dreptul de-a urma institutiile militare de invatamant.

As putea sa ma reprezint singur in instanta? In Constitutie zice ca orcine se poate adresa LIBER justitiei...parca vad ca o sa intru eu in puscarie ca nu am platit taxa de timbru judiciar. SCARBA!!!!!!!!!!!!!!

#6
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
Astept o interventie de la cineva avizat, va rog!

#7
justitiabil

justitiabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2010
nu va mai deranjati sa scrieti, fapta s-a prescris

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate