Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Optimizare pt site-uri cu foartemlt content

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

preacher, nu vreau sa insist pe ideea mea dar chiar te contrazic. Poate am avut pe mana site-uri complet diferite si s-ar putea sa avem dreptate amandoi, dar atunci de ce site-ul lor, bizwords.ro, nu e indexat cum trebuie? Pare actualizat constant, navigarea e ok, curata, nu exista pagini la mai mult de 3 clickuri de pagina de start.

Stii care e marea problema? N-au backlink-uri! Daca faci cautarea asta vei vedea ca Google l-a indexat deja - problema e ca nu arata nici un link spre el, asta intamplandu-se pentru un site care are mai putin 30 de link-uri.

Quote

Apoi, si cu "sandbox"-ul : in afara de zvonistica binecunoscuta de pe diversele forumuri de SEO, nu exista nimic dovedit.

Asta inseamna ca n-ai auzit ultimile stiri: sandbox-ul exista de fapt si e confirmat de Google! E pur si simplu un filtru pus pe noile site-uri din campuri competitive.

Quote

pentru mine mine "indexare" inseamna ca trece botul peste el si retine in cache paginile pe care apuca sa le viziteze.

Exact asta inteleg si eu prin indexare!

#20
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

preacher, on Sep 4 2005, 13:52, said:

Stii care e marea problema? N-au backlink-uri! Daca faci cautarea asta vei vedea ca Google l-a indexat deja - problema e ca nu arata nici un link spre el, asta intamplandu-se pentru un site care are mai putin 30 de link-uri.

Da, eu nu am facut cautare aia, ci si mai si, pe Altavista (care imi arata toate IBL) si situatia e intr-adevar tragica. De-asta am zis ca nu au PR. N-au backlinkuri mai deloc. Asta e singura lor problema la ora actuala, daca se apuca frumos sa-si inscrie site-ul in directoare, sa creeze linkuri catre el, etc. - vor obtine un PR mai mare (minim 4), iar PR-ul mai ridicat ii va ajuta cu indexarea site-ului. Dupa aia totul o sa mearga struna cu conditia, fireste, sa isi ingrijeasca site-ul, adica sa continue sa-l actualizeze.

Quote

Asta inseamna ca n-ai auzit ultimile stiri: sandbox-ul exista de fapt si e confirmat de Google! E pur si simplu un filtru pus pe noile site-uri din campuri competitive.
Exact asta inteleg si eu prin indexare!

<{POST_SNAPBACK}>


Am citit si eu despre treaba asta, parca si pe forumul de la webworkshop.net s-a discutat, dar sunt convins ca e zvonistica. Singura "referinta" e, chipurile, un interviu dat de un tip de la Google despre care sincer sa fiu nu stiu cat de autentic, sau cat de sincer, poate fi. Mai degraba cred ca e vorba de o scuza inventata de comunitatea SEO pentru a justifica anumite esecuri.

In schimb, pot sa redau aici o experienta reala, verificata: e posibil sa clasezi un site pe prima pagina dupa niste cuvinte cheie competitive intr-un interval de timp de 1-2 luni. Am observat cu surprindere insa ca daca bag - la cautare - filtrul "Preferences > Strict filtering", site-ul dispare ca in ceata. Am observat asta la un site cu "locuri de munca". In schimb, la un site mult mai recent, cu "ferestre termopan", nu am mai observat acest efect. "Locuri de munca" se cauta cam de 10.000 de ori pe luna, in timp ce "ferestre termopan" doar de vreo 150 de ori. E ciudat, inca nu pot pretinde ca inteleg despre ce e vorba, dar in orice caz nu cred ca are de-a face cu vreun sandbox.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu cred că e zvonistică dintr-un motiv foarte simplu: dacă ai o firmă mare (să zicem... google :w00t: ) și vine unu' și spune ceva nu tocmai de bine de firma ta... tu ce-i faci? :naughty:

#22
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
:mellow: Cum adica?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cum adică cum adică? :w00t:
dacă era doar un zvon nefondat, google i-ar fi sărit în cap respectivului.. nu crezi? -_-

#24
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

i0nutzb, on Sep 5 2005, 10:34, said:

cum adică cum adică? :w00t:
dacă era doar un zvon nefondat, google i-ar fi sărit în cap respectivului.. nu crezi? -_-

<{POST_SNAPBACK}>


A, chiar nu cred treaba asta. Au ei altele de facut.

#25
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Si totusi este o metoda rapida de indexare a paginilor ?
De exemplu este vre-o problema daca site-ul are pr 3 sa zicem si un link este la 5 clickuri de prima pagina ? Pe acel link nu-l mai indexeaza ? Cand face google update la ibl-uri si pr ? Site-ul are site map , dar de ce nu intra mai adanc in el ?

#26
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Cata., on Sep 5 2005, 12:02, said:

Si totusi este o metoda rapida de indexare a paginilor ?
De exemplu este vre-o problema daca site-ul are pr 3 sa zicem si un link este la 5 clickuri de prima pagina ? Pe acel link nu-l mai indexeaza ? Cand face google update la ibl-uri si pr ? Site-ul are site map , dar de ce nu intra mai adanc in el ?

<{POST_SNAPBACK}>


Mai, problema nu e indexarea, problema e cand o sa apari in SERP's. Poti sa ai pagini in cache care sunt foarte bine optimizate si totusi sa nu primesti nici un refferal.

In orice caz, nu conteaza ce PR are site-ul - daca e updatat foarte des si are un interlinking foarte bun totul va fi ok!

#27
dai

dai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.04.2005

preacher, on Sep 5 2005, 20:47, said:

Mai, problema nu e indexarea, problema e cand o sa apari in SERP's. Poti sa ai pagini in cache care sunt foarte bine optimizate si totusi sa nu primesti nici un refferal.

In orice caz, nu conteaza ce PR are site-ul - daca e updatat foarte des si are un interlinking foarte bun totul va fi ok!

<{POST_SNAPBACK}>


Am sa incers sa rezum si daca se poate sa-mi confirmati daca am inteles corect:

1. Avem nevoie de likuri catre noi. conteaza daca sunt ste-uri din afara sau din romania?
2. Site-ul este actualizat de luni pana vineri ( 5-10 articole noi pe zi). Banuiesc ca este suficient.
3. ce este sandbox?

Mersi.

#28
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu cred ca conteaza foarte mult de unde provin, important e sa "iubeasca" google site-ul respectiv.

Sandbox ala nici eu nu stiu ce e , am inteles ca ar fi un grup de site-uri foarte bune , care apartin categoriei sandbox si sunt vizitate mai mult de google  :rolleyes:

#29
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
@preacher: mai preacher, noi nu ne contrazicem, ci spunem acelasi lucru, dar altfel. S-o luam logic, ca sa inteleaga toata lumea.

Eu zic: Factorul esential in frecventa indexarii este PR-ul.

Tu zici: Factorul esential este frecventa actualizarii "si un interlinking foarte bun".

Pai e tot aia. PR-ul e dat, grosolan spus, de cat de popular e site-ul tau pe internet, adicatelea cate linkuri se indreapta spre el. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Restul e discutie.

Si hai sa spun de ce nu cred ca simpla actualizare e suficienta. Daca eu am un site Ics.ro cu un milion de pagini actualizate in fiecare minut, dar catre site-ul asta nu se indreapta decat un singur link din, sa zicem, directorul de la Rol.ro, Googlebotul va vizita site-ul Ics.ro numai de cate ori va veni dinspre Rol.ro. Stim prea bine ca Google nu "descopera" singur paginile pe net, si le pune vesnic in index. Daca "izolezi" o pagina, adica elimini toate IBL-urile, se va observa foarte clar ca Google va elimina acea pagina din index, ca si cum nu ar exista, desi ea exista. Deci chiar daca eu am 1 milion de pagini, Google imi va vizita site-ul, sa zicem, o data la 3 luni, de cate ori va mai trece pe pagina de pe Rol.ro (singura excetie e cazul in care pagina Rol.ro are un PR mare, macar peste 4, dar e greu de crezut: de obicei paginile interioare ale directoarelor au PR mic, 0-1). In schimb, daca am 10 linkuri raspandite pe net, exista de 10 ori mai multe sanse sa vina Googlebotul pe parcursul celor 3 luni, iar daca am 100 de linkuri, de 100 de ori mai multe. Si numai daca va veni de 100 de ori va observa ca eu am facut 100 de schimbari.

Asta, iarasi, e grosolan spus: poti avea doar 3-4 linkuri, dar de pe pagini cu PR 5+. Daca nu, atunci trebuie sa faci o campanie de linkuri. Obtinand linkuri, chiar si de pe pagini cu PR 0, creste PR-ul paginii tale, care e de fapt un indicator al "importantei" pe care ti-o acorda Google - importanta din care face parte si frecventa cu care iti este indexat site-ul.

@dai: da, de acum va trebuie linkuri. Inscrieti-va site-ul in directoare, in DMOZ etc. Daca aveti in subordine mai multe site-uri - puneti un link prietenesc catre Bizwords.ro. Cautati sa obtineti linkuri de oriunde se poate. De asemenea, nu va feriti sa dati voi insiva linkuri. Am rasfoit cateva articole si site-ul pare de tip "pe aici nu se trece", ca si cum ati crede in teoria PR Leak-ului. Ia puneti voi frumos linkuri externe peste tot unde e cazul: aveti articol despre Neogen? Puneti link catre www.neotchen.ro. Scrieti despre MyJob? Puneti link catre www.maijob.ro samd. Sa vedeti ce bine o sa va prinda.

IP-urile pot fi de oriunde, ideea e sa fie cat mai diverse.

@cata: ai inteles exact pe dos. In targ exista zvonul cum ca Google, din principiu, nu urca sus site-urile nou create, vreme de un anumit timp, pentru a vedea chipurile cum se comporta in timp. Pe astea le baga o vreme la mititica, la sandbox, si le tine acolo un anumit timp. Adica nu vrea muschii lui de Google sa le urce sus, si pace. Daca nu vrea, nu vrea. Parerea mea e ca asta e un zvon lansat de acei SEO-eri care vor sa-si justifice esecurile.

#30
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Bravos,

Tocmai ati capatat un link de pe ComunicateDePresa.ro  ;)

#31
dai

dai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.04.2005

kevinro, on Sep 7 2005, 16:21, said:

Bravos,

Tocmai ati capatat un link de pe ComunicateDePresa.ro  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Am fost indexati dar nu paginile nu apar in cache si nici nu sunt rezultate la cautare. Asteptam dar este cam ciudat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate