Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

U.P.C. depăşeşte în sfârşit RCS&RDS şi Romtelecom: lansează net prin cablu la 150 Mbps.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1473 răspunsuri în acest subiect

#91
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.164
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajageofdark, pe 6th November 2010, 16:29, a scris:

Cred ca peste 99% dintre utilizatorii de internet care au la usa RDS , s-au transferat deja catre acesta.
Si eu zic ca te inseli, nici macar nu mi-a trecut prin cap sa trec pe RDS desi au cablat toata zona. Nu toata lumea cauta serviciul mai ieftin, eu unul nu am incredere in RDS pentru ca am vazut cateva faze urate chiar la un bloc vecin (instalare in X luni dupa multe insistente, probleme cu netul, calitate TV de toata jena, etc). Se pare ca difera mult calitatea serviciilor si la RDS si la UPC de la zona la zona ... aici la mine in zona UPC merge excelent, iar RDS din ce am vazut la persoana respectiva nu e grozav (vine la mine persoana ca sa-si faca o rezervare pe net, asa de prost ii merge netu de 50 Mbps - bine, poate fi si o problema de calculator, dar asta nu explica de ce si tv-ul vede vizibil mai prost pe digital fata de UPC-ul meu). In schimb la maica-mea, care e in alt oras, pare sa-i mearga ok RDS-ul ... deci eu zic ca e chestie de zona, cablare, etc. Eu sunt "nemultumit" ca am prea putine canale HD la UPC, ar fi culmea sa trec la RDS unde sunt si mai putine.

Iar netul, dupa cum zicea cineva mai sus, merge la maximul promis (desigur, cu exceptia torentelor care insa pentru mine nu sunt importante pentru ca intru foarte rar ... dar si ele se misca "decent", dar de obicei sub 30% din viteza maxima contractata). Deci chiar nu vad de ce m-as apuca sa testez pe nervii mei serviciile RDS, din moment ce vad ca altii din blocurile vecine au probleme. Sigur ca 10-15 lei in plus pe luna nu e putin, dar cat timp primesc ceva in plus (pe TV cel putin), mie mi se pare justificat sa-i dau. Pentru cei care vor torente, Liga 1 (si alte ligi) si preturi mai mici, RDS-ul e perfect justificat. Pentru cei care vor servicii TV mai bune, mai multe canale (History, Travel Channel, etc) si in general suport mai bun, UPC-ul e chiar ok. Singurul lucru pe care mi-l doresc de la UPC acum e sa mai introduca ceva canale HD ...

Si inainte de a zice ca vorbeai de cei interesati in primul rand de net si nu de TV, iti spun ca eu imi castig banii ca programator web si am lucrat in ultimii ani de acasa (10-12 ore pe zi in fata calculatorului si pe net) ... deci chiar am nevoie de un net foarte stabil care sa mearga bine ... si pana acum, de vreo 5 ani, UPC si-a facut foarte bine treaba. Acum lucrez de la birou, unde am alt provider de net (Romtelecom) si in primele 2 saptamani i-am chemat de 2 ori sa rezolve linia (telefon + net) ... acum merge bine, dar am totusi niste semne de intrebare dupa 2 interventii in primele 2 saptamani. A, si dupa cum vezi, sunt din Cluj, deci teoretic pot sa pun 100 Mbps si de la UPC ... dar chiar nu vad rostul. In schimb cunosc persoane care intra pe net 2 ore pe saptamana care si-au pus netul cel mai tare de la RDS ... desi calculatorul lor oricum nu duce viteze de genul ala si nici nu stiu sa intre pe torente sau DC++ :)

Editat de utopium, 07 noiembrie 2010 - 02:09.


#92
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.848
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajutopium, pe 7th November 2010, 02:00, a scris:

:)
Ai dreptate in ceea ce spui. Insa tu descri niste situatii izolate, argumentez asta cu scaderea de peste 90000 de clienti in 9 luni la UPC. A doua chestiune, userii care vor Fiber Power, doresc aceste viteze pentru torenti si asa cum spunea-i, in paranteza, torentii la UPC sunt o exceptie, o problema care poate deranjeaza clientul.
In 2008 doream Liga I si la fel ca tine eram dispus sa platest. Jack Mikaloff ne-a numarat pe cei care dorram sa vedem Liga I si a spus ca nu suntem mai multi de 10%, deci UPC nu va introduce Liga I pentru 10% din clienti. http://forum.softped...m...t&p=5547957
Acum vad la RDS Liga I, Premiere League din Anglia, Bundesliga, Alte liga, F1, etc adica suport mai bun sau mult si de buna calitate.
Sunt userii Romtelecom (verifica pe aria dedicata) care nu au probleme cu conexiunea la internet prin Clicknet. In anii 2005-2006 am fost client Clicknet, iar in cei 2 ani  nu am sunat niciodata la RTC pentru probleme cu conexiunea. Anyway, daca as fi avut eu probleme cu conexiunea, asta nu insemna ca tot Clicknetul e "varza" !
Recomandare, daca esti din Cluj si nu te uiti la 20-30 de lei in plus, eu te incurajezi sa semnezi cu UPC pentru 100Mbps. Apoi sa impartasesti impresii legate de timpul de instalare a serviciului, daca ai avut 100Mbps din prima zi, sa pui speedteste cu servere din EU, USA, Rusia, etc aici pe forum, sa pui print screen-uri cu viteza pe care o atinge abonamentul de 100Mbps pe torenti si DC, etc.
Succes!

#93
Spookzer

Spookzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.11.2010

Vizualizare mesajV1erme, pe 6th November 2010, 22:51, a scris:

E bine ca UPC incepe totusi de anul acesta sa ofere Fiber Power, chiar daca o face timid. Poate concurenta va sari la 120Mbps.  :D
Problema la UPC ramane inca legata de preturi. E scump.
Stie cineva daca mai ofera UPC ceva la abonamentele FP? Viteza garantata ca in Ungaria ?

1.Zici ca in momentul in care UPC vine cu cel de 100 RDS v-a sari cu cel de 120.... explica-mi si mie ce vezi asa mare diferenta intre 100 si 120 
100Mbps : 8 = 12,5 MB/s
120 Mbps : 8 = 15 MB/s
Acum sa fim seriosi ca il iau [un film,joc,serial,etc.] in 10 minute sau in 12 minute nu e tot aia ?
Si cand vad ca RDS ofera Upload de 50Mbps, parca pe mine uploadul ma intereseaza nu downloadul.... recunosc iti trebuie upload pe un site gen FL.RO [cei care au stiu] pentru ati face ratie ... dar eu cred ca 4mbps ajung.
Drept dovada: http://img576.images...z_spamratio.png
Mentionez ca nu imi menajez contul, iau indiferent ca e freeleech sau nu !

2.E scump, dar e mai calitativ ca RDS, sincer eu am o droaie de prieteni care au rds si se plang de picaje ... indiferent cat de scurte. Mie UPC mi-a picat odata din cauza nodului de pe stalp.

3.UPC NU ofera viteza garantata la rezidential, cum scrie si in contract "PANA LA 25/4" sau ma rog am dat un exemplu. Deci NU, nu cred ca vor da viteza garantata pe rezidential


Eu am upc 25/4
[ http://www.speedtest.net/result/1020392867.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de megafanro, 07 noiembrie 2010 - 12:48.
?


#94
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.052
  • Înscris: 18.02.2004

Vizualizare mesajSpookzer, pe 6th November 2010, 22:36, a scris:

Pana la un momentdat, roata se intoarce odata si odata. UPC ofera televiziune digitala si HD de foarte buna calitate pe cand RDS nu, si RDS Ofera net de 100/50 pe cand upc ofera 25/4 care ii atinge tot timpul cel putin la mine :), nu stiu am vazut destule speedtest-uri si nici unde nu am vazut 96-100 / 47-50

si sa nu vorbim de net pe extern ....


Cum n-ai vazut 96-100 ???
Uite aici:

[ http://www.speedtest.net/result/1020391555.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/1020397398.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La UPC FiberPower 100 cum e :) ?

#95
Spookzer

Spookzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.11.2010

Vizualizare mesajrogerlecoco, pe 7th November 2010, 10:27, a scris:

Cum n-ai vazut 96-100 ???
Uite aici:

[ http://www.speedtest.net/result/1020391555.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/1020397398.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La UPC FiberPower 100 cum e :) ?

Astept sa vad, tu ai FL2 G-PON?

Editat de Spookzer, 07 noiembrie 2010 - 09:30.


#96
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.052
  • Înscris: 18.02.2004

Vizualizare mesajSpookzer, pe 7th November 2010, 09:30, a scris:

Astept sa vad, tu ai FL2 G-PON?

Dap

#97
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 739
  • Înscris: 05.09.2010
Eu faceam o presupunere. Cand UPC oferea 24Mbpe, RDS avea viteza de 3x mai mare. Prin procedeul logic numit extrapolare ar putea sa ofere direct pe FL2 300Mbps, doar e GPON duce 2048Mbps. Dar discutiile astea devin sterile.
Era interesant daca ofereau ca in Ungaria, asa imi mai justificam putin pretul.
Pentru moment ma multumesc cu factura si serviciile RDS. Ma multumesc si cu internetul lor mobil, daca pusca vreun nod tot am 100KB/s pentru un mail.

PS:Astept cu nerabdarea situatia financiara de la UPC, care sa includa reducerile de tarife din septembrie.

#98
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.362
  • Înscris: 15.04.2008

Vizualizare mesajV1erme, pe 7th November 2010, 10:08, a scris:

Eu faceam o presupunere. Cand UPC oferea 24Mbpe, RDS avea viteza de 3x mai mare. Prin procedeul logic numit extrapolare ar putea sa ofere direct pe FL2 300Mbps, doar e GPON duce 2048Mbps. Dar discutiile astea devin sterile.
Era interesant daca ofereau ca in Ungaria, asa imi mai justificam putin pretul.
Pentru moment ma multumesc cu factura si serviciile RDS. Ma multumesc si cu internetul lor mobil, daca pusca vreun nod tot am 100KB/s pentru un mail.

PS:Astept cu nerabdarea situatia financiara de la UPC, care sa includa reducerile de tarife din septembrie.
Situatia financiara nu va fi spectaculoasa. Reducand preturile, veniturile au scazut, insa veniturile  dinT4 2010 nu se vor putea raporta la T4-2009 sau T3-2010, pentru ca apare diferenta de pret. Pentru moment (2, maxim 3 trimestre) UPC nu va mai raporta pierderi, asta in situatia in care nu continua sa aibe -10000 de clienti/luna.
Partea pe care UPC nu a reusit s-o rezolve din 2005 pana in prezent este legata de numarul mic de clienti pe 2 si 3 servicii. UPC are pe 2-3play ~250.000 de clienti, pe cand concurenta, ma refer la RTC si RDS are cu mult peste un milion de clienti.

#99
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.459
  • Înscris: 24.05.2010
Cu introducerea internetului de 100 mbps s-ar putea relansa.... :habarnam:

PS.Culmea,vecinii pe care-i am si au UPC toti sunt cu 3 Play(tv+tel+internet)...sau este caz izolat?

Vizualizare mesajutopium, pe 7th November 2010, 02:00, a scris:

Singurul lucru pe care mi-l doresc de la UPC acum e sa mai introduca ceva canale HD ...
Si eu ....si netul de 100,dar pana atunci  :cheers:

Editat de feribalint, 07 noiembrie 2010 - 10:28.


#100
sartrems

sartrems

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 472
  • Înscris: 07.11.2010

Vizualizare mesajV1erme, pe 6th November 2010, 21:51, a scris:

Uite cu asa logica UPC va trece anul cu minus 100 de mii de clienti.
Nu inteleg de ce va ...grija pe voi de cati clienti are sau nu are UPC
Era o vorba despre unul care moare de gjija altuia...  :rolleyes:

UPC a scazut pe internet dar a CRESCUT pe TV Digitala si HD

Oricum RDS a pierdut o gramada de bani cu Liga I...sufera in tacere
RDS daca sunt tari in cioc ar trebui sa ofere 200 Mbps

Editat de sartrems, 07 noiembrie 2010 - 17:24.


#101
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

Vizualizare mesajsartrems, pe 7th November 2010, 17:19, a scris:

Nu inteleg de ce va ...grija pe voi de cati clienti are sau nu are UPC
Era o vorba despre unul care moare de gjija altuia...  :rolleyes:

UPC a scazut pe internet dar a CRESCUT pe TV Digitala si HD

Oricum RDS a pierdut o gramada de bani cu Liga I...sufera in tacere
RDS daca sunt tari in cioc ar trebui sa ofere 200 Mbps
neinteresant  :ban:

#102
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 739
  • Înscris: 05.09.2010

Vizualizare mesajFlorin64x, pe 7th November 2010, 17:31, a scris:

neinteresant  :ban:
[ http://thumbnails32.imagebam.com/10560/8ef144105592899.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.341
  • Înscris: 25.12.2006

Vizualizare mesajsartrems, pe 7th November 2010, 17:19, a scris:

Nu inteleg de ce va ...grija pe voi de cati clienti are sau nu are UPC

poate au baietii actiuni la firmele concurente...
macar si  o firmitura de 0.01 % ,dar  cum nu e asa..si posteaza in cel mai fericit caz doar de gigi contra..
Trist e  ca unii nu au ce face in viata...mai ales ca e frumos afara si au majoritatea pana in 20 de ani..

Vizualizare mesajsartrems, pe 7th November 2010, 17:19, a scris:

RDS daca sunt tari in cioc ar trebui sa ofere 200 Mbps

ptr asta trebuie sa amaneteze altceva..
nu prea mai au ce..si nici nu le mai da nimeni decat bani de salarii ptr angajati..
vezi cele   0.2 milioane de euro imprumutate..

Editat de lafayette, 07 noiembrie 2010 - 18:05.


#104
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.459
  • Înscris: 24.05.2010

Vizualizare mesajlafayette, pe 7th November 2010, 18:04, a scris:

vezi cele   200 milioane de euro imprumutate..


#105
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.341
  • Înscris: 25.12.2006

Vizualizare mesajV1erme, pe 7th November 2010, 10:08, a scris:

ar putea sa ofere direct pe FL2 300Mbps, doar e GPON duce 2048Mbps.

300mbps ,  :thumbdown:
trebuie ca si  clientul sa aiba o placa de retea gigabit, majoritatea trebuie sa o cumpere..si nu e profilul clientului RCS...( cum zicea un stimabil)
nu zic de partea tehnica, ptr care nu o sa tina un gpon 2048..
exista si 8 frecvente up si 8 down ptr un docsis care sa permita trafic superior

Editat de lafayette, 07 noiembrie 2010 - 18:12.


#106
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 739
  • Înscris: 05.09.2010

Vizualizare mesajlafayette, pe 7th November 2010, 18:09, a scris:

300mbps ,  :thumbdown:
trebuie ca si  clientul sa aiba o placa de retea gigabit, majoritatea trebuie sa o cumpere..si nu e profilul clientului RCS...( cum zicea un stimabil)
nu zic de partea tehnica, ptr care nu o sa tina un gpon 2048..
vezi ca docsis 3.0 cu 8 frecvente up si 8 down permite peste 400.. :thumbup:
sunt operatori care dau pana la 1gbps pe docsis3.0
Ce am scris eu mai sus in legatura cu 300Mbps era o o chestiune sterila!
nu placa de retea e problema. E un device care se vinde la ~10 euro cu TVA inclus. Dinasta am eu de vreun an jumate si e foarte buna. http://www.emag.ro/p...--pEN-9235TX-32  

Cei care si-au luat calculatoare in ultimul an-doi, in mod sigur au placi de retea gigabit. Nu conteaza.
Nu cred ca RDS va sta cu mainile in san. De lunea trecuta ofera si ei minute nelimitate in retelele nationale de tefonie fixa la pret de ~11 lei TVA inclus.
Pentru moment avem doar o declaratie de la UPC despre 100Mbps doar in cluj. Nu stim cat de real e. Poate maine se duce vreun client la UPC Cluj si i se spune ca mai trebuie sa astepte. De asemenea nu stim ce valori scoate in speedteste, nu stim cum se comporta de torenti, etc.

Editat de V1erme, 07 noiembrie 2010 - 18:22.


#107
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.459
  • Înscris: 24.05.2010

Vizualizare mesajV1erme, pe 7th November 2010, 18:19, a scris:

Pentru moment avem doar o declaratie de la UPC despre 100Mbps doar in cluj. Nu stim cat de real e. Poate maine se duce vreun client la UPC Cluj si i se spune ca mai trebuie sa astepte. De asemenea nu stim ce valori scoate in speedteste, nu stim cum se comporta de torenti, etc.
Imi place ca s-a lansat un nou serviciu la UPC si deja comentati cu nu e bun...ca nu stiu ce valori scoate,etc...etc.Care este de fapt problema?Ca o sa aiba si UPC internet de mare viteza?
Daca vitezele sunt 100/6mbps crede-ma acestea vor fi vitezele cu un plus/minus 10%.

#108
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007
in primul rand daca facem o medie a performantelor pc-urilor care sunt abonate la internet la diferiti operatori... o sa vedem ca inca nu se poate oferi mai mult de 100mb/s ... principala cauza ar fi placa de retea... si apoi viteza intregului sistem... hdd , ram , procesor..

Editat de Florin64x, 07 noiembrie 2010 - 18:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate