Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007
Sper ca aici isi are locul subiectul asta daca nu imi cer scuze.
Ce sa intamplat!! Acum vreo luna ii lovisem unei fete masina in parcare ma speriasem si fugisem. Orasul e mic (Cernavoda) asa ca am fost gasit repede. Am iesit am stat de vorba cu oamenii, acestia mi-au zis ca sunt gata sa uite faptu ca am fugit de la locul accidentului. Ma rog. M-au intrebat cum vreau sa o rezolvam, daca le dau bani sa si-o faca singuri sau mergem a doua zii la politie. Neavand bani am zis sa mergem la politie. Am mers a doua zii la politie, oamenii sau tinut de cuvant si au uitat de faza cu fugitul, De la politie am fost trimisi la firma de asigurari accidentul fiind usor. Am fost, s-a facut constatare peste cateva zile si am zis ca totul s-a terminat. Am primit in schimb un telefon de la persoana respectiva si mi-a zis ca firma de asigurari (ASTRA) nu vrea sa le plateasca balamalele de la usa ( ii infundasem portiera spate) si ca cei de la service le cer bani ca sa lea dea masina. In loc sa ma sune pe mine sau la firma de asigurari tatal fetei a platit factura respectiva si acuma vrea ca sa ii dau eu banii pe care i-a achitat. Si ma ameninta ca se duca la politie si ca da o declaratie cum ca am fugit atunci de la locul accidentului. Aici vroiam sa ajung. Pot sa mai patesc ceva dupa ce a trecut o luna de la accident si dupa ce el deja si-a reparat masina pe asigurarea mea???

#2
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
ma indoiesc ca in privinta parasirii locului accidentului se mai poate schimba ceva. dar din nefericire, omul are posibilitatea sa te dea in judecata pt banii aia. desi, la cat costa balamalele, ma indoiesc ca o va face :)

#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
au fost victime?
daca nu trebuia raportat in 24h.
n-ai nici o treaba cu fuga.

#4
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Exact. Cum a zis și maistoru, în cazul unui accident fără victime (cum e și cazul) incidentul trebuie raportat în maxim 24 ore, deci nu se pune vorba de fugă ci de lipsă de bun simț din partea ta. De curiozitate, cât au cerut aia la service?

Edited by cezarica, 14 September 2010 - 20:10.


#5
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

 cezarica, on 14th September 2010, 21:10, said:

Exact. Cum a zis și maistoru, în cazul unui accident fără victime (cum e și cazul) incidentul trebuie raportat în maxim 24 ore, deci nu se pune vorba de fugă ci de lipsă de bun simț din partea ta. De curiozitate, cât au cerut aia la service?

Avand in vedere ca la mine in oras furtu pe fata e ceva normal, pentru 2 balamale au cerut 2mil ROL.

 maistoru, on 14th September 2010, 20:12, said:

au fost victime?
daca nu trebuia raportat in 24h.
n-ai nici o treaba cu fuga.

N-au fost victime, de fapt nu era nimeni la ea in masina. Si am fost cu ei la politie a doua zii si nici macar nu ne-a primit la politie, ne-a trimis la firma de asigurari.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Normal ca a platit, crezi ca toti au cate 5-6 masini, sa le lase in service pana rezolva cu desteptii ca tine?
Scoate banu' si zi merci ca te-a lasat in pace, cu accident nedeclarat (daca nu ma insel, se suspenda permisul).

#7
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007
Ma rog toata incurcatura a avut loc din cauza patronului serviceu-ului. In dosaru de constatare scria ca trebuia inlocuita la masina lovita portiera si pragu, balamalele s-a aflat mai tarziu ca nu se pot lua de pe portiera veche si, ma rog asta nu conteaza. Toata treaba e ca cel de la service trebuia sa trimita un fax/mail la firma de asigurari si sa adauge la dosar inca o anexa cum ca si balamalele trebuiau schimbate. Da omu, ca sa ii iasa si lui ceva, ce a zis...... Si pagubitu in loc sa intrebe mai intai la asigurari ce sa faca a platit si acum vrea bani de la mine. Totul se putea rezolva fara toata zarva asta daca colabora nenea de la service care stai ce sa faca ca nu era prima oara da.....

 Alice, on 15th September 2010, 00:14, said:

Normal ca a platit, crezi ca toti au cate 5-6 masini, sa le lase in service pana rezolva cu desteptii ca tine?
Scoate banu' si zi merci ca te-a lasat in pace, cu accident nedeclarat (daca nu ma insel, se suspenda permisul).



Cum nedeclarat ca am fost cu oamenii la politie.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
In 24 de ore?

#9
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

 Alice, on 15th September 2010, 00:17, said:

In 24 de ore?

Pai s-a intamplat sa zicem azi la ora 22.00 si a doua zii la 8 dimineata eram la politie (dar atunci oamenii nu au pomenit de faptu ca am fugit). Singura chestie pe care vreau sa o aflu este daca acum mai poate ala sa faca ceva in legatura cu faptu ca am parasit locu accidentului.

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Zi e cu un singur i. Intotdeuana.

Daca asa s-a intamplat, atunci nu ai comis nicio ilegalitate. Dar moral este sa platesti balamalele.

#11
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

 Alice, on 15th September 2010, 00:23, said:

Zi e cu un singur i. Intotdeuana.

Daca asa s-a intamplat, atunci nu ai comis nicio ilegalitate. Dar moral este sa platesti balamalele.

Asta stiu. Ideea e ca eu sunt student, banii nu prea se lipesc de mine, si pur si simplu nu mi se pare corect sa platesc o asigurare si sa dau si bani pe langa cand lovesc pe cineva doar pentru ca oamenii nu stiu sa intrebe inainte sa faca ceva. Ma rog. E bine ca ma-ti lamurit cu treaba cu fugitul. Merci mult!!!

#12
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
48ore

plateste si tu o balama si gata. oricum si tu si tatal fetei sunteti friaieri. tu ca ai plecat de la locul faptei si ala ca plateste aiurea fara sa intrebe.

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Tatal fetei poate ramane cu paguba de 200 lei dar tu poti sa platesti mai mult de 200 de lei, fi sigur ca daca respectivul te da in judecata (prin absurd) tu vei plati nu numai balamalele dar si cheltuieli de judecata si poate si alt gen de pagube (morale sau ce-o fi ele).
Ia legatura cu firma unde ai RCA'ul si daca ei tot nu vor sa plateasca palteste tu ca nu sti niciodata cand iti vine citatia la cutia postala...

#14
gigicostica

gigicostica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007

 daniel21, on 15th September 2010, 10:29, said:

Tatal fetei poate ramane cu paguba de 200 lei dar tu poti sa platesti mai mult de 200 de lei, fi sigur ca daca respectivul te da in judecata (prin absurd) tu vei plati nu numai balamalele dar si cheltuieli de judecata si poate si alt gen de pagube (morale sau ce-o fi ele).
Ia legatura cu firma unde ai RCA'ul si daca ei tot nu vor sa plateasca palteste tu ca nu sti niciodata cand iti vine citatia la cutia postala...


O sa vad cum o sa o rezolv, e cam ciudata situatia si din cauza asta am cerut si sfaturi, merci pentru tot!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate