Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

upgrade: 2x1GB -> 4x1GB sau 2x2GB?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
the_big_noob2

the_big_noob2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.06.2010
Buna ziua, am un PC cu un C2Duo E6320 la 1.8Ghz OC @ 2.8Ghz si 2x1gb 800mhz 4-4-4-12 de memoriile astea.

Cum tot mai multe aplicatii manaca mult ram si rulez win7 mi-ar prinde bine niste ram in plus si am ocazia sa achizitionez la SH inca un set de 2x1gb identic cu al meu la 150 lei. Pare o afacere buna, dar am gasit pe net multe pareri ca 4x1gb strica OC-ul, desi erau numai pareri, nici un test concludent. Multi spun ca 2x2gb ar fi net superior la OC dar in magazin cele mai ieftine sunt si mai lente la 5-5-5-15 si sunt in jur de 4 milioane ceea ce e cam mult pt bugetul meu.

Voi ce ziceti?

Edited by the_big_noob2, 13 September 2010 - 08:18.


#2
ondroo

ondroo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.09.2009
eu zic sa mergi pe 2 x 2GB pusi in dual channel, daca placa de baza iti permite.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postthe_big_noob2, on 13th September 2010, 09:14, said:

...am ocazia sa achizitionez la SH inca un set de 2x1gb identic cu al meu la 150 lei. Pare o afacere buna...
Nu prea e o afacere buna, avand in vedere ca un modul de 2 GB costa 150-170 lei prin magazine.
Mai bine cumperi acum un ram de 2 GB, apoi vinzi kit-ul tau si-ti mai iei unul.

OC-ul nu se "strica" cu 4 rami, eu am tinut astfel o perioada si nu s-a intamplat nimic (cu Geil-urile la 2.15V)
Se incalzeste chipset-ul ceva mai mult, atata tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate