Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sony-Ericsson Xperia X8

- - - - -
  • Please log in to reply
1439 replies to this topic

#19
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
inca nu. urmeaza

#20
tavy_gl

tavy_gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2005

View Postmarius_ar, on 23rd October 2010, 20:20, said:

1. Inca nu poate fi upgradat, dar sunt promisiuni din partea SE ca anul acesta va lansa update-ul.
La celelalte o sa-ti raspund peste cateva zile cand o sa primesc telefonul.

ai primit telefonul? daca poti spune ceva despre el. ma intereseaza cum se vede ecranul afara

#21
paulica_polly

paulica_polly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.10.2007
daca e umbra se vede perfect, daca bate soarele in el nu se vede foarte bine, dar se intelege. fata de altele la care am auzit ca nu se vede nimic daca bate soarele in ele, la acesta pot spune ca se intelege foarte bine, dar nu e ca la umbra. in rest pot spune ca telul se misca foarte bine, nu are lag deloc, ecranul raspunde prompt. ce m-a dezamagit un pic e bateria. daca stai pe net cu wireless deschis( 2-3 ore), te joci la el si mai si vorbesti cat de cat trebuie incarcat in fiecare zi. dar se incarca foarte repede cam intr-o ora jumate - doua. IGO My Way merge perfect,in cateva secunde detecteaza gps. per total sunt multumit de alegerea facuta. avand in vedere ca pana la sfarsitul anului se va putea upgrada la android 2.1 asta cred ca e alegerea perfecta la un buget de aproximativ 800 lei. daca mai ai intrebari poti sa ma intrebi.

Edited by paulica_polly, 03 November 2010 - 21:28.


#22
tavy_gl

tavy_gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2005
multumesc pentru raspuns. eu oscilez intre un SE X8 si un Orange Boston (sunt pe Orange). ce ai putea sa-mi spui de lucrurile care nu-ti plac la el...
inca odata iti multumesc pentru timpul acordat
cu stima

#23
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Deocamdata am o singura nemultumire: spatiul pentru aplicatii a ajuns sa fie insuficient. Si problema aceasta nu poate fi rezolvata decat printr-un update la Android 2.2 (despre care nu se stie daca va fi sau nu va fi).

La soare nu am ajuns sa-l folosesc, dar a raspuns paulica_polly

Dupa o saptamana de folosire, inca sunt extrem de incantat de telefon.

Ce am instalat pe telefon:
Fancy Widget - pentru meteo,
ASTRO - file manager
Advanced Task Manager
Barcode Scanner - nu detecteaza coduri de bare de genul celor de pe produsele din magazine (lipsa autofocus camera)
Documents To Go; PDF Viewer - fisiere office si pdf
TuneIn Radio - radiouri online
Real Player - ceva mai bun decat player-ul incorporat
mVideoPlayer - fisiere video, inca nu l-am testat
Jocuri: robo defense; backgammon free, sniper, atitlt 3d labyrinth, solitaire, traffic jam,andwobble, si altele.

L-am si blocat de cateva ori: responsabile au fost aplicatiile Compass, GPSStatus, UnblockMe Free si TossIt. Am ramas cu ecran negru, o data a trebuit sa scot bateria sa isi revina.

PS. A schimbat ora automat :)

Edited by marius_ar, 04 November 2010 - 10:58.


#24
tavy_gl

tavy_gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2005
salut. asta ar fi primul meu telefon cu android si nu ma prea pricep (doar ce am mai citit) :)
in legatura cu spatiul ocupat de aplicatii - ele nu pot fi puse pe cardul de memorie sau aplicatiile ruleaza doar din memoria interna?
vad ca cei care si-au luat Orange Boston si-au pus tot felul de variante de android pe ele...pe SE nu se poate pune o varianta de android mai buna facuta de alte firme sau trebuie pus doar android facut de SE?
cu stima

#25
paulica_polly

paulica_polly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.10.2007
aplicatiile se instaleaza pe memoria telefonului. cred ca se poate pune android si de la alte firme dar nu cred ca e foarte recomandat. nu am auzit pe nimeni sa fi pus. intre ce le doua nush ce sa-ti recomand, pare mai bun orange boston ca hardware si ca software (pe hartie), dar sony ericsson e o firma de renume. ca minusuri ti-am spus ca bateria(dar la toate touchurile tine bateria destul de putin), alt minus ar fi camera foto care e destul de modesta(eu am avut inainte k800i si camera facea poze mai bune decat aceasta),dar i-am instalat eu o aplicatie fxcamera din market si parca le face mai bine.un alt minus ar mai fi ca se aude cam incet cand suna(dar nu foarte incet). m-am uitat azi in soare in el si se vede ok(si e un soare in pitesti de te orbeste).cam astea ar fi minusurile.eu am ales sony deoarece ultimele telefoane le-am avut tot sony si nu m-au dezamagit. am avut inainte un k800 si l-am folosit 3 ani jumate si am vorbit la el 1400 de ore si nu a avut nici o problema.

View Postmarius_ar, on 4th November 2010, 11:55, said:

Deocamdata am o singura nemultumire: spatiul pentru aplicatii a ajuns sa fie insuficient. Si problema aceasta nu poate fi rezolvata decat printr-un update la Android 2.2 (despre care nu se stie daca va fi sau nu va fi).

La soare nu am ajuns sa-l folosesc, dar a raspuns paulica_polly

Dupa o saptamana de folosire, inca sunt extrem de incantat de telefon.

Ce am instalat pe telefon:
Fancy Widget - pentru meteo,
ASTRO - file manager
Advanced Task Manager
Barcode Scanner - nu detecteaza coduri de bare de genul celor de pe produsele din magazine (lipsa autofocus camera)
Documents To Go; PDF Viewer - fisiere office si pdf
TuneIn Radio - radiouri online
Real Player - ceva mai bun decat player-ul incorporat
mVideoPlayer - fisiere video, inca nu l-am testat
Jocuri: robo defense; backgammon free, sniper, atitlt 3d labyrinth, solitaire, traffic jam,andwobble, si altele.

L-am si blocat de cateva ori: responsabile au fost aplicatiile Compass, GPSStatus, UnblockMe Free si TossIt. Am ramas cu ecran negru, o data a trebuit sa scot bateria sa isi revina.

PS. A schimbat ora automat :)


Ca aplicatii iti mai recomand
-mixzing media player - e un player de muzica la care ai si egalizator destul de bun si iti organizeaza melodiile dupa artisti
-RockPlayer - e un player de filme care citeste si subtitrari
-advanced task killer- e un task manager din care poti nchide aplicatii daca ramai fara ram
-android sistem info - iti da tot felul de informatii despre telefon(cata baterie mai ai, cata memorie etc. E un fel de everest pentru calculator)
-Raging Thunder 2 Lite- e un joc cu masini destul de interesant(se conduce din accelerotmetru)
-documents to go se gasesc pe net si varianta full in care poti sa si editezi.
-FxCamera- e o aplicatie pt camera in care poti sa alegi rezolutia pozelor si mai multe optiuni pe care aplicatia lui nu o are
-opera mini mi s-a parut mai bun decat browserul lui

#26
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Advanced task killer am vrut sa scriu, nu stiu de ce a ajuns manager :)
Nu vreau sa editez, doar sa vad fisiere office. intre timp am mai cautat si OfficeSuite Viewer mi se pare o alternativa mai buna pentru ce doresc.
Am instalat Raging Thunder, e ok.
mVideoPlayer stie si subtitrari, conform descrierii...
Restul programelor... in curand.

#27
CaptainZap

CaptainZap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 01.04.2007
Sunt extrem de interesat de acest model si as dori sa imi spuneti cam cat va tine in stand-by... desigur intr-o saptamana nu e suficient sa iti dai seama dar poate este cineva care-l are de 2-3. Va multumesc.

#28
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Nu e relevant, cred, nici dupa o luna de folosire... Cel mai mult m-a tinut 1 zi si jumatate, cel mai putin a fost azi vreo 5-6 ore. Dar in timpul asta a mers radioul vreo 4 ore (in casti), vreo 3 ore am jucat RoboDefense (asta e un joc pe care nu il mai termin decat in momentul in care nu mai am baterie), am facut cateva poze, instalat de pe market aprox 10 rss-reader-e pana am gasit unul sa imi placa.

PS. in soare e destul cat sa vezi cine te suna, sau sa faci poze. in nici un caz nu e de navigat pe net sau scris sms-uri.

#29
CaptainZap

CaptainZap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 01.04.2007
Sunt curios daca update-ul la 2.1 mareste stand-by-ul, dar am citit undeva ca se blocheaza automat dupa 30 sec de neutilizare ? De exemplu daca vorbesc cu cineva cateva minute si cand dau sa inchid, ecranul e blocat sau poti sa dai linistit end call?

#30
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Am putut sa inchid apelul fara sa fiu nevoit sa deblochez ecranul. Trebuie sa verific, eventual, daca e pus pe speaker nu tinut la ureche.

Un telefon cu durata mare de stand-by este Nokia 1800 (528 ore conform GSMArena) :).
Glumesc, si eu tot la stand-by m-am gandit pana sa il cumpar, dar cum sa tina mult, daca e folosit (adica butonat) 12 ore din 24? Sunt convins ca daca se dezactiveaza GPS-ul si traficul de date (wifi, gprs, 3g) si este folosit strict pentru apeluri ar tine poate si o saptamana bateria, dar in cazul asta e mai bun acest Nokia 1800.

#31
CaptainZap

CaptainZap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 01.04.2007
Eu ma gandeam mai mult asa la o utilizare medie cum aveam la fostul meu telefon nu prea destept (Lg GT505) care cu wifi cateva zeci de minute si ceva apeluri zilnic ma ducea 3 zile... totusi la inceput cand il butonam ma tinea cam o zi si ceva. :) Inca o intrebare pentru posesori, cat spatiu este disponibil pentru instalarea aplicatiilor pe telefon, ca am inteles ca doar versiunea 2.2 are posibilitatea de a instala pe card, bineinteles fara sa rootezi telefonul?

PS: Astept cu nerabdare sa mai fac rost de ultimii $ ca sa-l pot lua de la vodafone.(cel mai mic pret la liber > 189 Euroi)

Edited by CaptainZap, 07 November 2010 - 19:54.


#32
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Nu sunt sigur, dar cred ca vreo 160mb are disponibili pentru instalarea de aplicatii.

Am facut un test de viteza cu aplicatia speedtest: locatie Arad-gara, server Bucuresti, Digi.Mobil: 3.41Mbps download, 0.42Mbps upload.

#33
paulica_polly

paulica_polly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.10.2007
weekendul acesta l-am folosit decat pt vorbit, l-am incarcat vineri si acum mai am 30% baterie.memoria interena este de 211 MB.

#34
paulica_polly

paulica_polly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.10.2007
a instalat cineva swype pe xperia x8? eu l-am instalat, dar cand intru intr-un mesaj si incerc sa scriu cu swype im da "force close" si imi iese. stiti vreo versiune de swype acceptata de xperia x8? am incercat si cu slideIT dar in romaneste e dezastru.

#35
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
A aparut un update de AngryBirds pe Market si acum functioneaza si pe X8.

#36
CaptainZap

CaptainZap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 01.04.2007
Pana la urma a aflat careva cam cat tine in stand-by ? Apropo este vreun program cu care sa vedeti cat ram are X8-ul ? Mersi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate