Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sony-Ericsson Xperia X8

- - - - -
  • Please log in to reply
1439 replies to this topic

#1
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Specificatii Sony Ericsson XPERIA X8:
General: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 1900/2100 MHz, HSDPA
Form factor: Touchscreen bar
Dimensions: 99 x 54 x 15 mm, 104g weight
Display: 3" 16M-color TFT capacitive touchscreen with HVGA resolution; scratch-resistant surface
Platform: Android OS 1.6 with custom Sony Ericsson UI
CPU: 600Mhz processor
Memory: 128MB internal memory, microSD card slot, 2GB card included
Camera: 3-megapixel fixed-focus camera, geo-tagging, VGA@30fps video recording
Connectivity: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 with A2DP, standard microUSB port, GPS receiver with A-GPS, digital compass, 3.5mm audio jack
Misc: Timescape UI, Infinite button, accelerometer for screen auto rotate, FM radio with RDS, TrackID music recognition
Battery: 1200 mAh Li-Po battery
[ http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/sony-ericsson-xperia-x8/gal/new/gsmarena_003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Specificatii complete aici

Attached Files



#2
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Unboxing Sony Ericsson Xperia X8:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YuJg3yJjNUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un pret aproximativ ar fi 200 euro.

#3
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
A aparut la PC Garage si la evoMAG.
Pret: 1.031,14, respectiv 1.016,53 lei.
Pentru inceput este un pret OK. Ma astept sa scada pana la 700-800 lei in urmatoarele 2 luni.

Edited by marius_ar, 30 September 2010 - 09:31.


#4
tavy_gl

tavy_gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2005
salut. intentionez sa-mi cumpar si eu un X8 si as avea cateva intrebari pentru cei care deja il au:
1. cum poate fi upgradat androidul la 2.1?
2. pe el poate fi instalat iGo?
3. cat tine acumulatorul?
4. cum se vede ecranul afara la soare?
5. soneria se aude tare? - am probleme cu auzul :)

multumesc

#5
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Posttavy_gl, on 22nd October 2010, 09:11, said:

salut. intentionez sa-mi cumpar si eu un X8 si as avea cateva intrebari pentru cei care deja il au:
1. cum poate fi upgradat androidul la 2.1?
...
1. Inca nu poate fi upgradat, dar sunt promisiuni din partea SE ca anul acesta va lansa update-ul.
La celelalte o sa-ti raspund peste cateva zile cand o sa primesc telefonul.

#6
tavy_gl

tavy_gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2005
Multumesc pentru raspuns si astept in continuare detalii despre el.
Daca SE nu updateaza softul ramanem la 1.6 sau se poate updata cu vreo varianta de android facuta de alte firme asa cum am vazut ca se poate face la telefonul Orange Boston ?
Eu am de ales intre un SE X8 si un Orange Boston si daca despre Boston am gasit multe date si multe updatari neoficiale, despre SE X8 nu am gasit numic si sunt putin in ceata.
Multumesc de ajutor

#7
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
de pe http://blogs.sonyeri...n.com/products/

I’d also like to make clear that also X8 is Android 1.6 from launch and will get the planned Android 2.1 update later this year. Final timing is not fully set yet but I expect it to be a bit later than for the X10 family.

#8
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Incepand de ieri sunt si eu (mai precis consoarta) posesor de X8.
Avand in dotare si un samsung Galaxy S upgradat de vreo 2 sapt cu Froyo, x8-ul mi se pare copilas, dar trebuie inteles ca avand Android 1.6 pe el, mai am de asteptat.

Comparand cele 2 telefoane (desi nu s-ar cadea si totusi...) nu pot sa spun ca X8-ul se misca rau. La banii pe care i-am dat (135 euroi), necodat, luat la liber se misca binisor. Capitolul aplicatii este inca saracut, dar este logic avand in vedere ca discutam de 1.6.

Astept cu nerabdare un upgrade macar la 2.1 sa pot instala o serie de aplicatii pe care le am pe galaxy s.

Am cateva intrebari, poate un mai bun cunoscator citeste si stie:

1. Exista yahoo mail pt 1.6.? Eu n-am gasit.
2. Cum pot adauga ca widget accuweather (ca aplicatie l-am instalat dar il vreau widget pe ecran).
3. Exista un shortcut pt wireless ca sa nu intru de fiecare data in setari sa-i dau on / off?
4. Ce aplicatii suplimentare folositi pe x8?
5. Copilot live sau Igo pt android 1.6. exista?

#9
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005

View Postedbica2000, on 26th October 2010, 12:39, said:

Incepand de ieri sunt si eu (mai precis consoarta) posesor de X8.
Avand in dotare si un samsung Galaxy S upgradat de vreo 2 sapt cu Froyo, x8-ul mi se pare copilas, dar trebuie inteles ca avand Android 1.6 pe el, mai am de asteptat.

Comparand cele 2 telefoane (desi nu s-ar cadea si totusi...) nu pot sa spun ca X8-ul se misca rau. La banii pe care i-am dat (135 euroi), necodat, luat la liber se misca binisor. Capitolul aplicatii este inca saracut, dar este logic avand in vedere ca discutam de 1.6.

Astept cu nerabdare un upgrade macar la 2.1 sa pot instala o serie de aplicatii pe care le am pe galaxy s.

Am cateva intrebari, poate un mai bun cunoscator citeste si stie:

1. Exista yahoo mail pt 1.6.? Eu n-am gasit.

incearca cu setarile de aici http://forum.softped...howtopic=651166
nu stiu daca exista aplicatia

2. Cum pot adauga ca widget accuweather (ca aplicatie l-am instalat dar il vreau widget pe ecran).

butonul settings -> arrange widgets -> sus ai add widget


3. Exista un shortcut pt wireless ca sa nu intru de fiecare data in setari sa-i dau on / off?

exista un widget preinstalat pt asta


4. Ce aplicatii suplimentare folositi pe x8?


5. Copilot live sau Igo pt android 1.6. exista?

motonav folosit pe x10 ar trebui sa fie ok si pt x8. nu stiu sa iti spun exact


#10
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Pt igo vezi aici: https://android.navi...tal/downloadAPK
Aveti nevoie de un card original igo: "It can only be used in conjunction with an original SD card that contains the iGO My way content package."

Edited by marius_ar, 26 October 2010 - 14:08.


#11
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
mersi de link pt setari  yahoo...merge si nu merge :confuzzled:

La wi-fi am reusit sa gasesc widget-ul...deocamdata e doar pe ecran (poate odata cu update sa ma lase sa-l pun in bara de stare ca la SGS)

La Accuweather nu ma lasa sa-l adaug la widget...pur si simplu nu-l are la add widget.... :thumbdown:

N-am apucat sa verific motonav..mersi de idee..o sa caut

Am mai descoperit ca PC Companion (softul de legatura cu PC-ul) este pe telefon, la conectarea cu pc-ul m-a intrebat daca vreau sa-l instalez pe calc.

Totusi mai sunt cateva lucruri pe care nu le-am inteles pe deplin, cum ar fi faptul ca in gestiune aplicatii apar mai multe decat am eu pe ecran !..hmmm

#12
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
pentru prognoza meteo incearca "the weather channel". are si widget

la partea cu aplicatiile fa o paralela cu windowsul unde la fel ai tot felul de programe instalate care nu le vezi fizic. dar nu vreau sa intru in detalii pt ca nu le stiu, poate ne ajuta un programator :)

le: pe topicul despre android am gasit un link care poate fi util pt navigatie  http://telzone.ro/in...go-motonav.html

Edited by M0rtar0, 26 October 2010 - 21:02.


#13
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Am primit telefonul aseara! Deocamdata merge bine, am instalat iGO My Way 2009 (nu motonav care este pentru o rezolutie mai mare), gaseste semnalul gps extrem de rapid.
Dupa aproximativ 6 ore mai am 56% baterie, folosit destul de mult pe internet 3g, vorbit vreo 30 minute. Am sincronizat contactele si e-mail-urile cu Google, am descarcat ceva programe din market (astro, advanced task killer, accuweather).


PS: AngryBirds nu functioneaza pe X8, doar se aude sunetul, ecranul e negru.

#14
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Am incercat si eu angrybirds, adevarat nu merge pe X8. Chestie de sistem.
Am cautat un upgrade, chiar si neoficial la 2.1 macar, n-am gasit nimic nici macar pe xda....
Accuweather l-am instalat doar ca aplicatie, nu merge widget. Pt widget, conform sugestiilor de mai sus am weather channel, cel animat.

ATK inca nu l-am instalat; am instalat un fel de my files, pentru ca nu aveam preinstalat nimic de gen, in  care sa vad totusi ce am pe telefon.
O alta ciudatenie este playerul audio preinstalat. Extrem de subtire. A trebui sa instalez altul din market: RealPlayer.

De asemenea nu ma lasa sa schimb fonturile, probabil este la fel chestie de sistem. Poate odata cu upgrade-ul (atat de anuntat si asteptat).

#15
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Posttavy_gl, on 22nd October 2010, 09:11, said:

salut. intentionez sa-mi cumpar si eu un X8 si as avea cateva intrebari pentru cei care deja il au:
1. cum poate fi upgradat androidul la 2.1?
2. pe el poate fi instalat iGo?
3. cat tine acumulatorul?
4. cum se vede ecranul afara la soare?
5. soneria se aude tare? - am probleme cu auzul :)
multumesc
1. s-a raspuns deja
2. da
3 in prima zi de folosire m-a tinut ~12 ore utilizat intens, internet 3g, descarcari din market, convorbiri ~30min, navigat cu igo cat sa vad ca functioneaza ok, facut poze, filmat...
4. in curand o sa vad si asta
5. se aude tare...

Un soft bun de transfer fisiere prin bluetooth stiti (ceva extrem de simplu: send file/receive file)?

Edited by marius_ar, 29 October 2010 - 09:47.


#16
M0rtar0

M0rtar0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 05.06.2005
bluetooth file transfer :)

#17
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View PostM0rtar0, on 29th October 2010, 12:33, said:

bluetooth file transfer :)
nu merge sa fac schimb de fisiere cu alt telefon (non-android) sau cu pc-ul: zice ca am nevoie de root.

#18
paulica_polly

paulica_polly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.10.2007
Am auzit ca azi a aparut update la android 2.1 la xperia x10 si x10 mini. a aparut si pt x8?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate