Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cumparat apartament cu vicii ascunse

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010
Salut! Am cumparat anul asta un apartament si se pare ca are urmatoarele probleme:
- Cand ploua, imi ploua in casa. Fluviala de pe bloc e crapata in interior (de sus pana jos) si sunt inundat la fiecare ploaie mai serioasa. La fel si vecinii de pe coloana. Doi din ei nu sunt interesati de reparatii iar doi sunt (eu fiind unul din ultimii doi).
- Cand folosesc o baie, inund vecinii de jos. Scurgerile de la chiuveta si toaleta merg tot in fluviala.
- Scurgerea din pardoseaua unei bai nu functioneaza. Am vorbit cu un vecin si mi s-a spus ca pur si simplu nu functioneaza inca de la constructia blocului, ca ei au mai incercat dar nu se poate repara.

Am facut deja investitii destul de mari in apartament si nu vreau sa renunt la contract. Nu am nicio sansa sa vad o buna parte din bani, pentru ca munca a fost depusa de mine si de familia mea. In contract scria clar ca vanzatorul nu stie ca apartamentul ar avea vicii ascunse, dar vecinii mi-au spus foarte clar ca problemele astea sunt de cativa ani si vanzatorul a fost instiintat in legatura cu ele de foarte multe ori. L-am sunat pe vanzator, dar el neaga ca ar fi stiut vreodata ca sunt aceste probleme.

Ce puteti sa imi recomandati? Pot sa obtin vreo "compensatie" pentru ca vanzatorul a mintit in contract?

PS: Acum vad ca am gresit si aria... Nu ar trebui mutat threadul asta la DREPT CIVIL?

Edited by adrianpretescu, 08 September 2010 - 22:42.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Fara proces nu vad cum l-ai putea convinge sa te despagubeasca, ca el astfel ramane cu mintitul ca nu stia de vicii.
Nu sunt absolvent de drept si nu lucrez in domeniu.

#3
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010

View PostSorin84k, on 8th September 2010, 23:58, said:

Fara proces nu vad cum l-ai putea convinge sa te despagubeasca
Da, asta vroiam sa intreb: are rost sa ma complic cu un proces?

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
o regula elementara,cand cumperi un apartament, e sa bati la usa vecinului de jos si sa-l intrebi de eventualele probleme. umpli cada cu apa, scoti dopul si vezi cum si daca se goleste, fara sa refuleze,la fel cu chiuvetele, sifonul de pardoseala. cu pluviala e mai greu, dar precis stiau vecinii, daca intrebai.

#5
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
ca o mica corectura, se spune pluviala pentru ca este apa de ploaie nu fluviala

#6
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postadrianpretescu, on 8th September 2010, 23:14, said:

Da, asta vroiam sa intreb: are rost sa ma complic cu un proces?
Nu. Vei pierde bani, timp si nervi plus ca exista sansa sa pierzi.
Nu stii cine e respectivul (si aici ma refer la relatii, iar asa merg lucrurile in Ro din pacate) si nici pe ce bani sta.
Deci e mai ieftin sa faci ce reparatii poti.

#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postkorsar, on 9th September 2010, 00:19, said:

o regula elementara,cand cumperi un apartament, e sa bati la usa vecinului de jos si sa-l intrebi de eventualele probleme. umpli cada cu apa, scoti dopul si vezi cum si daca se goleste, fara sa refuleze,la fel cu chiuvetele, sifonul de pardoseala. cu pluviala e mai greu, dar precis stiau vecinii, daca intrebai.

La fel de bine trebuie sa te uiti si pe tavan sa vezi daca exista urme de inundatie. Daca e vopsit proaspat iti pui intrebari, pentru ca nimeni nu varuieste un apartament pus la vanzare.

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O incercare nu strica...

#9
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010

View Postreovel, on 9th September 2010, 00:33, said:

Nu stii cine e respectivul (si aici ma refer la relatii, iar asa merg lucrurile in Ro din pacate) si nici pe ce bani sta.
E un nimeni cu cateva zeci de mii de euro in buzunar (bani primiti de la mine pentru apartament, fara de care urma sa moara de foame).

View Poste_bulu, on 9th September 2010, 00:55, said:

O incercare nu strica...

Doi avocati mi-au spus ca sunt sanse mari de castig cateva mii de euro cu costuri initiale relativ mici (cheltuieli de judecata pe care ar urma sa le recuperez de la vanzator). Alti doi mi-au spus ca nu are rost sa ma complic, pentru ca voi castiga prea putin de la vanzator ca sa merite efortul. Doresc sa aud mai multe pareri inainte sa ajung la proces, ca sa stiu cam care sunt riscurile.

e_bulu ca sa iti raspund pe scurt: Mi-ar putea strica bani, timp si nervi pentru nimic.

#10
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postadrianpretescu, on 9th September 2010, 01:34, said:

e_bulu ca sa iti raspund pe scurt: Mi-ar putea strica bani, timp si nervi pentru nimic.

Da, dar ai putea avea mai mult decat ai acum.

#11
adrianpretescu

adrianpretescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2010

View Postcitronelle, on 9th September 2010, 01:49, said:

Da, dar ai putea avea mai mult decat ai acum.
Daca am sanse de castig sub 50% atunci mai bine imi vad de treaba, ca si-asa am multa. Nu se merita sa incep un proces nici daca am sanse sa castig doar 2-300 EUR, pentru ca timpul meu este destul de costisitor (nu doar pentru mine).

S-ar merita pretul si riscul? Chiar nu are nimeni experienta cu asa ceva?

#12
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Nu vreau sa te superi pe mine, dar la prima citire am crezut ca e un topic la mișto si am vrut sa il sterg si sa te ban-ez. Incearca sa intelegi termenii, astfel incat sa poti sa iti exprimi corect doleantele. Nici eu daca as fi avocat nu m-as putea abtine sa nu iti iau banii si sa iti zic ca ai sanse maaaari de castig daca ai veni la mine sa imi spui ca:
1. Fluviala are probleme. Sa inteleg ca locuiesti pe fundul unui fluviu? Acea fluviala de care vorbesti se numeste conducta de evacuare a apelor pluviale (de la ploaie)
2. Se numeste pardoseala si nu pardosea

Nu e vorba de cautat nod in papura, dar nicaieri in lume daca nu ceri corect nu poti pretinde sa ti se dea ceea ce ai cerut.

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postadrianpretescu, on 9th September 2010, 00:34, said:

e_bulu ca sa iti raspund pe scurt: Mi-ar putea strica bani, timp si nervi pentru nimic.
Asta depinde de fiecare om in parte. X nu s-ar complica pentru 5000E insa Y l-ar da in judecata si pentru 1500. Poti sa-i spui insa ca-i deschizi actiune.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io as zice ca merita un proces numai daca in urma lui iti iei banii inapoi, iar ala apartamentul.

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postabancor, on 14th September 2010, 15:40, said:

Io as zice ca merita un proces numai daca in urma lui iti iei banii inapoi, iar ala apartamentul.
Cu conditia sa fie vorba intr-adevar de vicii ascunse. Adica defecte ale bunului achizitionat care nu puteau fi cunoscute printr-o verificare atenta a imobilului. Cand a fost construit blocul? Cand ati incheiat contractul de vanzare-cumparare? Tranzactia s-a facut printr-o agentie imobiliara? Personal ai vazut locuinta? Ce impresie ti-a facut imobilul respectiv? Crapaturile sunt vizibile?
Te intreb nu de alatceva, dar procesul este intr-adevar lung, cosctisitor, necesita cheltuieli, expertize si se merita numai daca introduci o actiune cu sanse reale de castig.

PS Nu este vina nimanui ca ai cumparat un apartament vechi cu intentia refacerii sale/revanzarii, insa valoarea pe piata a scazut in mod semnificativ in ultimii doi ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate