Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#865
espn

espn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.12.2006

View PostArualL, on 15 aprilie 2015 - 09:17, said:

Parerea mea e  ca nu  poti  inlocui un storcator cu un food procesator...Eu am Magimix 3200XL, il folosesc mult la maruntit, folosesc accesoriile de razuit ptr salate, etc, dar ptr un suc bun nu mi-a fost util (pana la urma e un storcator centrifugal atasat bazei).  Smoothiemix nu am, nu stiu ce sa iti zic! Cu efortul financiar sunt de acord cu tine, e unul suplimentar si deloc de neglijat, dar despre dimensiunile unui storcator cu ax melcat, pot doar sa iti spun ca "m-am speriat" cat e de mic Hurom HH Elite - aveam aceiasi teama ca nu am unde sa il pun sa se incadreze intre diversele aparate ce le mai am prin bucatarie ( e cat un filtru de cafea mic). Cam tot la fel e si  Sana by Omega...Intre astea 2 am ales si  le-am comparat. Despre celelalte, iar nu stiu ce sa iti zic...

Sa inteleg ca ti-a fost livrat in configuratia din link?http://www.magimix.u...ompact-3200-XL/ ;daca da cum ai reusit sa il  folosesti pe post de storcator?fiindca fara accesoriile optionale(juice extractor si citrus pres) nu prea vad cum.

#866
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu stoarce prin masticare nu merita discutat.

#867
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

View Postespn, on 15 aprilie 2015 - 19:30, said:


Sa inteleg ca ti-a fost livrat in configuratia din link?http://www.magimix.u...ompact-3200-XL/ ;daca da cum ai reusit sa il  folosesti pe post de storcator?fiindca fara accesoriile optionale(juice extractor si citrus pres) nu prea vad cum.
Eu  l-am cumparat de la Metro, de la  la raionul profesionale.  Tu ai intrebat daca a venit in dotarea standard cu accesoriile si ti-am raspuns ca nu... Optionalele separat...

#868
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015
Aseara am primit storcatorul Sana 808 si suntem foarte incantati de la mic la mare si multumiti de el. Arata f bine, are o culoare extraordinar de frumoasa si vibranta, este mai silentios(comparand cu Kuvings) si ocupa spatiu putin. Am stors mere, ananas, portocale si morcovi(toate separat) iar sucul iese cu f putina pulpa, nu l-am strecurat deloc, nici macar pt.cel mic iar la textura este f fin. Sucul de portocale a iesit mult mai gustos si spre consistenta unui nectar in comparatie cu storcatorul de citrice, am avut curiozitatea de a cantari portocalele decojite 477 gr.din care au rezultat 325 ml.de suc. Nu cred ca are vreo relevanta pt.vreo comparatie, portocalele nemaifiind prea grozave in perioada aceasta a anului. Pulpa evacuata a iesit f.uscata, mai putin cea de la ananas de unde ar mai fi iesit max.2 pic.de suc iar de pulpa blocata intre sita si ax nici gand, doar in ax am gasit. Am uitat sa ii fac autocuratarea dar si asa spalarea lui a durat f putin, fara sa am de frecat la sita, doar am trecut cu periuta prin cateva locuri.
Cui isi doreste un storcator si are in optiune si varianta aceasta,ii recomand cu incredere Sana 808, noi suntem fericiti ca am facut aceasta alegere si convinsi ca am facut o investitie buna in el si in sanatatea noastra.

#869
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Sa-l folositi cu placere! :)
Poate pui si niste poze daca ai timp.

#870
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015
Multumim :) de indata ce termin reamenajerea bucatariei o sa postez si cateva poze cu el la treaba.

#871
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
@inciv1 felicitari pentru achizitie. Sa-l folositi cu placere ! Te rog sa revii cu detalii pe masura ce mai storci una alta Posted Image, sunt curios cum merge cu frunze si mai ales cu iarba de grau. Eu l-am testat cu tot felul de frunze, merge fara probleme, dar inca nu am ajuns sa-l testez cu iarba de grau, nu am procedat cum trebuie cu incoltitul si nu a iesit, si inca nu am gasit timp sa mai pun alta tura la incoltit. Un sfat pentru cei care stoarceti si portocale: incercati sa nu inlaturati coaja cu mana, in schimb o curatati cu un cutit (ca pe un cartof... vechi), sa ramana ceva si din acea parte alba care se afla intre coaja si miez, se pare ca ar fi foarte sanatoasa si aceea, si ar actiona ca un potentator pentru toate vitaminele si nutrientii din miez (eu cel putin asa am citit si asa procedez incepand de atunci)

Edited by 90177ro, 16 April 2015 - 20:50.


#872
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015

View Post90177ro, on 16 aprilie 2015 - 20:49, said:

@inciv1 felicitari pentru achizitie. Sa-l folositi cu placere !
Multumesc Posted Image ce coincidenta! Nici eu nu am avut succes cu prima tura de iarba de grau si de a doua nu am timp si nici alte frunze nu am incercat,si tot fiind la subiectul frunze vreau sa fac o paranteza pt.amatorii de spanac: trebuie sa fiti precauti deoarece in forma cruda contine acid oxalic care favorizeaza aparitia calculilor renali; sfatul nutritionistului a fost de a-l opari macar o data inainte de consum,dar nu cred ca se mai
poate folosi la suc astfel.
Aseara am mai facut suc de ananas folosind sita grosiera si a iesit f bun si asa si intr-o cantitate mai mare datorita pulpei(jum.de ananas maricel→450 ml.suc).
Cu sucul de portocale probabil ca pulpa aceea alba este secretul pt.care iese diferit la gust si mai fin fata de cel facut la storcatorul de citrice.

Edited by ggelu, 17 April 2015 - 07:55.


#873
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
prin comparatie cu hurom hh elite, cum ti se pare 808-ul?

#874
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015
Cred ca singurul lucru care atarna la tine in balanta in favoarea Hh-ului este optiunea aceea de reglare a pulpei,insa dupa ce am vazut mai multe clipuri pe Youtube cu Hh am vazut ca mai mult afecteaza cant.si cal.sucului acea optiune,pe pozitia de on iese mai putin suc iar pe pozitia off iese pulpa fara a fi stoarsa complet,deci pierde din cant.sucului(asta am inteles eu,daca nu ma insel). O sa incerc sa iti dau link-ul cu clipul(in ruseste) unde cu Hurom s-a stors cu ambele optiuni si vezi tu mai departe ce parere iti faci.
Eu de Sana 808 sunt f.multumita deocamdata,face mult suc si fara pulpa,nu am folosit deloc strecuratoarea si daca am vrut cu pulpa(la ananas,portocala)am folisit aseara sita grosiera si a fost f.ok. Eu am avut piticii mei cu Kuvingsul si s-a dovedit a fi o optiune proasta,dar pana nu m-am convins nu m-am lasat :)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x-3uQYHBLVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] vezi pana la final clipul(daca nu il stii deja)





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HYUgflqwUBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si pt.inca o parere asupra lui cieste si comentariile din josul paginii,unde si dl.Alex Stanciu are un schimb de pareri cu cei de la Rawnutrition parca.

#875
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
iti multumesc mult si te mai astept cu impresii despre 808 pe masura ce l folosesti. cu scuzele de rigoare, daca nu s prea indiscret, de unde l ai achizitionat si la ce pret?
multumesc
stima

#876
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015
Nu ai pt.ce. Nu e niciun secret, l-am cumparat de la Eujuicers.ro (2069lei,pretul variaza in functie de cursul euro) si nu cred ca il poti gasi in alta parte deoarece acesta este produs in colaborare cu ei de catre Omega, pe cutie apare brandul Omega,iar la specificatiile despre storcator scrie Sana, model:Euj 808.
Poti suna la ei sa vorbesti cu dl.respectiv caci are pareri obiective si corecte si fata de alte storcatoare,nu numai despre cele comercializate de dansul.



#877
Vlad_E30_E46

Vlad_E30_E46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.12.2012
multumesc mult... tot la ei ma uitam si  eu, am si  vb cu domnul respectiv, imi pare rau ca nu m am hotarat mai in iarna caci atunci fiind euro mai ok, era pretul lui 808 chiar la 1940ron... din pacate atunci eram departe de finalistele cautarilor mele:)....iar acum regret.... dar nu i timpul trecut oricum...
iti multumesc frumos din nou de informatii si te mai astept cu impresii despre aparat pe masura ce l folosesti.
stima

#878
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Vlad_E30_E46 vezi ca este si varianta mai ieftina = Hurom HE. Diferenta de pret este semnificativa.

Nu poti prepara smoothie dar poti achizitiona ulterior, daca nu ai deja, un blender ieftin.

#879
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010

View Postinciv1, on 16 aprilie 2015 - 08:56, said:

Aseara am primit storcatorul Sana 808 si suntem foarte incantati de la mic la mare si multumiti de el. Arata f bine, are o culoare extraordinar de frumoasa si vibranta, este mai silentios(comparand cu Kuvings) si ocupa spatiu putin. Am stors mere, ananas, portocale si morcovi(toate separat) iar sucul iese cu f putina pulpa, nu l-am strecurat deloc, nici macar pt.cel mic iar la textura este f fin. Sucul de portocale a iesit mult mai gustos si spre consistenta unui nectar in comparatie cu storcatorul de citrice, am avut curiozitatea de a cantari portocalele decojite 477 gr.din care au rezultat 325 ml.de suc. Nu cred ca are vreo relevanta pt.vreo comparatie, portocalele nemaifiind prea grozave in perioada aceasta a anului. Pulpa evacuata a iesit f.uscata, mai putin cea de la ananas de unde ar mai fi iesit max.2 pic.de suc iar de pulpa blocata intre sita si ax nici gand, doar in ax am gasit. Am uitat sa ii fac autocuratarea dar si asa spalarea lui a durat f putin, fara sa am de frecat la sita, doar am trecut cu periuta prin cateva locuri.
Cui isi doreste un storcator si are in optiune si varianta aceasta,ii recomand cu incredere Sana 808, noi suntem fericiti ca am facut aceasta alegere si convinsi ca am facut o investitie buna in el si in sanatatea noastra.

Sa va aduca multa sanatate si cat mai mult suc. Ma bucur ca postarea mea despre Sana 808 ti-a fost folositoare.
Apropo de grau, am de recoltat 2 tavite si jumatate, cred ca maine o sa facem primul suc de grau, o sa va tin la curent.

#880
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010
Am facut si suc din grau pe Sana 808. Se comporta foarte bine. Sucul a iesit foarte bun, cu o urma de spuma deasupra. La inceput se simtea o usoara trepidatie a vasului aparatului.Ce-i drept, cantitatea de grau a fost mica, doar 43 de grame de frunze recoltate, pe care le-am inmuiat in apa 10 minute. Asa a iesit circa 100 de grame de suc. A tras bine apa. Doar atat grau am avut crescut corespunzator, a fost plantat cam rar. Acum o sa stoarcem niste iarba de linte, Avem mai multa.

#881
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

View Postinciv1, on 17 aprilie 2015 - 10:37, said:

Cred ca singurul lucru care atarna la tine in balanta in favoarea Hh-ului este optiunea aceea de reglare a pulpei,insa dupa ce am vazut mai multe clipuri pe Youtube cu Hh am vazut ca mai mult afecteaza cant.si cal.sucului acea optiune,pe pozitia de on iese mai putin suc iar pe pozitia off iese pulpa fara a fi stoarsa complet,deci pierde din cant.sucului(asta am inteles eu,daca nu ma insel). O sa incerc sa iti dau link-ul cu clipul(in ruseste) unde cu Hurom s-a stors cu ambele optiuni si vezi tu mai departe ce parere iti faci.
Eu de Sana 808 sunt f.multumita deocamdata,face mult suc si fara pulpa,nu am folosit deloc strecuratoarea si daca am vrut cu pulpa(la ananas,portocala)am folisit aseara sita grosiera si a fost f.ok. Eu am avut piticii mei cu Kuvingsul si s-a dovedit a fi o optiune proasta,dar pana nu m-am convins nu m-am lasat Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x-3uQYHBLVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] vezi pana la final clipul(daca nu il stii deja)





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HYUgflqwUBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si pt.inca o parere asupra lui cieste si comentariile din josul paginii,unde si dl.Alex Stanciu are un schimb de pareri cu cei de la Rawnutrition parca.
Am vizionat/comparat si eu inainte de achizitie Sana 808 cu Hurom Elite (primul  imi place mai mult ca si design, mai "patratos" asa). Am ales Hurom doar datorita modalitatii de plata mai potrivita pentru mine (rate, fara dobanda ...). Despre cantitatea de suc, la care se face referire intr-unul din filmuletele de mai sus eu zic ca depinde mai mult de  textura fructului, decat de pozitia clapetei...Asta pot sa spun dupa 2 saptamani de utilizare, zilnica,Hurom  HH Elite cu diferite soiuri portocale, mandarine, etc. La fel si cantitatea de pulpa ce ramane pe ax: de ex la ananas, de 2 ori am nimerit fructe dupa care nu a ramas mai nimic, ieri am adunat putina pulpa.... Pana la momentul asta, parerea mea e ca aparatele, ca si performante sunt egale (cum altfel daca sunt aproape identice ca si componente/materiale/sistem). O arata si pretul de altfel, foarte apropiat, la fel normal sa fie asa fiind facute in aceaiasi fabrica, deci aceleasi  standarde !

PS: daca vrei sa storci apio, sa tai tijele mai scurte, ca si la iarba, merge mai usor si nu exista riscul sa se blocheze...

Edited by ArualL, 17 April 2015 - 22:41.


#882
inciv1

inciv1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.03.2015

View Postleomar, on 17 aprilie 2015 - 17:12, said:



Sa va aduca multa sanatate si cat mai mult suc. Ma bucur ca postarea mea despre Sana 808 ti-a fost folositoare.
Apropo de grau, am de recoltat 2 tavite si jumatate, cred ca maine o sa facem primul suc de grau, o sa va tin la curent.

Va multumim,asemenea!intr-adevar mi -au fost utile impresiile dvs.despre acest storcator si adunate cu ale mele sper sa fie de folos si altora,caci tare mult am mai stat pana am luat decizia.
Astept sa incerc si eu mai multe cu el,deocamdata insa suntem departe de casa si deja am simtit lipsa unui suc bun :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate