Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1675
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
eu, sincer,  nu văd, totuși, de ce să dăm atâția bani pe un storcător...(am mai zis asta și cu altă ocazie)

am acasă 2 storcătoare care fac cam aceeași treabă...
am stors la ele  și spanac, varză cu aproape aceleași rezultate...
unul a costat de vreo 3 ori mai mult decât celălalt...
am mai postat aici comparații între ele - sunt mici diferențele dintre ele...
deci sfatul meu ( este doar o părere personală, neavizată...) este să încerce omul cu un aparat mai ieftin întâi
un aparat recomandat, folosit de către colegii de pe forum...
și dacă nu este mulțumit ( nu văd de ce nu ar fi dacă colegii care îl recomandă sunt mulțumiți, dar se mai întâmplă , de, gusturile nu se discută...) poate să facă un upgrade cu următoare ocazie...
ca să nu mai zic și de faptul că nu îi pare rău după o căruță de bani...Posted Image ( melcatul ieftin pe care-l am a costat cam 270 ron )

stimă!

Edited by quarelin, 08 September 2016 - 06:27.


#1676
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCristi2016, on 04 septembrie 2016 - 03:06, said:

După lupte seculare care au durat aproape 30 de ani, mi-am cumpărat și eu Kuvings!  În sfârșit am făcut pasul spre civilizație. Deși detestam din principiu toată reclama și prețul exagerate cu care venea pe piață acest aparat. Nu spun prețul cu care am reușit să-l achiziționez, deoarece unii își cumpără șosete de banii ăștia. Dacă e ieftin, sunt și eu fițos, mi se pare normal! Așa că mi-am cumpărat cea mai tare marcă. Primele impresii sunt dezamăgitoare.... Da, stoarce pătrunjel, un fel de probă de foc pentru aparatele melcate. Alte storcătoare (la cele no name  mă refer) se blochează imediat la proba asta, deci mi-am zis că: uite, domne, ce înseamnă calitatea! DAR! Când am trecut la frunze de țelină, am avut un șoc. Mi-am dat seama câtă intuiție am avut în toți acești ani când refuzam sistematic să cumpăr Kuvings! Deci la frunzele fibroase de țelină s-a înfundat gura de evacuare în 3 secunde. Nu doar atât, dar s-a blocat și aparatul, s-a autodeconectat și nu mai învârtea melcul absolut deloc. Am dat revers și a reînceput să se învârtă. Dar de stors tot nu a stors, ci a rămas înfundat. Ba chiar mai mult: nu doar că n-a stors, dar a mai început și să defuleze sucul prin locuri nepermise, respectiv pe sub cuvă, spre motor. Să dai 2100 lei și să stai cu șervețelul după tine ca la bătrânii din azil care fac pe ei, parcă nu mi se pare deloc ultimul răcnet. Poate răcnet de durere! Iar când i-am sunat pe cei de la service să le spun că cei care mi-au vândut aparatul (Carrefour) mi l-au dat fără o garnitură de silicon de 10 lei, i-a durut fix în pix, m-au pus s-o cumpăr! Deci s-a lămurit și cu calitatea service-lui!!!

A! Și am mai uitat să adaug o bilă albă pentru Kuvings: se încinge sucul ca dracul, așa că ar trebui să fie denumit storcător la rece-dogoritor

Cum sa dai 2100 ron pe un storcator .....mai oameni buni voi sunteti normali? Un storcator mai mult de 500 ron nu merita.....Iar legat de firma...sa fim seriosi toate sunt la fel si fac acelasi lucru....(la astea melcate ma refer)....Le-am studiat in detaliu in magazin....toate sunt exact la fel si au exact aceleasi piese ca forma si material si functioneaza pe acelasi principiu.....Eu am luat plasa cu ala din Lidl.....gaseam in Autchan mai ieftin cu aproape 200 ron fata de cel din Lidl...(oricum Silvercrestul isi face treaba si sunt multumit.....ah....si are si garnitura aia de silicon)
Deci in concluzie a da o gramada de bani pe un aparat numai ca se numeste  X sau Y e ori prostie ori fudulie.....De fapt e inseamna ca-ti bati joc de munca ta.....

Edited by Clovis, 08 September 2016 - 07:25.


#1677
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
Am vândut Kuvings-ul și acum îmi iau Oursson. Să vedem ce e și de capul acestuia :)

#1678
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
nu știu ce poate K dar de oursson sunt mulțumit...
am dat vreo 750 ron parcă...
poate îl găsești în ofertă la altex...
am postat și câteva impresii despre el...

stimă!

LE :

văd că acum este 999 ron la altex...
dacă nu găsești mai ieftin în altă parte și nu te grăbești ...mai așteaptă căci la altex mereu am văzut că îl bagă la ofertă cam la 750 ron...

Edited by quarelin, 14 September 2016 - 08:14.


#1679
Kaltman81

Kaltman81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 09.03.2016
Sa inteleg ca storcatoarele astea sub 800 ron sunt bune de aruncat la gunoi ? Din ce am citit pe aici, ce sume vehiculeaza unii ca au dat pe ele, m-a luat ameteala.

#1680
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
orice storcător e bun de aruncat la gunoi, dar una e să dai 200 de lei și să-l arunci la gunoi după doi ani că a crăpat nu știu ce, și alta e să dai 2000 de lei, paguba e mai mare la alea scumpe și trebuiesc evitate

#1681
Kaltman81

Kaltman81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 09.03.2016
Ce parere aveti de urmatorul : http://www.altex.ro/...l-700w-alb-rosu ?

#1682
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
In banii aia gasesti cu presare la rece.

#1683
Kaltman81

Kaltman81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 09.03.2016

View PostMizu, on 16 septembrie 2016 - 09:55, said:

In banii aia gasesti cu presare la rece.

Care model ?

Am observat ca unul cu presare la rece e cam 800-1000 ron, deci de vreo 3 x mai scump.

in 300 ron ?

Edited by Kaltman81, 16 September 2016 - 10:42.


#1684
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.altex.ro/...-functie-revers
http://www.emag.ro/s...0/pd/DR38GMBBM/

Edited by Mizu, 16 September 2016 - 11:54.


#1685
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
kaltman,

dacă citești puțin mai sus ( post # 1675 ) vezi că am scris clar că și storcătorul de 275 ron face treabă bună ...( comparativ cu unul de cca. 800 ron )...
cel care dorește un storcător ...zic eu că va găsi aici sfaturi utile..( chiar  de la cei care dețin deja un anume model )
sunt destule modele de melcat care merită cumpărate - la un preț accesibil...
vezi mai sus ce a scris colegul Mizu ..( știe ce spune )

stimă!

Edited by quarelin, 16 September 2016 - 15:04.


#1686
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
Mi-am cumparat Oursson! Le schimb ca pe ciorapi :) Ca primă impresie am observat că atunci când storci morcovi, de exemplu, se adună foarte multă pulpă zdrobită la partea de sus a melcului, iar după ce termin de introdus toți morcovii mai trebuie să las să meargă în gol 1 minut ca să se ducă și resturile alea pe tub în jos. E un mic inconvenient, mai degrabă estetic. Dacă cineva vrea să vadă filmuleț să-mi spună, azi o să storc spanac, să vedem ce iese și sper să filmez

#1687
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Eu sunt multumit de el.
Am facut si suc de spanac cu el ... ( este o ... placere ... :) )
Filmulete sau poze poti sa postezi caci sunt utile orice fel de informatii ( pot ajuta pe cineva sa decida ce stocator cumpara...; asa cum si eu am postat cu ceva in urma, o mica comparatie intre oursson si myria, inclusiv cu poze...; post #1526, #1527...)

Stima!

Edited by quarelin, 17 September 2016 - 05:25.


#1688
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016
Faptul că stoarce spanac poate că nu e un lucru așa de important, deoarece sucul de spanac are un gust groaznic și nu multă lume s-ar grăbi să facă așa ceva în casă, dar e un exemplu bun ca să se înțeleagă de ce e preferabil un storcător cu melc, tocmai pentru că poți obține și așa ceva, pe când unul cu centrifugă nu va stoarce spanac în veci! Deci pentru anumite legume și fructe (zmeură etc) storcătorul centrifugal este inutilizabil... Mai jos aveți filmul și modul cum se comportă Ourssonul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VR58l0MRGeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cristi2016, 17 September 2016 - 18:50.


#1689
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Cele 50 kg. de rosii le-am dat la Huromul din dotare. A mers fara probleme si m-a scutit de multa munca.

#1690
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu rosiile le dau prin Lexen. Are storcatorul asta peste 10 ani si merge ca in prima zi.

#1691
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
cristi,

chestia cu spanacul era ... o glumă!
a fost prima și ... ultima dată ( zic eu ) când am pus gura pe așa ceva Posted Image
stimă!

#1692
Cristi2016

Cristi2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2016

View Postquarelin, on 18 septembrie 2016 - 06:45, said:

cristi,

chestia cu spanacul era ... o glumă!
a fost prima și ... ultima dată ( zic eu ) când am pus gura pe așa ceva Posted Image
stimă!
Când e vorba de sportul cu sucuri proaspăt stoarse, nu mai e loc și de preferințe de gust, căci, dacă ne-am ghida după acest criteriu în mod exclusiv, ne-am scuti de storcător și am cumpăra zilnic Fanta și Sprite, aceste băuturi având gustul cel mai bun. Ba mai mult: o doamnă îmi spunea deunăzi că ea nu poate consuma apă plată, pentru că nu are niciun gust și mi-o spunea cu superioritatea unei prințese care nu se atinge niciodată de pâine, pentru că ea mănâncă numai cozonac. Or se știe că apa plată e cea mai sănătoasă, deci se pare că există o relație invers proporțională între gust și aport benefic pentru organism. Ori gust, ori sănătate, iar indiferent de alegerea noastră facem un sacrificiu.

Edited by Cristi2016, 18 September 2016 - 12:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate