Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

gonirea cainilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 18:47, said:

2) Daca nu le faci nimic, nici ei nu iti fac nimic. Ii lasi in pace si te lasa si ei in pace.
Spune cinstit! De cand nu ai mai esit din casa si care e frecventa iesirilor?


ON TOPIC: Ai putea sa incerci cu untura (atentie untura nu slana), daia ramasa de prin garnite, dar va trebui sa nu mai iesi din casa vreo 2-3 zile, in plus nu stii cine va cadea victima nevinovata animalelor turbate!

#20
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View PostBogdan_ro93, on 7th September 2010, 18:52, said:

@caiusette94 fitar cani de ras, fix la asta o sa ma gandesc cand nu o sa pot dorm noaptea  din cauza lor.
Esti liber sa te gandesti la ce vrei tu. Si mai usor cu modul de exprimare, nu cred ca ne-am tras de sireturi.

View Postdan84, on 7th September 2010, 19:12, said:

Spune cinstit! De cand nu ai mai esit din casa si care e frecventa iesirilor?


ON TOPIC: Ai putea sa incerci cu untura (atentie untura nu slana), daia ramasa de prin garnite, dar va trebui sa nu mai iesi din casa vreo 2-3 zile, in plus nu stii cine va cadea victima nevinovata animalelor turbate!
Cinstit? De acum 10 minute. Frecventa iesirilor? Minim de 3 ori pe zi. Maxim n-as putea sa-ti spun. Si ce legatura are asta cu problema celui ce a deschis topicul, referitoare la zgomotul insuportabil produs de fiarele turbate din fata blocului sau?

Edited by caiusette94, 07 September 2010 - 18:40.


#21
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 18:47, said:

Draga vladc, un prim pas ar fi sa vorbesti personal cu vecinul tau, sa sisteze hranirea cainilor. Cu timpul vor disparea, isi vor cauta altundeva de mancare. Ai putea sa-i sugerezi sa le dea altundeva de mancare, de exemplu intr-un parc din apropiere.
Alta solutie ar fi sa-i gonesti chiar tu, sau un grup de persoane, pana nu isi vor mai face aparitia.
Incearca sa te axezi pe prima sugestie, dupa aceea mai scrie-ne pe aici.
daca nu ai citit tot topicul, hai sa-ti improspatez memoria: problema asta nu este a mea.
daca era problema mea, cainii aia se jucau acum cu norisorii.

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 18:47, said:

Il linistim, nu o linistim

comportamentul tau e unul tipic de femeie "iubitoare" de caini, fara nicio idee concreta de a scapa de bietele fiinte fara aparare.

#22
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
idee: hingherii, societate de colectat patrupede de pe strazi.
restul sunt manifestari de babuin coborat din copac. sau nu, stai, sa fiu in ton, comportamentul tipic de mascul cu idei concrete :lol: de a scapa de periculosii de caini care nu te lasa sa dormi noaptea.
astept propuneri de a dormi noaptea, vecinii de deasupra si de sub, precum si cei din lateral, si-o trag precum nebunii si ma deranjeaza zgomotul. rog seriozitate. recompensa grasa
:death:


View PostBogdan_ro93, on 7th September 2010, 18:52, said:

@caiusette94 fitar cani de ras, fix la asta o sa ma gandesc cand nu o sa pot dorm noaptea  din cauza lor.

Lectureaza ceva, garantat somn linistit. Recomand Abecedarul, daca savurezi cartile mai dificile.

Edited by rox, 07 September 2010 - 18:55.


#23
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postvladc, on 7th September 2010, 19:45, said:

1) daca nu ai citit tot topicul, hai sa-ti improspatez memoria: problema asta nu este a mea.
daca era problema mea, cainii aia se jucau acum cu norisorii.

2) comportamentul tau e unul tipic de femeie "iubitoare" de caini, fara nicio idee concreta de a scapa de bietele fiinte fara aparare.
1) Imi cer scuze si iti multumesc pentru improspatare. Oricum, la cati criminali au scris pe topicul asta, greu ii deosebesc.
2) Daca iubesc cainii, sunt considerat a avea comportament tipic femeiesc? Eu l-am sfatut pe intemeietorul topicului ce poate sa faca. Restul tine de el.

Daca as putea sa am si eu "grija" de voi, asa cum aveti grija de caini, de mult v-ati fi jucat popa prostul cu dracu.

#24
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 17:47, said:

1) Cine le ia apararea? Nici macar asa-zisele organizatii de protectia a animalelor nu ocrotesc cainii strazii la nivel maxim. Fara un pic de ajutor din partea celor cu suflet nu se pot descurca, din pacate.
2) Daca nu le faci nimic, nici ei nu iti fac nimic. Ii lasi in pace si te lasa si ei in pace.
Dar spune-mi te rog, siguranta copilului tau, sau chiar a ta, este pusa in pericol doar de catre caini? Masinile nu pot da peste tine? Nu poti fi ranit pe strada de catre un necunoscut? Nu poate sa-ti cada o caramida in cap de pe un bloc? Hai sa fim seriosi...
3) De multe ori as otravi oameni (si cred ca sunteti cu totii deacord cu mine)
4) Aici ai lovit punctul sensibil. E singurul punct la care ma inchin in fata ta.
5) Parca era vorba de zgomot, nu de mancare. Si niste resturi tot poti sa le dai.
6) Mila si suflet trebuie sa ai peste tot, chiar si in fata blocului.
Frate, inainte sa ajut animale imi ajut semenii.
Stiu caini vagabonzi care musca din senin.
Inainte sa dau frimituri la un caine as da o bucata de paine la un "OM".
N-am nimic cu animalele, dar prioritari imi sunt semenii.
Tu ai otravi oameni fiindca atat te ajuta.........
Eu intre un om si un caine , as salva omul.
Vorbim de caini aici , nu de trafic sau alte posibile pericole ce ne pandesc la tot pasul.
Ai mila de ei si iti ofera concerte noaptea sau nesiguranta cand ai iesit din bloc.

#25
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
Depinde de ce oameni vorbim. Daca vorbim de un membru de familie, prieten, coleg sau alte persoane apropiate, as alege, cu siguranta, omul.

Daca e vorba de cocalarul de bani gata sau de pitipoanca cu buze roz, tridimensionale, as salva cainele. Tot la lista asta se adauga betivanii, marea majoritate a politicienilor si... voi!

View Postkaloom, on 7th September 2010, 20:10, said:

1) Stiu caini vagabonzi care musca din senin.
2) Tu ai otravi oameni fiindca atat te ajuta.........
3) Ai mila de ei si iti ofera concerte noaptea sau nesiguranta cand ai iesit din bloc.
1) Ma indoiesc profund, dar fie cum spui tu. Pe acei caini, ignora-i si ai incheiat orice socoteala. Si stai linistit, ei nu te cunosc.
2) Huh?  :huh:
3) Nu mai invocati nesiguranta! Poate sa dea o masina peste tine sau sa-ti taie cineva gatul sau poti sa te impiedici pur si simplu pe strada si sa-ti rupi piciorul... Nu esti in siguranta NICAIERI. Sau doar in preajma cainilor te simti nesigur? Inseamna ca esti orb sau ca traiesti in evul mediu.
Nici mie nu-mi place sa ma trezesc noaptea si sa aud animalele latrand, mieunand etc. Dar gasesc o solutie, evident care nu implica otrava, prastia sau cutitul.

Edited by caiusette94, 07 September 2010 - 19:21.


#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postkaloom, on 7th September 2010, 20:10, said:

Frate, inainte sa ajut animale imi ajut semenii.
Stiu caini vagabonzi care musca din senin.
Inainte sa dau frimituri la un caine as da o bucata de paine la un "OM".
N-am nimic cu animalele, dar prioritari imi sunt semenii.
Tu ai otravi oameni fiindca atat te ajuta.........
Eu intre un om si un caine , as salva omul.
Vorbim de caini aici , nu de trafic sau alte posibile pericole ce ne pandesc la tot pasul.
Ai mila de ei si iti ofera concerte noaptea sau nesiguranta cand ai iesit din bloc.
Si eu.
Stiu boschetari care-nfig cutitu-n tine din senin.
Un caine nu poate sa isi procure singur, un OM da.
Eu n-am nimic cu nimeni, n-am o ordine a prioritatilor. Priorital e cel in nevoie, fie om sau animal.
Eu n-as otravi pe nimeni, si asa ar trebui sa gandeasca toti "semenii" aia de-i ridici in slavi tu.
Eu l-as salva pe ala care are nevoie mai intai.
Exact, vorbim de caini!!! Ma bucur ca mai realizeaza cineva stupidul situatiei....
Mnu, de fapt concertele ti le ofera si daca ai mila si daca nu, iar nesiguranta de cand ai iesit din bloc o ai din cauza unui cumul de factori, nu doar a lor.

Show's over.
:peacefingers:

Vrei sa scapi de ei? Singura solutie acceptabila e sa apelezi la cei care se ocupa cu asa ceva. Daca incerci sa ii gonesti vei fi muscat, daca ii otravesti poti sa faci puscarie.

Edited by rox, 07 September 2010 - 19:39.


#27
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
oare cand o sa intelegeti ca altfel nu se poate scapa de caini? ei trebuie eutanasiati.
daca vreti civilizatie, asta este solutia. daca va place sa stati in mizerie, sa carati in casa cacatul de caine in care calcati zilnic pe strada, continuati sa ganditi asa.

poate ca unii s-au saturat de toate astea si mai ales de voi "iubitorii de animale" - care nu stiti altceva decat sa faceti valuri si intotdeauna va pasa de viata unui caine decat de viata semenilor vostri. v-ati da si camasa de pe voi pentru un caine, dar pentru un copil/batran... nu faceti nimic. trist...

#28
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
@caiusette94 cati caini ai acasa? cati din acestia i-ai salvat de pe strada daca te dai asa mare aparator al lor? :boredlook:

#29
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010

View Postrox, on 7th September 2010, 19:53, said:

Lectureaza ceva, garantat somn linistit. Recomand Abecedarul, daca savurezi cartile mai dificile.
sa sti ca intentionat mam expirmat asa.

Edited by Bogdan_ro93, 07 September 2010 - 20:51.


#30
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View PostVolvo, on 7th September 2010, 21:18, said:

@caiusette94 cati caini ai acasa? cati din acestia i-ai salvat de pe strada daca te dai asa mare aparator al lor? :boredlook:
Unul am, luat de pe strada acum 5 ani, cand acesta avea 3-4 saptamani. Acuma are bine mersi 5 ani si se tolaneste pe patul meu, asta in timp ce eu ma chinui inutil sa-i apar semenii.

#31
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 22:02, said:

Unul am, luat de pe strada acum 5 ani, cand acesta avea 3-4 saptamani. Acuma are bine mersi 5 ani si se tolaneste pe patul meu, asta in timp ce eu ma chinui inutil sa-i apar semenii.
si nu poti sa-i iei acasa? serios. de ce trebuie sa ne afecteze pe noi faptul ca voi vreti sa-i aparati? aparati-i cat doriti, dar la voi acasa nu pe strada sa nu putem merge de ei.

#32
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008
Valabil pentru caiusette94 si rox...
Oricat v-ati zbate nu faceti nimic concret, nici macar sa priviti realitatea.
Dar haideti sa nu mai fiti paraleli cu ideea protectie si siguranta.
Un caine este un animal, care in nici un caz nu este pe cale de disparitie.
Mi se pare corect si uman sa protejezi mediul inconjurator si fauna, insa voi faceti o mare confuzie.
A ocroti un animal(un caine in cazul de fata) nu presupune alimentarea unei haite de caini maidanezi.
Nu vorbesc din filme, fiindca si mie imi place acest animal(cainele) ba chiar am avut unul pana cand si-a dat duhu' de batranete.
De unde iti scriu eu, aceasta chestie este foarte bine controlata...cainii fiind vaccinati,au stapan, ba chiar au un microcip implantat la nastere pentru a fi recunoscut.
La fel au si un carnet de identitate sau ceva asemanator.
Cainii nu umbla vagabonzi, apeland la mila oamenilor iar acel proprietar care nu are grija de cainele sau raspunde chiar si in fata legii.
Cainele este un animal si in cele mai multe cazuri se comporta ca atare.Deci eu as spune sa nu subestimati niciodata mintea animalului.
Intr-adevar este dureros sa ucizi sau sa recurgi la astfel de metode, dar cand un caine a vrut sa-l muste pe fiul meu de 1 an si cateva luni(da unul maidanez-marca Romania) am ajuns sa-mi dau seama ca este animal.
Poate nu-ti vine sa crezi , dar am vrut sa musc acel caine , iar daca il prindeam aveam grija sa se intample acel lucru.
Deci , ce e greu de inteles?
Ca sunt maidanezi?-----e usor de inteles.
Ca pot deveni periculosi in orice clipa?-----incercati.
Ca pot transmite virusi si microbi?----la fel incercati.
Cainele nu este arbore sa-l cresti in fata blocului;
Daca iti trebuie iti asumi o responsabilitate!
....si poate intelegeti si voi acest lucru, ca nu e greu deloc.

#33
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postdarkangelo, on 7th September 2010, 22:12, said:

si nu poti sa-i iei acasa? serios. de ce trebuie sa ne afecteze pe noi faptul ca voi vreti sa-i aparati? aparati-i cat doriti, dar la voi acasa nu pe strada sa nu putem merge de ei.
Saraca de tine, te impiedici de ei pe strada, ce sa-ti spun...

Si legat de intrebarea ta, stupida bineinteles, nu pot sa-i strang pe toti in casa, nu! Desi mi-as dori sa exista camine pentru animalele strazii, pot sa mai astept mult si bine.

#34
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Eu cred ca voi aveti probleme cu cititul.... EU (ca vorbesc in numele meu) n-am zis nicaieri ca "vai doamne caine-n susa caine-n jos". Am zis doar ca solutia NORMALA, CIVILIZATA, MORALA si LEGALA e sa apelezi la cei care se ocupa cu asa ceva, si ca argumentele " e periculos, musca, are boli, poate ma ataca, nu pot sa dorm din cauza lui, nu-mi place mutra lui cand ies din bloc si se uita la mine de sub o masina, ma incomodeaza cand ma plimb sa-l stiu in jur" nu sunt serioase, si ca daca pui in loc de "caine" "boschetar" raman la fel de valabile, deci fix frectie. Dreptate singur cu pusca-n mana nu poti sa-ti faci atata timp cat traiesti in societate nu in codru, si de aia exista cineva specializat care sa se ocupe de asta. Ca daca n-ar fi nu s-ar povesti.

View PostBogdan_ro93, on 7th September 2010, 21:48, said:

sa sti ca intentionat mam expirmat asa.
mama, ce suptil ai fost.... -_-

Edited by rox, 07 September 2010 - 22:23.


#35
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008
Si de nu vine "ala care se ocupa de caini" ce faci?
Continui sa plantezi maidanezi in jurul blocului.
Voi nu vedeti ca pe politicieni ii doare in fund de voi, iar de acei caini amarati...nici macar atat!!!

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postkaloom, on 7th September 2010, 23:27, said:

Si de nu vine "ala care se ocupa de caini" ce faci?
Continui sa plantezi maidanezi in jurul blocului.
Voi nu vedeti ca pe politicieni ii doare in fund de voi, iar de acei caini amarati...nici macar atat!!!

Si daca parcangiul boschetar care si-a facut de lucru in parcarea ta te deranjeaza zilnic si faci reclamatie si nu vine "ala care se ocupa de el" ce faci?
Insisti.... doar n-o sa scoti cutitu' sa-l rasucesti in el ca " nu a raspuns autoritatea la solicitare". Ce naiba, puneti niste intrebari....
E asa de greu de priceput ca nu traim in jungla? Si ca d-aia exista reguli si proceduri si alte rahaturi, ca sa le urmam? Ca daca ar fi fiecare de capul lui ne-am omori unii pe altii ca " mi s-a parut ca a clipit cutarescu nush' cum amenintator la adresa mea"....

Intrebarea era "Cum gonesc un caine?", raspunsul e "chemi hingherii/ecarisajul/o asociatie de protectie a maidanezilor sa-l ridice". Daca vrei sa-l gonesti fizic o sa ramai cu dintii lui in dosul tau, sau fara o mana, sau fara o ureche. Daca faci altceva e ilegal si ajungi la racoare, sa te linistesti. That simple.

LE: la politica ma abtin, ca mi se pare cretin sa ma gandesc ca din cauza lu' xulescu ( a se inlocui cu Geoana, Vadim, Basescu, Crin, whatever) am eu maidanezu-n curte. Si in caz ca vrei sa ajungem in "Basescu si ce naspa e, sa moara, el e de vina pt tot" iti reamintesc ca el a fost ala cu tarabele si maidanezii ;)

Edited by rox, 07 September 2010 - 22:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate