Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

gonirea cainilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008
Ai uitat titlul topicului....."gonirea cainilor".
Ce ma tot iei cu boschetarii.
Doar intrebam...
"Si de nu vine "ala care se ocupa de caini" ce faci?
Continui sa plantezi maidanezi in jurul blocului."
Trebuie sa-ti traduc?

LE:Apropo, am dat si solutia...am postat un mesaj anterior unde propuneam.
Sa vorbeasca cu acel vecin si sa le schimbe locatia cantinei.
Deci , sa-i hraneasca in alta parte.
Cred ca e cel mai bine pentru toti.

Edited by kaloom, 07 September 2010 - 22:49.


#38
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 23:17, said:

Saraca de tine, te impiedici de ei pe strada, ce sa-ti spun...

Si legat de intrebarea ta, stupida bineinteles, nu pot sa-i strang pe toti in casa, nu! Desi mi-as dori sa exista camine pentru animalele strazii, pot sa mai astept mult si bine.

nu, nu ma impiedic de ei pe strada. ma impiedic de creaturi lipsite de creier care au prea mult timp liber si au impresia ca daca salveaza javrele or sa se pise mir si-or sa se faca moaste. nu-mi amintesc sa fi vazut in vreo tara civilizata, d-aia de visati toti sa ajungem si noi ca ei, javre maidaneze libere pe strada. la astia n-or creste caini?
serviciile de ecarisaj nu ajuta prea tare la noi, din cauza ca mereu se gasesc sfinti care se duc sa-i salveze de acolo, sau fac galagie in timp ce oamenii aia se chinuie sa adune cainii. cooperativa munca-n zadar. pana n-o sa scapam de aparatorii cainilor, acesti zorro ai neamului cainesc, nu cred ca vom scapa de cainii de pe strada.
legat de intrebarea mea, inteligenta bineinteles, sigur ca poti sa-i strangi pe toti in casa. sau sa-ti donezi banii pentru camine pentru cainii strazii. eu prefer din banii mei sa se faca poduri, sosele...

#39
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010
am gasit solutia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jt5PFu_90U0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postdarkangelo, on 8th September 2010, 12:34, said:

nu, nu ma impiedic de ei pe strada. ma impiedic de creaturi lipsite de creier care au prea mult timp liber si au impresia ca daca salveaza javrele or sa se pise mir si-or sa se faca moaste. nu-mi amintesc sa fi vazut in vreo tara civilizata, d-aia de visati toti sa ajungem si noi ca ei, javre maidaneze libere pe strada. la astia n-or creste caini?
serviciile de ecarisaj nu ajuta prea tare la noi, din cauza ca mereu se gasesc sfinti care se duc sa-i salveze de acolo, sau fac galagie in timp ce oamenii aia se chinuie sa adune cainii. cooperativa munca-n zadar. pana n-o sa scapam de aparatorii cainilor, acesti zorro ai neamului cainesc, nu cred ca vom scapa de cainii de pe strada.
legat de intrebarea mea, inteligenta bineinteles, sigur ca poti sa-i strangi pe toti in casa. sau sa-ti donezi banii pentru camine pentru cainii strazii. eu prefer din banii mei sa se faca poduri, sosele...
+1

respect pentru un raspuns frumos si realist.

:coolspeak:

#41
Al3ks122

Al3ks122

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.07.2009
Hmm... daca sunt caini fricosi poti sa iesi la ei cu toporu ca fug ca dracul de tamaie  :lol: :lol:

#42
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postdarkangelo, on 8th September 2010, 12:34, said:

1) ma impiedic de creaturi lipsite de creier care au prea mult timp liber si au impresia ca daca salveaza javrele or sa se pise mir si-or sa se faca moaste.
2)...d-aia de visati toti sa ajungem si noi ca ei, javre maidaneze libere pe strada.
3) cooperativa munca-n zadar.
4) pana n-o sa scapam de aparatorii cainilor, acesti zorro ai neamului cainesc, nu cred ca vom scapa de cainii de pe strada.
5) legat de intrebarea mea, inteligenta bineinteles, sigur ca poti sa-i strangi pe toti in casa.
6) eu prefer din banii mei sa se faca poduri, sosele...
1) Mai usor, "smechero", limiteaza-ti vocabularul la cuvinte decente si cu bun simt. Asta daca ai auzit de asa ceva, bineinteles.
2) Vorbeste in numele tau.
3) Intr-adevar, asta daca nu ai cu cine coopera (ca si in cazul de fata).
4) Fii sigura ca nu o sa scapi de aparatorii neamului cainesc. Sau ce o sa faci, o sa-i otravesti si pe astia?
5) Serios...? Chiar crezi ca as putea adopta, sa zicem, 20-30 de caini, cati exista intr-un cartier? Ma faci sa rad... Dar voi ce care va aparati semenii, ati putea strange toti oamenii strazii la voi in casa si sa ii si ingrijiti corespunzator? (na, ca am pus si eu o intrebare la fel de inteligenta ca si a ta)
6) Si esti multumita de situatia drumurilor, soselelor, autostrazilor si a podurilor din Romania? (scuzati intrebarea inteligenta)

Nu sunt deacord cu uciderea in masa a animalelor, mai ales a celor care au avut "norocul" sa se nasca in orase mari, in care singurul lor scop este sa se ascunda de cei ce vor sa-i omoare in chinuri. Nu voi fi niciodata de acord!

View Postvladc, on 7th September 2010, 21:00, said:

...ei trebuie eutanasiati. daca vreti civilizatie, asta este solutia.
Asta cred ca a fost cea mai buna gluma care am auzit-o tot anul, jur! Asta numesti tu civilizatie? Sa omori fiinte vii, nevinovate? Asta e civilizatie? Sfinte Sisoe...

View Postkaloom, on 7th September 2010, 23:13, said:

Valabil pentru caiusette94 si rox...
1) Dar haideti sa nu mai fiti paraleli cu ideea protectie si siguranta.
2) Un caine este un animal, care in nici un caz nu este pe cale de disparitie.
3) A ocroti un animal(un caine in cazul de fata) nu presupune alimentarea unei haite de caini maidanezi.
4) De unde iti scriu eu, aceasta chestie este foarte bine controlata...cainii fiind vaccinati,au stapan, ba chiar au un microcip implantat la nastere pentru a fi recunoscut. La fel au si un carnet de identitate sau ceva asemanator.
5) Deci eu as spune sa nu subestimati niciodata mintea animalului.
6) Intr-adevar este dureros sa ucizi sau sa recurgi la astfel de metode, dar cand un caine a vrut sa-l muste pe fiul meu de 1 an si cateva luni(da unul maidanez-marca Romania) am ajuns sa-mi dau seama ca este animal.
7) Poate nu-ti vine sa crezi , dar am vrut sa musc acel caine , iar daca il prindeam aveam grija sa se intample acel lucru.
8) Ca pot deveni periculosi in orice clipa?
9) Ca pot transmite virusi si microbi?
1) Este clar. N-am sa mai discut despre protecie si siguranta, pentru ca nu am cu cine (cu exceptia lui rox) Am scris deja de vreo 3 ori, e clar ce ai inteles tu din chestia aia: nimic.
2) Nu este pe cale de disparitie, asa ca nu are nimic sa omoram vreo 10000-20000 de caini. Hai sa facem la fel si cu oamenii, ca nici ei nu sunt pe cale de disparitie.
3) Mnu, dar ce presupune? Sa-l otravesti?
4) Bine... Pe noi nu ne intereseaza de unde ne scrii tu, ne intereseaza unde traim noi, si anume imbatabila Romania!
5) Good point. Serios. Nu vreau sa exagerez, dar de multe ori mintea unui caine o depaseste pe cea umana (chiar si in cazul unora dintre voi)
6) Nu te cred daca imi spui ca plodul tau nu i-a facut nimic cainelul. Nu cred.
7) Ai vrut sa musti... Deci ar trebui sa mai zic ceva de protectie si siguranta? Lor cine le ofera asa ceva?
8) Omul nu poate deveni periculos in orice clipa? Chiar ai incredere in toti oamenii?
9) Halal "argument". Virusi si microbi ai chiar si pe tastatura, ai peste tot din astia, nu doar de la caini.

Edited by caiusette94, 08 September 2010 - 13:43.


#43
Al3ks122

Al3ks122

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.07.2009
Vad ca usor usor se dezvolta un razboi intre aparatorii animalelor si opusul lor.  :lol:

#44
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Cainii comunitari sunt de 2 feluri , nustiu de ce toata lumea ba ii baga pe toti in categoria celor cuminti , ba ii baga pe toti in categoria celor agresivi.
Am atatia ani de trait prin cartiere cu foarte multi caini incat am inteles destule despre comportamentul lor. Iata cateva elemente specifice.

1. Unde avem "haite" (adica turme de mai mult de 2 ... adica de la 3 in sus) e mai mare sansa ca , atunci cand treci pe alee , pe langa parcarea unde-si fac veacul , unul din ei sa latre (desi toti se uita spre tine). In momentul acela apare un comportament de imitatie , des intalnit la aceste patrupede , in care toti ceilalti incep sa latre spre "ceva-ul" acela .

2. Masculii ce isi apara un teritoriu mai putin circulat (alei laturalnice ale unor blocuri, parcari din spate) sunt mai predispusi la a te latra/musca decat alti caini care isi fac veacul in zone mai populate (cum ar fi statiile RATB sau strazile mai principale).

3. Luptele teritoriale au loc adesea intre aceste 'clanuri' ca sa le zic asa de caini , turme...familii sau ce or fi, dar cu preponderenta in timpul noptii , nustiu exact de ce , si da pot fi foarte zgomotosi mai ales cand il prind pe unu din ei si-l mananca sau nustiu ce ii fac de scoate un sunet din ala groaznic prelung ca un urlat.

4. In orice "haita" exista exemplare cumva cu functie de "conducere" dar si multe exemplare mai cuminti , care de unele singure nu te-ar latra.

5. Multe scari de blocuri au cate 1 sau 2 caini care nu sunt de obicei agresivi decat cu persoanele care nu apartin acelei comunitati de locatari (adica chiar daca treci prin fata scarii , fara sa schitezi ca intri , te lasa in pace , doar daca suni la interfon maraie si latra , dar nu musca am observat aceia de la blocuri , ci doar latra si se manifesta violent miscandu-se in lateral mereu , ca sa nu fie in fata ta)

6. Este imposibil sa folosesti bicicleta aproape pe orice bulevard , atentie , DE CARTIER (pentru ca stim ca in centru sunt mai putini caini), din cauza acestor grupari de caini ce au un fel de...hobby de a se lua dupa vehicule in miscare (nu toate , unele masini doar , si biciclete).

Cine doreste pot filma si postez video-uri cu agresivitatea cainilor salbatici dintre blocuri , agresivitate NEPROVOCATA!
ATENTIE: mai mult de 50% din ei prezinta o forma sau alta de agresivitate ,deci NU sunt asa cuminti asa cum sugera cineva pe aici, desi personal nu m-au muscat si nu am vazut sa fi muscat pe cineva (doar din ce am vazut la stiri)

PS: exemplele de mai sus se bazeaza pe experienta personala , si atentie NU NEG ca sunt si caini salbatici comunitari foarte cuminti.

Nu putem nega ca exista o problema , nu e bine nici pentru acesti caini ca sunt pe strazi , nu e bine nici pentru noi.

#45
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008
caiusette94 , consumi ceva substante?
Ce poate sa-i faca un copil de 1an si 4 luni unui maidanez?
O dai in Sf-uri!

#46
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postkaloom, on 8th September 2010, 16:52, said:

caiusette94 , consumi ceva substante?
Ce poate sa-i faca un copil de 1an si 4 luni unui maidanez?
O dai in Sf-uri!
are 16 ani, de unde sa stie ce fac copiii?

#47
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postkaloom, on 8th September 2010, 16:52, said:

caiusette94 , consumi ceva substante?
Ce poate sa-i faca un copil de 1an si 4 luni unui maidanez?
Nu, nu consum substante, nu.
Ce poate sa-i faca? Sa se duce spre el cu mainile ridicate si fara sa vrea sa-l loveasca. Sau sa-l calce, din nou neintentionat, pe picior. Asta ar putea sa-i faca.

#48
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008
Un copil care n-a mai vazut in viata lui un caine, iti spun eu ce face:
Ramane mirat , pe loc , si se uita la cel care il insoteste si la acel animal necunoscuut de el(inca).
Ce dreq, ce varsta ai caiusette94?
Daca ai 16 ani(cum de fapt banuiesc), vezi ca ai lucruri mai importante de facut decat sa raspunzi aberatii pe forum.

#49
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 17:23, said:

Cum puteti vorbi despre otravirea unor biete fiinte fara aparare?  :o
Nu stii sa citesti?Sunt 20 de caini agresivi.


View Postcaiusette94, on 7th September 2010, 20:21, said:

1) Ma indoiesc profund, dar fie cum spui tu. Pe acei caini, ignora-i si ai incheiat orice socoteala. Si stai linistit, ei nu te cunosc.
Cum dracu' sa-i ignori?Tu ne sfatuiesti ca dupa ce ne musca o potaie turbata sa ne continuam linistiti drumul ignorandu-l.

View Postcaiusette94, on 8th September 2010, 14:56, said:

1)Asta cred ca a fost cea mai buna gluma care am auzit-o tot anul, jur! Asta numesti tu civilizatie? Sa omori fiinte vii, nevinovate? Asta e civilizatie?



2) Nu este pe cale de disparitie, asa ca nu are nimic sa omoram vreo 10000-20000 de caini.

3) Nu vreau sa exagerez, dar de multe ori mintea unui caine o depaseste pe cea umana
1)In SUA cainii sunt eutanasiati.Eu propun sa-i omoram prin injectii cu ser letal(deci va fi o moarte rapida fara chinuri)
2)Daca omoram 10000-20000 pe zi vom rezolva problema foarte repede.
3)Asta e clar cazul tau.

#50
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postkaloom, on 8th September 2010, 19:12, said:

Ce dreq, ce varsta ai caiusette94?
Daca ai 16 ani(cum de fapt banuiesc), vezi ca ai lucruri mai importante de facut decat sa raspunzi aberatii pe forum.
16 am, ai intuit bine.
Este parerea ta ca raspunsurile mele sunt "aberatii". Cu siguranta si alti impartasesc aceasi parere ca si tine. Dar nu cred ca esti tu in masura sa ma judeci si sa imi spui ce sa fac (la 16 ani).
Singurul lucru cu care sunt de acord cu tine, este schimbarea locului cantinei. Acolo sunt si eu de acord (culmea) cu tine.

View Postolandezul_zburator, on 8th September 2010, 20:00, said:

1) Nu stii sa citesti?Sunt 20 de caini agresivi.
2) Cum dracu' sa-i ignori?Tu ne sfatuiesti ca dupa ce ne musca o potaie turbata sa ne continuam linistiti drumul ignorandu-l.
3) In SUA cainii sunt eutanasiati.Eu propun sa-i omoram prin injectii cu ser letal(deci va fi o moarte rapida fara chinuri)
4) Asta e clar cazul tau.
1) Stiu sa citesc, multumesc pentru intrebare. Tu crezi ca tot ce zboara se mananca? De unde stii tu ca sunt fix 20 de caini? Ai fost personal sa vizitezi locul?
2) Sfatul meu este sa-i ignorati. Daca faci lucrul asta, sigur nu ai nicio treaba cu el.
3) Muta-te in SUA, atunci. Noi suntem in Romania.
4) Multumesc pentru apreciere, esti un scump. Incearca totusi pe viitor sa ataci idea, nu persoana. Eu nu cred ca te-am jignit in niciun fel, asa ca am pretentia ca nici tu sa nu o faci.

View Postdarkangelo, on 8th September 2010, 17:23, said:

are 16 ani, de unde sa stie ce fac copiii?
Poftim? Fi mai explicita. Incearca. N-o sa doara.

Edited by caiusette94, 08 September 2010 - 20:07.


#51
kaloom

kaloom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 25.11.2008

View Postcaiusette94, on 8th September 2010, 20:08, said:

16 am, ai intuit bine.
Trebuia sa-mi dau seama de la inceput.
Copilarie usoara iti doresc.

Edited by kaloom, 08 September 2010 - 21:33.


#52
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Dupa cum vorbeste nui de partea barbatilor daca ma intelegeti :naughty:

#53
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009

View Postkaloom, on 8th September 2010, 22:33, said:

Copilarie usoara iti doresc.
Multumesc. Si eu iti doresc o viata usoara. Ah, scuze, am uitat. Nu ai asa ceva.

View Postnikeone, on 8th September 2010, 22:42, said:

Dupa cum vorbeste nui de partea barbatilor daca ma intelegeti :naughty:
Ai dreptate. Sunt de partea mea. Si de partea scrierii gramaticale corecte.  :peacefingers:

Edited by caiusette94, 08 September 2010 - 21:45.


#54
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
@caiusette94:Mergi la o plimbare pe bicicleta; de preferat lunga si cu multi caini prin preajma. Daca nu te pune pe ganduri vis-a-vis de corectitudinea indicatiilor tale gen "ignora" ai o problema. Dpmdv una serioasa.

Alta, ia-ti potaia si plimb-o pe teren nou cu "proprietari". Ghici ce, o sa fi foarte bine primit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate