Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Rhodos

- - - - -
  • Please log in to reply
1191 replies to this topic

#1171
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

 kerkyra, on 15 iunie 2022 - 07:16, said:

La o cautare cu google, am gasit asta
https://www.rhodestr...guide.gr/buses/
De aici reiese ca ar fi bus la Prasonissi.

Multumesc mult Posted Image  nu am dat de siteul asta.

Cred ca e statie si din Faliraki, unde sunt cazata, daca merge din Rodos Town inspre Faliraki, Lindos...

Imi pare rau ca nu conduc, dar asta e situatia, make the best of what you have. intr-o zi sper sa conduc spre tara mea de suflet , cu pletele-n vant. inca sper.

#1172
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.03.2006
Iti urez sa reusesti!
Si fa tot posibilul sa ajungi la Prasonissi, este ceva deosebit.

#1173
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

 kerkyra, on 15 iunie 2022 - 11:59, said:

Iti urez sa reusesti!
Si fa tot posibilul sa ajungi la Prasonissi, este ceva deosebit.

Multumesc Posted Image  fac tot posibilul.

#1174
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 Dodo03, on 15 iunie 2022 - 08:13, said:

Asa ne-am gandit si noi, dar parca in Simy am merge Posted Image

Excursia in Symi este foarte ok, noua ne-a placut.
Marmaris-ul trebuie facut intr-un sejur separat. Adevarat, vremurile sunt asa cum sunt...your call.
Am stat in zona Lindos si cu masina inchiriata am batut insula in toate partile, fara sa "alergam".
O insula foarte frumoasa!

Vezi ce a mai filmat si Robert Polasek prin Rodos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Srpepa5nvI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Excursia spre Symi este exact asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EsVYR_JE-uY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by metalactual, 18 June 2022 - 16:26.


#1175
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Am dat si noi o tura in Rodos, a fost ptr prima oara. Rezervare cu TUI si zburat cu un charter polonez contractat de ei. Recomand cu caldura hotelul la care am stat. Noi am luat doar MD dar se putea lua orice configuratie, inclusiv la fata locului pretul era f ok daca voiai cina (25e/pers). Chiar lucrau si vreo 4-5 romance :)
Am fost cazati in Kalathos f aproape de Lindos, masina inchiriata cu vreo luna inainte, a fost o vacanta decisa din scurt.
Ne-a placut in Rodos probabil si prin prisma faptului ca fiind spre final de sezon totul era liber si linistit.
Preturile parca mai mari decat in destinatiile mainstream, majoritatea clientilor sunt vestici.
Ca peisaje mi s-a parut ca ma aflu in Canare poate prin prisma lipsei vegetatiei insa ne-am simtit bine.
A fost o vacanta mai pe slow si prin urmare nu ne-am agitat mult cu vizitatul. Am fost in plajele vestite din zona Lindos, vizitat Rhodos Town cu Muzeul de arheologie si Palatul marelui Maestru.
Nu am mers in Symi si nici in Prasonissi. Deloc pe coasta vestica, asta e am fost lenesi.
Nasol ca in perioada asta si zilele sunt semnificativ mai scurte, practic la 18:30 cam disparea soarele.
Daca as mai reveni in Rhodos as face-o tot la extreme de sezon ptr in toiul verii caldura este mult prea puternica.
Dupa vacanta din iunie in Sardinia am concluzionat ca ne place mai mult ce si cum gatesc grecii Posted Image

Attached Files


Edited by atupi, 25 September 2022 - 23:02.


#1176
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Hello! Ca recomandari de zone de cazare pentru prima vizita in Rhodos, ar  fi doar partea de nord - est? Cam asa imi reiese la o prima cautare mai amanuntita.
Target-ul ar fi plajele cu ape cat mai albastre, snorkeling...

Edited by ValentinVali, 20 February 2023 - 19:23.


#1177
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostValentinVali, on 20 februarie 2023 - 19:23, said:

Hello! Ca recomandari de zone de cazare pentru prima vizita in Rhodos, ar  fi doar partea de nord - est?.
Rodos Town, Faliraki, Lindos

Edited by judas, 21 February 2023 - 07:37.


#1178
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
@ValentinVali Exact cum a spus Judas, aceea e zona cu cele mai multe hoteluri. Noi am stat in Kalathos chiar langa Lindos si ne-a placut tare mult. Zona aceea mai nordica Rodos Town - Faliraki e cea mai aglomerata turstic, full de restaurante, hoteluri si la fel si plajele f aglomerate. Depinde ce va place si voua. Neaparat sa va inchiriati masina si recomand sa o faceti din timp daca o luati ptr mai multe zile. Am inteles ca exista si transport in comun rezonabil dar nu am incercat.

#1179
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Merci! Eu caut o viluta pt 6 insi, nu ma incanta hotelurile si niciodat anu am stat in Grecia la hotel, doar in orasele europene.  Vad ca se gasesc pe la 170-200E/zi cea ce e ok in doua familii.
Gasisem pe coasta vestica preturi mai ok si am citit ca e vant insa ma gandeam ca insula e subtire in nord vest si poate fi traversata rapid (25 min in Ialissou / Paradisi ) astfel incat sa te poti caza in vest ca sa vizitezi de fapt estul. Credeti ca e odecizie buna sau mereu voi merge mult pana la plajele mai frumoase (aka albastre, snorkel)?

#1180
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Care mai e situația în Rhodos cu incendiile de vegetație? Din câte îmi dau seama, doar centrul insulei este afectat.

#1181
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Zona centrala dar ajunge pana la Lindos. Deocamdata e destul de serioasa treaba. Unii operatori vestici au oprit zborurile ptr cateva zile (TUI, JET2).
Citeam ca si in zonele neafectate de foc e deranj ptr ca ceilalti au fugit acolo, in plus sunt pene de curent create artificial de greci din cauza de focul afteaza si o linie de inalta tensiune.

Edited by atupi, 24 July 2023 - 08:59.


#1182
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Am mai scris finut niste chestii, anumite persoane prefera politica strutului si cenzureaza. Asta este doar incalzirea...

"Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism (ANAT) anunţă că asigură continuitatea vacanţelor pentru turiştii afectaţi de incendiile din Rhodos. Aproximativ 15% din suprafaţa insulei Rhodos, partea de sud, a fost afectată de incendii. Turiştii sunt relocaţi în zonele de nord ale insulei, arată ANAT."

#1183
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Pai incearca sa nu stopeze zborurile ca le-ar produce lor pierderi. Atata timp cat grecii nu inchid aeroportul si hotelurile spun ca primesc oamenii ei sunt acoperiti si cine zice ca nu vrea sa mearga pierde banii pe rezervare.

#1184
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fizic nu are cum să ajungă până în Rhodos, reședința insulei... Sunt pasionat de Geografie, chiar am terminat-o și am diplomă și știu diverse alte chestii.

Mă mai uit și pe webcams din oraș și cerul e albastru.

#1185
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Ai perfecta dreptate Vlad insa se cam duce naiba vibe-ul de vacanta, anxiozitatea creste, aduc oameni din zonele afectate catre cele neafectate, mai sunt si ceva intreruperi de curent. Nu e placut, nu-ti prea tihneste.

#1186
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi se duce soră-mea cu prietenul ei, săptămâna asta... Va fi ok, zic eu. Zona afectată e pe la vreo 50 km de Rhodos.

Edited by Vlad_22, 24 July 2023 - 18:57.


#1187
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
cine poate sa fie mai zmecher ca românul   ?  

https://www.gandul.r...a-fuga-20021298


Quote

ROMÂNII nu renunță să plece pe insula Rhodos devastată de incendii: „Dacă a fost luat biletul, nu mai dăm înapoi”. Britanicii stau la coadă să fugă

Edited by mccrya, 25 July 2023 - 10:24.


#1188
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Asta dovedeste ca romanii sunt mai ,,destepti" decat grecii. Aia solicita in ajutor pompierii din diferite tari in loc sa vorbeasca cu agentiile romanesti de turism care le ,,garanteaza" turistilor romani ca vor avea o vacanta excelenta in Rodos. Eu propun autoritatilor grecesti sa i-a legatura cu agentiile romanesti care se pare ca au legaturi intime cu focul si vantul din Rodos, sa afle unde, cat si cum o sa devasteze focul aceea insula si sa actioneze in consecinta. Eu le urez celor care se duc acum in Rodos sa se ,,distreze" de toti banii si sa aiba parte de senzatii unice! Mi-a placut stirea de ieri de la ProTV ca cei care au ajuns ieri in Rodos au fost dusi direct intr-o sala de sport si au dormit pe jos pe cate o saltea, prostia se plateste intotdeauna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate