Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

de ce mi se inegresc bijuteriile din argint

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010
mi se inegresc bijuteriile din argint. am purtat multi ani bijuterii din argint dar pana anul asta nu am avut probleme de acest gen. stie cineva de ce se inegreste argintul in timp ce il porti? multumesc!

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Si lantul meu se inegreste (tot din argint) . Cred ca e de la transpiratie . Spala-le cu pasta de dinti (la mine merge , se fac ca noi).

#3
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010
Argintul la temperatura camerei nu este atacat de oxigen sau de aerul uscat sau umed. Oxigenul  ataca insa argintul la cald cu formare de oxid de argint, arginutl se inegreste din cauza caluri tele corporale.

#4
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 cojeale, on 5th September 2010, 20:08, said:

mi se inegresc bijuteriile din argint. am purtat multi ani bijuterii din argint dar pana anul asta nu am avut probleme de acest gen. stie cineva de ce se inegreste argintul in timp ce il porti? multumesc!

Si ce legatuura are asta cu medicina? :rolleyes:

#5
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
cojeale spune ca de anul acesta a inceput sa i se inegreasca argintul. Daca se inegrea de la caldura corporala/transpiratie, se inegrea de la inceput. Am purtat si eu multi ani argint si nu s-a inegrit.
Teo, a pus intrebarea aici ca poate a auzit zvonul cum ca daca ti se inegreste argintul ai avea probleme cu inima...sau altele. :)

#6
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
brățara mea de argint înnegrită și-a recăpătat luciul și a dispărut negreala de pe ea după o săptămână petrecută la mare, timp în care n-am scos deloc brățara de pe mână. am observat doar după ce m-am întors că brățara e ca nouă.

#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
La mine argintul se inegreste daca nu il port.

#8
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010

 teo15, on 6th September 2010, 10:32, said:

Si ce legatuura are asta cu medicina? :rolleyes:
din ceam citit pe internet inegrirea arginului este cauzata de o boala! boala ( noduli la gat sant programata pentru operatie la parhon)am depistato cu vreo 3-4  luni in urma. am vrut sa stiu si opini voastra si daca cineva stie mai multe despre asta , rog sa lase comentariu!.ultumesc!

#9
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 cojeale, on 6th September 2010, 18:47, said:

din ceam citit pe internet inegrirea arginului este cauzata de o boala! boala ( noduli la gat sant programata pentru operatie la parhon)am depistato cu vreo 3-4  luni in urma. am vrut sa stiu si opini voastra si daca cineva stie mai multe despre asta , rog sa lase comentariu!.ultumesc!


Nu se innegreste din cauza unei boli ci din cauza ca probabil nu are de ce sa se frece ca sa se curete. Argintul tinde sa se oxideze oricum, daca te duci intr-un magazin care nu are obiceiul sa curete regulat bijuteriile din argint, ai sa vezi ca mai toate sunt negre. Daca il porti direct pe piele, un lantisor de exemplu, se oxideaza mai repede si in cauza transpiratiei. Incearca sa le stergi cu o carpa uscata si o sa-si recapete luciul.

#10
kill_something

kill_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 01.01.2010

 cojeale, on 5th September 2010, 20:08, said:

mi se inegresc bijuteriile din argint. am purtat multi ani bijuterii din argint dar pana anul asta nu am avut probleme de acest gen. stie cineva de ce se inegreste argintul in timp ce il porti? multumesc!

E argint bun sau de proasta calitate?

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CsKLcc13WBo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Veronika_99

Veronika_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.08.2010
spala bijuteriile cu bircabonat de sodiu amestecat cu zeama de lamaie:)cu o periuta de dinti

#13
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 cojeale, on 5th September 2010, 20:08, said:

mi se inegresc bijuteriile din argint. am purtat multi ani bijuterii din argint dar pana anul asta nu am avut probleme de acest gen. stie cineva de ce se inegreste argintul in timp ce il porti? multumesc!
cineva te otraveste putin cate putin cu arsenic!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate