Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Emigrare Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
In realitate criza economica nu a trecut nicaieri decat la nivel macroeconomic.
La nivel micro, adica la nivelul simtit de majoritatea populatiei criza inca exista.
E o regula recunoscuta in economie cum ca joburile noi incep sa apara in mod consistent si sustinut abia dupa cel putin 18 luni de crestere macroeconomica.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
http://www.evz.ro/de...gra-904988.html

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 Pengoon, on 6th September 2010, 09:59, said:

Interesant si articolul dar cu siguranta comentariile merita citite!
Oricum, rezulta clar ca experienta emigrarii e diferita de la persoana la persoana, fiecare reusita sau nereusita e unica, orice generalizare e din start gresita...

Edited by Bogdan R, 06 September 2010 - 10:06.


#22
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Pengoon, on 6th September 2010, 16:59, said:

Citind comentariile mi se intareste convingerea ca sistemul canadian de emigrare e unul mult prea permisiv.

#23
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

 dan84, on 2nd September 2010, 23:10, said:

Daca nu ai deja ceva sigur sigur acolo sau o gramada de bani pusa la bataie pentru cheltuiala, nu cred ca e indicat sa ii tarasti si pe copii dupa tine!
In plus cred ca e absurd sa ii obligi sa treaca prin socul luarii vietii de la capat la varsta formarii caracterului, mai ales ca acolo nu se vor integra foarte bine oricat de mult s-ar incerca!
Cel mai bine e sa pleci deocamdata doar tu, sau ideal ar fii sa iti gasesti altceva in Ro!

P.S.: Cei care pleaca sunt aproape toti tineri fara obligatii!

Asta e exemplu de roman adevarat cu caracter puternic de roman care stie tot da nimic...

Dl. Atot stiutorul... in ultimi doi ani daca nu ma insel , trebuie sa vi aici cu o suma de cel putin 10 000$ ca sa poti sa te integrezi la inceput( apartament, lucruri menajere, masina etc.) bine inteles ca nu te obliga nimeni sa-i cheltuiesti!

Vad ca foarte multi atot stiutori pe forumul asta dau sfaturi de tot... si vreau sa va lamuresc cu o chestie! In canada Aproape toate familile de romani care le-am cunoscut au avut o situatie materiala buna in tara cu foarte mici exceptii!
Ai mei erau amandoi profesori in tara cu grade, titulari pe post etc. plus ca am avut cateva proprietati in romania...
Cand am venit aici am venit cu vreo 25 000 $... IN 8 luni ne-am cumparat casa aici (am avut sa dam avans 35% deoarece mai aveam ceva bani in banca in romania)
Deci cu situatia materiala aici vin oameni cu situatie materiala chiar foarte buna... pentru ca altfel nu ai cum din cauza procesului de emigrare(trebuiesc ceva studii superioare etc)

Ieri a fost la mine ultima zi de munca(job de vara) am lucrat 2 luni jumate si mi-a venit netu' la 7000$, desi munca mea nu a fost chiar asa usoara(ture de 12 ore ori de zi ori de noapte) 96 h/2 saptamani...
Aici cand vi daca ai o dorinta si vrei sa lucrezi oriunde si sti pentru ce lucrezi o sa gasesti de munca fara probleme...

Cat despre intorsul in romania din cati romani am cunoscut aici ( destul de multi) doar o familia s-a intors in romania, a vandut tot aici casa afacere tot si s-a intors in romania, si-a deschis in romania afacere dupa cateva luni cand a vazut ca nu merge nimic acolo a vandut tot si in romania, si s-a intors aici unde au luat-o de la capat...
ROmani in general au impresii proaste facute din nestiinta...Mai bine va informatii inainte de a vorbi prostii...

Cine are nevoie de informatii dati-mi un P.M. ca vad ca pe forum sunt  prea multi cunoscatori ce va dezamagesc desii ei nu au iesit din tara poate chiar niciodata...

#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Domnule Salilik, bag seama ca mai degraba dumneata faci afirmatii fara sa te informezi/citesti, ca daca ai fii citit primul post ai fii observat ca omul e sarac aproape lipit si nu are proprietati si nici 25.000$ bani la banca din care sa traiasca in Canada impreuna cu sotia si cei 3 copii, asa cum ati avut dumneavoastra si altii! Voi ati plecat acolo fara grija zilei de maine, ca de bine de rau aveati ceva cascaval la punga, pe cand omul nostru NU are si daca pleaca acolo de bezmetic cu buzunarele goale si nici nu gaseste loc de munca asa ca in povesti, va fii nasol sa intretina 5 persoane!

Personal stiu doua cazuri de oameni care s-au bazat pe povesti cum ca acolo tomberoanele sunt pline cu lingouri de aur si au plecat in tara X doar cu biletul de autocar si pasaportul in buzunar si, neavand cine sa ii astepte, neavand nimic stabilit, necunoscand limba nu s-au putut integra, serviciu nu si-au gasit asa repede, de intors acasa nu aveau bani, mancau din gunoaie si dormeau sub poduri, iar dupa 2-3 ani cand au ajuns acasa ca vai de ei au plans la propriu de fericire!

Nu vreau sa descurajez pe nimeni si nici nu propovaduiesc ideea ca acolo e mai rau ca la noi, ci doar atrag atentia ca astfel de schimbari de macaz se fac in urma unor adanci studii de fezabilitate si pe o baza materiala cat de cat!

Edited by dan84, 10 September 2010 - 19:06.


#25
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

 dan84, on 10th September 2010, 19:00, said:

Domnule Salilik, bag seama ca mai degraba dumneata faci afirmatii fara sa te informezi/citesti, ca daca ai fii citit primul post ai fii observat ca omul e sarac aproape lipit si nu are proprietati si nici 25.000$ bani la banca din care sa traiasca in Canada impreuna cu sotia si cei 3 copii, asa cum ati avut dumneavoastra si altii! Voi ati plecat acolo fara grija zilei de maine, ca de bine de rau aveati ceva cascaval la punga, pe cand omul nostru NU are si daca pleaca acolo de bezmetic cu buzunarele goale si nici nu gaseste loc de munca asa ca in povesti, va fii nasol sa intretina 5 persoane!

Personal stiu doua cazuri de oameni care s-au bazat pe povesti cum ca acolo tomberoanele sunt pline cu lingouri de aur si au plecat in tara X doar cu biletul de autocar si pasaportul in buzunar si, neavand cine sa ii astepte, neavand nimic stabilit, necunoscand limba nu s-au putut integra, serviciu nu si-au gasit asa repede, de intors acasa nu aveau bani, mancau din gunoaie si dormeau sub poduri, iar dupa 2-3 ani cand au ajuns acasa ca vai de ei au plans la propriu de fericire!

Nu vreau sa descurajez pe nimeni si nici nu propovaduiesc ideea ca acolo e mai rau ca la noi, ci doar atrag atentia ca astfel de schimbari de macaz se fac in urma unor adanci studii de fezabilitate si pe o baza materiala cat de cat!
Eu am comentat cele spuse de tine nu cele spuse de altul...
Influentezi prost din nestiute...
Cate dosare de emigrare ai avut pana acum puse ca sa vi in canada sau de cate ori ai fost in canada?
Intrebarea asta ar trebui sa si-o puna toti inainte sa prost informeze pe altii!

Ca sa vi aici trebuie sa ai bani!
NU ai bani esti lipit pamantu nu ai cum sa vi aici... Asta o puteeai face acum vreo 4 ani dar trebuia sa ai bani macar pentru bilete plus actele din dosar!
Exemplu ce l-ai dat tu il iau ca pe o bataie de joc si ca pe un fals...
Ca sa vi aici trebuie sa sti franceza ca altfel nu treci de interviu(Pentru cei din romania e asa) Nimeni nu doarme sub pod aici si nimeni nu ia din tomberoane (pe care nu le prea gasesti pentru ca aici se duce gunoiu in fata casei, blocului in ziua in care vine dupa el)...Ce ai spus tu pur si simplu nu se leaga cel mai apropiat pod ( excluzand podurile de la autorutelor ce trec peste alte drumuri) e la vreo 3-4 km distanta de aeroport, deci e destul de greu sa le gasesti...Nici refugiati din CHina care nustiu absolut nimic nu dorm sub poduri...

Deci va rog inca odata nu mai vorbiti din nestiute si din auzite! Si cu ocazia asta ii rog si pe domnul moderator sa le atraga atentia celor care vorbesc din prea stiute!

Edited by Salilik, 10 September 2010 - 23:25.


#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bine domnule Salilik care vorbeste din stiute, atunci ce il sfatuiesti pe omul nostru sa faca?

#27
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

 Salilik, on 11th September 2010, 00:22, said:

Eu am comentat cele spuse de tine nu cele spuse de altul...
Influentezi prost din nestiute...
Cate dosare de emigrare ai avut pana acum puse ca sa vi in canada sau de cate ori ai fost in canada?
Intrebarea asta ar trebui sa si-o puna toti inainte sa prost informeze pe altii!

Ca sa vi aici trebuie sa ai bani!
NU ai bani esti lipit pamantu nu ai cum sa vi aici... Asta o puteeai face acum vreo 4 ani dar trebuia sa ai bani macar pentru bilete plus actele din dosar!
Exemplu ce l-ai dat tu il iau ca pe o bataie de joc si ca pe un fals...
Ca sa vi aici trebuie sa sti franceza ca altfel nu treci de interviu(Pentru cei din romania e asa) Nimeni nu doarme sub pod aici si nimeni nu ia din tomberoane (pe care nu le prea gasesti pentru ca aici se duce gunoiu in fata casei, blocului in ziua in care vine dupa el)...Ce ai spus tu pur si simplu nu se leaga cel mai apropiat pod ( excluzand podurile de la autorutelor ce trec peste alte drumuri) e la vreo 3-4 km distanta de aeroport, deci e destul de greu sa le gasesti...Nici refugiati din CHina care nustiu absolut nimic nu dorm sub poduri...

Deci va rog inca odata nu mai vorbiti din nestiute si din auzite! Si cu ocazia asta ii rog si pe domnul moderator sa le atraga atentia celor care vorbesc din prea stiute!

Cred ca dl. "Sallilik" face parte dintr-o categorie foarte speciala, poate 1/100 din cei care emigreaza, si asa se explica usoara "privire de sus", sub aparenta obiectivitatii. Nu este decat acelasi sindrom a celor care-si inchipuie ca daca sunt in Quebec sunt in Canada! Lucrurile sunt foarte diferite in alte parti, in bine sau in rau, la fel ca si situatiile oamenilor. Noroc ca este foarte tanar si nu a avut timp sa inteleaga sau afla multe lucruri, este timp suficient. Optimismul degajat este insa imbucurator si asa ar trebui sa fie pusa problema.
Ultimul paragraf i se potriveste ca o manusa, asa ca ar fi bine sa o lase mai moale...

#28
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

 Rosebud09, on 11th September 2010, 04:04, said:

Cred ca dl. "Sallilik" face parte dintr-o categorie foarte speciala, poate 1/100 din cei care emigreaza, si asa se explica usoara "privire de sus", sub aparenta obiectivitatii. Nu este decat acelasi sindrom a celor care-si inchipuie ca daca sunt in Quebec sunt in Canada! Lucrurile sunt foarte diferite in alte parti, in bine sau in rau, la fel ca si situatiile oamenilor. Noroc ca este foarte tanar si nu a avut timp sa inteleaga sau afla multe lucruri, este timp suficient. Optimismul degajat este insa imbucurator si asa ar trebui sa fie pusa problema.
Ultimul paragraf i se potriveste ca o manusa, asa ca ar fi bine sa o lase mai moale...
Nu privesc de sus si nu am nici un drept sa privesc de sus pe nimeni...
Dar se scriu multe porcarii aici!
Daca vi aici cu gandu ca sunt caini cu colaci in coada si ca tu trebuie numai sa stai ca bondaru te inseli...
Dar in general toti romani care vin vin cu gand de munca si isi gasesc de lucru...
Nu cred pe nimeni care a fost aici si nu a gasit de munca desii a cautat peste tot... Te duci la o pizzerie faci livrarie la 10$/h si tot gasesti de munca...

Sau faza cu dormitul sub poduri e foarte ciudata!
Infine fiecare face ce vrea...

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

 Salilik, on 11th September 2010, 16:26, said:

Nu privesc de sus si nu am nici un drept sa privesc de sus pe nimeni...
Dar se scriu multe porcarii aici!
Daca vi aici cu gandu ca sunt caini cu colaci in coada si ca tu trebuie numai sa stai ca bondaru te inseli...
Dar in general toti romani care vin vin cu gand de munca si isi gasesc de lucru...
Nu cred pe nimeni care a fost aici si nu a gasit de munca desii a cautat peste tot... Te duci la o pizzerie faci livrarie la 10$/h si tot gasesti de munca...

Sau faza cu dormitul sub poduri e foarte ciudata!
Infine fiecare face ce vrea...

Corect.

#30
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Eu cand am zis ca ii trebuiesc o gramada de bani ca sa plece ai sarit pe mine ca vorbesc aiurea si descurajez! Apoi zici ca iti trebuiesc minim 10.000 $ ca sa pleci in Canada, dar si de data asta ziceai ca numai tu spuneai adevarul si tot eu vorbeam aiurea!
Nu ai raspuns totusi la intrebarea mea de mai sus: Ce il sfatuiesti tu pe omul nostru sa faca, avand in vedere ca e sarac aproape lipit? Sa se arunce cu capul inainte in Canada?

Edited by dan84, 11 September 2010 - 18:19.


#31
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

 dan84, on 11th September 2010, 18:18, said:

Eu cand am zis ca ii trebuiesc o gramada de bani ca sa plece ai sarit pe mine ca vorbesc aiurea si descurajez! Apoi zici ca iti trebuiesc minim 10.000 $ ca sa pleci in Canada, dar si de data asta ziceai ca numai tu spuneai adevarul si tot eu vorbeam aiurea!
Nu ai raspuns totusi la intrebarea mea de mai sus: Ce il sfatuiesti tu pe omul nostru sa faca, avand in vedere ca e sarac aproape lipit? Sa se arunce cu capul inainte in Canada?
In general fiecare are ceva si in tara (apartament, casa etc), nimeni nu-i lipit pamantului...
Cand am venit aici ai mei erau la fel profesori(desi  vad ca privesti profesorii ca pe niste saraci lipiti pamantul)...

Si nu spun eu ca asa zic eu astea sunt cerute in dosarul de emigrare...
Dar nu crezi ca cel mai bine ar fi sa spuna cei care au trecut prin asta nu cei care au auzit de la unu care a auzit de la altu si tot asa...E doar o chestie de mentalitate asta... :)

Bafta la fiecare!

#32
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Salilik, on 12th September 2010, 03:26, said:

(desi  vad ca privesti profesorii ca pe niste saraci lipiti pamantul)...
Arata unde am spus eu asta!  :huh:

#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Bre Salilik, alt scop in afara de a face pe troll-ul pe topicul asta mai ai?

#34
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

 dan84, on 12th September 2010, 13:14, said:

Arata unde am spus eu asta!  :huh:

'dan84' said:

ca daca ai fii citit primul post ai fii observat ca omul e sarac aproape lipit si nu are proprietati si nici 25.000$


#35
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Urmatoarele comentarii au aparut in Evenimentul Zilei, ca si comentarii la un articol (cam stupid) aparut anterior.
Cred ca este cea mai buna prezentare pe care am citit-o vreodata si-mi pare rau ca nu am scris eu asa, intrucat sunt intru totul de acord, dupa ce am trecut sau intalnit personal toate fazele sau situatiile descrise mai jos.
Este evident faptul ca cine a scris este o persoana matura, educata care stie ce spune si o face cu buna intentie pentru a folosi la ceva.

Daca chiar va intereseaza emigrarea, cititi inca o data fiecare propozitie. Daca sunteti aici doar ca sa va aflati in treaba, mergeti mai bine si jucati pompalau.

Quote

Parerile sunt divizate in functie de perceptia si experienta personala a celor care comenteaza.
Sunt de 15 ani in Canada. Si in ultimii 10 ani am calatorit cam pe toate continentele, fie trimis de cei pentru care lucram (cele mai frecvente calatorii) fie in vacante (cel mult de doua ori pe an).

Din punctul meu de vedere este o tara nici mai buna nici mai rea fata de majoritatea tarilor occidentale. Fata de Europa de West are dezavantaje si avantaje. Avantajul este ca poti sa te integrezi, sa inveti si sa-ti construiesti o cariera frumoasa fara sa fi marginalizat intelectual si social pentru ca nu faci parte din "rasa" tarii respective. Este o caracteristica tipica tarilor care s-au nascut din imigranti (USA, Canada, Australia, New Zeeland, etc). Dezavantajele sunt de natura culturala, exista alte standarde, diferite fata de cele europene. Mai simple, uneori cu o oarecare tenta de kitch. Din nou, este o chestiune de perceptie si de obisnuinta.

Pentru cei care inca sunt tineri si doresc sa imigreze in Canada am cateva recomandari din experienta personala:

- daca sunteti casatoriti evaluati-va foarte bine partenerul inainte de a face pasul. Daca sunteti determinat sa incepeti o noua viata si sa strangeti din dinti cand viata este grea (pentru ca va fi grea si plina de frustrari ani de-a randul) nu inseamna ca sotul sau sotia are aceeasi idee despre viata. Majoritatea familiilor care imigraza din Europa de Est au probleme conjugale dificile si frecvent ajung la divort. Daca au si copii (majoritarea au) asta le va ingreuna viata inzecit. Canada este o tara unde reusesti sa o duci bine in timp, ca familie. Ai nevoie de doua surse de venit ca sa echilibrezi bugetul familiei.

- eliminati pe cat posibil contactele cu conationalii. Stiu, suna urat, dar este sanatos. De la cei care sunt proaspat veniti nu aveti ce invata, va vor baga in ceata si veti primi "sfaturi" stupide si nu lipsite de rautate. De la cei care sunt acolo de cativa ani veti primi "sfaturi si priviri de pe piedestal" desi mare lucru nu pricep nici aia in afara faptului ca le tremura fundul la servici sa nu faca vreo greseala, pentru ca inteleg prea putin de ce se intampla in jurul lor si sunt bagati in banci pana in gat sa-si plateasca casele, masinile si electronica de rigoare.

- frecventati cat mai des posibil, de cateva ori pe saptamana asociatiile guvernamentale si locale care se ocupa de integrarea noilor sositi. Chiar daca sunteti convinsi ca vorbiti fluent engleza, uitati de asta, pentru ca nu este adevarat. Intregistrati-va intr-o conversatie cu un canadian si ascultati apoi track-ul. Va veti ingrozi de accentul pe care il aveti, de balmajeala si ezitarea construirii frazelor si de incoerenta de care dati dovada. Frecventati cursurile de engleza care sunt oferite, cele mai multe sunt gratis si sunt oferite de guvernele locale si de cel federal. Chiar daca intelegeti perfect ce spune interlocutorul, ceea ce aveti in cap nu este egal cu ceea ce va iese pe gura. Sunteti judecati si evaluati bazat pe ce scoateti pe gura si nu pe ce aveti in cap.

- ani de zile absorbiti ce se intampla in jurul vostru si asimilati partile bune. Nu faceti pe desteptii la servici, chiar daca aveti dreptate. Sefii nu se vor ratoi la voi dar in cel mai bun caz veti fi marginalizati (asta daca sunteti competent si au nevoie de voi) sau va vor da afara urgent sa sa scape de o potentiala belea mai tarziu.

- faceti scoala in Canada. Cata puteti. Sunt o multime de programe de asistenta educationala oferite de guvernele federale si provinciale. Costa ceva bani dar o diploma obtinuta la o scoala tehnica sau o universitate Canadiana va deschide portile carierei profesionale. Uitati ca aveti o facultate facuta in Romania. Folositi-va de ea ca sa treceti mai usor prin facultatile Canadiene. Unul din parteneri va suporta povara financiara cata vreme sunteti in scoala. Apoi, cand terminati si faceti bani mai multi, este randul partenerului dvs. sa-si imbunatateasca studiile ca sa poate aplica pentru job-uri mai bune.

- ar fi bine sa interactionati cu familii locale, fie ei canadieni, americani sau europeni. Altfel veti ajunge marginalizati cultural, social si economic exact cum se intampla in comunitatile asiatice, indiene sau pakistaneze. Canada teoretic este o tara unde fiecare poate sa se exprime cultural si etnic. Daca frecventezi o moschee, porti turban, barba si esti toba de carte si experienta incearca sa te angajezi pe un post tehnic la o firma care produce tehnologie. Vei avea o mare surpriza, desi esti convins ca ai merita postul cu varf si indesat.

Ar mai fi multe de spus, dar la urma urmei asta era treaba redactiei. Daca tot doreau sa scoata o analiza obiectiva a Canadei parerea mea este ca altfel ar fi trebuit sa procedeze


#36
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Cu 3 copii la 42 de ani ? dumneata esti ori f. optimist ori nu stii despre ce e vorba cand emigrezi...
ca si inginer horticol nu vad pe sotia matale facand mai mult de 10-12 pe ora decat angajat ca si functionar te miri pe la ce birou...
si matale ca si inginer mecanic, daca ai noroc in economia de azi... sa castigi 20-25 pe ora ... esti foarte bine,
nu mi-o lua in nume de rau, dar in opinia mea cred ca este mai bine sa ramai in Romania.
Sanatate si sa auzim de bine.

Estern_Time

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate